Jump to content

usporedni izračun mirovina


prof

Preporučene objave

Veza teme:

 

Siralex, poštovani Tigre,

 

 

Nemam ništa protiv teme „Rebalans proračuna i 'povlaštene mirovine' „ i rasprave na njoj.

 

 

Poštovani gospodine prof

 

Pošto se baš ne snalazim u papirologiji i povlaštenim mirovinama možeš li mi ti reći ili tko se razumije dali sam ja povlašten jer mi u rješenju o mirovini piše između ostalog(samo dio pri vrhu)?

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje,Područna služba u Zagrebu,prema članku 105,110 i 121.Zakona o mirovinskom osiguranju(Narodne Novine br.130/110.-pročišćeni tekst,61/11,i 114/11.-u daljnjem tekstu ZOMO),članku 16 i 52.Statuta Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje......

 

 

Ako je potrebno napisat ću još šta je u rješenju.

Hvala na odgovoru unaprijed.

Pozdrav svim braniteljima ma gdje bili.

 

E da,nakraju piše još

"Prema članku 87.stavku 1.ZOMO-a invalidska mirovina određena je u mjesečnoj svoti i isplaćuje se unatrag.Žalba ne odgađa izvršenje ovog rješenja prema odredbi članka 120.stavka 2. ZOMO-a."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

Siralex, poštovani Tigre,

 

 

Nemam ništa protiv teme „Rebalans proračuna i 'povlaštene mirovine' „ i rasprave na njoj.

 

 

Poštovani gospodine prof

 

Pošto se baš ne snalazim u papirologiji i povlaštenim mirovinama možeš li mi ti reći ili tko se razumije dali sam ja povlašten jer mi u rješenju o mirovini piše između ostalog(samo dio pri vrhu)?

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje,Područna služba u Zagrebu,prema članku 105,110 i 121.Zakona o mirovinskom osiguranju(Narodne Novine br.130/110.-pročišćeni tekst,61/11,i 114/11.-u daljnjem tekstu ZOMO),članku 16 i 52.Statuta Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje......

 

 

Ako je potrebno napisat ću još šta je u rješenju.

Hvala na odgovoru unaprijed.

Pozdrav svim braniteljima ma gdje bili.

 

E da,nakraju piše još

"Prema članku 87.stavku 1.ZOMO-a invalidska mirovina određena je u mjesečnoj svoti i isplaćuje se unatrag.Žalba ne odgađa izvršenje ovog rješenja prema odredbi članka 120.stavka 2. ZOMO-a."

 

Dali moja mirovina spada u povlaštene ili ne tj.dali će mi skidati još 10% crveni.Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani političari u Republici Hrvatskoj !

 

Danas po ne znamo koji put se oglašavate u javnosti da su hrvatski branitelji povlašteni !

 

Stoga zahtijevamo od svih vas u Vladi RH, Saboru RH, i ostalim državnim institucijama da nam dostavite popis svih Vas i zaposlenika u vašim resorima koji nisu sudjelovali u obrani suvereniteta RH na način da su proveli najmanje 100 dana na prvoj crti bojišnice.

 

Zahtijevamo da za svako ime se stavi razlog zašto ta osoba nije htjela aktivno braniti domovinu.

 

Zahtijevamo da kraj svakog imena na tom popisu stavite povlašteni dezerter.

 

Zahtijevamo da od svake te osobe koja nije htjela biti povlaštena poginuti, ostati bez dijela tijela ili biti u neprirodnim uvjetima za ljudski rod od čega su svi branitelji oboljeli od razno raznih bolesti koje im ne priznajete, oduzmete u korist onih koje nazivate povlašteni 60% prihoda jer su branitelji koji su po vama povlašteni spasili svima vama glave , vašu imovinu pa čak i djecu da ne budu poklana od strane četnika koje toliko zdušno dižete na pijedestal.

 

Dragi političari u Vladi RH i Saboru RH koji niste se borili na prvim crtama a ima vas dosta koji koristite i braniteljski status i kako vi kažete privilegije ali i ordenje vi ste za nas hrvatske građane i branitelje obični povlašteni dezerteri.

 

Zahtjevamo da objavite pospis svih aboliranih četnika koji su korisnici mirovinskog osiguranja.

 

Zahtjevamo da objavite popis svih sboliranih četnika koji rade u državnim institucijama.

Zahtjevamo da objavite popis svih korisnika partizanskih mirovina.

 

Hrvatski branitelji su dali za ovu državu i ovaj narod sve, a vi ste upropastili i opljačkali i ovu državu i ovaj narod i gulite ga do kraja.

 

Nadamo se da su vam barem djeca poštena i moralna i da se stide što su im roditelji dezerteri.

 

Dezerter je osoba koja je mogla a nije htjela braniti domovinu !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Siralex, poštovani Tigre,

 

 

Zbog lakšeg snalaženja prilagodio sam tablicu u privitku, prikazuje rezultat samo mirovine po općim propisima – ZOMO.

 

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Probni izračun mirovina po općim propisima - ZOMO, za DVO i PS.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani posjetitelji i korisnici,

 

Već neko vrijeme radim na tome da korisnicima mirovine po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO I PS, približim prava, kao i jednostavan izračuna mirovina po općim propisima – ZOMO.

 

U privitku se nalazi Nacrta prijedloga Zakona o mirovinskom osiguranju , članak 80. gdje je sve PUNO jednostavnije prikazano.

 

 

Lijep pozdrav

Nacrt prijedloga Zakona o mirovinskom osiguranju, članak 80..doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Prijatelju gonzo-stari,

 

Narodski rečeno u prijedlogu novog Zakona o mirovinskom osiguranju – opći propis, članak 80., radi se o SEGREGACIJI korisnika mirovina po posebnim propisima neviđenih i u ovom trenutku neslućenih razmjera. ///nije to samo 10 ili 30 %///

 

Ako se donese ovakav zakon (od 01.01.2014.g.) SEGREGACIJA se radi PREMA i nova IZMEĐU korisnika mirovina po posebnim propisima.

///nova podjela unutar korisnika mirovina po Zakonu o pravima branitelja ili unutar korisnika mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS///

 

Posebno bolna SEGREGACIJA mi je prema OBITELJIMA koje će u budućnosti nasljeđivati naše mirovine, bez obzira jesmo li ostvarili mirovinu po posebnim ili i općim propisima.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanimljivo da nigdje nema profesionalne invalidske mirovine. Volio bih vidjeti nekakav primjer izračuna mirovine po tom prijedlogu zakona jer mi ovo nikako nije jasno:

 

"(1) Starosna mirovina, prijevremena starosna mirovina, invalidska mirovina i obiteljska mirovina koja se ostvaruje prema posebnom propisu pod povoljnijim uvjetima ili se određuje na povoljniji način od načina određivanja mirovine prema ovom Zakonu, a u cijelosti ili dijelu se određuje na temelju staža osiguranja iz članka 25. ovoga Zakona, razdvaja se na dio mirovine ostvaren prema posebnom propisu i dio mirovine ostvaren na temelju staža osiguranja iz članka 25. ovoga Zakona, ako su na temelju tog staža i godina života ispunjeni uvjeti za mirovinu prema ovome Zakonu.

(2) Dio mirovine ostvaren prema posebnom propisu utvrđuje se tako da se svota mirovine određena prema ukupnom mirovinskom stažu umanji za dio mirovine za staž osiguranja iz članka 25. ovoga Zakona."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani sivko,

 

 

Vama i ostalim posjetiteljima evo link;

 

http://rasprava.mrms.hr/bill/javna-rasprava-o-nacrtu-prijedloga-zomo/

 

 

Lijep pozdrav

Pregledao i više mi ništa nije jasno.Zanimaju me čl.80 i 87 prijedloga ako odem u mirovinu iduće ili narednih godina (a zakon kao prijedlog bude prihvaćen).Pošto imam (kraj godine) 41 g.3 mj mirovinskog (s beneficijama) da li će mi računat polazni faktor 1.0 ili manji (čl.80.st.4 t.11).Zahvaljujem.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani sivko,

 

Mislim da članak 87. prijedloga, nije sporan, polazni faktor je 1,0.

Brine me članak 80., novo predloženi faktor preračuna.

Njegovim uvođenjem u Zakon o mirovinskom osiguranju – opći propis, za nas žive znači da nije završio:

 

1.Drugi svjetski rat

2.Domovinski rat

 

Počinje rat sa i za faktor preračuna, lobiranjem interesnih skupina.

 

Nakon površne raščlambe cijelog prijedloga, smatram da donosi poboljšanja za umirovljene po općem propisu nakon 01.01.2014.g.

 

Mislim da je za korisnike mirovina po posebnom propisu koji imaju pravo zatražiti priznavanje mirovine i po općem propisu sadašnji ZOMO (na snazi do 31.12.2013.) ipak povoljniji, posebno ako su dio radnog vijeka radili u JNA.

 

Prema prijedlogu, prava sadašnjih korisnika mirovina po posebnim propisima kao i za one umirovljene nakon 01.01.2014.g. se izjednačavaju, u naravi skoro svima smanjuju.

 

Nije mi poznat model izračuna mirovina po posebnim propisima temeljem članka 80. ali za krajnji rezultat – iznos mirovine presudan će biti FAKTOR PRERAČUNA a predložen je za:

 

Policijske službenike i djelatne vojne osobe-----------0,6

Branitelje-starosna mirovina-------------------------0,85

Branitelje-invalidska mirovina------------------------1,0

Branitelje-invalidska kumulirana----------------------0,45

Bivše savezne javne službenike----------------------0,6

Akademike-----------------------------------------1,0

Bivše političke zatvorenike--------------------------0,6

Pripadnike Hrvatske domovinske vojske--------------0,85

Pripadnike NOR-a--------------------------------0,75 ili 0,85

 

Iz predloženog je vidljivo da su se iz tvog i mog ministarstva posebno potrudili u zaštiti naših interesa.

 

Lijep pozdrav

Komentar na članak 80. prijedloga Zakona o mirovinskom osiguranju.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Brine i mene taj 80.A možda će se ipak radit po 87.Ako bi radili po 80 onda bi smanjenje bilo 40% što je ubitačno.Nemaju love i to je jasno (a jasno je i zašto) ali bi ako bude po 80 koristit koeficjen 1 ali ukinut odredbu da se može u mirovinu sa 30 mirovinskog i stavit da se može tek sa 40 ili 41 (kako bude i za ostale) god mirovinskog pa će imat veće uštede.Čekat ćemo i vidjet (olovka za izbore je spremana)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani sivko,

 

I treba nas sve puno brinuti ako u usvojenom ZOMO-u ne bude pisalo faktor preračuna za:

 

Policijske službenike i djelatne vojne osobe-----------1,0

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani sivko,

 

Mislim da članak 87. prijedloga, nije sporan, polazni faktor je 1,0.

Brine me članak 80., novo predloženi faktor preračuna.

Njegovim uvođenjem u Zakon o mirovinskom osiguranju – opći propis, za nas žive znači da nije završio:

 

1.Drugi svjetski rat

2.Domovinski rat

 

Počinje rat sa i za faktor preračuna, lobiranjem interesnih skupina.

 

Nakon površne raščlambe cijelog prijedloga, smatram da donosi poboljšanja za umirovljene po općem propisu nakon 01.01.2014.g.

 

Mislim da je za korisnike mirovina po posebnom propisu koji imaju pravo zatražiti priznavanje mirovine i po općem propisu sadašnji ZOMO (na snazi do 31.12.2013.) ipak povoljniji, posebno ako su dio radnog vijeka radili u JNA.

 

Prema prijedlogu, prava sadašnjih korisnika mirovina po posebnim propisima kao i za one umirovljene nakon 01.01.2014.g. se izjednačavaju, u naravi skoro svima smanjuju.

 

Nije mi poznat model izračuna mirovina po posebnim propisima temeljem članka 80. ali za krajnji rezultat – iznos mirovine presudan će biti FAKTOR PRERAČUNA a predložen je za:

 

Policijske službenike i djelatne vojne osobe-----------0,6

Branitelje-starosna mirovina-------------------------0,85

Branitelje-invalidska mirovina------------------------1,0

Branitelje-invalidska kumulirana----------------------0,45

Bivše savezne javne službenike----------------------0,6

Akademike-----------------------------------------1,0

Bivše političke zatvorenike--------------------------0,6

Pripadnike Hrvatske domovinske vojske--------------0,85

Pripadnike NOR-a--------------------------------0,75 ili 0,85

 

Iz predloženog je vidljivo da su se iz tvog i mog ministarstva posebno potrudili u zaštiti naših interesa.

 

Lijep pozdrav

 

profesore

 

kakva je razlika između braniteljske invalidske (1,0) i braniteljske invalidske kumulirane (0,45)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani buda1965,

 

 

Ne znam odgovor na Vaše pitanje, na njega bi mogli kvalitetno odgovoriti samo predlagatelji iz Ministarstva rada i Ministarstva branitelja.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani vm-1954,

 

 

Prilikom podnošenja zahtjeva za prijevremenu starosnu mirovinu (ili starosnu) po ZOMO možete podnijeti i zahtjev za prijevremenu starosnu mirovinu (ili starosnu) po ZOMO, uvećanu za prava po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja, članak 14.

 

Formula za izračun prijevremene starosne mirovine po ZOMO uz uvećanje po Zakonu o pravima branitelja do 31.12.2013.g. izgleda:

 

Prosj. vrij. bod x mirovinski staž (maksimum 40 god.) x AVM (60,92) x polazni faktor x 0,9

 

Elementi za izračun:

 

- Prosječni vrijednosni bod za

ukupni radni staž----------------------------1,7314

 

- Mirovinski staž—38,4021 g. + do 30 %---------40 god.

 

Izračun bruto mirovine po ZOMO

+ uvećanja za prava po zakonu o

pravima branitelja iz dom. rata---------------4.219 kn

 

x Vaš polazni faktor (0,8567)----------------3.614 kn

 

- umanjenje za 10 %--------------------------114 kn –(minimum 3.500 kn)

----------------------------------------------------------

 

Iznos bruto mirovine

nakon uvećanja i smanjenja iznosi------------3.500 kn

 

Nakon 01.01.2014.g. negdje treba ubaciti i predloženi faktor preračuna-----0,85.

 

 

Bolje Vam je pravo na ovu povlaštenu mirovinu što prije zaboraviti, držite se Vaše nepovlaštene po općem propisu - ZOMO.

 

//Prilikom izračuna starosne mirovine nema množenja polaznim faktorom.//

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani prof

nisam još u mirovini, ali da se naslutiti što nas čeka, najvjerojatnije u 2014.

pokušao sam probni izračun putem vaših tablica.

izračunao sam da imam ukupno 41. g radnog staža (civilstvo + ratni od 09.03.1991. i do danas zaposlen u MUP-u, viši pol.narednik).

za period od 1998.-2012.g. izračunao sam da mi je najpovoljniji prosječni bod 1,0718.

probnim izračunom po zakonu za dvo i ps dobio sam izračun mirovine u iznosu od 3.500 kn.

da li je izračun točan.

 

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani bebe11,

 

Dobar Vam je izračun. Probajte upisati prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž, bilo bi dobro da je iznad 1,1310.

Znate da izvjesno vrijeme mirovina blokirana na 3.500 kn neće rasti rastom AVM. To je po sadašnjem zakonu a što će biti s našim mirovinama ako uvedu faktor preračuna---0,6 je nepoznanica.

 

(Ako treba pomoć oko utvrđivanja iznosa prosječnog vrijednosnog boda za ukupni radni staž, javite se)

 

 

Lijep pozdrav

bebe11 - Probni izračun svih mirovina za DVO i PS.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ik).

za period od 1998.-2012.g. izračunao sam da mi je najpovoljniji prosječni bod 1,0718.

probnim izračunom po zakonu za dvo i ps dobio sam izračun mirovine u iznosu od 3.500 kn.

Ide 10 uzastopnih najpovoljnijih godina (tu ih ima više).Točan prosječni bod će izračunat ovi

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=226#

https://erps.hr/korisnickestranice/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da neće ići tako.Prosječni osobni bodovi računaju se odnosom prosječne plaće u RH i plaće dvo/ps.(ili se uzima bruto/bruto ili neto/neto) pa to izgleda ovako (moji vrijednosni bodovi koji će mi se gledat pri odlasku po tumačenju hzmo-a mailom)

zadnja godina je 2010

142zghw.jpg

 

10 najpovoljnijh ukupnih prosječnih bodova (zadnje u rubrici) se zboji i podjeli s 10 i taj broj x godine rada x mir faktor daju ukupan nirovinski faktor koji se množi s aktualnom vrijednosću mirovine.Naravno uz primjenu čl.8 st.1 i čl.9a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani sivko,

 

Vaše bruto plaće od 1998.g zamijenite u tablici sa ponuđenim iznosima bruto plaća – isplaćena, ostalo ne dirajte.

Koji ste iznos dobili, kolika je razlika od onog prosječnog vrijednosnog boda iz HZMO.

 

//Najpovoljnijih uzastopnih 10 godina od 1998.g do umirovljenja.//

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav i hvala

po hzmo-u prosječni bod za cijeli staž je 1,0807 te je mirovina 2.699,29+27%(dodatak)=3.428,09 kn, isto je i kad taj podatak metnem u tablicu mirovina bez uvjeta).

 

po sivkovom, 10 najpovoljnijih godina je razdoblje 1998.-2007. gdje je bod opet 1,0718.

ako uzmem drugo razdoblje bod ispod nule.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani bebe11,

 

Kad u tablicu koju sam objavio upišete, prosječni vrijednosni bod za ukupni staž, koliko se razlikuje iznos mirovine po općem propisu - ZOMO od mirovine koju su Vam izračunali u HZMO.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani bebe11,

 

Čestitam Vam, osvojili ste treću nagradu u kvizu,

 

„U mirovinu po posebnom ili općem propisu“

 

Posebna vrijednost što ste istu osvojili nakon samo TREĆE objave na Legalisu.

Ako idete u mirovinu 01.01.2014.g.,odmah ste SHVATILI da je Vaša mirovina po posebnom propisu „Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS“ privilegirana (3.500 kn) u odnosu na mirovinu po općem propisu – ZOMO ( 3.428,09 kn).

 

Molim Vas da ipak pogledate tablicu u prilogu i tek onda donesite odluku koja je mirovina u Vašem slučaju povlaštena (veća).

 

Simulirao sam situaciju; umirovljeni ste 01.01.2014.g., od 01.07.2014.g. AVM iznosi 62,25.

 

Vi sami simulirajte da radite do 01.07.2014.g. a i kasnije nadnevke ali pridodajte odgovarajući mirovinski staž (i beneficirani dio) i AVM za jedan posto svakih 6 mjeseci.

 

Koja Vam je mirovina, po trenutnim zakonima, povlaštena po iznosima?

 

 

////Ovo sve, osim nagrade, uzmite s rezervom jer se radi o propisima koji se mijenjaju od 01.01.2014.g. Mirovine po posebno propisu se smanjuju, koliko nepoznato.////

 

 

 

PS Za one koji nisu upoznati, propisi se mijenjaju jer:

 

1. Zakon o mirovinskom osiguranju DVO i PS je poseban propis, mirovine po njemu su privilegirane i povlaštene. Prevelike su i uništavaju mirovinski sustav. Nisu temeljene na radu i uplatama u mirovinski fond. Omjer zaposlenih (uplaćuju u mirovinski fond) koji će se umiroviti po ovom Zakonu i umirovljenika po istom je trenutno neodrživih 5:1.

 

 

2. ZOMO – opći propis, mirovine su nepovlaštene, radničke mirovine. Temeljene su na radu i uplatama u mirovinski fond. Omjer zaposlenih i umirovljenika 1,25:1

 

 

Lijep pozdrav

bebe11 - Probni izračun starosne mirovina za DVO i PS-01.07.2014.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po hzmo-u prosječni bod za cijeli staž je 1,0807 te je mirovina 2.699,29+27%(dodatak)=3.428,09 kn, isto je i kad taj podatak metnem u tablicu mirovina bez uvjeta).

 

po sivkovom, 10 najpovoljnijih godina je razdoblje 1998.-2007. gdje je bod opet 1,0718.

ako uzmem drugo razdoblje bod ispod nule.

Po njihovom meni je bod 1.1508 pa ispada 2619,72 +27%=3327,04 a po profovoj tablici 3.844 kn bruto.

 

Ti si viši narednik po osobnom zvanju a radiš na najnižem radnom mjestu (koef 0,8 tj.0,776) pa ke zato prosječni mali?

 

@prof možemo li nas dvojica u mirovinu 31.12.2013-te po općem propisu s obzirom na male godine života?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani sivko,

 

Prema izračunu tablica:

 

Za prosječni vrijednosni bod od 1998.g. do umirovljenja (simuliram 01.01.2014.g.) od 1,2463, uz radni staž od 41 g. 3 m.,Vaša mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS iznosi 3.865,18 kn bruto.

 

Za prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž od 1,1508 sa istim nadnevkom izračun mirovine po općem propisu – ZOMO iznosi 3.672,72 kn bruto (Provjerite gdje je greška u izračunu mirovine od strane HZMO).

 

 

Tablice daju samo iznose mirovina po trenutno važećim zakonima, a kad ostvarujete uvjete za mirovinu i po općem propisu - ZOMO morate sami izračunati.

26.08.2013.g. pisao sam, tko i sa koliko godina može zatražiti priznavanje prava i na starosnu mirovinu po općim propisima – ZOMO pa izračunajte kad Vi ostvarujete to pravo.

 

 

Lijep pozdrav

sivko - Probni izračun starosne mirovine za DVO i PS-25.10.2013.g.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani sivko i bebe11,

 

Potpuno razumijem Vaše dileme.

 

Kako ste računali skraćivanje odlaska u starosnu mirovinu po općem propisu za vrijeme provedeno u radnom odnosu tijekom Domovinskog rata.

 

Važno!!

 

Po umirovljenju od ministarstva u kojem ste bili u radnom odnosu (MUP, MORH) zatražite - Potvrdu o stvarnom beneficiranom stažu za vrijeme sudjelovanja u Domovinskom ratu (12/15, 12/16 ili 12/18).

 

Istu čuvajte zajedno sa Rješenjem o mirovini po Zakonu o umirovljenju DVO i PS i preslike priložite u privitku zahtjeva za mirovinom po općim propisima.

 

Samo takva potvrda skraćuje vrijeme odlaska u starosnu mirovinu po ZOMO, za vrijeme koje ste proveli u DR.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani posjetitelji Legalisa,

 

Prvi osvrt na analizu komentara predloženog članka 80. novog ZOMO - a

 

Moćnici interesnih skupina zajedno s moćnicima u birokratskom aparatu već su studiozno odradili „posao „ ispod stola, oko raspodjele faktora preračuna u članku 80. Sad im samo ostaje uvjeriti vladajuću političku elitu da je takvo rješenje najbolje.

 

Samo površnom raščlambom je jasno, predloženi članak 80. uređuje razdvajanje, odnosno izračun dijela mirovine koji se ostvaruje na temelju posebnih propisa i dijela mirovine ostvarenog prema općem propisu na osnovi staža osiguranja iz članka 25. Zakona o mirovinskom osiguranju na način, baš suprotno proklamiranom cilju zbog čega se predlaže.

 

Citiram FARSU,

 

„Navedene mirovine/dijelovi mirovina različito se financiraju - mirovine prema općem propisu financiraju se doprinosima, a mirovine/dio mirovine ostvarene/određene prema posebnom propisu financiraju se iz državnog proračuna, te je predložen posebni režim usklađivanja mirovina odnosno dijelova mirovina ostvarenih/ određenih prema posebnom propisu.

Što se tiče visine faktora preračuna za pojedine skupine osiguranika, uzima se u obzir činjenica da se te mirovine ostvaruju pod povoljnijim uvjetima i/ili je mirovina određena na povoljniji način, te se u prosjeku ostvaruje u mlađoj dobi i s kraćim razdobljem uplaćivanja doprinosa i u prosjeku duže koristi u odnosu na mirovine ostvarene prema općim propisima o mirovinskom osiguranju.“

 

 

Predloženi faktori preračuna su veći za one kojima se mirovine više ili u potpunosti financiraju iz državnog proračuna i dulje koriste mirovinu (pretpostavljam da ima korisnika koji primaju mirovinu od 1945. godine), zato i nema njihovih komentara.

 

//ISTINA, ekipa se već dogovorila suprotno proklamiranom cilju //.

 

 

Lijep pozdrav

 

 

PS

Što je Farsa vidi na Wikipediji

Nositelji novog-zomo.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani sivko i bebe11,

 

Kako ste računali skraćivanje odlaska u starosnu mirovinu po općem propisu za vrijeme provedeno u radnom odnosu tijekom Domovinskog rata.

Poštovani prof

rođ.1965, radni staž 27g 6mj g po beneficiji 12/16 (ne računajući 12/24 1990-1996) pa mi čisto informativno ispada 6 godina i 10 mjesci skraćenja.(+6 mj 16 dana civilnog radnog staža).Ide mi se do sredine 2015.te da probam pobjeći od II stupa koji bi možda bio nepovoljniji :misli:

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

Poštovani sivko i bebe11,

 

 

Kao i svi sadašnji i budući umirovljenici po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS primjer izračuna dobne granice za korištenje prava i na starosnu mirovinu po općem propisu – ZOMO.

 

Na nadnevak 31.12.2014.g. ako ste svih efektivnih 33.g.07.mj.(27.g.6.mj. + 6.g.1.mj. rata) bili u radnom odnosu na beneficiranom stažu 12/16 tada se smanjenje dobne granice za priznavanje starosne mirovine po općim propisima ZOMO izračunava;

 

Efektivno

- staž osiguranja 33 : 4 = 8 g.-------(samo godine, nema i 10 mjeseci)

 

Na primjer rođeni ste:

* 01.02.1965.

+00.00.0065.

-------------------------

*01.02.2030.

- 00.00.0008.

-------------------------

*01.02.2022. - ostvarujete pravo na starosnu mirovnu po ZOMO ako se bude odlazilo s 65 godina.

 

60 dana prije 01.02.2022.g. u HZMO zatražite priznavanje prava i na starosnu mirovinu po općim propisima ZOMO.

Kad Vam se prizna pravo i na drugu mirovinu koristite onu koja Vam je povoljnija.

 

Ono ako je zbog toga što bez potvrde iz ministarstva o iznosu beneficiranog staža za vrijeme koje ste bili u radnom odnosu (MUP, MORH) za vrijeme Domovinskog rata nije poznat stupanj beneficija pa samim tim nema smanjenje dobne granice za vrijeme rata.

 

Ako efektivno radite, to jest staž osiguranja je 36 godina na 12/16, tada je smanjenje 9. godina, a za 40 godina smanjenje je 10. godina.

 

 

///Mislim da ste pogriješili u izračunu, efektivni staž - staž osiguranja od 33. g. je ?? i još (+6 mj 16 dana civilnog radnog staža).///

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani posjetitelji Legalisa,

 

 

Drugi osvrt na analizu komentara predloženog članka 80. novog ZOMO - a

 

 

Nositelji novog – ZOMO-a, predlagatelji članka 80. ne poznaju izvore financiranja mirovinskog fonda. Onda ne znaju izvore financiranja mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, kao i ostalih mirovina. Zato su i mogli predložiti faktor preračuna -----0,6 za korisnike ovih mirovina.

Na internetskoj stranici Zavoda za mirovinsko osiguranje nadnevka 29.10.2013.g. registrirano je 1.475.496 osiguranika (zaposlenih osoba), a 1.219.072 umirovljenika. Odnos broja zaposlenika i korisnika mirovina je 1,21 : 1.

 

Od toga, broj zaposlenika koji će koristiti mirovinu po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS je cca 60.000, a broj korisnika mirovina po istom Zakonu je cca 12.000. Odnos broja zaposlenika i korisnika mirovina je 5,00 : 1.

Uplate u mirovinski fond za ove zaposlenike su od 20 do 31 % brutu plaće.

 

Uplate u mirovinski fond za ostale zaposlenike su od 15 do 20 % bruto plaće.

Broj ostalih zaposlenika je 1.415.496, a ostalih umirovljenika je 1.207.072. Odnos broja ostalih zaposlenika i ostalih korisnika mirovina je 1,17 : 1.

 

Zaposlenici koji će biti umirovljeni po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS svojim uplatama u mirovinski fond u cijelosti financiraju mirovine svojih umirovljenih kolega kao i dio mirovina za ostale umirovljenike.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

///Mislim da ste pogriješili u izračunu, efektivni staž - staž osiguranja od 33. g. je ?? i još (+6 mj 16 dana civilnog radnog staža).///

 

Lijep pozdrav

Poštovani prof

1.1.2104-te efektivni (radni) staž 27 god i 6 mj (sve beneficije 12/16), mirovinski 41 g 3 mj (uključujuću 6 mj i 16 dana civlnog) pa ispada za 27 godina 6 godina umanjenja.To ionako neću koristit jer idem po DVO i PS.

 

-----------

Ako nam poslije nove godine budu računali 2 dijela mirovine (po čl.25 ZOMO i čl.6 DVO i PS) ne bi li trebali za dio po čl.25 dat i uvećanje od 27% kao i radničkim mirovinama?

 

U svojim komentarima na nacrt zakona kažu.

"Komentar prihvaćen.

Članak 80. uređuje način izračuna dijela mirovine koji se ostvaruje/određuje na temelju posebnih propisa i dijela mirovine ostvarenog prema općem propisu na osnovi staža osiguranja iz članka 25. Zakona o mirovinskom osiguranju, a za osiguranike

koji ispunjavaju uvjete prema općim propisima. Primjeri razdvajanja dijelova mirovina prema članku 80. pokazani su u tablici.

 

314w4s9.jpg

 

A još kažu (bitno) iako je već krenulo u proceduru

 

"Nakon analize svih komentara na nacrt ZOMO-a, razmotrit ćemo visinu faktora preračuna za pojedine skupine osiguranika, uzimajući u obzir i Vaše komentare."

http://www.vlada.hr/hr/naslovnica/novosti_i_najave/najave/2013/listopad/sjednica_gsv_a__1

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

#145

 

pozdrav prof

 

moj primjer i moj izračun

 

Staž + beneficija

Od čega:

a) ratni ………………. 5 g. 6 mj

b) + ..…………….. 5 g. 6 mj

c) 8g. 6 mj/4 + 2 g. 8 mj = 11 g 2 mj

d) 17 g./2 + 2 g. 8 mj = 19 g 2 mj

Ukupno………………………41 g. 8 mj

 

Efektivno:

(b+c) 12/4 iznosi 16 g : 4=4

(d) 12/2 iznosi 19 g. → pitanje:dijeliti s dva ili 6,mislim da je 6, onda bi rezultat bio =3.

 

Moj primjer:

 

Rođen 14.12.1960.

00.00.0065.

14.12.2025. – starosna mirovina

00.00.0007.

14.12.2018. – ostvarujem pravo na starosnu po ZOMO-u

Da li je izračun dobar, odnosno zanima me izračun kod beneficije 12/2.

 

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

Poštovani bebe11,

 

 

Vaš primjer i moj izračun

 

Efektivni staž + beneficija

 

Od čega:

a) efektivno ratni- ------------5 g. 6 mj.

b) + beneficije rat-------------5 g. 6 mj.

c) 8g. 6 mj. + 2 g. 8 mj.-------11 g.2 mj.-----12/16

d) 17 g. + 2 g. 8 mj.-----------19 g 2 mj.-----12/14

--------------------------------------------------------

Ukupno mirovinski staž---------41 g. 8 mj.

 

Efektivno:

 

(a+c)----12/16 iznosi 14 g. : 4 = 3--ostatak, 2 g. prebacujete u nižu beneficiju.

(d) 17 + 2------iznosi 19 g. : 6 = 3

---------------------------------------------------------

Ukupno smanjivanje iznosi--------6. godina

 

Vaš primjer:

 

Rođen---14.12.1960.

---------00.00.0065.

---------14.12.2025.---- starosna mirovina sa 65. g.

---------00.00.0006.---- smanjivanje

-------------------------------------------

---------14.12.2019. – ostvarujete pravo na starosnu po ZOMO-u

 

 

///Poštovani sivko, nemojte krivo informirati javnost i zainteresiranu javnost.

Priznaje se uz potvrdu nadležnog ministarstva (MUP, MORH) o tome sam pisao 2-3 puta. Iz nje se vidi stvarni beneficirani staž za radno mjesto na kojem ste bili postavljeni tijekom Domovinskog rata, a tek onda se mogu priznati beneficije o kojima pišem.///

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

///Poštovani sivko, nemojte krivo informirati javnost. Priznaje se uz potvrdu nadležnog ministarstva (MUP, MORH), a tek iz nje se vidi stvarni beneficirani staž za radno mjesto na kojem ste bili postavljeni tijekom Domovinskog rata.///

 

 

Lijep pozdrav

Poštovani prof

 

to bi mi bila zadnja namjera jer u ZOMO u čl.181 ne vidm gdje piše koliko će se umanjit taj beneficirani staž 12/24.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

Poštovani sivko,

 

Mala šala u ova tužna vremena, samo napravite kako sam napisao i odgovor iz HZMO je sigurno potvrdan.

 

Vaš primjer obradite kako sam prikazao poštovanom bebe11.

 

Prijedlog članka 80.

 

Za takav kvazi model obračuna mirovina po posebnim propisima moja pokojna baba bi rekla „oprosti im sine, nisu pri sebi“

 

Pametne li su te naše babe.

 

Baš tako jer Nositelji novog – ZOMO-a, mogu bez straha griješiti (mišlju, riječju, djelom i propustom) jer nemaju zapovjednu odgovornost.

 

Oni su samo nositelji a teret ipak SNOSIMO svi mi.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

Poštovani sivko,

 

Što možete vidjeti u ZOMO u čl.181. a potvrdu MUP-a ili MORH-a nemate.

Bez potvrde iz ministarstva o iznosu beneficiranog staža za vrijeme koje ste bili u radnom odnosu (MUP, MORH) tijekom Domovinskog rata nije poznat stupanj beneficija (12/15,12/16 ili 12/18) pa samim tim nema smanjenje dobne granice za vrijeme rata.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof

 

HZMO ionako zna sve moje beneficije već sada (tablica iz posta 128).

 

Što se tiče čl.80 i preračunjavanja po tablici iz posta 147 mirovina obračunata po posebnom propisu (stupac 3) u konačnici je jednaka zbroju stupca 5 i 6.Nešto si mislim da "nositelj" planira dio iz stupca 5 plaćat iz mirovinskog fonda i povećavat kao i ostalima a onaj dio iz stupca 6 povećavat kad o ako bude love u proračunu i time uštedjet koju kunu.

Treba vidjet objašnjenje članka 80 kad prijedlog bude na sjednici vlade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

Poštovana maso,

 

Ako tako ostane, to znači odlično, mirovina ostaje ista. Uz faktor preračuna 1,0 raste povećanjem AVM dva puta godišnje kao i do sada, tako rastu mirovine po općim propisima.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani sivko,

 

 

Zaposlenici u HZMO znaju ono što ste im Vi ili MUP (ili MORH) dostavili.

Dobro promišljate o onome što oni imaju.

 

Ako Vi i ostali zaposlenici MUP-a i MORH-a za vrijeme Domovinskog rata, želite skraćivanje odlaska u starosnu mirovinu po općem propisu za to razdoblje, morate zatražiti Potvrdu svog ministarstva o stvarnom beneficiranom stažu za radno mjesto na kojem ste bili raspoređeni.

 

U toj potvrdi piše, na primjer, od 22.08.1991.g. do 13.08.1993.g. na dužnosti 12/16,

od 14.08.1993.g do 30.06.1996.g. na dužnosti 12/18 (za specijalne postrojbe i gardijske brigade).

 

Tek kad dobijete tu Potvrdu, možete je dostaviti HZMO, njima je sve jasno i mogu Vam skraćivati vrijeme odlaska u starosnu mirovinu po općem propisu za to razdoblje.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Ako 01.01.2014.g. mirovine po posebnom propisu,

veće od 5.000 kn, ponovo smanje za 10 %.

 

Usporedba iznosa (i budućih odnosa) bruto mirovina za NOVE

korisnike starosne mirovine po čl.6 Zakona o mirovinskom

osiguranju DVO i PS sa iznosima mirovina korisnika starosne

mirovine po općim propisima - ZOMO.

 

aktualna vrijednost mirovine – AVM - 60,92

 

 

Različiti vrijednosni bodovi, svi sa 40 g. mirovinskog staža.

 

 

Vrijed. bod-------mir. DVO i PS-------mir. po ZOMO

 

0,6682--------------2.361 kn-----------2.437 kn

 

0,7-----------------2.473 kn-----------2.437 kn

 

0,7633--------------2.681 kn-----------2.437 kn

 

0,8-----------------2.801 kn-----------2.476 kn

 

0,9-----------------3.118 kn-----------2.785 kn

 

1,0-----------------3.429 kn-----------3.095 kn

 

1,1310-------------3.500 kn----------- 3.501 kn

 

1,2-----------------3.637 kn-----------3.714 kn

 

1,4-----------------4.172 kn-----------4.333 kn

 

1,6-----------------4.682 kn-----------4.952 kn

 

1,8-----------------5.000 kn-----------5.571 kn

 

2,0-----------------5.130 kn-----------6.189 kn

 

2,5-----------------6.275 kn-----------7.737 kn

 

2,9922-------------7.402 kn------------9.260 kn

 

3,0253-------------7.500 kn------------9.260 kn

 

3,8----------------7.500 kn------------9.260 kn

 

 

Isti je odnos mirovina, korisnika po članku 11. Zakona o

mirovinskom osiguranju DVO i PS (opća nesposobnost

– zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti) prema

mirovinama korisnika invalidskih mirovina po općim propisima

–ZOMO (opća nesposobnost – zbog povrede na radu ili

profesionalne bolesti).

 

 

lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treći osvrt na analizu komentara predloženog članka 80. novog ZOMO - a

 

 

Predlagatelji uz obrazloženje da rade Zakon za dulje vremensko razdoblje u analizi komentara nisu bili uvjerljivi da razumiju dosadašnju složenost provedbe Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS iz 1999.g i propuste od strane HZMO.

Zašto smatram da je faktor preračuna za sve mirovine po ovom Zakonu manji od ---1,0 nezamisliv.

 

Mislim da im je poznato zašto se po ovom Zakonu ranije odlazi u mirovinu. Zašto se u prosjeku ostvaruju u mlađoj dobi i s kraćim razdobljem uplaćivanja doprinosa i u prosjeku duže koristi u odnosu na mirovine ostvarene prema općim propisima o mirovinskom osiguranju.

Duljinu korištenja ovih i braniteljski mirovina upravo istražuje Ministarstvo branitelja, smrtnost ove populacije dvostruko je veća od prosjeka.

 

U vrijeme kad je privilegija raditi a to dobro znaju korisnici ovih mirovina, njih se umirovljuje odlukama zdravstvenih komisija (po članku 11.) ili popravljanjem financijske bilance njihovih ministarstava.

Zbog te bilance djelatnici „stari“ 40 do 50 godina proglašavaju se neperspektivni za posao koji rade 20 do 30 godina i šalju u mirovinu u nadležnost HZMO.

 

Djelatnici HZMO za korisnike mirovine po ovom posebnom propisu ne kompletiraju dokumentaciju potrebnu za utvrđivanje stvarnih uplata doprinosa u mirovinski fond. Posljedica je nemogućnost određivanja prosječnog vrijednosnog boda za ukupni radni staž.

 

Samo jednokratnom primjenom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i PS od 2002.g. članak 9.a.stavak 1. prema kojima se mirovine iznad 2.500 kn umanjuju zavisno od iznosa, od 8% do 20%, stvara nepravednu razliku između korisnika mirovina po posebnom propisu.

Takvom primjenom stavka 1. razlika mirovina umirovljenih 2000.g. u odnosu na umirovljene 2013.g. (uz isti prosječni vrijednosni bod i isti mirovinski staž) može biti i do 5 % u korist ranije umirovljenih.

 

Nikad ne primjenjuju stavak 2. članka 9.a. „ svota mirovine smanjena prema stavku 1. ovoga članka, ne može iznositi manje od svote mirovine određene prema općim propisima o mirovinskom osiguranju“.

U Zakonu od 2002.g., na stranici HZMO nalazi se i danas, a u provedbi od strane HZMO nikad.

 

Uz sve ove nelogičnosti, mirovine po posebnom propisu veće su od mirovina po općem propisu do 2007.g.

 

Nakon usvajanja Zakona o dodatku na mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ('Narodne novine', broj 79/07) po prvi put dolazi do situacije da je za manji broj korisnika po ovom posebnom propisu, mirovina manja od mirovine po općem propisu. Počinju prvi zahtjevi za isplatom povoljnije mirovine po općem propisu.

 

Zakon o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju od 01.08.2010.g. dodatno smanjuje mirovine iznad 3.500 kn za 10%.

Mirovina blokirana na 3.500 kn ne usklađuje se rastom AVM dva puta godišnje dok ista ne dostigne iznos od 3.888,90 kn u naravi zamrznuta je 3 do 5 godina. Tada bruto mirovina umanjena za 10 % iznosi 3.500,01 kn. i tek tada nastavlja rasti u postotku rasta AVM.

Sada je već znatan broj korisnika mirovina po posebnom propisu kojima je mirovina po općem propisu povoljnija.

 

HZMO i dalje po službenoj dužnosti (čanak 9.a. stavak 2.) ne izračunava i isplaćuje povoljniju mirovinu po općem propisu. Takvim provođenjem propisa posebno su oštećeni korisnici mirovina po članku 11. (invalidske mirovine) ako su im uplate doprinosa u mirovinski fond za ukupni radni staž znatno veće od najpovoljnijeg prosječnog boda od 1998.g. do umirovljenja.

 

Posebno su oštećeni umirovljeni pripadnici gardijskih brigada, specijalnih postrojbi, piloti kao i ostali koji su imali bolja primanja (veće uplate doprinosa u mirovinski fond) od 1990.g. do 1998.g.

 

Za djelatne vojne osobe i policijske službenike nema najniže mirovine a najviša mirovina je za cca 1.000 kn manja od najviše mirovine po ZOMO.

Zakonima su definirane dvije najviše mirovine a u HZMO određuju i treću (osjetno nižu) bez zakona o istoj.

 

Rasprava o odnosima mirovina po ovom posebnom propisu i općem propisu koji je na snazi do 31.12.2013.g. mijenja se 01.01.2014.g. primjenom novog ZOMO.

 

Prema informacijama iz medija od 01.01.2014.g. slijedi dodatno smanjenje mirovina iznad 5.000 ili 5.500 kn za 10 %, primjenom (za sada nepoznatog) novog posebnog propisa za posebne propise.

To znači da se mirovina od 5.000,01 kn, blokira na 5.000 kn u naravi zamrzava 3 do 5 godina. Neće se usklađivati u postotku rasta AVM do iznosa 5.555,55 kn, tada će umanjena mirovina iznositi 5.000,01 kn i početi rasti rastom AVM.

Najviša mirovina sada je za cca 1.800 kn manja od najviše mirovine po ZOMO.

 

Kad na sve ovo pridodamo faktor preračuna ---0,6 predložen člankom 80. novog ZOMO-a mirovine blokirane na 3.500 i 5.000 kn ne bi rasle od 6 do 9 godina.

Ostale mirovine rasle bi dvostruko sporije od mirovina po općem propisu.

 

Sam model određivanja mirovina nespretno je izabran.

 

Članak 80. uređuje razdvajanje, odnosno izračun dijela mirovine koji se ostvaruje na temelju posebnih propisa i dijela mirovine ostvarenog prema općem propisu na osnovi staža osiguranja iz članka 25. Zakona o mirovinskom osiguranju.

Nepotrebno faktorima preračuna administrativno određuje koji dio mirovine je po općem a koji dio je i dalje po posebnom propisu.

 

Određivanje mirovine ili dijela mirovine po ZOMO na osnovi staža osiguranja iz članka 25. Zakona o mirovinskom osiguranju je pokušaj predlagatelja da nešto poduzme, mijenja, popravlja financijsku bilancu HZMO na način koji nije primjeren 28 članici EU.

 

 

 

lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani sivko

 

svaka čast na ažurnosti tvojoj upravi kad dostavljaju prave podatke o benificiji HZMO-u i oni to unesu u matičnu evidenciju osiguranika.

kod mene je slučaj da su mi upisani podaci 12/16 za 1997. i 1998.g., nadalje sve 12/12.

 

pozdrav

Nisu oni uopće ažurni nego se ja "šalim" s njima.Idi na korisničke stranice i izvrši predkompletiranje tj.obavijest o namjeri podnošenja zahtjeva za priznanje prava na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu pa će oni (hzmo) sami zaražit podatke i sve ažurirat.Stavi neki datum npr.1.4.2014-te jer tek kad im daš datum idu u kompletno sakupljanje svih podataka,ažuriranje i preračunavanje koeficjenata.Ako slučajno ne ide preko stranica zaleti se do lokalnog ureda i daj papirni zahtjev.Ovo predkompletiranje znači veliku brzinu pri izračunu i dobivanju prve mirovine u vrijeme kad budeš odlazio.Nisam ni ja imao više od pola toga kad sam prvi put dao zahtjev (pa ih svakio 1.5 godne potjeram na ažuriranje).Ne trebaš dat zahtjev da ti na kućnu adresu dostave jer ćeš imat samo brdo papira a ništa novo ni drugalije od onoga na korisničkim stranicama.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok sivko, jasno mi je, ali izgleda da su nešto mjenjali glede prijave.pokušao sam je poslati, ali dobijem odgovor crvenim slovima da još nemam potrebne uvjete te da obrazac predam osobno na šalter, što ću i napravit.

pozdrav

Mjenjali su samo ne znam kada.Vrijedi prošetat ali tek nakon što usvoje ovo dole pa nek odmah i preračunaju po novom.

 

 

Stiglo na Vladu a naravno da će se ubacit u saborsku proceduru

http://www.vlada.hr/hr/naslovnica/sjednice_i_odluke_vlade_rh/sjednice_i_odluke_vlade_rh/123_sjednica_vlade_republike_hrvatske

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

HZMO posjeduje podatke za sve korisnike mirovina po posebnim propisima, neophodne za izračun mirovine po općem propisu.

Dužni su ih prikupiti, obraditi i primijeniti u svezi članka 9.a. stavak 2. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

 

Temelj za izračun mirovine po općem propisu je ukupni mirovinski staž i uplate doprinosa u mirovinski fond tijekom ukupnog radnog staža.

 

Podatke koje posjeduju iskazuju u četiri decimale za:

- mirovinski staž

- uplate doprinosa u mirovinski fond (prosječni vrijednosni bod)

 

Temeljem tih podataka, izračun mirovine po općem propisu je jednostavan a sve više ili MANJE od toga je dio mirovine ostvaren posebnim propisima.

 

U vrijeme modernih tehnologija, nepotrebno, netočno, nepošteno i neustavno je faktorima preračuna administrativno odrediti koji dio mirovine je po općem a koji dio po posebnom propisu.

 

SVAKI TJEDAN, FAKTOR (preračuna) JEDAN.

 

1.Predloženi faktori preračuna za javnu raspravu novog ZOMO

2.Predloženi faktori preračuna na sjednici Vlade RH –07.11.2013.

 

------------------Prijedlog po tjednima------1-----2-----3-----4

Policijske službenike i djelatne vojne osobe---0,6---0,65

Branitelje-starosna mirovina----------------0,85---0,85

Branitelje-invalidska mirovina----------------1,0---0,4

Branitelje-invalidska kumulirana-------------0,45---0,45

Bivše savezne javne službenike--------------0,6---0,75

Akademike---------------------------------1,0---1,0

Bivše političke zatvorenike------------------0,6---0,55

Pripadnike Hrvatske domovinske vojske-----0,85---0,85

Pripadnike NOR-a-------------------0,75 ili 0,85---0,70

 

O potrebi, točnosti, poštenju i ustavnosti za ovakav model preračuna mirovina po posebnom propisu, ostavljam za promišljanje posjetiteljima Legalisa.

 

 

Zbog lokota od strane poštovanog Mrljavca svoje komentare danas ne pišem, moram prespavati.

 

 

Lijepi pozdrav

Prijedlog članka 80.novo ZOMO -07.11.2013.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani zkova,

 

 

1.Nije mi želja da svakom osobno izračunavam mirovinu po općem propisu, nego bih želio da to svaki posjetitelj Legalisa može sam napraviti.

 

2.U privitku odgovora imate tablice - Izračun mirovina po općem propisu – ZOMO pa probajte sami.

 

3.Korisnici svih invalidskih mirovina po posebnom propisu mogu odmah podnijeti Zahtjev za priznavanje i odgovarajuće invalidske mirovine po općem propisu i zatražiti isplatu povoljnije mirovine.

Tako manje gubite pridodanog staža, bez obzira na njezin iznos.

 

Kad poznate iznos Vaše mirovine po općem propisu spremni ste u eventualnoj žalbi Ustavnom sudu, argumentirati zašto smatrate da je predloženi faktor preračuna od 0,45 u članku 80. novog ZOMO u Vašem slučaju neustavan.

 

4.U privitku Vašeg odgovora stavite tablicu „ Izračun mirovina po općem propisu – ZOMO“ ispunjenu Vašim podacima.

 

5. Za prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž upišite onaj iz civilnog dijela mirovine.

Također pazite da mirovinski staž upišete efektivni i beneficirani bez pridodanog zbog invalidske mirovine.

Trebate upisati kad ste rođeni, kad ste umirovljeni (nadnevak u ovom mjesecu) i rezultat je tu pa tek tada mogu komentirati i korigirati iznos Vaše mirovine po općem propisu.

 

 

Lijepi pozdrav

Izračun mirovine po općim propisima - ZOMO-13.11.2013..xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani zkova,

 

 

1.Nije mi želja da svakom osobno izračunavam mirovinu po općem propisu, nego bih želio da to svaki posjetitelj Legalisa može sam napraviti.

 

2.U privitku odgovora imate tablice - Izračun mirovina po općem propisu – ZOMO pa probajte sami.

 

3.Korisnici svih invalidskih mirovina po posebnom propisu mogu odmah podnijeti Zahtjev za priznavanje i odgovarajuće invalidske mirovine po općem propisu i zatražiti isplatu povoljnije mirovine.

Tako manje gubite pridodanog staža, bez obzira na njezin iznos.

 

Kad poznate iznos Vaše mirovine po općem propisu spremni ste u eventualnoj žalbi Ustavnom sudu, argumentirati zašto smatrate da je predloženi faktor preračuna od 0,45 u članku 80. novog ZOMO u Vašem slučaju neustavan.

 

4.U privitku Vašeg odgovora stavite tablicu „ Izračun mirovina po općem propisu – ZOMO“ ispunjenu Vašim podacima.

 

5. Za prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž upišite onaj iz civilnog dijela mirovine.

Također pazite da mirovinski staž upišete efektivni i beneficirani bez pridodanog zbog invalidske mirovine.

Trebate upisati kad ste rođeni, kad ste umirovljeni (nadnevak u ovom mjesecu) i rezultat je tu pa tek tada mogu komentirati i korigirati iznos Vaše mirovine po općem propisu.

 

 

Lijepi pozdrav

 

Poštovani prof!

 

Da li ima dobna granica za podnošenje Zahtjeva za priznavanje i odgovarajuče invalidske mirovine po općim propisima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne. Sve ovisi o težini oboljenja-invaliditeta, međutim ako vještaci i povjerenstvo uvide da postoji šansa da osiguranik može raditi nekakav posao, uvijek su skloniji osiguranika prvo ocijeniti profesionalnom nesposobnošću za rad, pogotovo ako se radi o mlađoj osobi ili osobi srednjih godina, iako i one osobe koje su navršile 55 i više godina mogu biti ocijenjeni isto tako.

 

Ako se radi o teškom oboljenju iz kojeg je razvidno da osiguranik nije sposoban za bilo kakav posao i ispunjava uvjete za umirovljenje, dobiva opću nesposobnost bez obzira na godine starosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Mrljavac.

Međutim ovih dana dostavio sam zahtjev HZMO-u za dodjelu zvanja - čina prema pravilniku od 2005. za OSO Mupa-a te novi izračun mirovine.

Obzirom da sam trajni RVI dobio 2009. smatram da nije ispoštovan pravilnik o odnosu policijskih zvanja pripadnika policije prema činovima pripadnika vojnih postrojbi radi utvrđivanja vrijednosnog boda.

 

HZMO proslijedilo prema mup-u upit o zvanju.

Očekujem odgovor.

Možda imate saznanja kak bi to moglo sve skupa ispasti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

 

 

Poštovani draganec,

 

 

Nadopunio bih poštovanog Mrljavca, vještaci i povjerenstva su već odradili svoj posao i umirovili sadašnje korisnike invalidskih mirovina po posebnim propisima.

 

Korisnici invalidske mirovine po posebnim propisima, zahtjev mogu podnijeti za priznavanje mirovine i po općem propisu BEZ OGRANIČENJA godinama života.

 

Zahtjev za priznavanje prijevremene i starosne mirovine po općem propisu ima uvjet :

 

- godine života i

- mirovinski staž.

 

Korisnici invalidske mirovine po posebnom propisu podnose Zahtjev za priznavanje invalidske mirovine po općem propisu na formularu koji mogu kupiti u papirnicama (2 do 2,5 kn) i ispuniti osnovni dio.

 

Trebaju upisati svoje podatke iz osobne karte, OIB i zaokružiti koju mirovinu traže (invalidska, starosna itd.) i priložiti presliku Rješenja o mirovini koju trenutno koriste.

 

 

 

Preporučljivo je kopirati prvu stranicu Zahtjeva i zatražiti ovjeru prijema u nadležnoj Područnoj službi HZMO.

 

 

Lijep pozdrav

 

 

PS

 

Zahtjev koji ste podnijeli je po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata, možete podnijeti i Zahtjev za priznavanje mirovine po općem propisu istovremeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof!

 

Prije ispunjavanja i predaje obrazca za invalitsku mirovinu po ZOMO ili općim propisima,(kao što ste naveli)kome se može javiti u HZMO za probni izračun za istu, da ne dođe do možebitne zabune u konačnici ili "krivog spoja"? Te da li se za plača za probni izračun mirovine po općim propisima?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....pa piše ti u zaglavlju rješenja........u postupku pokrenutom radi određivanja invalidske mirovine...........-u daljnjem tekstu:ZOMO.........i zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata..............-u daljnjem tekstu:ZOPHBDR.....donosi slijedeće:..........

 

 

...to znači da Ti je mirovina kumulativna ali po zakonu o HB ili ti braniteljska mirovina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....pa piše ti u zaglavlju rješenja........u postupku pokrenutom radi određivanja invalidske mirovine...........-u daljnjem tekstu:ZOMO.........i zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata..............-u daljnjem tekstu:ZOPHBDR.....donosi slijedeće:..........

 

 

...to znači da Ti je mirovina kumulativna ali po zakonu o HB ili ti braniteljska mirovina

 

I dali to onda nije mirovina kak treba ili???(sry ali ne kužim kakva je to onda jer nigdje ne piše po ovim ili onim propisima)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani posjetitelji,

 

 

Utjecaj pridodanog staža na invalidsku mirovinu po općem propisu – ZOMO.

 

Prvi primjer, pogledajte prethodni privitak, zatražio mirovinu po općim propisima nadnevka 15.11.2013.g

 

Drugi primjer,

 

Korisnik invalidske mirovine po posebnom propisu zatražio invalidsku mirovinu po općem propisu nadnevka 01.08.2007.g. u privitku.

 

 

Lijepi pozdrav

Izračun mirovine po općim propisima - ZOMO-13.11.2013..xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sorry siralex,ne mogu ti nacrtat (bez uvrede),pročitaj rješenje par puta,ako si bio u ratu i piše ti u rješenju -zaglavlje -kao što i meni onda je braniteljska odnosno kumulativna (određeni postotak vojni dio -a određeni postotak civilni)

 

zkova,ma sve 5-ma kakva uvreda.Meni je onda ta braniteljska kumulativna.Dali je ta ok jer vidim dosta se piše po posebnim i općim uvjetima(npr taj 80.članak mi je 1.0)Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Faktori preračuna

 

Taj će posao trajati cijelu iduću godinu, nakon čega će se dio mirovine iz rada usklađivati kao i ostale mirovine, dok će dio po povlaštenom propisu čekati dok država ne spusti deficit ispod tri posto i BDP poraste dva posto tri kvartala zaredom.

http://www.vecernji.hr/hrvatska/povlasteni-traze-civilne-mirovine-jer-ce-dobiti-vise-904805

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-da li si je netko izračunao tko ima vojnu-kumulativnu mirovinu.....da se ista prevede po opčim (ZOMO) propisima??

 

Koja bi bila povoljnija? Po članku iz večernjaka mirovina po općim propisima bi bila povoljnija! ili?

 

Tko zna gdje se to može provjeriti u HZMO po mjestu stanovanja.....jer ove tablice od profe,izgledaju OK ,al svaki put mi drukčije ispadne ,pa bi rađe dao da izračun u HZMO....tko zna dal se plača probni izračun i dal bi se to opčenito - dugoročno isplatilo??

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Nakon čitanja dokumenta u privitku smatram da je neophodan tim pravnika, stručnjaka za tužbu Ustavnom sudu RH.

 

 

Lijepi pozdrav

Diskriminacija predloženim člankom 80. novog ZOMO.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Prof meni ovdje nije nista jasno (nije niti cudo nakon tlikih terapija i ostalih sranja cime se sopam) pa ako mozes zdravo seljacki pojasniti sta konkretno znace faktori preracuna i ostale izmjene koje predlazu i u kojem djelu bi se to odnosilo na mene tj dali bi mi sadasnja mirovina koja je nevelikih 3300 kuna invalidska profesionalna bila jos i manja. Dragovoljac dom. rata, cijeli staz u mup-u a u mirovini invalidskoj bez rvi-a. lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se profu neda piskarat jer stalno ga netko gnjavi dali je voljan netko drugi od forumasa da mi pojasni sta donosi taj novi mirovinski zakon i u kojem pogledu ce to utjecati konketno na mene koji sam u invalidskoj prof. mirovin dvo i ps bez rvi-a sa nevelikom mirovinom od 3300 kn i na sta se odnosi faktor prevodenja i dali se to odnosi i na nas koji smo vec u mirovini i dali to znaci da ce doci do smanjenja mirovine bez obzira na njenu visinu. I da napomenem cijeli staz je mup - dragovoljac domovinskog rata jer nista mi nije jasno citam te postove od profa i ostalih pa ako moze pojasnjenje. lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To znači da si u mirovini po posebnim propisima i da ćeš skupa sa mnom nakon prihvaćanja zakona biti u gadnoj gabuli, a neće ti se više isplatiti ni ubiti jer tvoja, a ni moja djeca od toga neće imati koristi. Samo si tu mirovinu koju sada primaš pomnoži sa faktorom 0,6 ili 0,65 kako god i toliko ćeš nakon tog zakona imati mirovinu. Mislim, strašno što nam se sprema, vidim akademici imaju faktor 1.0, jer oni daju ili su dali veliki doprinos ovoj državi. Ovih dana se naveliko priča kako je netko nekome ukrao Božić. Mislim da će nama uskoro ukrasti sve osim Dana mrtvih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Zašto je štetniji novi opći propis – ZOMO za korisnike mirovina po posebnim propisima od Zakona o smanjenju mirovina po posebnim propisima za 10 % za iznose iznad 5.000 kn ?

 

Pročitajte prethodni dokument u privitku „Diskriminacija predloženim člankom 80. novog ZOMO“.

 

 

Lijepi pozdrav

 

PS

Pogledajte diskusiju u Hrvatskom saboru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje za prof nedavno sam dobio sudski postupak u kojem mi je dosuđeno i isplačeno 18 300 kn na ime noćnih i prekovremenih sati te rada vikendom i praznicima pa stoga i moje pitanje dali bi taj iznos trebao ući u konačni zbir mojih primanja kod obračuna mirovine. U mirovini sam od 2009 i to opća 50/50 Hrvi 40%. Ako bi to utjecalo na visinu moje mirovine dali mi se uopće isplati nešto poduzimati a ako da, koji je postupak, Hvala

Ako je netko možda imao sličnu situaciju dali zna kolike su zatezne kamate na godišnjoj razini i kako se računaju jer mi one nisu još isplaćene kao ni mojih 3000 kn za sudskog vještaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Džabe gledat kad će bit po njihovom.

Treba doći što prije do novog programa izračuna/preračuna.

LP

 

Koliko sam ja shvatio, preračun je sasvim jednostavan. Izračunati će mirovinu na slijedeći način:

1.izračuna se mirovina za ukupan radni staž bez beneficija

2.izračuna se mirovina za ukupan radni staž s beneficijama

3.Omjer je za 1: 40%, za 2 60% s time da se onaj dio od 40% bude usklađivao , a ovaj drugi ovisi o stanju u proračunu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje za prof nedavno sam dobio sudski postupak u kojem mi je dosuđeno i isplačeno 18 300 kn na ime noćnih i prekovremenih sati te rada vikendom i praznicima pa stoga i moje pitanje dali bi taj iznos trebao ući u konačni zbir mojih primanja kod obračuna mirovine. U mirovini sam od 2009 i to opća 50/50 Hrvi 40%. Ako bi to utjecalo na visinu moje mirovine dali mi se uopće isplati nešto poduzimati a ako da, koji je postupak, Hvala

Ako je netko možda imao sličnu situaciju dali zna kolike su zatezne kamate na godišnjoj razini i kako se računaju jer mi one nisu još isplaćene kao ni mojih 3000 kn za sudskog vještaka.

Meni je isplaćeno 2004-te te je izvršena korekcija plaće za tu godinu te mi koeficjent za obračun iznosi 1.9166 umjesto "normalnog" 0,9 ili 1.0.Dakako da bi to nešto podiglo mirovinu.Odmah sam dobio i zatezne kamate cca 60-65% glavnice a ostalo manate kao i lovu za plaćenog vještaka.

 

Koliko sam ja shvatio, preračun je sasvim jednostavan. Izračunati će mirovinu na slijedeći način:

1.izračuna se mirovina za ukupan radni staž bez beneficija

2.izračuna se mirovina za ukupan radni staž s beneficijama

3.Omjer je za 1: 40%, za 2 60% s time da se onaj dio od 40% bude usklađivao , a ovaj drugi ovisi o stanju u proračunu

I ja mislim to pod 3 jer komunjarama dođe jeftinije.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je isplaćeno 2004-te te je izvršena korekcija plaće za tu godinu te mi koeficjent za obračun iznosi 1.9166 umjesto "normalnog" 0,9 ili 1.0.Dakako da bi to nešto podiglo mirovinu.Odmah sam dobio i zatezne kamate cca 60-65% glavnice a ostalo manate kao i lovu za plaćenog vještaka.

 

 

 

Za glavnicu ću ići pitati u mirovinsko ali oko kamata mi advokat nešto mulja kaže da nam je dosuđena jako mala kamata cca 1600 kn na glavnicu od 18000 što se meni čini malo jer je godišnja zatezna kamata 12-15% pa za od 2007-2013 to je cca 5,5 godina čini mi se malo. Tražiću je sudsku presudu da vidim što je sudkinja napisala o kamati pa ako treba ponovo tužba imam osjećaj da mi nešto advokat mulja jer smo se dogovorili da njegova naknada bude pola dosuđenih kamata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Zašto treba 25 godina općim propisom – ZOMO djelovati na mirovine po posebnom propisu, Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

 

 

 

Lijepi pozdrav

Zlo je napravljeno člankom 80. novog ZOMO.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

General zbora sa 40 godina mirovinskog staža može imati bruto mirovinu od najviše 7.402 kn koja se zamrzava nekoliko godina, zato što je po posebnom propisu (privilegirana, da nije istina bio bi dobar vic).

 

Menedžer ili političar, sa istim mirovinskim stažem i istim uplatama u mirovinski fond koriste mirovinu po općem propisu – radničku mirovinu u bruto iznosu od 9.400 kn i ona će im rasti normalno uz rast AVM.

Zlo je napravljeno člankom 80. novog ZOMO.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovana gospodo umirovljenici,

 

Umirovljeni po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja

djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih

osoba i koristite mirovinu po člancima 6. i 6.a tog Zakona u

 

- 2014. godini možete zatražiti priznavanje prava i na starosnu

mirovinu po općem propisu - ZOMO, ako ste navršili godine života za priznavanje iste.

 

 

Starosna mirovina 65 god. života. – uz smanjenje dobne granice za

EFEKTIVNO vrijeme provedeno na dužnostima sa beneficiranim stažem kako slijedi:

 

 

Muškarci:

 

- smanjenje za 24 god. na dužnosti 12/18---8 god.-----57 god.

 

- smanjenje za 24 god. na dužnosti 12/16---6 god.-----59 god.

 

- smanjenje za 20 god. na dužnosti 12/15---4 god.-----61 god.

 

 

Žene:

 

- smanjenje za 24 god. na dužnosti 12/18---8 god.-----53 god.

 

- smanjenje za 24 god. na dužnosti 12/16---6 god.-----55 god.

 

- smanjenje za 20 god. na dužnosti 12/15---4 god.-----57 god.

 

 

 

 

 

To je jedini način da izbjegnete sramotno penaliziranje faktorom preračuna od 0,65 novog općeg propisa ZOMO od 01.01.2014.g. za korisnike mirovina po posebnim propisima.

 

To penaliziranje je puno gore za SVE korisnike mirovina po posebnim propisima od Zakona o smanjenju mirovina po posebnim propisima od 10 % za iznose iznad 5.000 kn.

 

Penaliziranje će usporiti rast naših mirovina u odnosu na korisnike mirovina po općem propisu – ZOMO za 10 % u narednih 2 ili 3 godine.

(Tako za svakih 2 do 3 godine ponovo 10 %)

 

Baš za SVE, pa i one koji primaju 400, 800, 1.300 ili 1.750, kao i za one iznad 5.001 kn.

 

 

Tako SVIMA za 6 do 9 godina ode 30 %, a nitko o tome ni jednu riječ.

 

 

 

Sretno

Zlo je napravljeno člankom 80. novog ZOMO.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Dosadašnje rješenje u praksi kao i rad HZMO davao je poražavajuće rezultate a kakva će tek biti provedba po predloženom modelu za djelatne vojne osobe i policijske službenike.

 

Za korisnika mirovine po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba mirovina se najprije odredi po POSEBNIM propisima:

 

1. Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba iz 1999.g.

 

2. Jednokratno primjeni Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i PS iz 2002.g. članak 9.a.stavak 1. prema kojima se mirovine iznad 2.500 kn umanjuju zavisno od iznosa, od 8 % do 20 %.

 

3. Zakon o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju iz 2010.g., koji mirovine iznad 3.500 kn smanjuje za 10 %.

 

4. Zatim se mirovina po POSEBNOM propisu zamrzne po OPĆEM propisu tijekom 2014.g.

 

5. Nakon toga primjeni se POSEBAN propis od 01.01.2014.g., Zakon o smanjenju mirovina iz 2013.g. koji mirovine iznad 5.000 kn smanjuje za 10 %.

 

 

6. Konačno faktorom preračuna 0,65 iz članka 80. OPĆEG propisa od 01.01.2015.g. mirovina po ovom POSEBNOM propisu u naravi se zamrzava dugo godina.

 

 

 

 

Spasi se tko može od ove LUDNICE od Zakona.

 

 

 

 

Kad bi gospoda iz HZMO još znala pravilno primijeniti Zakon o najvišoj mirovini kao OPĆI propis koji se primjenjuju i na ovaj POSEBAN propis, prethodnu objavu o iznosu bruto mirovine za generala zbora trebalo bi brisati.

 

 

 

Lijepi pozdrav

Zlo je napravljeno člankom 80. novog ZOMO.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani Superx,

 

Nije mi jasno kako Vam starosna mirovina (članak 6.) ne izlazi točno ako slijedite uputstvo:

 

 

Mirovina se najprije odredi po posebnim propisima:

 

1. Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba iz 1999.g.

 

2. Jednokratno primjeni Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i PS iz 2002.g. članak 9.a.stavak 1. prema kojima se mirovine iznad 2.500 kn umanjuju zavisno od iznosa, od 8 % do 20 %, nakon toga stalno se primjenjuje.

 

3. Zakon o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju iz 2010.g., koji mirovine iznad 3.500 kn smanjuje za 10 %.

 

4. Zatim se mirovine po posebnom propisu zamrznu po općem propisu tijekom 2014.g.

 

5. Zakon o smanjenju mirovina iz 2013.g. koji mirovine iznad 5.000 kn smanjuje za 10 % (poseban propis, primjena od 01.01.2014.g.).

 

6. Faktorom preračuna 0,65 iz članka 80. novog općeg propisa od 01.01.2015.g. mirovine po ovom posebnom propisu u naravi se zamrzavaju dugo godina.

 

 

 

 

Ipak iskoristite ponuđene formule u privitku, lakše je.

 

 

Lijep pozdrav

Najpovoljni prosječni vrijednosni bod od 1998.do umirovljenja-13.03.2014.xls

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS -13.03.2014.xls

Zlo je napravljeno člankom 80. novog ZOMO.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

 

 

Poštovani sivko,

 

Nemam službenog tumačenja ali na bazi primjera iz javne rasprave trebalo bi izgledati:

 

 

Ako Vaša bruto mirovina iznosi 3.560,00 kn uz ukupni mirovinski staž 41,5623 g.

 

 

1. 3.560,00 : 41,5623 = 85,6545

 

2. 85,6545 x 0,65 = 55,6754

 

3. 55,6754 x (efektivni staž + vrijeme provedeno na beneficiranom stažu)

 

4. 55,6754 x ( 24,5 g. + 19,4 g. )

 

 

 

5. 55,6754 x 43,9 g. = 2.444,15 kn iznosi dio mirovine po općem propisu

 

 

 

6. 3.560,00 - 2.444,15 kn = 1.115,85 kn iznosi dio mirovine po posebnom propisu

 

 

 

- 2.444,15 kn od 2015.g. raste rastom AVM kao i mirovine po općem propisu a

 

- 1.115,85 kn do daljnjeg miruje

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Zlo je napravljeno člankom 80. novog ZOMO.doc

Najpovoljni prosječni vrijednosni bod od 1998. do umirovljenja - 14.03.2013..xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija