Jump to content

Pitanja 15. 11. 2011. usmeni


aiven3000

Preporučene objave

17. Jamstvo? Oblik ugovora? Može li obveza jamca biti veća od dužnika? Može li vjerovnik obratiti se prije jamcu negoli dužniku? Kako je to u trgovačkim ugovorima?

34. Izmjena/raskid zbog promjenjenih okolnosti?

44. Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju? Oblik?

46. Ugovor o djelu? Odgovornost za nedostatke (vidljivi, skriveni nedostatci, rokovi, prekluzivni rok za tužbu)? Koja prava naručitelj ima prema izvođaču glede djela? Pravo nadzora naručitelja nad radom izvođača?

96. Prava založnog vjerovnika do namirenja? Ako je zalog pokretnina (dobrovoljno-sudsko), kako kada je nekretnina (dobrovoljno-sudsko),a kako kada je predmet zaloga imovinsko pravo(dobrovoljno-sudsko)? Pravo na plodove, pravo na posjed, pravo na davanje zaloga u podzalog?

101. Pravo stranaca za stjecanje prava vlasništva nad nekretninama u RH?

115. Privatna oporuka- samo vlastoručna i pisana pred svjedocima. NE reći usmena (to je oporuka u izvanrednim okolnostima).

149. Glavna skupština d.d. Pravo dioničara na sudjelovanje u radu GS. Ovlasti/nadležnosti GS. Ima li ona pravo na vođenje poslova d.d.

168. Razlučni/izlučni vjerovnici. Da li su oni stečajni vjerovnici. Koji su Mogu li se namiriti i u nekom drugom postupku osim stečajnom?

170. Namirenje stečajnih dužnika? Prijava i utvrđivanje tražbina? Imaju li pravo stečajni vjerovnici prijaviti svoje tražbine stečajnom upravitelju ako se o njima vodi postupak (navesti broj spisa i naziv suda). Što mora učiniti stečajni upravitelj da utvrditi prednost tražbina? Tko prijavljuje tražbine radnika? Kada se tražbina smatra priznatom?

GPP

7. Određivanje nadležnosti od strane višeg suda? Nužna i svrhovita delegacija?

13. Nepotpuni i nerazumljivi podnesci.

18. Vrste tužbi?

Deklaratorna, kondemnatorna, konstitutivna, stupnjevita (3 vrste stupnjevitih tužbi).

27. Mirovanje postupka? Kako dolazi do toga. Rokovi. Nakon proteka roka od 4 mjeseca što je sa tužbom (Smatra se povućenom)?

29. Svjedoci. Dužnost? Tko ne može biti saslušan kao svjedok? Uskrata svjedočenja? Uskrata odgovora? Kazne?

63. Žalba i postupak po žalbi u ostavinskom postupku? Rokovi.

74. Sredstvo i predmet ovrhe? Što ne može biti predmetom ovrhe?

100. Što se uređuje Obiteljskim zakonom? Na kojima se načelima temelji?

110. Roditeljska skrb-prav i obveze?

115. Imenovanje skrbnika- tko imenuje? Koje su pretposktavke za imenovanje?

 

KP i KPP

22. KD kvalificirana težom posljedicom? Moguće kombinacije krivnje? (namjera+ nehaj, nehaj+nehaj)

23. Stjecaj KD. Definicija. Vrste (realni i idealni; vrste idealnog). Što povezuje KD kod realnog. Navedi primjere za svako od njih.

46. Sigurnosna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom? Za koja djela se izriče. Kad ju sud može, a kad mora izreči.

51. Neodređene vrijednosti kao zakonska obilježja KD. Nabroji termine i vrijednost; primjeri u kojim KD ih nalazimo.

76. Što je isprava? Javna i privatna. O javnoj ispravi ZKP ništa ne kaže- primjenjuje se podredno ZPP I ZUP.

84. Stvarna nadležnost sudova? Nabroji i tko šta radi? OS, ŽUP, VSRH, Visoki kazneni sud – od 2015.

91. Oštećenik kao tužitelj. Kad ne može nastaviti kazneni progon (3 slučaja).

98. Rokovi u kaznenom postupku+ njihovo računanje. Produljenje. Rokovi koji padaju u neradne dane i u blagdane.

102. Jamstvo u KZ. Što je sudac dužan napraviti (razmotriti mogućnost primjene instituta jamstva), a što može napraviti (prihvatiti ili odbiti jamstvo). Gdje se u rješenju nalaze odredbe o jamstvu- ako ga odrediš- u izreci, a ako ga sud odbije- u obrazloženju. Moguće je definitivno odbiti mogućnost jamstva kao zamjene za istražni zatvor. Propast i ukidanje jamstva.

108. Trajanje istražnog zatvora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HVALA kolegi(ci) na solidarnosti!!!

 

Samo još par pitanja, kako ste objavili samo jednu ''seriju'' pitanja iz prve tri grupe, znači li to da je samo jedan kandidat pristupio usmenom i da, nažalost, nakon KP-KPPa nije nastavio odgovarati tj. pao ispit?

 

Budući su pitanja KP-a i KPP-a izmijenjena, što je bilo i očekivano, a vidi se i po rednim brojevima kartica, recite jeli bilo pitanja iz posebnog dijela zakona - odnosno onih koja su se prije ''vukla'' na papiru pa je djelo trebalo opisati i pojasniti, poput ubojstva (privilegirani i kval. oblici), mito, prometne... ili su sada ta pitanja eliminirana iz ispita? Samo se nadam da nije posebni dio zakona sada potrebno znati napamet i navoditi zakonske opise djela iz glave... jer je to gotovo nemoguće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čestitke kolegice!!!

 

Možete li malo pojasniti ovo da su ostala pitanja bila stara? Znači li to da su pitanja ista kao i dosada ali bez one napomene ZKP'97 i ZKP'08 tj. da su ostala ista samo se odgovaraju po novom zkp-u i ako se možete sjetiti nekih pitanja iz bilo koje grupe da ih ubacite, čisto da se možemo orjentirati...

btw. posebno me zanimaju pitanja organizacije-eu-ustav budući su se do sada neka pitanja ponavljala i preklapala, poput imenovanja sudaca i predsjednika...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

ja nisam dobila za posebni dio KZ-a zakonski članak nego sam sama morala pričati o onome što sam izvukla!!!!!!!!!

 

možeš si mislit šoka

 

tako da bi i ja voljela da netko od kolega tko zna kaže da li je to sada pravilo ili sam ja bila te sreće..

 

sve me toliko izbezumilo da sam zaboravila pitat na kraju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ kolegica bumbec

 

možete li reći kolegice tko vam je bio ispitivač iz kz/kpp-a?

 

postoji mogućnost da netko od ispitivača traži odgovor i na takav način, znam da većina ispitivača dozvoljava da zadržite zakonski tekst dok odgovarate (radi lakšeg snalaženja), ali postoje i oni koji vam dozvole samo uvid u zakonski tekst dok se pripremate za odgovor, a kada krenete s odgovorom na pitanje iz posebnog dijela - ''papirić'' morate vratiti tajniku, tj. ispitivač ne dozvoljava da ga koristite za vrijeme odgovaranja na pitanje.

 

stoga me interesira tko je ispitivač koji traži nemoguće tj. da znamo posebni dio napamet, da znam ''umrijeti'' od straha ako me dotični/dotična dočeka za katedrom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

poštovani kolege,

u privitku vam stavljam pitanja koja sam zapisala na slušanju 09.12.2011. u ministarstvu. nisu sva jer sam bila samo na onome što me je zanimalo. ja ću biti toliko slobodna pa ću iznijeti svoje skromno mišljenje. ja sam pravnica koja radi u državnoj upravi i umirala sam od straha od pomisli na pravosudni. međutim sad kad sam ovo vidjela shvatila sam da doista nije ništa puno strašnije od ispita koje sam ja do sad morala polagati. slažem se da je ozbiljnije i sadržajno opsežnije. sve ostalo, jednaka frustracija i doista sve ovisi o tvom znanju, a onda malo i o raspoloženosti ispitne komisije. što je opet isto tako bilo i na državnom ispitu. napominjem da je ispitna komisija u ovom slučaju što sam ja slušala bila za poželjeti. eto ako će ovo možda utješiti neke kolege koji ne rade u odvjetništvu i pravosuđu općenito. osobno, trenutno me puno veći strah hvata od pisanog dijela...

nadam se da će vam sve biti jasno što sam zapisala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mrgudic je napisao:

poštovani kolege,

u privitku vam stavljam pitanja koja sam zapisala na slušanju 09.12.2011. u ministarstvu. nisu sva jer sam bila samo na onome što me je zanimalo. ja ću biti toliko slobodna pa ću iznijeti svoje skromno mišljenje. ja sam pravnica koja radi u državnoj upravi i umirala sam od straha od pomisli na pravosudni. međutim sad kad sam ovo vidjela shvatila sam da doista nije ništa puno strašnije od ispita koje sam ja do sad morala polagati. slažem se da je ozbiljnije i sadržajno opsežnije. sve ostalo, jednaka frustracija i doista sve ovisi o tvom znanju, a onda malo i o raspoloženosti ispitne komisije. što je opet isto tako bilo i na državnom ispitu. napominjem da je ispitna komisija u ovom slučaju što sam ja slušala bila za poželjeti. eto ako će ovo možda utješiti neke kolege koji ne rade u odvjetništvu i pravosuđu općenito. osobno, trenutno me puno veći strah hvata od pisanog dijela...

nadam se da će vam sve biti jasno što sam zapisala.

 

kolegice tipična češka greška prvih slušača koji donose zaključak na temelju jednog slušanja usmenog...vjeruj te mi pravosudni je jako strašan i ako imate namjeru isti položiti pripremite se na višemjesečni krv, znoj i suze...btw. kada i ako položite pismeni vidjet će te da to dječja igra naspram usmenog...sama činjenica da uspoređujete pravosudni i državni pokazuje da ste u popriličnoj zabludi...ako ste iz zg i okolice uz učenje idite na što više slušanja usmenog i probajte uhvatiti kad su ispitivači tipa garačić, baranovič ili sučević...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Moram se složiti sa kolegom LANCASTER....Pravosudni ispit sam morala objašnjavati kolegi koji je tvrdio da "što je to i zašto bi to on morao polagati kad je magistrirao..."

Ja sam također položila poslije diplomski studij....ispit po ispit, seminarski po seminarski....ugodni razgovori sa profesorima, sami u kabinetu, nitko ne "pada" (barem koliko sam ja čula)....

Pravosudni....uhhhhh

Ja sam se odlučila za praksu umjesto znanosti,a naravno, za to je potreban pravosudni. Već na prvom slušanju sam se smrzla i shvatila da je lako biti odozada, ali naprijed na "vrućoj stolici", e to je nešto sasvim drugo.

Slušala sam dovoljno puta da mogu reći kako nije nimalo lagano, NAPROTIV!!!!, zahtjeva puuuno rada, učenja, prikupljanja gradiva, koncentracije....izaziva različite emocije, kad mislite da znate pa ste euforični ili da ništa ne znate pa padate u depresiju (od tuda suze...) :tuzan:

Morate imate podršku okoline i oni moraju shvatiti da je to jedan period koji će proći, a vi morate vjerovati u sebe i učiti, biti u kontaktu sa kolegama, no ne primjenjivati (preslikavati) iskustva jer vaše sigurno neće biti jednako njihovom. Netko ima više sreće, netko manje (i sreća je naravno presudan faktor), no znanja i stava mora biti.

Dakle, da ne duljim i ne pišem romane, na posao...

(P.S.btw.meni ni pismeni nije baš bio "mačji kašalj")

pozzzz :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija