Jump to content

Agencije za prodaju nekretnina


montizg

Preporučene objave

Ponovno imam pitanje,:)!

pa molim ljubazne sve vas da mi pomognete,:)!

Dakle, zanima me glede kupovanja stana, ako sam ja kupac,a prodavatelj je unajmio posrednika,dakle agenciju za nekretnine, tko je dužan plaćati proviziju agenciji?

I molim Vas ukoliko ima kakav zakon,pravilnik,uredba..koji bi potvrdili vaš odgovor,čisto da imam nešto crno na bijelo,:)!.Hvaalaa!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako ste dosli do prodavatelja? Temeljem cijeg oglasa ili kako?

Jeftinije i svrsishodnije je napisati ugovor preko odvjetnika jer te agencije po zakunu ne snose odgovornost za nista - one samo posreduju u pronalazenju kupaca tj omogucuju kontakt kupca i prodavatelja.

Za sve stete opet sami morate snositi odgovornost i dobro otvoriti oci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

do prodavatelja sam došla preko oglasa koji je objavila agencija,ali niti usmeno niti pismeno nisam ugovorila sa agencijom niti sam im dala iakakav nalog da u moje ime traže nekretninu,agenciju je "unajmio" prodavatelj. Malo sam gledala Zakon o posredovanju u prometu nekretnina, a i cijenik donešen od HGK vezan na posredovanje nekretninama i sve me navodi da zaključim da proviziju plaća onaj tko sklopi ugovor sa Agencijom?ali možda sam u krivu?

i hvaala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U praksi se naplate od obe strane po 2 % i to ne izdaju ni racun za tu uslugu. U ugovoru koji sklopite preko njih nigdje se nece spominjati ta agencija (koji apsurd) nego samo Vi i prodavac stana tako da sve sporove ukoliko ih bude morati sami rjesavati.

Ukoliko kupujete taj stan agencija mozda bude podrazumjevala da ste i Vi javljanjem na taj oglas automatski pod njihovom paskom tako da mozete imati gnjavaze ukoliko imate neke druge ideje.

Dobro razmislite, ukoliko je agencija kvalitetna nekad je bolje platiti i 2% nego ostati izigran je su mogucnosti razne.

Obavezno u ugovoru navedite da kupujete stan sa podmirenim svim rezijama sa datumom ulaska , prazan stvar oslobodjen od svih stvari, novac i potpis kao i uknjizba trebaju se u sto kracem roku odvijati (uknjiziti se -predati zahtjev u roku odmah)

U ovoj zemlji potrebno je raspitati se i o kvaliteti agencije kao i o prethodnim vlasnicima ma koliko to nekom cudno djelovalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, i osobno sam imao bliskih susreta s lošim posrednicima koji iako angažirani od prodavatelja žele izmusti proviziju od kupca koji se samo javlja na oglas za prodaju stana.

 

Postoji Zakon o posredovanju u prometu nekretnina gdje je u čl. 2. propisano:

 

"Nalogodavac je fizička ili pravna osoba koja s posrednikom u prometu nekretnina sklapa pisani ugovor o posredovanju."

 

Tamo jasno piše da je obveznik plaćanja provizije "nalogodavac" tj. osoba koja je posrednika angažirala radi prodaje ili kupnje stana. To se čini logičnim jer ako posrednika angažirate za neku uslugu pošteno je platiti njegov rad. Teoretski, posrednika može angažirati prodavatelj što je u praksi češće ili kupac što je na našem tržištu rjeđe (na razvijenijim tržištima često i prodavatelj i posrednik imaju svoje posrednike (real estate broker) tako da svaka strana plaća svoju proviziju)

 

No kada govorimo o Hrvatskoj, u situaciji kada se kupac javlja na javno objavljeni oglas za kupnju stana - tada on nije nalogodavac već je "druga ugovorna strana". Nalogodavac je prodavatelj odnosno osoba koja je angažirala posrednika da proda stan u što je uključena izrada oglasa, objava oglasa u novinama, specijaliziranim web portalima i sl. A to je nešto što dio posrednika na našem tržištu ne poštuje!

 

Kada biste vi kao kupac došli u agenciju i zatražili njihove usluge u pronalaženju stana za vas, tada biste bili u poziciji nalogodavca iako ste kupac - i opet je logično da za tu uslugu platite posredniku proviziju. Međutim kada se javljate na oglas o prodaji nekretnine, vi se na njega ne javljate s ciljem ugovaranja posredničkih usluga nego s ciljem kupnje nekretnine i nijedan posrednik vas ne bi smio uvjeravati u suprotno.

 

Osobno sam imao loša iskustva s agencijom OPERETA. Nakon što sam se kao kupac javio na oglas o prodaji stana na web portalu, posrednik me je nakon razgledavanja stana u polumračnoj ulici tražio da mu potpišem potvrdu da mi je pokazao nekretninu. Srećom da sam papir preletio pogledom prije potpisa - on je sadržavao rečenicu po kojoj se obvezujem platiti proviziju od 2% posredniku ako kupim taj stan. Taj tip me zapravo htio namamiti da mu potpišem posrednički ugovor iako ga ja to nisam niti tražio niti sam mu to predlagao. Iako me pola sata uvjeravao da je to uobičajeno poslovanje i da mu je već 5 ljudi taj dan potpisalo taj papir (vjerojatno misleći da potpisuju da im je pokazao nekretninu), mislim da je i sam bio svjestan da je to što čini bila čista prijevara. Na sličan način je jednom postupila i neka posrednica, alise ne sjećam iz koje agencije.

 

S druge strane imao sam dobra iskustva s agencijom RIVALITAS. Njihov posrednik mi nije podvaljivao nikakve papire nego je jasno rekao da je njih angažirao prodavatelj, da prodavatelj plaća njihovu proviziju i da kupac nema nikakvih obaveza prema njima.

 

Postoji i Kodeks etike posrednika u prometu nekretnina koji je sastavljen pri njihovom cehovskom udruženju pod okriljem HKG. Nakon negativnog iskustva s OPERETOM došlo mi je da ih formalno tužim sudu časti, ali mi se nije dalo trošiti vrijeme na te likove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dalje, ukoliko kupujete stan u zgradi obavezno kontaktirajte predstavnika stanara da vidite da li ima nekih otvorenih pitanja sa susjedima-oko balkona,zidova,parkinga....,neplacenih racuna pricuve,jer sve to moze zagorcavati zivot.

Cesto se knjizno stanje ne podudara sa kvadraturom kojom se razmecu vlasnici jer ne spominju da su se bez dozbola prosirili na sve strane gdje su mogli-smjesno je vidjeti po zgradama kako su se i ulazna vrata pomicala da bi se dobio koji kvadrat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala svima.malo sam ja još istraživala i našla kao što ste spomenuli na HGK registar agenciija i agenata (http://hgkreg.hgk.hr/posredovanje/)

pa evo bar ovako se mogu provjeriti agenti i agencije,također evo i cjenik provizija od HGK iz kojeg je razvidno da kupac nekretnine plaća proviziju jedino ako da nalog pismeni ili usmeni toj agenciji.http://www.ne-pok.hr/pdf/cjenik.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

...

Osobno sam imao loša iskustva s agencijom OPERETA. Nakon što sam se kao kupac javio na oglas o prodaji stana na web portalu, posrednik me je nakon razgledavanja stana u polumračnoj ulici tražio da mu potpišem potvrdu da mi je pokazao nekretninu. Srećom da sam papir preletio pogledom prije potpisa - on je sadržavao rečenicu po kojoj se obvezujem platiti proviziju od 2% posredniku ako kupim taj stan. Taj tip me zapravo htio namamiti da mu potpišem posrednički ugovor iako ga ja to nisam niti tražio niti sam mu to predlagao. Iako me pola sata uvjeravao da je to uobičajeno poslovanje i da mu je već 5 ljudi taj dan potpisalo taj papir (vjerojatno misleći da potpisuju da im je pokazao nekretninu), mislim da je i sam bio svjestan da je to što čini bila čista prijevara. Na sličan način je jednom postupila i neka posrednica, alise ne sjećam iz koje agencije.

 

S druge strane imao sam dobra iskustva s agencijom RIVALITAS. Njihov posrednik mi nije podvaljivao nikakve papire nego je jasno rekao da je njih angažirao prodavatelj, da prodavatelj plaća njihovu proviziju i da kupac nema nikakvih obaveza prema njima.

 

Postoji i Kodeks etike posrednika u prometu nekretnina koji je sastavljen pri njihovom cehovskom udruženju pod okriljem HKG. Nakon negativnog iskustva s OPERETOM došlo mi je da ih formalno tužim sudu časti, ali mi se nije dalo trošiti vrijeme na te likove.

otvaram ponovno ovu tematiku...dogodila mi se identična stvar, samo sam ja bila prilično brzopleta i činilo mi se kao da je to nešto što je obavezno...potpisati "evidenciju da sam pregledala stan"...PIHH!!! Da, to je ustvari bio ugovor o posredovanju, samo ti čovjek uvali stranicu gdje ne vidiš što potpisuješ, nego evidenciju da si vidio nekretninu... Osobno smatram da je to čista prevara, jer moj je izbor bio kupiti stan, a bez usluga agencije..na kraju se svede da njihove usluge moraš osobno provjeriti (prebacivanje režija npr.)! Najradije bih reklamirala agenciju tako da im nitko više ne potpiše taj papir!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

mislim da su agencije za nekretnine korisne za onoga tko prodaje stan, jer spasava osobu od neozbiljnih kupaca i zvonjave telefona cijeli dan, rjesavaju papire i sve prezentiraju kupcu. za kupca nisam sigurna, misljenja su podijeljena. koliko znam, prodavatelj placa proviziju agenciji od iznosa koji je naplacen za nekretninu, tako da kupac nema nista s tim...ako se nista nije mijenjalo sad po novome, nisam sigurna. no, kad bih mogla birati, definitivno bih išla na kupnju nekretnine preko agencije, zbog papira.

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Oprostite ali da ne otvaram novu temu pitati ću ovdje.. Te bih Vas molila za hitan odgovor.

Sklopili smo ugovor sa agencijom za nekretnine te ga sada želimo raskinuti no agencija nam je zaprijetila da u slučaju raskida ugovora ne možemo prodati nekretninu naredne tri godine, te ako i dođe do prodaje dužni smo im isplatiti postotak koji je naveden u ugovoru.

Zanima nas da li je to istina i da li uopće postoji rok u kojemu ne smijemo prodati nekretninu nakon raskida ugovora sa agencijom.

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

[smješno. Sta pise u ugovoru koji ste sklopili na koji je period? Da li je to ekskluzivno pravo samo njih?

 

Ugovor je sklopljen na 12 mjeseci,prošla su dva mjeseca. Ali u ugovoru se ne navodi ništa o tome što nakon raskida i koja su njihova prava.. Na njihovoj službenoj stranici nema općih uvjeta poslovanja ,izbacuje error 404

U ugovoru se samo navodi da ga možemo raskinuti iz bilo kojeg razloga stim da im platimo 1500 kn njihove provizije za rad ( oglašavanje nekretnine..)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bitan je ugovor koji si potpisala. čuvaj ga.

njihova stranica nije bitna.

pošaljiim radugovora (pismeno preporučeno i sa povratnicom, što čuvaš sa kopijom pismena o raskidu ugovora)

na račun im uplatite im tih 1.500,00 kuna ( uplatnicu čuvati a kopiju poslati ugovaratelj.poštom ,preporučeno i sa povratnicom) i nem dalje nikakve obveze.

oni su ugovor napravili (predpostavljam).

nemogu ga naknadno mijenjati bez pristanka druge strane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba imati veliki oprez kada vam agencija slatkorječivo garantira ispravnost papira.

Evo gorko iskustvo naših kućnih prijatelja:agencija se hvalila da imaju pravnika koji provjerava dokumentaciju i oni su povjerovali.Na kraju poslije potpisivanja kupoprod.

ugovora se ispostavilo da stan nema u zk.upisanu kvadraturu stana i da je vlasnik jednu sobu napravio nelrgaliziranu koje nema u zk.Slučaj su prijavili policiji za prevaru i DORH-u.Nakon godinu dana DORH upućuje na privatnu parnicu jer ne vidi elemente prevare na osnovi zakona o javnosti zemljišnih knjiga te su kupci bili obavezni sami provjeriti zk.Agencija je samo dobila prijavu za neispostavljanje računa.

Stog angažman odvjetnika koji će sve mikroskopski pregledati(papire,ovrhe,eventualne tužbe,te potpis oba bračna partnera prodavatelja na kupoprod.ugovoru te poseban oprez pri kupnji od firmi u predstečajnim nagodbama).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav! Potrebna nam je ponovno Vaša pomoć..

 

Ugl.. Poslali smo agenciji raskid ugovora te zatražili uplatnicu od 1500 kn, koliko je potrebno uplatiti pri raskidu.. Uplatnicu nismo primili pa smo sami uplatili na račun agencije navedenu svotu.. Da bi sada agencija vratila novac i tvrdi da su oni našli kupca za nekretninu.. Toliko su spremni daleko ići da su prisilili kupca da potpiše izjavu da je putem njih došao do nekretnine i da ih je doveo da pogledaju stan..

Od toga ništa nije istina, ali oni se sada grebu za proviziju od 2%..

 

Molim Vas pomoć što napraviti?! Jer ovo ako se nastavi moglo bi završiti na sudu.. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali tom kupcu prodajete stan ?

dali li je u ugovoru naveden rok trajanja ugovora?

bez upoznavanja sa ugovorom nemoguće bilo šta komentirati.

 

Da, tom kupcu prodajemo stan ali sve je išlo van agencije.. Agentica je to, očito, nekako saznala i priprijetila im jer su oni trenutno podstanari u njezinom stanu..

Rok trajanja ugovora je na 12 mjeseci i navedeno je da je zbog bilo kojeg razloga moguće raskinuti ugovor (znači ništa nije specificirano)..

Da bi sada nakon našeg zahtjeva za raskidom ona odbila uplatu i raskid..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav svima , evo malo mog iskustva sa agencijama pa molim i kompetentni odgovor.

Potpisao sam ugovor dok sam bio vlasnik kuće sa cc 15 agencija i sve je bilo jednostavno ako oni nadju kupca njima 2% od cijene a ako ne nadju nikom nista i to je to . Desava se sljedece , u medjuvremenu sam darovao i uknjizio kucu na suprugu. Kupca smo nasli sami , posteno obavjetili sve agencije da smo prodali kucu sami . I sad na scenu stupa agencija xxxxxxx xxxxxxxxxx kojoj sam ja uplatio 2500 kn provizije da bi oni listirali kucu na svojoj stranici...napominjem u trenutku potpisivanja ugovora ja sam bio na vlasnickom listu ali je kuca darovana supruzi prije potpisivanja ugovora . Tako da moja supruga nikada nije bila nalogodavac .Sada se iz doticne agencije pozivaju na clanak gdje traze da im ja platim proviziju iako oni nisu nikada doveli nikakvog kupca a imali su kao troskove .

A iz ostalih agencija su nam cestitali sta smo prodali kucu.

Rekao sam striceku iz agencije da njih kao agenciju idem prijaviti na poreznu upravo za neizavanje racuna ( uplatu sam izvrsio putem banke ) , njega da cu prijaviti za iznudu policiji , a odvjetnika kojeg stavlja u cc odvjetnickoj komori ...

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako glasi taj članak iz ugovora kojeg ste potpisali s njima?

 

Citiram dopis koji mi je poslan nakon sta sam obavjestio agenciju da kuca prodana.

 

Vasa nekretnina je povucena sa sutrasnjeg licitiranja, a prema nasem ugovoru o posredovanju prema clanku 5' te prema nasim posebnim uvjetima poslovanja, clanak 8 naknada za povlacenje sa aukcije je jednaka nasoj posrednickoj naknadi.

 

Ali napominjem da ja nisam ni u datom trenutku potpisivanja ugovora sa agencijom bio vlasnik nekretnine . Bio sam na vlasnickom listu ali imam ovjereni darovni ugovor sa datumom od nekoliko mjeseci prije .

 

Agencija nikada nije upozorila da ako sami nadjemo kupca da i dalje placamo njima proviziju za prodavanje magle.

 

Sve ostale agencije su bile jasne i normalne ..

 

Ažurirano

 

I jos jedna stvar , ja koji nisam vlasnik sam obavjestio agenciju da je kuca prodana . A prodala ju je vlasnica tj. moja supruga koja nikada nije potpisala nikakav ugovor sa agencijom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali napominjem da ja nisam ni u datom trenutku potpisivanja ugovora sa agencijom bio vlasnik nekretnine . Bio sam na vlasnickom listu ali imam ovjereni darovni ugovor sa datumom od nekoliko mjeseci prije.

 

Dakle, u očima zakona - vi ste vlasnik nekretnine. Kod nas postoji nešto što se zove načelo povjerenja u ZK + činjenica da se vlasnikom nekretnine postaje trenutkom upisa u ZK, neovisno o datumu sklapanja ugovora o prodaji/darovanju/zamjeni i sl.

 

A ako taj članak doista glasi kako ste ga citirali, agencija je u pravu. Trebali ste pažljivije čitati što potpisujete. Sugeriram dogovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Popodne sam bio sa odvjetnikom , ukratko ovakve agencije prodaju maglu naivnim ljudima . A ja cu radije platiti svog odvjetnika nego bitangama dati lovu za ništa . Agencija xxxxxxx xxxxxxxxxx imaju upravo cc 750 oglasa na njuškalu za nekretnine za koje su posrednici . Zamislite koliko naivnih ljudi ima koji misle da ako prodaju nekretninu sami nisu njima nista ni duzni. A ovi ih terete za proviziju ko da su oni nasli kupca.

Mozda neko otvori forum sa trazilicom koja izbacuje - xxxxxxx xxxxxxxxxx oprez prevara - ili slicno . Pa neki mailić agencijama sirom Hrvatske kako dotični delaju....

E da još nisam dobio racun na 2500 kn od njih koji sam uplatio prije 3 mj.

A danas mi u poreznoj upravi kažu da su mi bili dužni izdati račun, da ih mogu prijaviti za neizdavanje računa (utaju poreza ), pa neki inspekcijski nadzor ........

 

Ponavljam da je bilo koja agencija nasla kupca 100 % bi dobili proviziju .

Ali netko tko je obecavao da ima 6000 klijenata sirom europe , da ce njihov osobni broker revno raditi s nama . Od toga nikada nije bilo nista , sama prica za malu naivnu publiku.

Takvi koji hvataju u mutnom i love ljude na povjerenje nasli ili nenasli kupca budale im moraju platiti proviziju. Halo pa di tog ima .

Pa i koliki je postotak od gore navedenih 750 nekretnina u ponudi , pojma nemaju da su potpisali lihvarski ugovor. Neka me tuže ako misle da su u pravu ali ima da polome zube na meni i mom novom prijatelju internetu koje je bolje oruzje od 46 odvjetnickih ureda.

 

 

Dakle, u očima zakona - vi ste vlasnik nekretnine. Kod nas postoji nešto što se zove načelo povjerenja u ZK + činjenica da se vlasnikom nekretnine postaje trenutkom upisa u ZK, neovisno o datumu sklapanja ugovora o prodaji/darovanju/zamjeni i sl.

 

A ako taj članak doista glasi kako ste ga citirali, agencija je u pravu. Trebali ste pažljivije čitati što potpisujete. Sugeriram dogovor.

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumijem vas u potpunosti, ali morate biti svjesni da morate čitati ono što potpisujete. Ovo za izdavanje računa na PU su vam dobro rekli i možete ih prijaviti. Eventualno vidite sa odvjetnikom mogućnost pozivanja na nesporazum kao razlog ništetnosti sklopljenog ugovora. Iako ne znam bi li vam to prošlo na sudu. Vidjet ćete. Javite ishod, ako nije problem.

 

P.S. Editirao sam vam ime agencije, iz razloga jer prema pravilima Foruma, ako netko želi objavljivati takve navode, onda to može isključivo ukoliko navede vlastito ime i prezime, jer tada i odgovara za moguće posljedice koje iz toga proisteknu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Citiram dopis koji mi je poslan nakon sta sam obavjestio agenciju da kuca prodana.

 

Vasa nekretnina je povucena sa sutrasnjeg licitiranja, a prema nasem ugovoru o posredovanju prema clanku 5' te prema nasim posebnim uvjetima poslovanja, clanak 8 naknada za povlacenje sa aukcije je jednaka nasoj posrednickoj naknadi.

 

Ali napominjem da ja nisam ni u datom trenutku potpisivanja ugovora sa agencijom bio vlasnik nekretnine . Bio sam na vlasnickom listu ali imam ovjereni darovni ugovor sa datumom od nekoliko mjeseci prije .

 

Agencija nikada nije upozorila da ako sami nadjemo kupca da i dalje placamo njima proviziju za prodavanje magle.

 

Sve ostale agencije su bile jasne i normalne ..

 

Ažurirano

 

I jos jedna stvar , ja koji nisam vlasnik sam obavjestio agenciju da je kuca prodana . A prodala ju je vlasnica tj. moja supruga koja nikada nije potpisala nikakav ugovor sa agencijom.

 

Ima to negdje crno na bijelo da se moze vidjet? Ne vas primjer, ali ono, slicno nesto. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Prilikom bilo koje vrste investicije u nekretnine treba dobro proučiti sva pravila i uvjete poslovanja, posebno ako se radi o poslovanju preko posrednika tj. agencije za nekretnie. U pravilu provizijiu agenciji za nekretnine plaća osoba tj. strana koja ju je unajmila, i to je sigurno.

uređeno: od G-man
reklamiranje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Flower, svaka cast. Sve ih prijavite. Ja sam npr poslala svojoj agenciji (uredno platili proviziju obe strane) preporucenu posiljku da mi izvole isporuciti racun za obavljenu uslugu i pismo mi se vratilo?! Poslala sam na tocnu adresu-(imali su sigurno dogovor sa postarom da ga ne preuzme nego ostavi kao obavijest-kao nije ih zatekao pa da se ide na postu predignut-i ukoliko se u roku 5 ili 7 dana pismo ne predigne isto se vraca nazad), u ovoj zemlji je sve premazano svim mastima.

uređeno: od santolina
-
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Dižem ovu temu da ne otvaram novu iste tematike.

 

Djevojka i ja u procesu smo kupovine kuće. Javili smo se na jedan agencijski oglas, pogledali kuću iz oglasa te potom pogledali još dvije kuće prema njihovoj preporuci. Treću smo nakon pregovaranja o cijeni odlučili kupiti i krenuli u postupak rješavanja kredita.

 

Sve je išlo super do jučer kad me moja djevojka nazvala i rekla mi da je od svoje klijentice dobila informaciju da ta agencija s kojom radimo ima praksu navlačenja kupaca na plaćanje polovice agencijske provizije po ovdje spomenutoj shemi - potpisivanjem nekakvih papira prilikom pregledavanja nekretnine.

 

Naravno, nama nitko niti u jednom trenutku nije spomenuo da bi mi kao kupac trebali nešto platiti, no ako agencija lovi u mutnom, to je očekivano.

 

Ja nisam posve siguran da je to što su oni nudili nekakav ugovor jer mi se čini da je bila riječ samo o nekakvoj listi, no nemam razloga ne vjerovati toj informaciji koju sam dobio od djevojke (klijentičin sin je prije tri mjeseca kupio stan preko te iste agencije).

 

Mene sad zanima da li ja imam ikakve obaveze prema agenciji s obzirom da nisam potpisivao niti jedan od tih papira, a ja kupujem kuću i dižem kredit, a ne djevojka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....da ta agencija s kojom radimo ima praksu navlačenja kupaca na plaćanje polovice agencijske provizije po ovdje spomenutoj shemi - potpisivanjem nekakvih papira prilikom pregledavanja nekretnine.

 

Naravno, nama nitko niti u jednom trenutku nije spomenuo da bi mi kao kupac trebali nešto platiti, no ako agencija lovi u mutnom, to je očekivano.

 

Verba volant, scripta manent...

Prastara latinska izreka. (riječi lete, zapis ostaje)

 

Otkud da mi znamo što ste potpisali? Čini se da ni vi ne znate. Uopće nije bitno u što vas je netko uvjeravao. Ako ste nešto potpisali, to je općenito teško pobijati, osim ako je baš u suprotnosti sa nekom zakonskom odredbom.

 

Dajte se ljudi naučite da pročitate svaki dokument koji potpisujete, do zadnjih najsitnijih redaka na zadnjoj stranici! Ako vam nešto nije jasno, ne razumijete - nemojte potpisati!

I obavezno zadržite primjerak takvog dokumenta.

 

Mene sad zanima da li ja imam ikakve obaveze prema agenciji s obzirom da nisam potpisivao niti jedan od tih papira, a ja kupujem kuću i dižem kredit, a ne djevojka?

 

Zanimljivo pitanje.

Ako niste potpisali vi kao kupac nego druga osoba, ne znam kako bi vas gonili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Pozdrav!

Ja sam jedan od naivaca koji je potpisao ugovor s agencijom koja je već spomenuta u prethodnim postovima (ne znam da li ju smijem napisati). Potpisao sam misleći da potpisujem "da su mi pokazali stan"! :majstor: Nekretnina koju sam gledao mi ne odgovara i neću ju kupiti međutim, međutim, u ugovoru je navedeno i da se posrednik obvezuje nastojati naći nekretnine sljedećih obilježja: obilježja koja sam naveo u neformalnom razgovoru , a nalogodavac (ja) uplatiti naknadu za posredovanje za sklopljeni posao kupoprodaje.

 

Mene zanima sljedeće:

- u ugovoru nema roka na koji se ugovor sklapa. Do kad vrijedi ugovor?

- postoji li, i ako da, koji je način za raskinuti ugovor?

- osim stana koji smo gledali razgovarali smo (usmeno i mailom) i o drugim stanovima pa me zanima da li se to računa u posredovanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

- u ugovoru nema roka na koji se ugovor sklapa. Do kad vrijedi ugovor?

- postoji li, i ako da, koji je način za raskinuti ugovor?

 

To bi im trebalo pisati u Općim uvjetima poslovanja. No, međutim u onima koje sam pročitao ima velikih besmislica što se tiće rokova jer Zakon o posredovanju u prometu nekretnina u čl.15 st.2 i 3 kaže,

(2) Ugovor o posredovanju u prometu nekretnina sklapa se u pisanome obliku i na određeno vrijeme.

(3) Ako ugovorne strane ne dogovore rok na koji sklapaju ugovor o posredovanju, smatra se da je ugovor o posredovanju u prometu nekretnina sklopljen na određeno razdoblje od 12 mjeseci i može se sporazumom stranaka više puta produžiti.

 

Prestanak ugovora o posredovanju je određen čl.17 istog Zakona,

(1) Ugovor o posredovanju sklopljen na određeno vrijeme prestaje istekom roka na koji je sklopljen ako u tome roku nije sklopljen ugovor za koji je posredovano ili otkazom bilo koje od ugovornih strana.

(2) Nalogodavac je dužan naknaditi posredniku učinjene troškove za koje je inače bilo izričito ugovoreno da ih nalogodavac posebno plaća.

(3) Ako u roku do 12 mjeseci nakon prestanka ugovora o posredovanju nalogodavac sklopi pravni posao koji je posljedica posrednikova djelovanja prije prestanka ugovora o posredovanju, dužan je posredniku platiti posredničku naknadu u cijelosti, osim ako ugovorom nije drukčije ugovoreno.

(4) Odredbe stavka 2. i 3 ovoga članka odnose se i na prestanak ugovora o isključivome posredovanju.

 

 

- osim stana koji smo gledali razgovarali smo (usmeno i mailom) i o drugim stanovima pa me zanima da li se to računa u posredovanje?

 

Vjerovatno, po Općim uvjetima da to spada u posredničke troškove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani, vidim da ima sličnih upita, ali zanima me konkretan slučaj, u prilogu je ugovor. Uglavnom, ja sam preko agencije pogledao stan, tada su mi i uvalili ugovor na potpis, nakon nekog vremena sam taj stan našao na njuškalu i dogovorio se sa vlasnikom mimo agencije, oni su sada na stranicama suda našli da sam ja uknjižen kao vlasnik te traže da im platim naknadu, iako nisam kupio stan njihovim posredovanjem, stan je na njuškalu bio oglašen preko još 4 agencije i privatno. jeli to u konkretnom slučaju sa konkretnim ugovorom lov u mutnom ili imaju osnova za potraživanje

ugovor.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

imam slican problem.

Vido sam oglas na webu napravio termin za pogledati stan,

stan mi se svidio i kupio sam .Predugvor i ugovor sve preko vlasnika.

Sa Agencijom osim sto je dosao da otvori stan nista nisam imao ni potpisivao niti se bilogdje spominje Agencija osim termina za pregled stana.

Sada mi se javio i trazi 1000€ provizije iako je vlasnik platio proviziju

te mi prijeti sudom.

Imali tu ikakve zakonske osnove za to?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada mi se javio i trazi 1000€ provizije iako je vlasnik platio proviziju

te mi prijeti sudom.

Imali tu ikakve zakonske osnove za to?

 

pismeno im odgovorite da se obrate vašem odvjetniku.

 

ako dođe do spora angažirajte odvjetnika.

ak dobijete spor imate pravo tražit povrat nužnih trpoškova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Poštovani,

Ovako u 5mj ove godine smo potpisali "ugovor o posredovanju, zapisnik o razgledavanju" dogovor je bio da krecemo u realizaciju kupnje kuce koju nam je pokazala doticna agencija. Ali vec 5 mj zavlacenja nema ovih papira ili onih. Vec 3 puta sam nanovo predavao u firmu papir za ovjeru kredita da bi mi svaki puta propalo. Pa moje pitanje je sto da ucinim, kako da raskinem to ili nesto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozz

Nazalost prije godinu dana smo krenuli u potraznju stana,dakle agencija nam je otvorila vrata jednog stana koji nam je odgovarao.isti dan smo otisli kod odvjetnika (na inzistiranje agencije) potpisati sporazumni ugovor o rezervaciji,uplatili prodavatelju novce,na sto nam je on trebao usttupiti stan na koristenje za mjesec dana,posto radovi nisu bili zavrseni.no kada nam je agencija dosla predati kljuc nisu nam ga dali zbog provizije.e tu ostajem zatecena,dakle uvalila mi je nekakv papir koji sam potpisala nazalos i na osnovu toga trazi 3posto.i naravno kljuc nije dala.nakon nekog vremena dobijamo kljuc od prodavatelja mino agencije,covjek je htio ispostovati dogovor.mi smo morali cekati da se rijese papiri za zgradu da bi mogli dignuti kredit.uselimo se,nakon mjesec i po opet zove agencija za proviziju,na sto ja kazem da im nisam duzna do predugovora ili kupoprodajnog isplatiti nista,i da neka izvole stisnuti prodavatelja da cim prije ishoduje potrebnu dokumentaciju.od toga prode 11mj.papiri se rijese,obavijesti nas prodavatelj o svemu i krecem u realizaciju kredita,pisanje kupoprodajnog itd.od agencije ni glasa.i sada nakog godinu dana od zadnjeg njihovog poziva jave se kada sam ja sve sama obavila.ja im se pozivam na to da nisu ispostovali sve uvjete poslovanja i nisu zastitili moje interese.dakle kazem da se osjecam osteceno.ona i dalje potrazuje proviziju ali kao nakon toga sto sam im rekla kazu da mogu spustiti na 2posto a ako nismo voljni platiti da kazemo sami kolikko bi im dali,u stilu daj sta das,ili da ce nas tuziti.a napominjem da pospis naseagentice uopce nije na posrednickom ugovoru nego potpis sasvim neke trece agentice.koliko sam shvatila i provjerila ta nasa nema licencu.molim vas svaki savjet bi dobro dosao.oprostite na dugom postu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav!

Imamo problem s Agencihom za nekretnine. Našli smo stan preko njih koji smo odlucili kupiti. Od trenutka kad smo se dogovorili oko cijene, agencija postaje uzasno trljava i neprofesionalna. Trazimo iznos rezije i dugovanja prije potpisivanja kapare i agent nam salje markerom podvuceno i rukom napisano, kao cisto informativno. Nista nije crno na bijelo, na sto sami zovemo i provjeravamo uredno plaćanje svih rezija. Dogovorimo dan potpisivanja kapare i vecer prije nam jave da stan ima teret. Iz toga nam je jasno da se nasim predmetom uopce ne bave, nego onako usput pogledaju, a pravdaju se da su i dalje javili prije potpisivanja. Vrhunac je bio kod drugog dogovora za potpisivanje Predugovora i poslali su nam Predugovor na ogled. Moram reci da smo mi sasvim slucajno primjetili da u ugovoru nije spomenuto spremiste koje se prodaje sa stanom, a onda vidimo da ga nema ni u vlasnickom listu. Nismo pravnici i ne razumijemo se previse zato smo i isli preko agencije. A agencija ima naredni propust da ni to nije vidjela i nisu nas upozorili, nego smo mi njih. Na to oni samo mijenaju u Predugovoru "Prodavatelji izjavljuju da spremiste koje je predmetom kupnje nije uknjiženo". Vec smo izjavili svoje nezadovoljstvo agenciji, a sada bismo htjeli smanjenje provizije, jer smo gotovo sav posao odradili umjesto njih. Imamo li ikakve sanse za to? I sto bismo sada trebali prije potpisivanja Predugovora traziti? Dali se agent bavi predajom dokumentacije za uknjizenje spremista? Ili ce nas opet samo otpiliti? Hvala vam na odgovorima, tko god se razumije vise od mene...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je ovako kako pišete, onda se sigurno ne ponašaju u skladu sa čl.19 Zakona o posredovanju u prometu nekretnina. Možete se pokušati dogovoriti oko smanjenja provizije no čisto sumnjam da će agencija pristati na to. Nadalje, agent se ne bavi poslovima oko knjiženja ičega pa tako ni spremišta, no tu je i upitno kako se i po kojem osnovu prodaje nešto čega nema u VL i na to treba dobro pripaziti. Bez angažmana osobe pravne struke ne vjerujem da će te to rješiti na miran način i u svoju korist.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je ovako kako pišete, onda se sigurno ne ponašaju u skladu sa čl.19 Zakona o posredovanju u prometu nekretnina. Možete se pokušati dogovoriti oko smanjenja provizije no čisto sumnjam da će agencija pristati na to. Nadalje, agent se ne bavi poslovima oko knjiženja ičega pa tako ni spremišta, no tu je i upitno kako se i po kojem osnovu prodaje nešto čega nema u VL i na to treba dobro pripaziti. Bez angažmana osobe pravne struke ne vjerujem da će te to rješiti na miran način i u svoju korist.

 

Spitfire, hvala na odgovoru!

Što se tiče neuknjizenog spremista, vlasnici su dokazali da spremiste pripada stanu te prilozili kupoprodajni ugovor u kojem je to navedeno, cime smo mi bili zadovoljni. Stoga smo i zakaparili stan. Ni ostali stanovi zgrade nemaju uknjizeno spremiste te ne vjerujem da cemo i mi to uraditi, barem ne za sad.

 

Što se tiče agencije i agenta, ne ponašaju se ni najmanje sukladno čl. 19 Zakona o posredovanju u prometu nekretnina. Također, na moje direktno pitanje agentu zašto nas nije upozorio ili obratio pažnju da spremište nije uknjiženo, ukratko je odgovorio: 'sve vam piše u vlasničkom listu!' Sve spomenuto sigurno ne zaslužuje cijenu od 2% + PDV koliko im je provizija. Što savjetujete, nakon što pokušam dogovoriti manju proviziju, ima li smisla prijetiti im tužbom? Ili je to za mene već unaprijed izgubljena bitka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Spitfire, hvala na odgovoru!

Što se tiče neuknjizenog spremista, vlasnici su dokazali da spremiste pripada stanu te prilozili kupoprodajni ugovor u kojem je to navedeno, cime smo mi bili zadovoljni.

 

OK, no svakako bi bilo dobro da to rješe sadašnji vlasnici pa imate čist VL i kao tako sve čisto navedeno u kupoprodajnom ugovoru, da vam u ZK ne bi odbli prijedlog za uknjižbu poradi podatka koji se ne slažu s VL.

 

Što savjetujete, nakon što pokušam dogovoriti manju proviziju, ima li smisla prijetiti im tužbom? Ili je to za mene već unaprijed izgubljena bitka?

 

Možete probati, pismeno, sa svime što ste ovdje naveli, te zbog ne postupanja prema čl.19 zatražiti sporazumno smanjenje provizije. Ako pristanu, također zatražite aneks ugovora o zastupanju u kojem će se to navesti. Ali, kao što napisah, poznavajući dijelom modus operandi agencija, bez odvjetnika, pomalo dvojim. No, tu onda sami trebate odvagnuti što dobijate, smanjenjem provizije i plačanjem odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav

Kupili smo stan unatrag godinu dana. Punica je potpisala ugovor o posredovanju nekretnine tj o razgledavanju stana. Vlasnici stana su u inozemstvu te fizicki nisu imali potpisan ugovor o posredovanju nekretnine nego samo usmeno preko prijatelja.

Mi smo u konacnici kupili taj stan i kako od pocetka vlasnici su se nečkali dali prodat ili ne po ponudjenoj cijeni itd te su potom u jednom trenu odustali jer im je agencija rekla da moraju platiti 2% provizije. Tada se agencija dobrovoljno usmeno odrice naplate te provizije da se stan proda. U medjuvremenu taj stan je oglasen na njuskalu jos s par agencija. U rjesavanju kredita i procjene nekretnine nama se smanjuje iznos kredita stambenog i adaptacijskog dijela jer su na njuskalu bile razlicite cijene stana od raznih agencija. Mi smo u vise navrata to napominjali ageniciji koji su pokusali to uciniti preko opunomocenika vlasnika ali je on rekao da nece maknuti oglas od agencija prije kapare.u startu zbog toga smo dobili manje novaca kredita za adaptaciju. Agencija je nama sastavila kupoprodajni ugovor i tabularnu i nista vise oko stana. Znaci predaja kljuca, rezija i mogucih dugovanja smo sve sa opunomocenikom vlasnika i vlasnikovim prijateljem. Sada agencija trazi da im platimo 2% proviziju s obzirom na posredovanje. Ja odbijam platiti cijeli iznos jer nisu posao odradili kako treba od pocetka te su se potezali repovi. Nisu rjesili predaju stana, rezija, nisu preveli sve papire na nas. U ostalom nemaju potpisan nikakav ugovor s vlasnikom a stana a niti sa nama osobno o posredovanju nego s mojom punicom. Mi smo nudili platiti koliko kosta pisanje tabularne izjave i kupoprodajnog ugovora i vadjenje vl lista ali oni traze cijelu proviziju. I najavljuju da ce nas tuzit ako ne platimo.

Molim Vas odg.

Da li je moguca tuzba jer nemaju potpisan ugovor o posredovanju s vl stana i s nama kao trecom osobom nego s u ovom slucaju s mojom punicom?

Kako to rijesiti?

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete probati, pismeno, sa svime što ste ovdje naveli, te zbog ne postupanja prema čl.19 zatražiti sporazumno smanjenje provizije. Ako pristanu, također zatražite aneks ugovora o zastupanju u kojem će se to navesti. Ali, kao što napisah, poznavajući dijelom modus operandi agencija, bez odvjetnika, pomalo dvojim. No, tu onda sami trebate odvagnuti što dobijate, smanjenjem provizije i plačanjem odvjetnika.

 

Hvala.Spitfire,

javljam da sam se sama upustila u pregovore s Agencijom. Nakon iznošenja činjenica koje sam i vama ovdje pisala, te pozivajući se na čl 19 Zakona (što ste mi vi savjetovali) te ostavivši dojam da ću odustati od kupnje, uspjela sam sniziti proviziju s 2% na 1,5%.

Stoga, hvala na pomoći! Za kraj ću vam samo reći da su mi na kraju cijele priče pružili ruku i rekli da je zavidna moja pravna podloga :-D (koje nemam uopće)!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala.Spitfire,

javljam da sam se sama upustila u pregovore s Agencijom. Nakon iznošenja činjenica koje sam i vama ovdje pisala, te pozivajući se na čl 19 Zakona (što ste mi vi savjetovali) te ostavivši dojam da ću odustati od kupnje, uspjela sam sniziti proviziju s 2% na 1,5%.

Stoga, hvala na pomoći)!

 

Nema na čemu. Hvala vama na povratnoj info, vjerovatno će nekome biti od koristi.

 

Za kraj ću vam samo reći da su mi na kraju cijele priče pružili ruku i rekli da je zavidna moja pravna podloga :-D (koje nemam uopće)!

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,

 

molim za savjet, supruga i ja smo isli pogledati jedan stan preko agencije i ja sam samo potpisao zapisnik o pregledu stana i da cemo platiti proviziju ako uzmemo stan

 

 

Sto ako moja supruga kupi stan mimo agencije i na nju bude svo vlasnistvo?da li onda agencija moze ista potrazivati onzirom da ona apsolutno nista nije potpisala?

 

Veliko hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

imam i ja slicno pitanje...

ja sam potpisala sa agencijom ugovor o razgledavanju stana(barem mi je tako bilo prezentirano od agenta koji je rekao da moram potpisati razgledavanje stana kako bi on sefu mogao pokazati da je nesto radio danas....nije bilo spomena o nikakvoj proviziji,a ja papir u zurbi na parkingu u mraku i kisi nisam procitala ...

od stana sam odustala jer je cijena bila previsoka...

 

nakon par mjeseci moj je otac kupio stan na svoje ime u direktnom kontaktu sa vlasnicom stana,preko oglasa koji je sam zaljepio na zgradu(za tu zgradu smo se zagrijali jer je i brat ima stan u istoj zgradi

!nakon godine dana...javlja se agencija sa navodnim dugom od 2.5% od posredstva za prodaju nekretnine...

 

radi se o agenciji za koju sam sad surfanjem saznala da im ovo nije prvi put da su tako nekome na "prevaru" uvalili ugovor o posredstvu umjesto o razgledavanju...

 

mene zanima..da li imam razloga uopce za brigu ako stan nije na meni?a oni samo pokusavaju nesto nažicati sastrane?

 

isticem da otac ni u kojem trenutku nije bio u kontaktu sa agentom za tu nekretninu

 

zahvaljujem se unaprijed...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

ne vidim neki osnov za poraživanje provizije. Iz dva razloga, evidencijski list o pregledu nekretnine (posrednički list za posrednički dnevnik) se ne smatra Ugovorom o posredovanju. Drugo, kako niste sigurni što ste potpisali a sve i da jeste Ugovor o posredovanju, on obvezuje vas a ne oca. Dodatne info možete vidjeti na http://www.agenti.hr/info-klijent/posrednicka-naknada-provizija/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

ne vidim neki osnov za poraživanje provizije. Iz dva razloga, evidencijski list o pregledu nekretnine (posrednički list za posrednički dnevnik) se ne smatra Ugovorom o posredovanju. Drugo, kako niste sigurni što ste potpisali a sve i da jeste Ugovor o posredovanju, on obvezuje vas a ne oca. Dodatne info možete vidjeti na http://www.agenti.hr/info-klijent/posrednicka-naknada-provizija/

 

 

 

zahvaljujem se na brzom odgovoru...cula sam se sa njima jucer i rekla da ja nisam kupac stana,a oni meni da to nema veze jer sam potpisala ugovor o posredovanju koji se odnosi na mene kao i uzu rodbinu,...

sad ne znam jel imaju oni pravnu osnovu za tako nesto

da li je moguce da postoji takav ugovor s kojim ja mogu potpisati u ime cijele uze obitelji? ili je to vjerovatno blef kojim pokusavaju izvuci neku dobit...?!

hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav, od agencije za posredovanje zatražio sam točnu adresu stana koji je oglašen u oglasniku, obzirom da ista nije navedena u oglasu. Iz agencije su mi javili da je prethodno potrebno potpisati Izjavu (u prilogu) i poslati im natrag scan dokumenta.

 

Izjava mi je u najmanju ruku nejasna, pogotovo dio oko toga tko se smatra kupcem. Znam da obično agencije traže potpisivanje evidencijskog lista kako bi mogle pravdati svoj posao prodavatelju, no ova izjava mi se čini nelogičnom.

 

Zamolio bih za pomoć da li je ovo standardna procedura, odnosno da li da potpisujem ovu Izjavu ako želim razgledati stan? Da li ta izjava povlači bilo kakvu odgovornost za mene prema agenciji i/ili prodavatelju?

 

Hvala puno!

Izjava.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne vidim nista sporno u potpisivanju ove izjave.

 

 

Pozdrav, od agencije za posredovanje zatražio sam točnu adresu stana koji je oglašen u oglasniku, obzirom da ista nije navedena u oglasu. Iz agencije su mi javili da je prethodno potrebno potpisati Izjavu (u prilogu) i poslati im natrag scan dokumenta.

 

Izjava mi je u najmanju ruku nejasna, pogotovo dio oko toga tko se smatra kupcem. Znam da obično agencije traže potpisivanje evidencijskog lista kako bi mogle pravdati svoj posao prodavatelju, no ova izjava mi se čini nelogičnom.

 

Zamolio bih za pomoć da li je ovo standardna procedura, odnosno da li da potpisujem ovu Izjavu ako želim razgledati stan? Da li ta izjava povlači bilo kakvu odgovornost za mene prema agenciji i/ili prodavatelju?

 

Hvala puno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Izjava mi je u najmanju ruku nejasna, pogotovo dio oko toga tko se smatra kupcem. Znam da obično agencije traže potpisivanje evidencijskog lista kako bi mogle pravdati svoj posao prodavatelju, no ova izjava mi se čini nelogičnom.

 

Nikako ne bih preporučio potpisivanje ove izjave!

 

Štoviše, da meni netko pošalje takvu izjavu da ju potpišem, prijavio bih to kao pokušaj prijevare i obmanjujuću poslovnu praksu.

 

 

Zamolio bih za pomoć da li je ovo standardna procedura, odnosno da li da potpisujem ovu Izjavu ako želim razgledati stan?

 

Standardna procedura jest da vas agent vodi u razgledavanje nekretnine i da vi potpišete izjavu samo osobno u svoje ime i samo za točno onu nekretninu koju ste razgledali.

 

 

Da li ta izjava povlači bilo kakvu odgovornost za mene prema agenciji i/ili prodavatelju?

 

DA.

Ovakva izjava može teoretski imati za poslijedicu da se vas tereti za proviziju ako itko od vaše familije ili poznanika kupi neku nekretninu koja je na listi tog posrednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sto je to tocno sporno? agencija se zeli zastititi da kupac ne bi izbjegavao placanje agencijske provizije??

 

Nikako ne bih preporučio potpisivanje ove izjave!

 

Štoviše, da meni netko pošalje takvu izjavu da ju potpišem, prijavio bih to kao pokušaj prijevare i obmanjujuću poslovnu praksu.

 

 

 

 

Standardna procedura jest da vas agent vodi u razgledavanje nekretnine i da vi potpišete izjavu samo osobno u svoje ime i samo za točno onu nekretninu koju ste razgledali.

 

 

 

 

DA.

Ovakva izjava može teoretski imati za poslijedicu da se vas tereti za proviziju ako itko od vaše familije ili poznanika kupi neku nekretninu koja je na listi tog posrednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sto je to tocno sporno? agencija se zeli zastititi da kupac ne bi izbjegavao placanje agencijske provizije??

Pročitaj ugovor.

 

 

Uobičajeno bi trebalo biti da agencija uzima proviziju ili od prodavatelja koji je agenciju angažirao da mu proda/iznajmi nekretninu, ili od kupca koji je angažirao agenciju da mu po njegovim specifikacijama nađe nekretninu.

 

Kod nas vasnici uglavnom sami prodaju i kupuju nekretnine, nema tradicije angažiranja agencija. Zato agencije u nedostatku posla zapravo često love u mutnom.

Agencije rutinski nazivaju prodavatelje po oglasnicima i nude da 'besplatno' stave nekretninu u svoju ponudu. Dakle, gotovo sve nekretnine (osim vrlo ekskluzivnih) koje agencije prodaju istovremeno su u prodaji i od strane vlasnika izravno. Tako da je zapravo mnogo vjerojatnije da će mnoge nekretnine kupac pogledati kontatkirajući izravno vlasnika.

 

Dakle, kad potencijalni kupac potpiše ovakav mutan ugovor u kome vrlo često nije uopće jasno navedena pojedinačna nekretnina, agencija se stavlja u poziciju da može svakog kupca koji im je to potpisao tužiti ako kupi neku od brojnih nekretnina koju su oni stavili na listu samo kontaktirajući vlasnika koji je već stavio nekretninu u oglasnik.

 

A i ono da kupac potpisom preuzima odgovornost za svu svoju rodbinu i poznanike kojima će možda spomenuti da je pogledao stan ali njemu ne odgovara... pa volio bih vidjeti kako bi ta agencija to recimo utjerala od mene da moj nećak kupi stan koji je inače objavljen i u oglasniku a ja sam ga pogledao preko agencije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni se isto čini da je to lov u mutnom, nitko ne može raspolagati većim pravima nego što ih sam ima, odnosno ne može se obvezivati za radnje drugih osoba kojima nije zakonski zastupnik ili punomoćnik, i to eventualne buduće radnje koje ne može predvidjeti niti ih može očekivati. Nekako mi se to čini nategnuto i nepošteno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Vidim da je tema stalno aktualna. Ne bi tolike agencije bile na tržištu i de facto blokirale slobodnu prodaju stanova  kad im ne bi bilo moguće da ulove nešto u mutnom. A tko im to omogućava, nego s jedne strane neinforamirani kupci i prodavatelji, a s druge "pravna" država koja i ono što deklarira u nekoj odredbi zakona sama ne kontrolira i ne suzbija ukoliko agencija protivno postupa, već im gleda kroz prste. Zašto je npr uopće moguće (a ne protuzakonito i kažnjivo) da agancija javno objavi u oglasu da kupac plaća npr. 2% provizije i PDV, ako je u zakonu jasno navedeno da bi on tu obavezu imao samo ako je sklopio tj. potpisao s tom agencijom ugovor o posredovanju, tj naručio uslugu?

A kada dođe do suda - u našoj državi se presuda u praksi često donese u stilu " tkoj jači, taj kvači", što god pisalo u zakonu.

A sad konkretno: želim vidjeti stan; moram preko agencije jer nema kontakta prodavatelja; piše (ili ne piše - kako kad)  da uzimaju npr  2% i PDV?  Da li to znači u startu da se ne smijem ni dogovoriti za razgled toga stana jer se već samim tim dogovorom za razgled smatra da sam se obavezala to i platiti, ako kupim, premda nikad ništa nisam potpisala, niti samo evidenciju o razgledu, a kamoli posrednički ugovor?. Ima li neki zakon koji o tome izričito nešto kaže? I ako je razgled dogovoren sms-om, a par dodatnih info o stanu razmijenjeno  mailom u kojem se uvijek na dnu kao u nekom memorandumu otiskuje da kupac plaća 2% +pdv, može li takav podvaljeni tekst biti obvezujući? Što učiniti i kako kupiti tu nekretninu, ako se za nju  odlučimo? A što se događa ako bismo je poželjeli kupiti preko druge agencije koja deklarira nižu proviziju? Napominjem: ništa nikome nije potpisano.

Kako bi kupac u ovakvoj situaciji trebao postupiti?

I zna li netko neku web stranicu ili portal na kojem oglašavaju samo vlasnici koji ne žele posredstvo agencije ?

Unaprijed hvala na odgovorima.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Pozdrav!

Zakonski Agencija potpisuje ugovor s Nalogodavcem. To niste Vi. 

Vi ste kupac koji se javio na oglas. Sms nije ugovor s Agencijom. Agencija je posrednik kojeg je angažirao Nalogodavac, u Vašem slučaju prodavatelj stana.

Ništa im ne morate platiti. Angažirajte si svojeg odvjetnika da Vam prekontrolira papire stana i Predugovor/Ugovor ukoliko ga sastavlja Agencija ili inzistirajte da Vaš odvjetnik sastvi predugovor i Ugovor, a neka oni kontroliraju. 

Naravno, smijete kupiti stan od koga god želite, a da Vam nitko ne uvjetuje svoju proviziju, osim onoga koga ste Vi angažirali.

Sve je vrlo jasno i nema mjesta panici.

Sve ostalo je teško kršenje Zakona o prometu u posredovanju nekretninama, naravno, ukoliko niste ništa potpisali Agenciji.

Sretno

 

Uglavnom, 

Moja vizija je da Agencije odugovlače sa prodajom jer uzimaju naknadu za svoje tekuće troškove za koje su preplaćeni. Ne pristaju na spuštanje cijene nekretnine jer im se smanjuje provizija, a ionako cijelo vrijeme primaju naknade od Prodavatelja. Osigurani su max. ugovorom od 12 mjeseci. Sad zavrtite tako 10-ak nekretnina, uzmite razliku stvarnih i naplačenih troškova i vidite kako to i nije teško stečen novac. 

Naravno, njihova spika je da Vi prilikom kupnje nekretnine morate s njima surađivati u smislu da Vam oni sastavljaju Ugovore i sređuju svu papirologiju što je daleko od istine. Tu traže svojih mutnih najčešće 2%.

Nitko ništa ne mora, pogotovo ne Kupac!

Kupac jedino mora dati novce prodavatelju.

Sve to stoji u konačnom Ugovoru, u kojem su navedeni samo Kupac i Prodavatelj, dok na sreću nekih Agencije nema nigdje spomenute. Kasnije pred zakonom, ukoliko dođe do spora, odgovaraju samo Kupac i Prodavatelj jer Agencija nije vlasnik nekretnine. 

Uglavnom, jedini rizik prilikom prodavanj/kupovanja nekretnine snosi Kupac. Prodavatelj nema rizika. Kad mu se isplati novac, on prepiše nekretninu. I zašto bi onda kupac plačao proviziju Agenciji koju je angažirao prodavatelj? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Htio bih se javiti sa nekim informacijama koje sam nedavno saznao vezano na temu agencijskih provizija za kupoprodaju nekretnina. Možda nekome pomogne. Njuškajući po njuškalu gledao sam kuće u Zagrebu, naletio sam na neke oglase kojima u opisu piše da kupac mora potpisati 'nalog za pokazivanje ili posrednički list '  Na nekim oglasnima iste agencije ne piše da treba nešto potpisati već samo na kraju opisa piše  'agencijska provizija 2% + PDV '  S obzirom da me zanimalo o čemu se tu radi, čitao sam ovdje po forumu i općenito po internetu što se tu dešava. Uvijek sam mislio i pretpostavljao da onaj tko prodaje i angažira agenciju i plaća ugovorenu naknadu. Ja kao kupac vidio sam da postoji posrednički list i posrednički ugovor. Dvije različite stvari! Ugovor je kada angažiraš agenciju da ti nađe stan po tvojem kriteriju i želji i to se plaća a posrednički list ili dnevnik bi trebao biti kao da agencija vodi evidenciju potencijalnih kupaca (mene) kako bi mogli prikazati da rade i traže kupce onome tko ih je angažirao i koji će ionako platiti za tu uslugu!

Došao sam na ideju, da pošaljem upit za jedan objekt i pitao sam jasno dali kupac, iako nije angažirao agenciju za pronalazak kuće/stana i potpisao posrednički ugovor kod njih treba platiti proviziju? Znači ako ja recimo dođem i razgledam objekt koji sam našao na stranicama njihovih oglasa sa njuškala moram platiti recimo 2% +PDV od prodajne cijene nekretnine? Pitao sam i dali se potencijalni kupac obavezuje potpisivanjem posredničkog lista da će ukoliko se odluči kupiti baš tu kuću platiti proviziju?  Kuća koja je bila u pitanju iznosila je preko 200 tisuća eura. Drugi dan sam dobio odgovor od anonimne agencije. 

Evo maila u cijelosti: 

Poštovani gospodine xxxxxxxx, 

Zahvaljujem se na Vašem upitu. Prilikom pokazivanja nekretnine, naši agenti vode evidenciju koga od potencijalnih kupaca vode na lokaciju. To nam je ujedno i dokaz pred prodavateljima da obavljamo svoj posao, tj. da dovodimo zainteresirane kupce. Na temelju naše evidencije možemo prodavateljima reći koga smo vodili, kada je to bilo, i koliki je ukupan broj ljudi koji je pogledao njihovu nekretninu. 

Ukoliko se kupac odluči da želi kupiti nekretninu koju mu je agent pokazao, daljnji regovori i dogovori vrše se u suradnji s našom agencijom. Svakako se ugovori inicijalni sastanak na kojem su prisutni prodavatelj, kupac i mi kao posrednici. Na tom sastanku  se dogovaraju svi bitni elementi kupoprodaje: cijena, dinamika isplate, rokovi isplate, rok za primopredaju, itd. Naše kupce vodimo kroz cijelu kupovinu, pripremamo predugovor o kupoprodaji nekretnine, glavni ugovor, dostavljamo banci dokumentaciju vezanu za nekretninu, izlazimo na teren s bančinim procjeniteljem, organiziramo ovjeru ugovora kod bilježnika, odnosimo solemnizirane ugovore o kreditu na upis hipoteke u gruntovnicu, pripremamo tabularnu ispravu potrebnu za uknjižbu prava vlasništva, predajemo dokumentaciju potrebnu za uknjižbu prava vlasništva na zemljišne knjige, pripremamo zapisnik primopredaje, prebacujemo režije. Drugim riječima, sva organizacija ovog pravnog posla je na nama, prodavatelji i kupci su maksimalno rasterećeni stresa i štede svoje dragocijeno vrijeme. 

Obzirom da smo mi medijatori, štitimo prava i interese obje strane (i prodavatelja i kupaca), našu ukupnu posredničku uslugu od 4% plaćaju obje strane popola, zvači svaka strana po 2%. Ukoliko imate dodatnih pitanja, slobodno mi se javite. Rado ću vam odgovoriti.

Kraj maila 

Znači najprije se napisalo kako oni sve rade, i kako ja kao kupac i on kao prodavatelj nemamo nikakve brige osim da ja kao kupac i on kao prodavatelj uplati cca 50tkn sa PDV-om. Skoro 100 tisuća kuna! Zaista cijenim nečiji radi ali meni je ovo sa tim agencijama grozno ti ljudi su jako pohlepni! 

Onda sam išao gledati oglase na njuškalu od fizičkih osoba ali isključivo one sa točnom lokacijom. Zato jer sam tako mogao provjeriti dali je kuća možda pod hipotekom. To se može provjeriti na stranicama uredjenazemlja.hr. (pregled čestica) izvadak iz zemljišne knjige koji se sastoji sa 3 dijela A: Posjedovnica B: vlastovnica C: teretovnica. Prve dvije kuće koje sam našao bile su na prodaju od fizičkih osoba i obje su pod hipotekom i to naravno nigdje nije napisano na oglasu. Htio sam ovo napisati sve samo zato da ljudi budu oprezniji i da ne potpisuju ništa bez da su dobro pročitali što je to u praksi i dok 1000% ne budu razumjeli što potpisuju. Molio bih nekoga da ovdje stavi primjer posredničkog ugovora i primjer posredničkog lista ili naloga pri pregledavanju nekretnine sa agentom da bi mogli  vidjeti razliku i biti oprezniji.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Poštovanje,

molio bi odgovor na pitanje koje me muči a ne mogu nigdje naći odgovor. Zanima me imam li obavezu platiti posredničku naknadu u sljedećoj situaciji: 

u 5.mj sam potpisao ugovor o posredovanju s agencijom gdje piše da on vrijedi 12 mjeseci i navodi se nekretnina koju sam pogledao s agentom. 

Prije neki dan sam s agentom iz iste agencije pogedao drugu nekretninu i s njim nisam potpisao ugovor o posredovanju za tu određenu nekretninu. Moram li platiti proviziju jer sam potpisivao ugovor za druge nekretnine kod iste agencije ili ne moram jer nisam potpisao za ovu određenu nekretninu? 

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno je da piše 12 mjeseci, ali ne odnosi li se to samo na nekretninu navedenu u ugovoru? To mi je logično, jer se za svaku nekretninu koju pokaže isti agent potpisuje novi ugovor? Ne znači li to da se ugovor veže uz određenu nekretninu? 

Inače bi to značilo da koju god nekretninu koju ta agencija nudi eventualno kupim, a ta agencija ju ima u ponudi, moram platiti proviziju bez ugovora ili pisanog traga da mi je ta nekretnina pokazana od strane agenta ili da je odrađena bilo koja usluga vezano uz tu nekretninu (pisanje predugovora, provjera dokumentacije?) 

Možda krivo tumačim, ali nekoliko odredbi u zakonu i općim uvjetima poslovanja agencije (dolje navedene), navode me na zaključak da ne treba platiti proviziju za nekretninu za koju nije potpisan ugovor, pa ako možete pomoći svojim iskustvom i mišljenjem:

1. Posredovanje u prometu nekretnina radnje su posrednika u prometu nekretnina koje se tiču povezivanja nalogodavca i treće osobe te pregovora i priprema za sklapanje pravnih poslova kojih je predmet određena nekretnina osobito pri kupnji, prodaji, zamjeni, najmu, zakupu i dr.

2. Treća osoba je osoba koju posrednik u prometu nekretnina nastoji povezati s nalogodavcem radi pregovara o sklapanju pravnih poslova kojih je predmet određena nekretnina.

3. Ugovorom o posredovanju u prometu nekretnina obvezuje se posrednik da će nastojati naći i dovesti u vezu s nalogodavcem osobu radi pregovaranja i sklapanja određenoga pravnog posla o prijenos prijenosu ili osnivanju određenoga prava na nekretnini (ne nekretninama), a nalogodavac se obvezuje da će mu isplatiti određenu posredničku naknadu ako taj pravni posao bude sklopljen.

Osim gore navedenog, u obavezama posrednika i nalogodavca navode se obaveze koje su vezane uz prodavatelja, ne kupca (te se svugdje navodi nekretnina koja je predmet ugovora), kao recimo:

- obavijestiti posrednika o svim okolnostima koje su važne za obavljanje posredovanja i predočiti točne podatke o nekretnini te ako posjeduje dati posredniku na uvid lokacijsku, građevnu, odnosno uporabnu dozvolu za nekretninu koja je predmet ugovora te dati na uvid posredniku dokaze o ispunjavanju obveza prema trećoj strani,
- dati posredniku na uvid isprave koje dokazuju njegovo vlasništvo na nekretnini, odnosno drugo stvarno pravo na nekretnini koja je predmet ugovora te upozoriti p posrednika na sve uknjižene i neuknjižene terete koji postoje na nekretnini,
- osigurati posredniku i trećoj osobi zainteresiranoj za zaključivanje posredovanoga posla razgledanje nekretnine,
- obavijestiti posrednika o svim bitnim podacima o traženoj nekretnini što posebno uključuje opis nekretnine i cijenu

Znam da imam puno pitanja, ali nisam siguran na koji se način u praksi tumači zakon?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , szic je napisao:

Prije neki dan sam s agentom iz iste agencije pogedao drugu nekretninu i s njim nisam potpisao ugovor o posredovanju za tu određenu nekretninu. Moram li platiti proviziju jer sam potpisivao ugovor za druge nekretnine kod iste agencije ili ne moram jer nisam potpisao za ovu određenu nekretninu? 

I dalje sam mišljenja da morate, a sve sukladno njihovim Općim uvjetima poslovanja.  Naime, smatra se da je posrednik omogućio nalogodavcu vezu s drugom osobom o pregovaranju za sklapanje posredovanog posla, ako je omogućeno nalogodavcu stupanje u vezu s drugom osobom (fizičkom ili pravnom) s kojom je pregovarao za sklapanje pravnog posla, a naročito ako je: neposredno odveo ili uputio nalogodavca ili treću osobu u razgledavanje predmetne nekretnine; organizirao susret između nalogodavca i druge ugovorne osobe radi pregovaranja za sklapanje pravnog posla; nalogodavcu priopćio ime, broj telefona, telefaksa druge osobe ovlaštene za sklapanje pravnog posla ili mu je priopćio točnu lokaciju tražene nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav svima, imam pitanje, ukoliko prodajem kuću preko agencije, koliko sam zapravo siguran da će sve biti onako kako izgleda u ugovoru meni kao laiku? Postoji li šansa da agencija zezne mene na neki način, ili je praksa da platim odvjetnika da provjeri taj ugovor?

 

Radi se o većem iznosu pa čisto da ne izvisim. Također, ne vidim da može biti nekih većih problema jer kad dobijem novce na račun, to je više manje to, ili mogu imati neke dodatne komplikacije? Agent spominje tabularnu izjavu, da li se s njom ja osiguravam da mi prodavatelj mora isplatiti novac i ako netko zna gdje mogu pročitati kako to točno funkcionira ako je previše za objašnjavati na forumu. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Molim konkretno

Kupujem stan, agencija ce mi pokazati nekretninu ali s njima moram potpisati ugovor za njihovu proviziju 3%+pdv,a isto imaju sa prodavateljem

Znači da 2x naplacuju posao, da li ja kao kupac ili prodavatelj moram placati odv na njihovu zaradu, jer ako platim postotak to je njihov prihod, a ja trebam platit pdv na njihovu zaradu, da li je ti uopce zakonito, znamo da je provizija 2 ili 3 %, a nigdje ne pise da na to ide i pdv

Istovremeno ima agencija koje uzimaju samo propisani postotak bez dodatka pdv-a

Sto je ispravno, da li agencija dodatkom pdv krsi neku stavku propisa

Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  Na 14. 01. 2019. at 21:14, IdiTrči je napisao:

Pozdrav!

Zakonski Agencija potpisuje ugovor s Nalogodavcem. To niste Vi. 

Vi ste kupac koji se javio na oglas. Sms nije ugovor s Agencijom. Agencija je posrednik kojeg je angažirao Nalogodavac, u Vašem slučaju prodavatelj stana.

Ništa im ne morate platiti. Angažirajte si svojeg odvjetnika da Vam prekontrolira papire stana i Predugovor/Ugovor ukoliko ga sastavlja Agencija ili inzistirajte da Vaš odvjetnik sastvi predugovor i Ugovor, a neka oni kontroliraju. 

Naravno, smijete kupiti stan od koga god želite, a da Vam nitko ne uvjetuje svoju proviziju, osim onoga koga ste Vi angažirali.

Sve je vrlo jasno i nema mjesta panici.

Sve ostalo je teško kršenje Zakona o prometu u posredovanju nekretninama, naravno, ukoliko niste ništa potpisali Agenciji.

Sretno

 

Uglavnom, 

Moja vizija je da Agencije odugovlače sa prodajom jer uzimaju naknadu za svoje tekuće troškove za koje su preplaćeni. Ne pristaju na spuštanje cijene nekretnine jer im se smanjuje provizija, a ionako cijelo vrijeme primaju naknade od Prodavatelja. Osigurani su max. ugovorom od 12 mjeseci. Sad zavrtite tako 10-ak nekretnina, uzmite razliku stvarnih i naplačenih troškova i vidite kako to i nije teško stečen novac. 

Naravno, njihova spika je da Vi prilikom kupnje nekretnine morate s njima surađivati u smislu da Vam oni sastavljaju Ugovore i sređuju svu papirologiju što je daleko od istine. Tu traže svojih mutnih najčešće 2%.

Nitko ništa ne mora, pogotovo ne Kupac!

Kupac jedino mora dati novce prodavatelju.

Sve to stoji u konačnom Ugovoru, u kojem su navedeni samo Kupac i Prodavatelj, dok na sreću nekih Agencije nema nigdje spomenute. Kasnije pred zakonom, ukoliko dođe do spora, odgovaraju samo Kupac i Prodavatelj jer Agencija nije vlasnik nekretnine. 

Uglavnom, jedini rizik prilikom prodavanj/kupovanja nekretnine snosi Kupac. Prodavatelj nema rizika. Kad mu se isplati novac, on prepiše nekretninu. I zašto bi onda kupac plačao proviziju Agenciji koju je angažirao prodavatelj? 

 

Proširi  

pozdrav

ima netko konkretan odgovor- 1. gdje u zakonu piše da je agencijska provizija 3%+pdv

2.gdje piše da kupac za razgledavanje nekretnine mora sklopiti ugovor sa agencijom (ne kupnja,samo da se vidi nekretnina)

3.da li je po zakonu da agencija uzima 3%+pdv od nalogodavca(prodavatelja) i kupca 

ja te stavke nisam našla pa ako netko zna 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 25. 07. 2021. at 11:47, Borbena7 je napisao:

Ovisi što je vlasnik ugovorio sa tom agencijom.

ugovori s tim agencijama su bez veze jer prodajem stan,javilo se 10 agencija-ja stan prodala bez njih-jer ti ugovori nisu garancija da će se prodat ,oni oglašavaju kao i ja,osim toga neke agencije uvjetuju:--razgledavanje nekretnine je moguće samo uz potpisivanje ugovora--- a to znači ako ga ne potpišem niti će mi pokazat nekretninu,niti će je prodavateelj prodati-po njima -da li je to zakonski

uzeti 3%+pdv od prodavatlja s kojim imaju ugovor i 3%+pdv od kupca u slučaju da kupac istu kupuje 

znači 

agen.provizija ukupno 6%+pdv-a to je onda kršenje zakona bez obzira što pravdaju 2 različite radnje,jesu ali za istu stvar-kad bi npr. od moje prodali, a meni našli drugo ja njima plaćam 2x proviziju 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u Agencije za prodaju nekretnina
Na 17/8/2021 at 14:07, ciovo1 je napisao:

i contratti con queste agenzie sono irrilevanti perché vendo un appartamento, si chiamano 10 agenzie-ho venduto l'appartamento senza di loro-perché questi contratti non sono una garanzia che verranno venduti, fanno pubblicità come me, inoltre alcune agenzie stipulano: - visione la proprietà è possibile solo con la firma del contratto --- il che significa che se non lo firmo, non mi mostreranno la proprietà, né il venditore la venderà - secondo loro - è legale

prendere il 3% + IVA dal venditore con cui hanno un contratto e il 3% + IVA dall'acquirente nel caso in cui l'acquirente lo acquisti 

si intende 

agen.provizija un totale del 6% + IVA, che è quindi una violazione della legge, indipendentemente dal fatto che giustificano 2 azioni diverse, lo sono, ma per la stessa cosa - se, ad esempio, hanno venduto dal mio e me ne hanno trovati un altro, li pago 2x commissione 

 

Hvala na pomoći.

Čitao sam da kada kupujete kuću plaćate općinsku taksu.

odnosi se i na prvi dom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 17/8/2021 at 14:07, ciovo1 je napisao:

i contratti con queste agenzie sono irrilevanti perché vendo un appartamento, si chiamano 10 agenzie-ho venduto l'appartamento senza di loro-perché questi contratti non sono una garanzia che verranno venduti, fanno pubblicità come me, inoltre alcune agenzie stipulano: - visione la proprietà è possibile solo con la firma del contratto --- il che significa che se non lo firmo, non mi mostreranno la proprietà, né il venditore la venderà - secondo loro - è legale

prendere il 3% + IVA dal venditore con cui hanno un contratto e il 3% + IVA dall'acquirente nel caso in cui l'acquirente lo acquisti 

si intende 

agen.provizija un totale del 6% + IVA, che è quindi una violazione della legge, indipendentemente dal fatto che giustificano 2 azioni diverse, lo sono, ma per la stessa cosa - se, ad esempio, hanno venduto dal mio e me ne hanno trovati un altro, li pago 2x commissione 

 

Pozivam vas na odgovor poznate hrvatske agencije.
Kad odgovorim da ništa ne dugujem, nisam tamo.
Što učiniti da ne angažirate odvjetnika?

"

Stan je još uvijek prazan i nalazi se u Špinelu, područje Umaga.

Klijent plaća agencijsku proviziju od 3% plus PDV (3,75%) na

cijena dogovorena i utvrđena ugovorom. "

"Agencijsku proviziju plaćaju obje strane."

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Molim odgovor jer do sada nisam dobila konkretno

Gdje u zakonu stoji da agencija naplacuje pdv na proviziju

Pdv placa krajnji korisnik, sto znaci onaj tko je primio 3% je korisnik istog

Gdje stoji da ja kao prodavatelj placam pdv na proviziju od 3%

 Naime odgovor agencije da živimo u hr ne zadovoljava, a isto tako da agencija vodi kupca ako i  kupac potpise ugovor, a što prodavatelj ne zna, jer u tom slucaju agent nece ni dovoditi kupca prodavatelju, cime je prodavatelj ostecen

Npr. Opatija nekretnine za razgledavanje stana, kuće uvjetuju potpisivanjem ugovora od strane kupca, što znaci ako kupac to ne zeli, nece ga ni dovesti do prodavatelja.

uređeno: od Borbena7
Nečitko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, 2019 smo preko agencije kupili stan u zgradi. U gruntovnici nije bio upisan parking, u kuprodajnom ugovoru, koji je sastavila agencija, je parking upisan, kao dio koji pripada toj cestici odnosno stanu. Sada, posto zgrada nije etazirana, dolazi do problema. Prijasnji vlasnik nam pokazuje, gdje kao parkira, i mi vjerujemo, na zalost. Dali je agencija tu bilo kako odgovorna zbog toga jer nam je lazno predstavila situaciju i to zapisala u ugovor? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Postovani drzavljsnin sam Makedonije i pre dve gofine sam na web ogladu videla nekretninu na Hvaru za koju sam poslala poruku da je zelim rszgledati pri skorom boravku..kod dusede se pijavila navodna agentica koja bi mi pokazala kucu....pre toga je kso udput pruzila papir da podpisem da mi je omoguvila razgled kuce.... nakon 6 meseci moja kci je iskazala spremnost da kupi nekretninu i potrazila info o vlasnistvu i svu dokumentaciju navuvid...Dobila je nepotpunu dokumentaciju i netacnebinformacije o legalnosti objekta....angaxirala je odvjetnika i on je nakon 6 mrseci rada  i zastupanja u prehovorima direktno sa vlasnikom koji je isto strabac. I odlykceno je da se kupi nekretnina...uhobor je sklopljen kod naseg advokata a on je obavio i sve dr procedure zakonske...AGENCIJU NIKO NIJE BISE VIDEO OD DANA RAZGLEDJIVANJA.     ZA LICNU ZAStitu ipak smo u kupoprodajnom Ugovoru stavili klauzulu da ce sve obaveze. prema Agenciji  podmiriti /platiti prodavatelj nekretnine...Sada posle skoto dve godine salju mi / meni. Majki osobe koja je kupila nekretninu sa suprugom /  mail izvestaj da im dugujem 10.000 e provizije...?  List za razgled sam podpisala ja  a nekretninu je kupila kcer posle 9 mesecineposredno od prodavatelja....bez Agencije.....Da li imaju isov za beka potrazivanja i od koga?  KO CE BITI TUZEN? Ko je duznik ako ga uopste ima....napominjem da je advokat urefno isplacen 1600e za svoj rad i zastupanje pref organima HR

Znaci intereduje nas  ko moze biti duznik potraxivanjima Agencije.  Kupac nekretnine ili srodnik koji je podpisao razgledjivanje nekretnine..  2.   Koliko vremena nakon kup je moze Agencija traziti od kupca proviziju iako nije bila angaxirana u sprovodje ju postupka kupnje u nijednoj fazi osim pokazivanje nekretnine.     Imeno od kupnje je prodlo skoro 2 gofine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokušaj lova u mutnome (prevare). Potvrdu za pregled nekretnine potpisala je osoba x, a nakon 9 mjeseci nekretninu kupuje osoba y. Da ne dužim dalje pregled navedene nekretnine u toku 1. g. može izvršiti xx zainteresiranih osoba, po toj njihovoj logici, svi zainteresirani su dužni platiti neku proviziju.
Savjet, prijavite navedenu Agenciju Državnom Inspektoratu, ne toliko radi vas, više radi 
sprečavanja rada takvih nazovi Agencija. 

uređeno: od Borbena7
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Dana 08. 07. 2023. u 23:18, frenki zg je napisao:

Pokušaj lova u mutnome (prevare). Potvrdu za pregled nekretnine potpisala je osoba x, a nakon 9 mjeseci nekretninu kupuje osoba y. Da ne dužim dalje pregled navedene nekretnine u toku 1. g. može izvršiti xx zainteresiranih osoba, po toj njihovoj logici, svi zainteresirani su dužni platiti neku proviziju.
Savjet, prijavite navedenu Agenciju Državnom Inspektoratu, ne toliko radi vas, više radi 
sprečavanja rada takvih nazovi Agencija. 

Hvala na vašem savjetu i dijeljenju vašeg iskustva. Ako smatrate da neka agencija ili posrednik u nekretninama djeluje nepravedno ili nepošteno, prijava Državnom Inspektoratu može biti korak prema rješavanju problema i sprječavanju takvih praksi u budućnosti. Inspektorat ima odgovornost za nadzor i provođenje zakona vezanih uz nekretnine i poslovanje agencija, stoga će istražiti i donijeti odgovarajuće mjere ukoliko se utvrdi nepravilno postupanje. Uvijek je važno prijaviti takve slučajeve kako bi se zaštitili interesi potrošača i očuvala integritet tržišta nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje

Mene zanima sljedeće

Ok,angažiram agenciju,plaćam proviziju,razumijem

Ali po kojoj osnovi agencija na proviziju 3% uzima + pdv 

U zakonu nisam našla da na proviziju prodavatelj,odnosno osoba  koja angažira agenciju plaća + pdv na proviziju koju daje

Pdv plaća krajnji korisnik,u tom slučaju je agencija,jer provizija koju uzimaju je njihov prihod

Dakle po kojoj osnovi osim provizije moram platiti pdv na istu

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Dana 03. 08. 2023. u 14:10, ciovo1 je napisao:

Poštovanje

Mene zanima sljedeće

Ok,angažiram agenciju,plaćam proviziju,razumijem

Ali po kojoj osnovi agencija na https://shopio.rs/fiskalne-kase-cena/ 3% uzima + pdv 

U zakonu nisam našla da na proviziju prodavatelj,odnosno osoba  koja angažira agenciju plaća + pdv na proviziju koju daje

Pdv plaća krajnji korisnik,u tom slučaju je agencija,jer davčna blagajna koju uzimaju je njihov prihod

Dakle po kojoj osnovi osim provizije moram platiti pdv na istu

Hvala

. g. može izvršiti xx zainteresiranih osoba, po toj njihovoj logici, svi zainteresirani su dužni platiti neku proviziju.

uređeno: od WeltZumerr12hr
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 03. 08. 2023. u 14:10, ciovo1 je napisao:

Ali po kojoj osnovi agencija na proviziju 3% uzima + pdv 

Ako je Agencija u sustavu PDV-a ista za obavljenu uslugu, u ovom slučaju posredovanje mora vam na dogovoreni iznos zaračunati i PDV., ali, to ste trebali utvrditi prilikom potpisivabja ugovora o zastupanju sa istom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav, 

Zainteresiran sam za stan u Zagrebu koji je oglasen na Njuskalu, te se prodaja vrsi preko agencije. S tim nemam problem (iako je provizija 3 % +PDV bez troskova uknjizenja i ostalih troskova prilikom kupnje)  ali mi je cudno sto agencija zeli da potpisem ugovor o poredovanju, a jedino sto sam trazio je adresa zgrade da vidim na internetu lokaciju jer nisam iz Zagreba te sam ih kontaktirao emailom. Ugovor je na cak 3 godine, agencija iz Rijeke, stan u Zagrebu, a nadlezan sud u Varazdinu.

U ugovoru se ne spominje razgledanje stana nit su poslali (kao agencija prek koje sam kupio bivsi stan) Zapisnik o pregledu stana ... 

Da li biste vi ovo potpisali samo da bi dobili adresu za 'istaziti' lokaciju na Google Maps?

 

UGovor o poredovanju Kupac.pdf

uređeno: od AMIS
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija