Jump to content

usporedni izračun mirovina


prof

Preporučene objave

Štovani prof.

 

Od vas sam dobio više novih informacija nego od cijele Vladine svite, ministarstava, njihovih mrežnih stranica i obavijesti za korisnike. Tu uključujem i medije, sektor tkzv.nvo i javni pogovor. Ovo zadnje su prije svega naše kolege, umirovljeni i aktivni kojih gro nažalost nema pojma o ničemu a tiče se njihove kože (i njihovih obitelji). Kada razgovaram s mnogima to su uglavnom jednosmjerne informacije kojih većina prvi put čuje i čude se.

 

Za profesionalnu mirovinu sam čuo i vjerujem da ni zakononošci još ne znaju kako bi to trebalo izgledati.

 

Da u pravu ste kada kažete da mi je opcija čekanja do 56. godina života (još 6 g) da bi doplivao do spasonosnog pojasa za spašavanje. Ali u ovoj tranziciji ne zaboravljam ni da Maćeha drži konopac kojim mi može izmaknuti taj pojas u trenutku kad bih uspio doplivati do njega. E toga se bojim, na žalost, držim ne bezrazložno.

 

Što se tiće Uredbe, nisam znao za nju pa dakle možemo očekivati u ožujku pravne akrobacije u dispozitivima i obrazloženjima rješenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

(bez moćnika interesnih skupina + moćnici birokratskog aparata + bez simpatije moćnika političkih elita + 7 dobrih godina ili 7 loših ili 7 još gorih godina /svejedno/) = DISKRIMINIRAJUĆI članak ZAKONA za tu interesnu skupinu

 

 

Poštovani urba,

 

Jedva čekam ta rješenja.

 

Ništa nije definirano novim ZOMO (iz 2013.g.) kao ni Uredbom o izmjeni i dopuni ZOMO-a (od 19.12.2014.g.) kako će se isti provoditi.

 

Znači sve ostaje na tumačenju i provedbi Maćehe.

 

Kako Maćeha piše, provodi i različito tumači od provedbe, zakone (kilavo napisane baš od Maćehe) prema braniteljima, najbolje je vidljivo na umirovljenim po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

 

 

1.

 

Mirovine ovih korisnika smanjuju se za 8 do 20% ovisno o visini, ako prelaze 2500 kn.

 

Smanjena mirovina ne može iznositi manje od mirovine određene prema općim propisima.

 

Od 1. srpnja 2010. prema Zakonu o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju mirovina se smanjuje za 10%, osim mirovine u mjesečnoj svoti do 3.500,00 kn, a od 1. siječnja 2014. za još 10% prema Zakonu o izmjeni i dopunama Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, s tim da smanjena svota mirovine ne može iznositi manje od 5.000,00 kuna mjesečno.

 

(upravo kopirano sa stranice HZMO)

 

 

a.- Maćeha NIKAD i NIKOME od 2002.g. nije izvršila izračun i mirovine po općem propisu (ZOMO) uz izračun mirovine po ovom posebnom propisu (članak 9.a. stavak 2.).

 

Onda nikome od umirovljenih DVO i PS nije ni mogla obračunati i isplaćivati mirovinu po posebnom propisu, da tako smanjena mirovina ne MOŽE IZNOSITI MANJE OD MIROVINE ODREĐENE PREMA OPĆIM PROPISIMA.

 

 

b.- Odluku Upravnog suda zanemaruju i odbijaju isplatu mirovine po ovom posebnom propisu ne manju od mirovine određene prema općim propisima.

 

 

 

Slobodno provjeriti na stranicama HZMO, Prava prema posebnim propisima, Djelatne vojne osobe, policijski službenici i ovlaštene službene osobe.

 

 

Jedno misle, drugo pišu (u zakonima ili stranicama HZMO), treće tumače a četvrto provode.

 

 

Posebno su zadovoljni jer im je obuhvaćena skupina dio braniteljske populacije (ima tu i generala i admirala, ali oni o ovome nemaju pojma).

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zato je i moguće da:

 

2.

 

Izračun bruto starosne mirovine za branitelje po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS i usporedba tog iznosa sa iznosima mirovina korisnika STAROSNE i STAROSNE mirovine (članak 35.) po novom općem propisu – ZOMO izgleda kako je prikazano u tablici.

 

 

 

Različiti vrijednosni bodovi, svi 41 g. mirovinskog staža i 65.g. starosti a korisnici STAROSNE mirovine (članak 35.) po ZOMO stari 64 g. i 364 dana u trenutku umirovljenja, svi umirovljeni nakon 01.01.2014.g.

 

 

1. vrijednosni bod

 

2. starosna mirovina za DVO i PS - poseban propis

 

3. starosna mirovina po ZOMO - opći propis

 

4. starosna mirovina po ZOMO (članak 35.) - opći propis

 

 

 

-1.-------------2.-------------3.---------------4.

 

 

0,8----------2.866 kn-------2.538 kn --------2.762 kn

 

0,9----------3.188 kn-------2.855 kn --------3.108 kn

 

1,0----------3.500 kn-------3.172 kn --------3.453 kn

 

1,2----------3.718 kn-------3.807 kn --------4.143 kn

 

1,4----------4.263 kn-------4.411 kn --------4.834 kn

 

1,6----------4.784 kn-------5.075 kn --------5.525 kn

 

1,8----------5.000 kn-------5.710 kn --------6.215 kn

 

2,0----------5.245 kn-------6.344 kn --------6.906 kn

 

2,5----------6.418 kn-------7.930 kn --------8.632 kn

 

2,9922------7.688 kn------- 9.492 kn -------10.332 kn

 

 

Korisnici mirovine (invalidske ili starosne) po posebnom propisu (a nisu istovremeno zatražili mirovinu i po ZOMO) ako žele očito povoljniju invalidsku ili starosnu mirovinu po ZOMO moraju se zaposliti (starosna mirovina im se u to vrijeme ne isplaćuje) bar na 1 godinu dana.

 

Nemaju pravo na starosnu mirovinu (članak 35. ZOMO) ako su već koristili neku mirovinu.

 

 

Sada im se uvodi razdvajanje mirovine i još ZAMRZAVANJE dijela mirovine po posebnom propisu, ZAR NITKO U Ministarstvu rada i mirovinskog sustava NE ZNA za ove odnose mirovina??????

 

 

Lijep pozdrav,

 

čelnicima ministarstava u kojima su radili umirovljeni po ovom zaista posebno posebnom zakonu, također pozdrav i gospodinu Matiću, jer i oni su branitelji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zato je i moguće da:

 

 

3.

 

Imate 51. g. mladosti (ne starosti, posebno ne za generala) i 41 g. mirovinskog staža, radite u HV i kadrovska služba Vam daje častan otpust (postupaju po općim propisima, po sili zakona, suprotno Vašim željama za radom) iz HV radi odlaska u starosnu mirovinu.

 

Prilikom izračuna mirovine po posebnom propisu, dođe se do iznosa od 15.000 kn.

 

-posebnim propisom, članak 9.a taj se iznos smanjuje na 11.000 kn.

 

-tad primjenjuju opći propis (za invalidske i starosne mirovine, bez uvjeta imate li pravo na mirovinu i po općem propisu), Zakon o najvišoj dopuštenoj mirovini.

 

Sada Vam mirovina iznosi 9.492 kn i određena je OPĆIM PROPISOM.

 

 

-Maćeha nakon toga primjenjuje POSEBAN PROPIS na Vašu mirovinu određenu po OPĆEM PROPISU i smanjuje je za 10 %, koja tada iznosi 8.542,80 kn.

 

-Maćeha još jednom primjenjuje POSEBAN PROPIS i za još 10 % smanjuje Vam mirovinu određenu po POSEBNOM PROPISU, smanjenu na najvišu mirovinu po OPĆEM PROPISU, smanjenu za 10 % POSEBNIM PROPISOM i sada iznosi 7.688,52 kn.

 

 

 

Zato je najviša dopuštena mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS za 20 % manja od najviše dopuštene mirovine po općem propisu, bez da je to definirano Zakonom o najvišoj mirovini.

 

Tako to radi naš HZMO.

 

 

A da ako želite tu veću mirovinu a imate od 60. do 85. godina (sad već starosti) morate se zaposliti na godinu dana sa bruto primanjima za tu godinu od 300.000 kn (sretno Vam zaposlenje, baš Vas čeka tržište rada).

 

 

 

Hvala svim čelnicima ministarstava koji su glasali za ovaj Zakon.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani posjetitelju Legalisa,

 

 

Upravo sam na vijestima čuo da će se sve ovo riješiti novom mirovinom.

 

Ta nova mirovina sve ovo će riješiti jer će se zvati – PROFESIONALNA MIROVINA i nju će napisati MAČEHA,

bez ozbiljnog (odlučnog i odlučujućeg) utjecaja MORH-a, MUP-a, Ministarstva branitelja kao i zainteresirane javnosti (35.000 umirovljenika).

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Mrljavac,

 

Što u izračunu nije točno, još mogu ispraviti što je do mene.

 

Ne znam matematiku ali račun mi ide solidno.

 

I ja sam često pomislio da ne znam ni račun. Zato koristim račun, kako ga računa Mačeha i od tada ne griješim, ali se glupo osjećam, mislim da netko s nama radi bedastoće.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali znate t.. .... tu h...!

4. Pretpostavljam da mi je vrijednosni bod 0,9. ili 1,0. Dragovoljac sam i šta da Vam više napišem.

Po rješenju iman borbenog sektora 5 god. 6 mj. i 5 dana.Što u izračunu nije točno, još mogu ispraviti.

 

Poštovani prof.

Znate moju poziciju. Naime, čitajući unazad Vaše postove, jednostavno mi nije jasno kako će biti novi izračun moje mirovine.

1. Predmet je na Upravnom sudu i dobio ovih dana obavjest o pravu na uvid u spis na moje traženje iz razloga što se je MUP očitovao o zvanju, a ja ne znam kako.

2. U HZMO-u moj predmet pod br...... stavljen " piše Arhiviranje spisa u ROK i ROK provedbe MIO. Što to znači. Mirovinu i dalje primam istu.

3. Da li osobno trebam što zatražiti pismenim putem od HZMO vezano za isplatu i izračun povoljnije mirovine Ponovno Vam naglašavan da imam trajnu invalidnost 30 rat 70 van rata. 15 god sam u mirovini. 1959. god. rođen. Čin Samostalni narednik koji mup proglašava ništavim nakon 14 god. e pa prof. neću biti prost,

Prof. Obratite pozornost na toč 3 ovog čl.

 

Ajd fala Vam unaprijed na odgovoru!

 

 

Lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Draganec,

 

Ponovo Vam kažem, nisam izračunao niti jednu mirovinu po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata i ne znam Vam odgovoriti na Vaša pitanja.

 

Sve to Vi znate puno bolje.

 

Mirovina po općem propisu ZOMO bila bi Vam znatno manja od sadašnje braniteljske.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

(bez moćnika interesnih skupina + moćnici birokratskog aparata + bez simpatije moćnika političkih elita + 7 dobrih godina ili 7 loših ili 7 još gorih godina /svejedno/) = DISKRIMINIRAJUĆI članak ZAKONA za tu interesnu skupinu

 

 

 

 

 

Sva glupost u radu HZMO, o kojoj pišem već 5 godina zacementirana je. Počinje provedba članka 80. ZOMO, stižu rješenja.

 

 

Pogledajte internetsku stranicu HZMO, naslovnica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

(bez moćnika interesnih skupina + moćnici birokratskog aparata + bez simpatije moćnika političkih elita + 7 dobrih godina ili 7 loših ili 7 još gorih godina /svejedno/) = DISKRIMINIRAJUĆI članak ZAKONA za tu interesnu skupinu

 

 

 

 

Pročitao sam ponuđeno rješenje o razdvajanju starosne mirovine za korisnika sa 2. (dvije) godine 11. (jedanaest) mjeseci i 06. (šest) dana staža osiguranja.

 

Uspjeli su mi skriti o kome se radi, kad je rođen, OIB kao i ime predstojnice Područnog ureda HZMO.

 

Ali su mi otkrili da nije samo problem u Maćehi, već je veći u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava, Vladi kao i političkoj eliti koja čini većinu u Hrvatskom saboru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Mrljavac,

 

Što u izračunu nije točno, još mogu ispraviti što je do mene.

 

Ne znam matematiku ali račun mi ide solidno.

 

I ja sam često pomislio da ne znam ni račun. Zato koristim račun, kako ga računa Mačeha i od tada ne griješim, ali se glupo osjećam, mislim da netko s nama radi bedastoće.

 

 

Lijep pozdrav

 

 

Oprosti poštovani Mrljavac,

 

Ipak ja ne znam ni matematiku ni račun.

 

Jutros sam mislio a sada znam, netko s nama radi bedastoće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sva glupost u radu HZMO, o kojoj pišem već 5 godina zacementirana je. Počinje provedba članka 80. ZOMO, stižu rješenja.

 

Poštovani prof. Evo opet ja! Izjavili ste... napisali..." o kojoj pišem već 5 god " "zacementirana je " ...... Ajmo je " odcementirat" bez svađe i sve po zakonu ZAOPHDR-a.

Zašto? Mnogi ili puno HR branitelja nisu ostvarili svoja prava u zakonskom roku. Ne želim prozivat pojedine ministre u tom periodu.... ali poštovani kolege ... branitelji, dragovoljci.. obitelj poginulih.... smatram i osobnog sam mišljenja da je potrebno staviti TOČKU...

Još jednom prema Vladi,ministrima pojedinih institucija.... riješite konačno status branitelja... njihova prava.. poštujte zakone.... Poštovana GOSPODO U VLADI " branitelji pucaju... ne puškom, nego zdrastveno! Ispoštujte njihova prava i nemojte " mudrovat" !

Prof. Malo sam se " ispucao" nije namjenjeno Vama. H...... itd. Još bi dao koji komentar ali eto to je to da prospavam mirnu noć uz ... itd.

POZDRAV I BEZ ZAMJERKE!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

(bez moćnika interesnih skupina + moćnici birokratskog aparata + bez simpatije moćnika političkih elita + 7 dobrih godina ili 7 loših ili 7 još gorih godina /svejedno/) = DISKRIMINIRAJUĆI članak ZAKONA za tu interesnu skupinu

 

 

 

Kad sam bio mlad rekli su mi, gdje prestaje PAMET, počinje Vojska.

 

Za 32. godine svog boravka u raznim Vojskama, pa i u Domovinskom ratu, nikad takvo nešto nisam doživio ili osjetio.

 

Dozvoljavam da ima i suprotnih iskustava od mog.

 

 

 

Već neko vrijeme mislim a od kad sam pročitao prezentaciju na stranicama HZMO, ZNAM da sposobnost poimanja, logičkog mišljenja, zaključivanja i rasuđivanja; um, razum, pamet, razbor prestaje kad počinje mirovinski sustav RH.

 

 

I dalje brojim, moram, poštovani Mrljavac je već spremio lokot.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Odgovor, kumice s Dolca, podružnice Središnje službe HZMO na jednu žalbu.

 

 

Vezano uz navode koji se odnose na otpremninu napominje se žalitelju da se ista ne smatra drugim dohotkom na koji se plaća doprinos za mirovinsko osiguranje prema propisima o doprinosima za obvezno osiguranje, a koji je definiran odredbama članka 7. stavka 1. točke 9. Zakona o doprinosima a na osnovi kojeg osoba stječe status osiguranika prema članku 17. ZOMO i ostvaruje staž prema članku 30. ZOMO, već se radi o primitku koji podliježe oporezivanju prema poreznim propisima te se navodi žalitelja ukazuju neosnovanim.

 

 

////Donosim odluku u drugom stupnju, možda znam ali ne ću ti reći, niti napisati, prema kojim poreznim propisima (a hoćeš još i članak i stavak) misli kumica iz podružnice Središnje službe HZMO////

 

 

Brojim i dalje i maštam, kad će nam zakoni biti jači od kilave provedbe istih a posebno od još goreg tumačenja i odgovora na žalbe u drugom stupnju?

 

 

Lijep pozdrav

 

 

PS

 

Iskrena isprika svim kumicama s Dolca, one znaju dobro raditi svoj posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana gospodo,

 

 

Vi iz MUP-a ----------- 16.611 i

Vas iz HV (DVO)--------13.180

 

Umirovljeni po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS i Zakonu koji je prethodio istom, temeljem čega će te se žaliti na ukupni STAŽ OSIGURANJA ako je pogrešan.

 

 

1.

 

Kad Vam dostave ovakvo Rješenje o razdvajanju mirovina ostvarenih po POSEBNOM propisu, temeljem OPĆEG propisa (članak 80. ZOMO), na mirovinu po OPĆEM propisu i mirovinu po POSEBNOM propisu.

 

I utvrde:

 

- mirovinski staž od 45. godina

- ukupni staž osiguranja od 42. godine

 

2.

 

Temeljem čega će te se žaliti:

 

Ako Vam ovako određena ukupna mirovina iznosi 3.499,99 kn ili 4.999,99 kn i pri prvom rastu AVM za mirovine po OPĆEM propisu, taj rast bude smanjivan do 10 % po POSEBNOM propisu.

 

Slijedećih 5 do 8 godina mirovina Vam neće rasti i iznositi će stalno 3.500 kn ili 5.000 kn.

 

 

Primjer Rješenja koja uskoro trebamo dobiti, samo je naš faktor 0,65, pogledajte na stranici HZMO, prezentacija na naslovnici.

 

 

 

Svoju mirovinu još ne znam izračunati.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam matematiku ali mislio sam da mi račun ide solidno.

 

Često pomislim da ne znam ni račun.

Zato koristim račun, kako ga računa Mačeha i od tada nisam griješio.

 

U posljednje vrijeme, samo brojim, ali stalno griješim.

Ne znam matematiku, ne znam račun ali sada više ne znam ni račun kako ga računa Maćeha.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ostavi se "ćorava posla" i matematike. Prof je tu velemajstor ali ne može niti on precizno izračunati. Uostalom, niti ovi "matematičari" to ne mogu u mirovinskom.

 

Dovoljno je da se malo zezneš u formuli i kraj. Pozdrav. :-)

 

Lakše je proučiti formulu vezano za "Higsovo bozon"......... ;-)

 

Nekada smo računali odokativo (prilično precizno) iznos mirovine HB i HRVI, ali, sada je to malo drugačija priča.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedna usporedba "friške" mirovine

-Odlazak u mirovinu kao DVO (iz morh-a)

- Staž sa benificijama 33 godine

- "čisti" staž 23 godine

- čin nadnarednik

- HRVI 30% trajno

- godina života 45

- prosječna plača zadnjih 5 godina 6500 kuna

- u drugi stup mirovinskog uplaćeno oko 145000 kuna

 

Rezime: Otpremnina 9700 kuna

Mirovina 3500 kuna.

Dani u ratu 0 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mirovina, uzevši u obzir godine starosti (mlad si-premlad), čin.....dobro je-moglo je biti i bolje, ali ako si zadovoljan - sretan ja, a i ti možeš biti sretan (moglo je biti i gore).

 

Nadam se da nisi u nekakvom kreditu i da si okrenuo nešto na ražnju kad si dobio rješenje i provukao kroz grlo malo alkohola.

 

Ražanj

 

1. Nisi u kreditu i nikom dužan - janje.

2. Digao si neki mali kredit i nije puno rata - prase.

3. Digao si kredit u kunama - pilence u šporetu na drva (jedi dok je vruće-nema podrijavanja).

4. Digao si kredit u švicarcima (kupi ljestve - dobar konopac i objesi se - ne za vrat, nego za jaja). Preživjet ćeš, ostati pametan a imat ćeš najveća muda.

 

5. Živ, zdrav i veseo bio, mirovina, kakva je takva je - siguran si i uvijek će koja kunica "kapnuti" na tekući....

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovani ro-la,

 

 

Pretpostavljan da Vam je djelatna služba prestala u MORH-u temeljem članka 11.

 

Mirovina od 3.500 kn Vam je priznata, za mene, po nepoznatom zakonu.

Pretpostavljam po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata, jer spominjete HRVI 30 %.

 

Mirovinu po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS možete izračunati ako imate podatke o primanjima od 1998.g. do umirovljenja.

 

Najprije iskoristite tablicu u privitku: Najpovoljniji prosječni vrijednosni bod od 1998.g. do umirovljenja.

 

Taj dobiveni najpovoljniji prosječni vrijednosni bod ubacite u drugu tablicu u privitku, uz ostale tražene osobne podatke (zamijenite ove koje sam Vam ponudio).

 

Sad imate 4.(četiri) izračunate mirovine po članku 11.

 

Profesionalne ili opće i jeli se priznaje kao povreda na radu ili ne.

 

Vaša je ona, prema stvarnoj situaciji (uz HRVI, pretpostavljam da je povreda na radu ????), ali samo pretpostavljam, to Vam piše u rješenju vještaka ili vještica.

 

Ako stvarno koristite tkz. braniteljsku invalidsku mirovinu – kumulirani uzrok u Rješenju Vam piše, prosječni vrijednosni bod za izračun dijela mirovine po OPĆEM propisu – ZOMO, tkz. civilni dio.

 

Njega stavite u rubriku prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž.

 

Desno, paralelno sa prethodnim izračunom mirovine po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, je izračun mirovine samo po OPĆEM propisu, na koju možda imate pravo samo ako Vam je ukupni invaliditet (rat i mir) iznad 50 % i to pod nekim uvjetima.

 

Sad Vam je jasno što znači naslov teme: usporedni izračun mirovine.

 

Svaka je različita kao što se i razlikuju uvjeti za ostvarivanje istih.

 

Ovo je samo matematički izračun potencijalnih mirovina a pravo na njih ostvarujete ako ostvarujete uvjete za neku od njih ili na sve, pa birate isplatu najpovoljnije.

 

 

 

Ovo je račun, kako ga računa Maćeha.

 

 

 

Lijep pozdrav

 

 

PS

 

Zaboravite I i II stup, Vaša mirovina je iz I stupa a kune iz II prebačene su u I stup.

Najpovoljni prosječni vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja - 18..02.2015.xls

ro-la - Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na uputama.

Objašnjenje mirovinskog za takav iznos mirovine je da mi je odnos rat (30%) i mir (70%) i to kao profesionalna mirovina. Naravno po članku 11.

Naravno da sam sada na Upravnom sudu po tom pitanju pa ćemo vidjeti što dalje. Vremena imam pa tko duže.

Inače na svim komisijama do sada u min. branitelja su utvrdili da je invalidnost u potpunosti uzrokovana ratom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovani ro-la,

 

 

Vi ste znači onaj (kao i mnogo drugih), kome je mirovina ODREĐENA po;

 

1. POSEBNOM propisu, koja se sastoji od dijela:

 

a. mirovine po POSEBNOM propisu (30 % iznosa) i

b. mirovine u potpunosti određene po OPĆEM propisu

-----(isplaćeno je 70 % tako određenog iznosa).

 

2. POSEBNIM propisom smanjen je ukupni iznos za 10 %, za dio mirovine iznad 3.500 kn, pa tako i dio mirovine po OPĆEM propisu

 

3. (POSEBNIM propisom smanjen je ponovo ukupni iznos za 10 %, za dio mirovine iznad 5.000 kn, pa tako i dio mirovine po OPĆEM propisu)

 

 

Uskoro:

 

 

4. Ovako blentavo osakaćena mirovina biti će administrativno određena temeljem OPĆEG propisa na:

 

a. dio mirovine po POSEBNOM propisu i

b. dio mirovine po OPĆEM propisu

 

(trebalo je ovo znati smisliti, ovi su odmah za Ligu prvaka)

 

 

 

Čitajte dalje, ovo je još bolje.

 

Imate sreću da vam ovako izblesirana mirovina ipak iznosi 3.499 kn ili 4.999 kn.

 

 

U travnju ili rujnu 2015.g. ako neki čudom raste AVM, sve mirovine po OPĆEM propisu rastu, osim Vaših.

 

Zbog toga što:

 

- OPĆIM propisom (članak 80.) administrativno određen dio mirovine po POSEBNOM propisu ostaje zamrznut temeljem OPĆEG propisa.

 

- I Vama raste dio mirovine po OPĆEM propisu, administrativno određen OPĆIM propisom (članak 80.) ali se smanjuje POSEBNIM propisom (10 %) i ostaje na iznosu 3.500 kn ili 5.000 kn narednih 5. do 8. godina.

 

 

Siguran sam, ne bih mogao završiti PRAVNI ili EKONOMSKI fakultet koji su završili autori ove gluposti.

 

 

 

Lijep pozdrav

 

 

 

PS

 

Ovako određena mirovina zove se invalidska mirovina – kumulirani uzrok, po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata.

 

 

Sada se bistrići kod Maćehe pitaju kako i zašto korisnici mirovina po POSEBNIM propisima traže priznavanje prava na mirovine samo po OPĆEM propisu.

 

Upravo zbog njih i njihovog odnosa prema braniteljima i zbog toga što rade od mirovinskih zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovani umirovljeni policajci i djelatne vojne osobe,

 

 

U prezentaciji na naslovnici, stranice HZMO piše:

 

1.

Korisnici mirovine na koje se razdvajanje odnosi obvezno dobivaju rješenje HZMO-a s detaljnim obrazloženjem razdvajanja mirovine.

 

-Detaljno bi bilo, kada bi u privitku tog rješenja bilo ovako obrazloženje, kako sam u privitku pokušao obrazložiti jedan primjer.

 

2.

Prema odluci saborskog odbora za ratne veterane, bit će osnovano povjerenstvo, koje će analizirati razdvajanje mirovina hrvatskih branitelja.

 

-Kad povjerenstvo bude analiziralo razdvajanje mirovina bez ovakvog postupka, kako sam napravio u privitku, njihov posao je uzaludan.

 

- Ako povjerenstvo bude analiziralo razdvajanje mirovina samo za BRANITELJE umirovljene po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata, onda je to diskriminacija prema BRANITELJIMA umirovljenim po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS od strane Hrvatskog sabora.

 

-Unutar populacije BRANITELJA, umirovljenih po Zakonu o mirovinskom osiguranje DVO i PS, predviđam ZNATNO više propusta u radu HZMO, nego kod umirovljenih po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata.

 

-Jednostavno je zaključiti, da ovakvom zakonskom regulativom, vrijeme provedeno u Domovinskom ratu je MINUS, to je dio mirovina po posebnom propisu koja se zamrzava. Mirovine će trajno biti manje i sporije rasti za BRANITELJE umirovljene po posebnim propisima:

 

a.Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata i

b.Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS

 

-Za BRANITELJE umirovljene po općem propisu – ZOMO, vrijeme provedeno u Domovinskom ratu je PLUS, mirovine će biti veće jer normalno rastu rastom AVM.

 

 

Oprez poštovana gospodo, kad dobijete rješenje HZMO-a bez detaljnog obrazloženja o razdvajanja mirovine.

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Staž osiguranja.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani korisniče Legalisa,

 

 

Znanstveni pristup Maćehe i onih koji su omogućili usvajanje novog ZOMO (2013.g.) i Uredbe od 19.12.2014.g. te određivanju faktora preračuna 0,65 za DVO i PS, već sam argumentirano, u dobroj vjeri, pobijao u Javnoj raspravi o Nacrtu prijedloga ZOMO, članak 79. i 80.

 

Za većinu komentara predlagatelj je napisao: komentar je djelomično prihvaćen.

 

U prihvaćenom ZOMO, jasno je, ništa oni nisu razumjeli ni prihvatili.

 

U dosadašnjim objavama na ovom portalu, dokazao sam prethodnu tvrdnju a posebno u objavama broj 258, 265, 272, 273, 274, 288, 289, 291, 292, 303, 304, 326 i 327, kao i u privitcima uz iste.

 

Sve je jasno nakon primjera razdvajanja (naslovnica stranice HZMO) starosne mirovine za DVO i PS, koja iznosi 5.000 kn, uz ukupni mirovinski staž 45.g. i ukupni staž osiguranja 42.g.:

 

-Dio mirovine prema općem propisu (ZOMO) ili stažu osiguranja iznosi 3.033,24 kn.

 

-Dio mirovine prema posebnom propisu iznosi 1.966,76 kn.

 

 

////Molim Vas, usporedite, obratite pozornost na tablicu u objavi 303, posebno za iznose iznad 5.000 kn.////

 

Temeljem dosadašnjih zakonskih rješenja, te inzistiranju provedbe u praksi PORAŽAVAJUĆEG modela za mirovine djelatnih vojnih osoba i policijskih službenik po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, jedino što mi preostaje ocijeniti Maćehu i one koji joj pomažu:

 

 

Razumijevanje, zalaganje, ZNANJE i VLADANJE = JEDAN

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof, danas je suprug dobio famozno rješenje o razdvajanju mirovine, pa da skratim priču ....Umirovljen je 01.04.2008. po članku 6a kao djelatna vojna osoba .

 

U obrazloženju se navode članci 178 ZOMO-a faktor preračuna 0,65.

0sobni bodovi prema članku 80. stavak 5. ZOMO iznose 28,5032

Osobni bodovi prema članku 25. ZOMO-a u skladu prema članku 80. stavak 3. i iznose 24,1029 uz napomenu da su to bodovi osnova za usklađivanje mirovine prema čl.94. stavak 1. ZOMO-a.

 

Kako izračunati visinu mirovine , tj. kako provjeriti da li je iznos koji dobiva kao mirovinu točan?

 

Ukupan mirovinski staž 40 0 0 , a staž iz osiguranja ( znači efektivni ) 28 02 11. Nigdje nije navedeno vrijeme provedeno na ratištu ( 256 dana ) ako to ima ikakve veze s izračunom mirovine. Velika mirovina iznosi 2563 kn.

 

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru i uputama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani krpica65

 

U prezentaciji na naslovnici HZMO piše,

 

Korisnici mirovine na koje se razdvajanje odnosi obvezno dobivaju rješenje HZMO-a s DETALJNIM obrazloženjem razdvajanja mirovine.

 

Zaista ne znam kako Vam nije jasno kad Vam je DETALJNO obrazloženo kako računa ONA.

 

 

 

Kad bih računao, kako ja računam, uz navedeno detaljno obrazloženje razdvajanje mirovine trebalo bi imati i privitak, koji bi trebao izgledati:

 

 

1. 2563 : 40 = 64,07

 

2. 64,07 x 0,65 = 41,65

 

3. 41,65 x (efektivni staž + staža osiguranja s povećanim trajanjem)

 

4. 41,65 x (28.g. 02.mj. 11.dana)

 

 

5. 41,65 x (28,2) = 1.174,53 kn dio mirovine prema STAŽU OSIGURANJA

 

6. 2563 – 1.174,53 = 1.388,47 kn iznosi dio mirovine po POSEBNOM propisu

 

 

 

7. 1.174,53 kn je dio mirovine prema STAŽU OSIGURANJA (raste kao i mirovine po općem propisu ZOMO)

 

8. 1.388,47 kn je dio mirovine po POSEBNOM propisu (do daljnjeg zamrznut)

 

 

Tako zbrojena mirovina dana 01.01.2015. g. stvarno iznosi 2.563 kn kao i prethodni mjesec i zaista, ne zadire (ni danas, ni unaprijed, NIKAD) u NIKAKVA prava korisnika mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

 

 

 

U rješenju koje ste dobili, ne znate TOČNOST ukupnog staž osiguranja i jeli Vam vrijeme od 1990.g do 30.06.1996.g u djelatnom statusu u MORH-u (ili/i MUP-u) priznato kao radno mjesto sa stvarnim beneficiranim stažem 12/15, 12/16 ili 12/18.

 

Vrijeme provedeno na ratištu (256 dana) ne računa se u ovom rješenju, posebno NE ako je provedeno u pričuvi.

 

 

 

U privitku pogledajte b) Usklađivanje dijela mirovine koji se odnosi na poseban propis, stavak 1.

(Lektor ili drugi stručnjak stvarno poznaje novi ZOMO)

 

 

 

 

PS

 

Ovu formulu izračuna mirovina, smatram potencijalno izvrsnim izvoznim proizvodom, posebno za one zemlje koje imaju ekonomiste, pravnike, Vladu i zastupnike za ovakav pristup i dobar odnos sa svojim policijskim, obavještajnim, protuobavještajnim, zatvorskim, protuminskim i vojnim sustavom, posebno ako je to dio braniteljske populacije.

 

 

 

Lijep pozdrav

Razdvajanje mirovina po posebnim propisima.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

ZAŠTO RAZDVAJANJE?-----------pitaju se u prezentaciji na naslovnici HZMO.

 

Razdvajanje je provedeno radi potpune transparentnosti sustava financiranja mirovina temeljem utvrđivanja:

 

• dijela svote mirovine koji se financira iz prikupljenih doprinosa na temelju navršenog staža osiguranja (radnog staža) i

 

• preostalog dijela mirovine do pune svote mirovine koji se financira izravno iz državnog proračuna

 

• ukupna svota mirovine nakon razdvajanja ostala je nepromijenjena i isplaćivat će se kao jedinstvena svota, kao i do sada

 

 

 

Poštovani krpica65,

 

Zahvaljujem se na prilici koju ste mi podarili:

 

U rješenju koje ste dobili, ne znate TOČNOST ukupnog staža osiguranja (kao ni nitko drugi) i jeli Vam vrijeme od 1990.g do 30.06.1996.g u djelatnom statusu u MORH-u (ili/i MUP-u) priznato kao radno mjesto sa stvarnim beneficiranim stažem 12/15, 12/16 ili 12/18.

 

Da ste korisnik starosne mirovine po članku 6. a ne mirovine po članku 6.a sa svim drugim elementima ISTIM, razdvajanje Vaše mirovine trebalo bi IZGLEDATI:

 

 

Starosna mirovina po članku 6. bi Vam iznosila 2.563 kn za 32. godine ukupnog mirovinskog staža, kao i Vaša sadašnja mirovina po članku 6.a.

 

 

1. 2.563 : 32 = 80,09

 

2. 80,09 x 0,65 = 52,06

 

3. 52,06 x (efektivni staž + staža osiguranja s povećanim trajanjem)

 

4. 52,06 x (28.g. 02.mj. 11.dana)

 

 

5. 52,06 x (28,2) = 1.468,09 kn dio mirovine prema STAŽU OSIGURANJA

 

6. 2.563 – 1.174,53 = 1.094,91 kn iznosi dio mirovine po POSEBNOM propisu (do daljnjeg zamrznuto)

 

 

 

7. 1.468,09 kn je dio mirovine prema STAŽU OSIGURANJA (raste kao i mirovine po općem propisu ZOMO)

 

8. 1.388,47 kn je dio mirovine po POSEBNOM propisu (do daljnjeg zamrznut)

 

 

 

Tako zbrojena mirovina po članku 6. dana 01.01.2015. g. stvarno iznosi 2563 kn kao i prethodni mjesec.

Također zbrojena mirovina po članku 6.a, dana 01.01.2015. g. iznosi 2563 kn kao i prethodni mjesec i TRENUTNI zbroj istovjetan je sa mirovinom po članku 6.

 

 

Razlika je SAMO 25 % u iznosima mirovina prema:

 

-STAŽU OSIGURANJA, koje će RASTI kao i mirovine po općem propisu i

 

-POSEBNOM propisu, koje su do daljnjeg ZAMRZNUTE

 

Za toliko će trajno biti razlika među ovim mirovinama, kada počne rasti AVM za mirovine po OPĆEM propisu.

 

 

 

 

 

PS

 

Razdvajanje je provedeno i nema veze sa potpunom transparentnosti sustava financiranja mirovina ni zdravim razumom.

 

Dio svote mirovine koji se financira iz prikupljenih doprinosa na temelju navršenog staža osiguranja (radnog staža) za 28.g. 02.mj. 11.dana, trebao bi biti isti za oba primjera bez obzira o kojoj se mirovini radi, kad je isti STAŽ OSIGURANJA i iste uplate doprinosa.

 

U naravi mirovine prema STAŽU OSIGURANJA se razlikuju za 25 % ?

 

Ukupna svota mirovine nakon razdvajanja ostala je nepromijenjena i isplaćivat će se kao jedinstvena svota, kao i do sada, je priča za malu djecu.

 

U laži su kratke noge, moj likar.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitao sam danas jedno novo rješenje osobe koja se nalazi u mirovini po članku 6. (starosna mirovina DVO). Osobi se isplaćuje limitirana mirovina od 5000,00 kn, koja je rezultat dva smanjivanja po 10 %. Zanimljivo je to da je razdvajanje mirovine po novom rješenju provedeno na iznos od 5000,00 kn (iznos koji se stvarno isplaćuje) a ne na izračunatom iznosu koji je sukladno starom rješenju a prije smanjivanja dva smanjivanja po 10 % iznosio gotovo 5800,00 kn.

 

Znači, da pojasnim, jasno je da osoba i dalje prima 5000,00 kn, no iz novog rješenja se potpuno izgubio onaj prvobitni izračun iznosa mirovine prije dva smanjenja od 10 % ????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na iscrpnom odgovoru. Lijepi pozdrav.

 

Ipak još malo moram "burgijati". Vi ste u prethodnom postu članu ro-la spominjali tablicu najpovoljniji vrijednosni bod od 98. do 2007. Po toj tablici i usporednoj izračun svih mirovina , kad unesem bruto plaće supruga dobivam u startu veću mirovinu po 6a , nego što je njemu obračunata. Što je s drugim stupom?

uređeno: od krpica65
dodatno pitanjce
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani Encore1234 ,

 

 

Do toga je došlo jer HZMO cijelu 2014.g. nije provodio Zakon o mirovinskom osiguranju (ZOMO) po člancima koje sada navodi u rješenjima ali da temelj za izračun razdvajanja bude 31.12.2013.g.

 

Zakon su kršili namjerno, po pisanim ili usmenim nalozima Ministarstva rada i mirovinskog sustava.

 

Znači Ministarstvo je toleriralo ili naložilo kršenje ZOMO-a od strane HZMO na ŠTETU korisnika mirovina po posebnim propisima, kojima je 31.12.2013.g. mirovina bila iznad 5.000 kn.

 

To su POKRILI Uredbom o izmjeni i dopuni ZOMO, od strane Vlade, nadnevka 19.12.2014.g. bez rasprave u Hrvatskom saboru.

 

 

 

Nažalost, po mom skromnom mišljenju o ovakvim kilavim mirovinskim zakonima, dobro su postupali prema prvih 10 % iz 2010.g.

 

Nikad i nitko od mjerodavnih nije ni spominjao mogućnost povrata tih 10 %, iznad 3.500 kn, za razliku od 10 % za iznose iznad 5.000 kn koje je definirano člankom xxxx, povrat na staro će biti kad na vrbi rodi grožđe.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani Encore1234 ,

 

 

Do toga je došlo jer HZMO cijelu 2014.g. nije provodio Zakon o mirovinskom osiguranju (ZOMO) po člancima koje sada navodi u rješenjima ali da temelj za izračun razdvajanja bude 31.12.2013.g.

 

Zakon su kršili namjerno, po pisanim ili usmenim nalozima Ministarstva rada i mirovinskog sustava.

 

Znači Ministarstvo je toleriralo ili naložilo kršenje ZOMO-a od strane HZMO na ŠTETU korisnika mirovina po posebnim propisima, kojima je 31.12.2013.g. mirovina bila iznad 5.000 kn.

 

To su POKRILI Uredbom o izmjeni i dopuni ZOMO, od strane Vlade, nadnevka 19.12.2014.g. bez rasprave u Hrvatskom saboru.

 

 

 

Nažalost, po mom skromnom mišljenju o ovakvim kilavim mirovinskim zakonima, dobro su postupali prema prvih 10 % iz 2010.g.

 

Nikad i nitko od mjerodavnih nije ni spominjao mogućnost povrata tih 10 %, iznad 3.500 kn, za razliku od 10 % za iznose iznad 5.000 kn koje je definirano člankom xxxx, povrat će biti kad na vrbi rodi grožđe.

 

 

 

Lijep pozdrav

 

Samo da se nadovežem na konstataciju Krpice .

Kolega koji je u isto vrijeme otišao u mirovinu po članku 6a, s istim činom i postavljenjem,i istom plačom.

- nema status dragovoljca (vratio se iz Njemačke 1992.)

- nema invalidnost

- mirovina mu je 4200 kuna i otpremnina 50 000 kuna plus 300 kuna po mjesecu u ratu.

 

Dakle, što si više dao to si manje dobio!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani krpica65,

 

Mirovinu po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS možete izračunati ako imate podatke o primanjima od 1998.g. do umirovljenja a korisnici mirovine već imaju taj podatak u svom Rješenju.

 

Najprije iskoristite tablicu u privitku: Najpovoljniji prosječni vrijednosni bod od 1998.g. do umirovljenja, za kontrolu izračuna tog boda u Rješenju.

 

Taj najpovoljniji prosječni vrijednosni bod ubacite u drugu tablicu u privitku, uz ostale tražene osobne podatke (zamijenite ove koje sam Vam ponudio) kao i AVM iz Rješenja.

 

Sad imate izračun mirovine po članku 6.a. iz Rješenja u trenutku umirovljenja.

 

Vratite AVM na sadašnju vrijednost i imate trenutni iznos Vaše mirovine (približno, postoje mala odstupanja).

 

 

Ako u prilogu Rješenja imate i prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž i njega upišite.

 

Desno, paralelno sa izračunom mirovine po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, članak 6. starosna mirovina, je izračun starosne mirovine po OPĆEM propisu, na koju možda imate pravo samo ako i kad ostvarite posebne i opće uvjete za priznavanje iste.

 

Sad Vam je jasno što znači naslov teme: usporedni izračun mirovine.

 

 

Ovo je samo matematički izračun potencijalnih mirovina a pravo na njih ostvarujete ako ostvarujete uvjete za neku od njih ili na sve, pa birate isplatu najpovoljnije.

 

 

 

Ovo je račun, kako ga računa ONA.

 

 

 

 

PS

 

Zaboravite I i II stup, Vaša mirovina je iz I stupa a kune iz II prebačene su u I stup.

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zvonimir Rodin

 

01.03.2015.g.

 

 

OTVORENO PISMO

 

 

 

Pučka pravobraniteljica RH

 

 

n/r Lora Vidović

 

 

 

Poštovana gospođo Vidović,

 

 

Obraćam se sa zamolbom da temeljem Vaših ovlasti i pored Vašeg odgovora od 13.02.2015.g. br. pred. PP-21-01-2852/13

 

1.potaknete na usklađivanje zakonodavstva s međunarodnim i europskim standardima i njihovu primjenu

 

2.zatražite ocjenu ustavnosti i zakonitosti :

 

- Zakona o mirovinskom osiguranju, sporni su članci 80. i 81. istog.

 

- Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih

prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju

 

 

Diskriminacija se provodi prema:

 

1.

invalidima Domovinskog rata (posebno sa malo mirovinskog staža,

2 do 5 godina, prerano ranjeni i umirovljeni).

 

2.

obiteljima smrtno stradalih branitelja.

(dijeli ih se prema radnom stažu njihovih skrbnika, prije pogibije)

 

3.

korisnicima mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS,

posebno mlađe životne dobi i korisnicima invalidskih mirovina.

 

4.

braniteljima kao i ostalim koji su dio radnog staža proveli u

radnom odnosu u JNA a mogu koristi mirovinu po općem propisu

– ZOMO, stvarna primanja u bivšoj JNA priznaju se samo 63,22 %.

 

 

5.

svim korisnicima mirovina po posebnim propisima pa tako i djelatnim

vojnim osobama i policijskim službenicima, a bruto mirovina im je iznad 3.500 kn.

 

 

Objašnjenja svojih navoda prilažem u privitku.

 

 

Spreman sam na dodatna obrazloženja, smatram ih neophodnim.

 

 

Unaprijed zahvaljujem

 

 

Zvonimir Rodin

Mirovine po posebnom propisu - smanjenje - 01.03.2015.g..doc

Dopuna - mirovine po posebnom propisu - smanjenje - 02.03.2015.g..doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani p.lav ,

 

Na Vaše dobro postavljeno pitanje, dobili ste vrlo korektan odgovor od strane poštovanog PrEsVeTlog :

 

 

Ljudi koji nemaju "radnog" staža i kod kojih nemaju kaj razdvajati , njima se vjerojatno neće ništa promijeniti već će dobiti rješenje da im je sav staž vezan uz posebne propise i njihove mirovine će mirovati do poboljšanja stanja u proračunu (dakle stanje kakvo i je bez promjena) dakle neće im padati ali niti rasti.

 

 

U svom odgovoru i uz dobru namjeru, uspio je zanemariti bar nekoliko činjenica:

 

1. Svi zakoni, bilo kada i bilo gdje, donose se za ili protiv neke interesne skupine.

 

2. Branitelji su od 2002.g. interesna skupina protiv čijih se interesa donose zakoni.

 

3. Ciljane skupine, kad je u pitanju ušteda, su one na kojima će se najviše uštedjeti.

 

4. Ovaj ZOMO donesen je po navedenim principima, protiv branitelja a najviše prema korisnicima invalidskih mirovina, umirovljenih po:

 

- Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata i

- Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS

 

One će se objektivno najduže primati, pa su i UŠTEDE najveće.

 

 

Sad kad sam spomenuo UŠTEDA, dječja igra (tako to rade tete u vrtiću) je ovo kako objašnjavaju razdvajanje mirovina:

 

Pa vidite da su Vam iste kao i prije razdvajanja.

 

Kao da je razdvajanje cilj a ne SREDSTVO za uštedu u mirovinskom fondu na teret branitelja.

 

 

 

Ima toga još kod naše Maćehe.

 

 

U dobroj vjeri, PrEsVeTli Vam je odgovorio: njihove mirovine će mirovati do poboljšanja stanja u proračunu, misleći kako se one iplaćuju samo iz PRORAČUNA.

 

 

Evo još mirovina koje se isplaćuju na TERET DRŽAVNOG PRORAČUNA u CJELOSTI ali za njih NEMA razdvajanja, ni ZAMRZAVANJA kao kod Vas.

 

 

To je taj novi ZOMO iz 2013.g. u primjeni od 01.01.2014.g.

 

 

Članak 80.

 

(7) Na mirovine pripadnika bivše JNA, preuzete sukcesijom bivše SFRJ, čije je korištenje osigurano na temelju općeg propisa koji je bio na snazi do stupanja na snagu ovoga Zakona, mirovine pripadnika Hrvatskog vijeća obrane koje se ostvaruju na temelju Ugovora između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine o suradnji na području prava stradalnika rata u Bosni i Hercegovini i mirovine bivših službenika u saveznim tijelima bivše SFRJ preuzetih člankom 38. Zakona o mirovinskom osiguranju ne primjenjuju se stavci 1. i 2. ovoga članka.

 

Uz članak 80.

 

Stavkom 7. ovoga članka predlaže se da se na mirovine pripadnika bivše JNA, preuzete sukcesijom bivše SFRJ, čije je korištenje osigurano na temelju općeg propisa koji je bio na snazi do stupanja na snagu ovoga Zakona, mirovine pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i mirovine bivših službenika u saveznim tijelima bivše SFRJ preuzetih člankom 38. prijašnjeg Zakona o mirovinskom osiguranju NE PRIMJENJUJU ODREDBE O RAZDVAJANJU, budući da se te mirovine u CJELOSTI isplaćuju na TERET DRŽAVNOG PRORAČUNA.

 

 

 

Pameti i poštenja je nestalo (ako je i bilo) kod onih koji su priredili ovakav ZOMO, posebno članke 80. i 81.

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Što više čitam članke 80.i 81. ZOMO sve sam sigurniji da se radi o neustavnom SMEĆU.

 

To SMEĆE proizvedeno u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava i podvaljeno zastupnicima u Hrvatskom saboru, protiv je interesa branitelja, kojeg bi jednostavno trebalo pobiti na Ustavnom sudu.

 

 

Hrvatskom saboru uz Konačni prijedlog ZOMO obrazloženo je:

 

PRIJEDLOZI I MIŠLJENJA DANI NA PRIJEDLOG ZAKONA KOJE PREDLAGATELJ NIJE PRIHVATIO, S OBRAZLOŽENJEM

 

Naime, radi uvođenja različitog načina usklađivanja mirovina, predlaže se razdvajanje na dio mirovine ostvarene prema posebnom propisu i na dio mirovine ostvarene na temelju staža pokrivenog doprinosima.

 

Osnovni kriterij za razdvajanje je navršen staž osiguranja (radni staž) i faktor preračuna.

 

- NETOČNO, osnovni i prvi kriterij je ukupni mirovinski staž (zato je i problem sa invalidskim mirovinama u odnosu na starosne mirovine) a tek onda slijede ova dva.

 

Propisuje se odgovarajući faktor preračuna koji je utvrđen na osnovi prosječnog broja korisnika, prosječne mirovine, prosječnih rashoda za mirovine, prosječnog staža na osnovi kojeg je ostvarena mirovina, prosječnog staža osiguranja i njegovog udjela u mirovini, rashoda za mirovine ostvarene prema povoljnijim uvjetima i njihov udio u ukupnim rashodima za mirovine te činjenice da se ove mirovine OSTVARUJU U PROSJEKU U MLAĐOJ ŽIVOTNOJ DOBI NEGO MIROVINE OSTVARENE PREMA POĆIM PROPISIMA TE SE U PROSJEKU DUŽE KORISTE.

 

- NETOČNO, sve se invalidske mirovine, ozljeda na radu, pa i ostale, ostvaruju u mlađoj životnoj dobi te se u prosjeku duže koriste, pa i one po općim propisima.

 

Zato to ne može biti argument za uvođenja razdvajanja invalidskih mirovina po posebnim propisima:

 

- Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata i

- Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS

 

 

Propisuje se odgovarajući faktor preračuna ???

 

- NETOČNO, znanstveni dolazak do odgovarajućeg faktora preračuna je jasan iz RAZLIKA tog faktora u prijedlogu za Javnu raspravu i usvojenog u Hrvatskom saboru.

 

1.Predloženi faktori preračuna za javnu raspravu novog ZOMO

2.Predloženi faktori preračuna na sjednici Vlade RH –07.11.2013.

 

 

 

PRIJEDLOG FAKTORA PRERAČUNA----------------1-------2

 

Policijske službenike i djelatne vojne osobe----- 0,60----0,65

Branitelje-starosna mirovina------------------- 0,85----0,85

Branitelje-invalidska mirovina------------------ 1,00----0,40

Branitelje-invalidska kumulirana---------------- 0,45----0,45

Bivše savezne javne službenike---------------- 0,60----0,75

Akademike------------------------------------1,0-----1,0

Bivše političke zatvorenike---------------------0,6-----0,55

Pripadnike Hrvatske domovinske vojske---------0,85----0,85

Pripadnike NOR-a----------------------------- 0,85----0,85

 

 

Ovakav znanstveni pristup imaju i kumice s Dolca, kad se POGAĐAJU za svoju robu.

 

 

Mirovine se razdvajaju na:

 

- dio mirovine ostvarene na temelju staža pokrivenog doprinosima,

- dio mirovine ostvarene prema posebnom propisu.

 

 

- NETOČNO, kod invalidskih mirovina, kumulirani uzrok već je izvršen STVARNI izračun mirovine po OPĆEM propisu za uzrok MIR i isplaćivan u postotku omjera RAT i MIR od 20 do 80 %.

 

Posebno je bio izvršen, na povoljniji način, SAMO izračun mirovine po posebnom propisu za uzrok RAT.

 

- NETOČNO, i napamet je određen faktor 0.65 za sve policijske službenike i djelatne vojne osobe umirovljene od 1992.g. do danas.

 

Radi se o dva dijametralno suprotna zakona. Prvim se išlo u mirovinu sa 80 do 100 % posljednje plaće i te mirovine u prosjeku su veće za 10 do 15 % od mirovina umirovljenih nakon 2000.g.

 

Po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS radi se o drugoj formuli za izračun mirovina, koje su od 2007.g. nerijetko ZNATNO MANJE od mirovina po općem propisu – ZOMO, što je još nezabilježeno na ovim prostorima.

 

Također korisnici ovih mirovina za 30 do 38 godina uplata u mirovinski fond, plus doplata za beneficirani staž, U ISTI UPLATE ZA 25 % VIŠE OD KORISNIKA MIROVINE PO OPĆEM PROPISU ZA 45 GODINA STAŽA SA ISTIM PRIMANJIMA TIJEKOM RADNOG STAŽA.

Raspon njihov mirovina je od 40 do 55 % posljednje plaće.

 

Nije se odredio različiti faktor preračuna, posebno za invalidske mirovine (njih je oko 8.500) i za starosne mirovine (oko 3.500 korisnika) kao kod korisnika mirovina po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata.

 

Time su ozbiljno oštećeni korisnici invalidskih mirovina i to za 25 % manji im je dio mirovine ostvarene na temelju staža pokrivenog doprinosima,

 

Korisnike starosnih mirovina kažnjava se za sudjelovanje u Domovinskom rat (za razliku od onih koji koriste mirovinu po općem propisu), to je razlika ukupni mirovinski staž i staž osiguranja.

 

Nema više jedinstvene najniže braniteljske mirovine.

 

 

Nešto sa faktorom preračuna od 1, za akademike nije u redu, posebno sa obrazloženjem predlagatelja, mislim da se radi o pogodovanju.

 

(Pritom treba istaknuti da faktor preračuna za mirovine članova Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti ima vrijednost 1, jer je cijela mirovina određena prema općem propisu, odnosno Zakonu o mirovinskom osiguranju, a pogodnost je dodatak mirovini koji ne potpada pod režim usklađivanja.)

 

- NETOČNO, i dodatak se usklađuje a mislim da su i neke mirovine po posebnom propisu (bar se nalaze na tom popisu na stranici HZMO).

 

 

Ima toga još.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pošovanje prof. znaju oni vrlo dobro sve je to dobro izračunato imaju oni matematičare samo mi nemamo saborske zastupnike oni se bore samo da njihovi koeficijenti budu što povoljniji u svim izračunima jesi možda izračunao koliko bi oni bili oštečeni npr. Saborski zastupnik koji provede 41 g na saborskim jaslama ako se ne izmjeni izborni zakon takovih će biti oni nama prićaju da smo mi demagozi a vidi njihovog domoljublja Josipović i njih 11 nedaju se na posao već zadržavaju svoja primanja još šest mjeseci, bivši Mesić uzima za svoj ured milju godišnje a zalagao se da se umrlim braniteljima ukine počasna paljba na sahrani jer je to skupo skoro ispada na onu A. Vrdoljaka da nas samo zagrnu i pođubre zemlju. Koliko u postotku ispada takvima rast mirovine a u ovih 20 godina takovih je prodefiliralo kroz politiku sa povlasticama i oni slabo umiru koliko je njih poćinilo suicid takvi debelokožci žive ko gavrani a stoci sitnog zuba najavljuju bolne rezove i da naprave elaborat kako nas srezati odoše u bavarsku da nam ga oni naprave iz ljubavi prema hrvatskim građanima sigurno besplatno .Njihova matematika je jednostvna minus i samo minus njima je plus. Veliki financijer Lalovac i danas se zadužio u Emiratima i najavljuje još zaduženja koja je to računica zaduživanje radi zatvaranja nepovoljnih kredita to je ravno katastrofi sad smo već dužni 300 milijardi kuna to tako rade oni koji tuđim k..... mlate praznu slamu. I na kraju svi sada šuśkaju o smanjenju da nekažem devalvaciji kune kad bi se to desilo to bi bio šlag na tortu veliki menađeri na svim poljima sve u banani ali njihovi koeficijenti primanja nemjerljivi iz svega ovoga može nas spasiti jedino guverner Hnb jer on je najsposobniji ako nam netreba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani Stubi ,

 

Vaš odgovor je ispravan ali uz dobru kavicu.

 

 

Ovdje je tema usporedni izračun mirovina, branitelji i oružane snage a trenutno raspravljamo o neustavnom SMEĆU, člancima 80. i 81. ZOMO i kako ih se riješiti.

 

Ocjenu za razumijevanje, zalaganje, ZNANJE i VLADANJE = JEDAN, već sam dao, bez prava na produžnu nastavu ili popravni za ovu godinu.

 

Sve to za one koji znaju vrlo dobro i njihove matematičare koji dobro računaju.

 

Kako je ovo zadnja crta obrane (nema zauzimanja povoljnijih položaja kao 1991.g.) za nas i naše obitelji, ovo je naš Vukovar, nema straha, dilema i postavljanja pitanja jeli je naša matematika i zdrav razum dobar.

 

Ima NADE za nas, ima drugih matematičara koji će zamijeniti ove, kao i odvjetnika koji će na ova Rješenja o razdvajanju mirovina napisati kvalitetne žalbe, tužbe zaključno sa Ustavnim sudom.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Ministarstvo rada i mirovinskog sustava je predložilo članke 80. i 81. ZOMO-a.

Sada svim sredstvima brani neodržive teze o ispravnosti, održivosti i ustavnosti takvog zakona.

 

 

1.

 

Objašnjenje predlagatelja:

 

„Što se tiče visine faktora preračuna za pojedine skupine osiguranika, uzima se u obzir činjenica da se te mirovine ostvaruju pod povoljnijim uvjetima i/ili je mirovina određena na povoljniji način, te se u prosjeku ostvaruje u mlađoj dobi i s kraćim razdobljem uplaćivanja doprinosa i u prosjeku duže koristi u odnosu na mirovine ostvarene prema općim propisima o mirovinskom osiguranju."

 

 

Baš se na svim INVALIDSKIM MIROVINAMA i obiteljskim mirovinama temeljem istih (cca 90.000 korisnika) po POSEBNIM propisima, pokazuje nemogućnost administrativnog određivanje faktora preračuna, posebno bez definiranja:

 

- krajnjeg cilja smanjenja iznosa mirovina po posebnim propisima kao ni vremena za koji se taj cilj želi ostvariti.

- kako utvrditi mirovinu po općem propisu (na koju imaju pravo) za korisnike mirovina po posebnim propisima.

- kako postupati kad mirovina po posebnom propisu bude manja od mirovine po općem propisu

- kako postupati kad je mirovina po posebnom propisu već manja od mirovine po općem propisu

 

 

DOKAZ:

 

Opći propisi za mirovine

 

Odredbama Zakona o mirovinskom osiguranju, osiguranicima se na načelima uzajamnosti i solidarnosti obvezno osiguravaju prava za slučaj starosti i invalidnosti, a članovima njihovih obitelji prava za slučaj smrti osiguranika, odnosno korisnika mirovine (pravo na starosnu mirovinu, prijevremenu starosnu mirovinu, invalidsku mirovinu, obiteljsku mirovinu, najnižu mirovinu, osnovnu mirovinu).

 

 

Posebni propisi

 

Osiguranici koji rade na osobito teškim i za zdravlje i radnu sposobnost štetnim radnim mjestima i osiguranici kojima nakon određenih godina života, zbog naravi i težine posla, fiziološke funkcije organizma opadaju u toj mjeri da onemogućavaju daljnje uspješno obavljanje tog posla, kao i osiguranici slijepe osobe, osobe oboljele od distrofije i srodnih mišićnih i neuromišićnih bolesti, oboljeli od paraplegije, cerebralne i dječje paralize, multiple skleroze i srodnih bolesti, reumatoidnog artritisa, gluhe osobe te osobe kod kojih postoje funkcionalni poremećaji zbog kojih se ne mogu samostalno kretati bez uporabe invalidskih kolica, osim prava propisanih OPĆIM propisom ostvaruju prava i prema POSEBNIM zakonima.

 

 

Sve se INVALIDSKE mirovine (OPĆI i POSEBNI propisi) ostvaruju u mlađoj dobi (prije 65. godine života) i s kraćim razdobljem uplaćivanja doprinosa i u prosjeku duže koristi u odnosu na starosne mirovine ostvarene prema općim propisima o mirovinskom osiguranju.

 

Po tome se INVALIDSKE mirovine po POSEBNIM propisima ne razlikuju od INVALIDSKIH mirovina po OPĆIM propisima a kojih ima znatno više i za njih se ništa ne mijenja.

 

Za sve INVALIDSKE mirovine (ili dio mirovine) koje su ostvarene za ozljede IZVAN rada ili za one koje nisu profesionalne bolesti, temelj za izračun je stvarni STAŽ OSIGURANJA i STVARNE UPLATE u mirovinski fond.

 

Za INVALIDSKE mirovine (ili dio mirovine) koje su ostvarene za ozljede NA rada ili za one koje su profesionalne bolesti (po OPĆEM i POSEBNOM propisu, Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS) temelj za izračun je MINIMALNI mirovinski staž od 40. godina (NE stvarni STAŽ OSIGURANJA) i STVARNE UPLATE u mirovinski fond.

 

Razlikuju se po formuli za izračun mirovina i koji se dio STVARNIH UPLATA u mirovinski fond obračunava i što su uplate u mirovinski fond za 20 do 25 % veće kod korisnika mirovina po POSEBNOM propisu za isti ukupni mirovinski staž i ista primanja tijekom rada.

 

U startu je naoko povoljniji izračun mirovina po POSEBNOM propisu ali od 2007.g. raste broj onih kojima je povoljniji izračun po OPĆEM propisu, posebno nakon smanjenja od 10 % u 2010.g. i 2014.g.

 

 

Za INVALIDSKE mirovine (ili dio mirovine) koje su ostvarene za ozljede NA rada ili za one koje su profesionalne bolesti (po OPĆEM i POSEBNOM propisu, Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata) temelj za izračun je MINIMALNI mirovinski staž od 40. godina a NE stvarni STAŽ OSIGURANJA.

 

STVARNE UPLATE u mirovinski fond obračunavaju se za mirovine po OPĆEM propisu a za mirovine (ili dio mirovine) po POSEBNOM propisu obračunava se iznos primanja prema dužnosti ili prema osobnom činu.

 

Uz tu pogodnost, razlikuju se i po formulama za izračun mirovina.

 

Ipak sve je to rezultiralo da je za sve više korisnika INVALIDSKIH mirovina – kumulirani uzrok (sa manjim postotkom odnosa RAT, od 20 do 40%) povoljniji izračun mirovine po OPĆEM propisu, posebno nakon smanjenja od 10 % u 2010.g. i 2014.g.

 

 

Rezultat ovako definiranih prava je:

 

Korisnici INVALIDSKIH mirovina po POSEBNIM propisima, osim prava propisanih OPĆIM propisom ostvaruju prava i prema POSEBNIM zakonima a zatim im se ta prava ograničavaju (na duži rok i smanjuju) temeljem OPĆEG propisa, članci 80. i 81. ????, nakon toga dodatno ograničavaju POSEBNIM propisom, umjesto da se to regulira formulama za izračun mirovina po POSEBNIM propisima.

 

 

 

Žurno se u Hrvatski sabor treba uputiti Izmjena i dopuna ZOMO o NIŠTETNOSTI, ništavosti ili ništavnosti članaka 80. i 81., da isti ne proizvode namjeravane neustavne pravne učinke.

 

 

Lijep pozdrav

 

 

 

PS

 

Uz sve nabrojeno želim ukazati na nerazumnost ovakve sadašnje primjene Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, nakon već razdvojene mirovine temeljem članka 80. ZOMO bez stavka:

 

Svota mirovine i mirovinskog primanja, smanjena na temelju ovoga Zakona, ne može iznositi manje od mirovine izračunate po općem zakonodavstvu - ZOMO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Mislim da je iz prethodno iznijetog JASNO, zbog invalidskih mirovina po posebnim propisima, nije u ZOMO trebalo uvoditi članak 80. a zbog njih je baš UVEDEN.

 

1.

Radi se o više od 80.000 umirovljenika - branitelja, umirovljenih po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata i Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS, korisnika invalidskih i obiteljskih mirovina od ukupno oko 150.000 korisnika mirovina po posebnim propisima.

 

2.

Životna dob ostalih korisnika mirovina po posebnim propisima je poznata (ima ih umirovljenih 1945.g.) kao i očekivana duljina djelovanja članka 80. na njihovu mirovinu

 

3.

Kad na to pridodamo cca 23.000 korisnika STAROSNIH mirovina, branitelja, umirovljenih po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata, Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS te zakona koji je prethodio istom a bio u provedbi do 1999.g., postaje SVIMA sve JASNO, zašto i protiv koga je uveden članak 80.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Ministarstvo rada i mirovinskog sustava je predložilo članke 80. i 81. ZOMO-a.

Sada svim sredstvima brani neodržive teze o ispravnosti, održivosti i ustavnosti takvog zakona.

 

 

2.

 

Objašnjenje predlagatelja:

 

„Što se tiče visine FAKTORA PRERAČUNA za pojedine skupine osiguranika, uzima se u obzir činjenica da se te mirovine ostvaruju pod povoljnijim uvjetima i/ili je mirovina određena na povoljniji način, te se u prosjeku ostvaruje u mlađoj dobi i s KRAĆIM RAZDOBLJEM UPLAČIVANJA DOPRINOSA i u prosjeku DUŽE KORISTE u odnosu na mirovine ostvarene prema općim propisima o mirovinskom osiguranju."

 

 

UZIMA SE u OBZIR odgovarajući faktor preračuna ???

 

- Znanstveni dolazak do odgovarajućeg faktora preračuna je jasan iz RAZLIKA tog faktora u prijedlogu za Javnu raspravu i usvojenog u Hrvatskom saboru.

 

1.Predloženi faktori preračuna za javnu raspravu novog ZOMO

2.Predloženi faktori preračuna na sjednici Vlade RH –07.11.2013.

 

 

 

PRIJEDLOG FAKTORA PRERAČUNA----------------1-------2

 

Policijske službenike i djelatne vojne osobe----- 0,60----0,65

Branitelje-starosna mirovina------------------- 0,85----0,85

Branitelje-invalidska mirovina------------------ 1,00----0,40

Branitelje-invalidska kumulirana---------------- 0,45----0,45

Bivše savezne javne službenike---------------- 0,60----0,75

Akademike------------------------------------1,0-----1,0

Bivše političke zatvorenike---------------------0,6-----0,55

Pripadnike Hrvatske domovinske vojske---------0,85----0,85

Pripadnike NOR-a----------------------------- 0,85----0,85

 

 

Nikako ne želim vidjeti formule (ni obrazloženje) za izračun faktora preračuna za branitelje u prijedlogu za javnu raspravu ZOMO u 10 mjesecu 2013.g. i zašto SVI imaju MANJI faktor preračuna od sudionika NOR-a i Hrvatske domovinske vojske, osim branitelja – invalidska mirovina ---1,0.

 

 

PRIJEDLOG FAKTORA PRERAČUNA----------------1

 

Policijske službenike i djelatne vojne osobe----- 0,60

Branitelje-starosna mirovina------------------- 0,85

Branitelje-invalidska mirovina------------------ 1,00

Branitelje-invalidska kumulirana---------------- 0,45

Bivše savezne javne službenike---------------- 0,60

Akademike------------------------------------1,0

Bivše političke zatvorenike---------------------0,6

Pripadnike Hrvatske domovinske vojske---------0,85

Pripadnike NOR-a----------------------------- 0,85

 

 

U drugom prijedlogu koji je i usvojen, temeljem novog znanstvenog izračuna, to izgleda ovako:

 

 

PRIJEDLOG FAKTORA PRERAČUNA----------------2

 

Policijske službenike i djelatne vojne osobe-------0,65

Branitelje-starosna mirovina---------------------0,85

Branitelje-invalidska mirovina--------------------0,40

Branitelje-invalidska kumulirana------------------0,45

Bivše savezne javne službenike------------------0,75

Akademike-------------------------------------1,0

Bivše političke zatvorenike----------------------0,55

Pripadnike Hrvatske domovinske vojske----------0,85

Pripadnike NOR-a-------------------------------0,85

 

 

Nova pravednost, izračun po planu 21., nova formula i faktor preračuna za branitelje-invalidska mirovina sada iznosi 0,40 umjesto 1,00.

 

Stvarno ne želim znati formulu za ovaj izračun kao ni znanstveno objašnjenje prelaska sa faktora 1,00 na faktor preračuna 0,40.

 

 

 

Za DUŽINU KORIŠTENJA i pokrivenost UPLATAMA DOPRINOSA u mirovinski fond ne znam izračunati korelaciju korištenja mirovine od 1945.g. i faktora preračuna 0,85.

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Ministarstvo rada i mirovinskog sustava je predložilo članke 80. i 81. ZOMO-a.

Sada svim sredstvima brani neodržive teze o ispravnosti, održivosti i ustavnosti takvog zakona.

 

3.

 

Objašnjenje predlagatelja:

 

„Što se tiče visine FAKTORA PRERAČUNA za pojedine skupine osiguranika, uzima se u obzir činjenica da se te mirovine ostvaruju pod povoljnijim uvjetima i/ili je mirovina određena na povoljniji način, te se u prosjeku ostvaruje u mlađoj dobi i s KRAĆIM RAZDOBLJEM UPLAČIVANJA DOPRINOSA i u prosjeku DUŽE KORISTE u odnosu na mirovine ostvarene prema općim propisima o mirovinskom osiguranju."

 

Osiguranicima se na načelima uzajamnosti i solidarnosti obvezno OSIGURAVAJU PRAVA ZA SLUČAJ STAROSTI i smanjenja radne sposobnosti uz preostalu radnu sposobnost, djelomičnog ili potpunog gubitka radne sposobnosti, a članovima njihovih obitelji prava za slučaj smrti osiguranika, citat sa stranice HZMO.

 

 

NETOČNO:

 

Korisnici STAROSNIH mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS odlaze u mirovinu po SILI ZAKONA ili VOLJOM nadređenih (a i to je sila zakona) zbog FINANCIJSKIH ušteda u tim ministarstvima, protiv svoje volje.

 

Upravo sam saznao da je trenutno kampanja smanjivanja broja djelatnih vojnih osoba u MORH-u sa 40. g. mirovinskog staža.

 

Poznat mi je slučaj da TJERAJU u mirovinu dočasnika sa 35 godina mirovinskog staža, protiv njegove volje.

 

Jedno ministarstvo ih premlade po SILI zakona TJERA u mirovinu (a baš svi bi još radili) a drugo ih prima i kažnjava jer mirovinu u prosjeku ostvaruju u mlađoj dobi ???

 

TKO tu KOGA i ZAŠTO ?

 

Pridodajmo GLUPU provedbu Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju i još GLUPLJI članak 80. ZOMO i onda je sve kompletno.

 

 

Obrazloženje, starosna mirovina im je određena na povoljniji način, te se u prosjeku ostvaruje u mlađoj dobi i s KRAĆIM RAZDOBLJEM UPLAČIVANJA DOPRINOSA i u prosjeku DUŽE KORISTE u odnosu na mirovine ostvarene prema općim propisima o mirovinskom osiguranju je BOLESNO, kad nije diskriminirajuće sukladno članku 5. ZSD, kako kaže Pučka pravobraniteljica,

 

 

 

Stvarno stanje povlaštenih STAROSNIH mirovina branitelja umirovljenih po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS najbolje prikazuje slijedeći odnos i dokazuju da su u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava ZLOČESTI ili nemaju POJMA o ovome.

 

Izračun bruto starosne mirovine za branitelje umirovljenih po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS i usporedba tog iznosa sa iznosima mirovina korisnika STAROSNE i STAROSNE mirovine (članak 35.) po OPĆEM propisu – ZOMO izgleda kako je prikazano u tablici.

 

Različiti vrijednosni bodovi, svi 41 g. mirovinskog staža i 65.g. starosti a korisnici STAROSNE mirovine (članak 35.) po ZOMO stari 64 g. i 364 dana u trenutku umirovljenja, svi umirovljeni nakon 01.01.2014.g.

 

1. vrijednosni bod

 

2. starosna mirovina za DVO i PS - POSEBAN propis

 

3. starosna mirovina po ZOMO - opći propis

 

4. starosna mirovina po ZOMO (članak 35.) - opći propis

 

 

-1.-------------2.-------------3.---------------4.

 

 

0,8----------2.866 kn-------2.538 kn --------2.762 kn

 

0,9----------3.188 kn-------2.855 kn --------3.108 kn

 

1,0----------3.500 kn-------3.172 kn --------3.453 kn

 

1,2----------3.718 kn-------3.807 kn --------4.143 kn

 

1,4----------4.263 kn-------4.411 kn --------4.834 kn

 

1,6----------4.784 kn-------5.075 kn --------5.525 kn

 

1,8----------5.000 kn-------5.710 kn --------6.215 kn

 

2,0----------5.245 kn-------6.344 kn --------6.906 kn

 

2,5----------6.418 kn-------7.930 kn --------8.632 kn

 

2,9922------7.688 kn-------9.492 kn -------10.332 kn

 

 

Zato je i moguće da:

 

Branitelj, 51. g. mlad (ne star, posebno ne za generala) i 41 g. mirovinskog staža, radi u HV i kadrovska služba mu daje častan otpust (postupaju po OPĆIM propisima, po sili zakona, suprotno njegovim željama za radom) iz HV, radi odlaska u starosnu mirovinu.

 

Prilikom izračuna starosne mirovine po POSEBNOM propisu iz 1999.g., dođe se do iznosa od 14.000 kn.

 

-POSEBNIM propisom iz 2002.g., članak 9.a taj se iznos smanjuje na 11.000 kn.

 

-tad primjenjuju OPĆI propis, (bez traženja uvjeta ima li pravo na mirovinu i po općem propisu) a mirovina određuje po Zakonu o najvišoj dopuštenoj mirovini.

 

Tada mu je mirovina po POSEBNOM PROPISU iznosila 9.492 kn a njen iznos određen je OPĆIM PROPISOM.

 

-od 2010.g. HZMO nakon toga primjenjuje POSEBAN PROPIS, na mirovinu čiji je iznos određenu OPĆIM PROPISOM i smanjuje je za 10 %, koja tada iznosi 8.542,80 kn.

 

-od 2014.g. HZMO još jednom primjenjuje POSEBAN PROPIS i za još 10 % smanjuje mirovinu određenu po POSEBNOM PROPISU, koja je već smanjenu na najvišu mirovinu po OPĆEM PROPISU, te već jednom smanjenu za 10 % po POSEBNOM PROPISU i

 

sada mirovina iznosi 7.688,52 kn i dalje je mirovina po POSEBNOM propisu.

 

 

Zato je najviša dopuštena starosna mirovina po POSEBNOM propisu (Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS) za 20 % manja od najviše dopuštene starosne mirovine po OPĆEM propisu a 29 % od starosne mirovine po članku 35. ZOMO, bez da je to definirano Zakonom o najvišoj mirovini (OPĆIM propisom)a provodi se od kolovoza 2010.g.

 

 

Ovih dana za ovako UNAKAŽENU starosnu mirovinu po POSEBNOM propisu dobije Rješenje o razdvajanju temeljem članka 80. OPĆEG propisa - ZOMO, na dio mirovine temeljem:

 

- staža osiguranja i

 

- po POSEBNOM propisu

 

 

U najboljoj inačici uz faktor preračuna 0,65, dio mirovine temeljem staža osiguranja iznosi 60 % sadašnje mirovine, to jest:

 

- 4.613,11 kn, koja raste uz rast AVM kao i mirovine po općem propisu i

 

- 3.075,41 kn, je po POSEBNOM (?????) propisu i ostaje zamrznuto.

 

 

 

Samo na ovom primjeru je SVE JASNO o našem mirovinskom sustavu.

 

Zbog svoje životne dobi (više od 65.g.), ukupnog mirovinskog staža i stvarnih uplata u mirovinski fond tijekom radnog staža:

 

 

-ima pravo na mirovinu po OPĆEM propisu u iznosu od 9.492 kn, koja raste rastom AVM,

 

-koristio je mirovinu po POSEBNOM propisu u iznosu od 9.492 kn (najviše dopuštena mirovina po OPĆEM propisu).

 

-sada prima mirovinu po POSEBNOM propisu u iznosu od 7.688,52 kn, koja raste rastom AVM.

 

 

Zbog svega TOGA člankom 80. OPĆEG propisa mirovina mu se razdvaja na:

 

 

-dio mirovine temeljem staža osiguranja i iznosi 4.613,11 kn, koji raste rastom AVM i

 

-dio mirovine po POSEBNOM propisu i iznosi 3.075,41 kn, koji ostaje zamrznut.

 

 

Podsjećam, korisnici starosnih mirovina po ovom Zakonu, za 30 do 38 godina uplata u mirovinski fond, plus doplata za beneficirani staž, U ISTI UPLATE ZA 20 do 25 % VIŠE OD KORISNIKA MIROVINE PO OPĆEM PROPISU ZA 45 GODINA STAŽA SA ISTIM PRIMANJIMA TIJEKOM RADNOG STAŽA.

 

Raspon ovih starosnih mirovina je od 40 do 55 % posljednje plaće.

 

 

 

 

Lijep pozdrav

 

 

 

PS

 

Žurno u Hrvatski sabor treba uputiti Izmjenu i dopunu ZOMO o NIŠTETNOSTI, ništavosti ili ništavnosti članaka 80. i 81., da isti ne proizvode namjeravane neustavne pravne učinke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Ministarstvo rada i mirovinskog sustava je predložilo članke 80. i 81. ZOMO-a.

Sada svim sredstvima brani neodržive teze o ispravnosti, održivosti i ustavnosti takvog zakona.

 

4.

 

Blago rečeno ako se branitelj, korisnik ovakvih SULUDIH mirovine želi riješiti, mora se:

 

- zaposliti na godinu dana sa primanjima za tu godinu do 300.000 kn.

 

- naći poslodavca koji će ga primiti na Ugovor o radu, pa i branitelje stare od 60 do 90 godina.

 

- nadati se da dio radnog vijeka nisu proveli na radu u bivšoj JNA.

 

 

 

Braniteljima kao i ostalim koji su dio radnog staža proveli u radnom odnosu u bivšoj JNA a mogu i žele koristi mirovinu po općem propisu – ZOMO (žele se osloboditi ovakvih mirovina po posebnim propisima), stvarna primanja u bivšoj JNA (uplate u mirovinski fond ) priznaju se samo sa 63,22 %.

 

 

Usvajanjem i provedbom članka 81. ZOMO diskriminiraju se branitelji koji su dio radnog vijeka radili u bivšoj JNA. Nije to samo smanjenje 10 ili 40 %, već se ne uvažavaju stvarne uplate u mirovinski fond tijekom ukupnog radnog staža.

 

 

Dio Članka 81.

 

(1) Vrijednosni bodovi utvrđuju se na temelju plaća i osnovica osiguranja ostvarenih od 1. siječnja 1970. godine, tako da se plaća, odnosno osnovica osiguranja utvrđena za svaku kalendarsku godinu podijeli s prosječnom godišnjom plaćom svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj za istu kalendarsku godinu. Plaće ili osnovice koje su u bruto svoti dijele se s prosječnom bruto plaćom, a ako su u neto svoti s prosječnom neto plaćom.

 

 

Očito je, vrijednosni bodovi za određivanje iznosa mirovine priznaju se u 100 % iznosu za:

 

 

- Hrvate, Srbe, Talijane, Rome, Mađare, Slovake i druge

 

- katolike, pravoslavce, židove, muslimane i druge

 

- pripadnike istospolnih i raznospolnih orijentacija

 

- bijele, crne, žute, crvene i druge

 

- žene, muškarce, stare, mlade i

 

- ostalo.

 

 

Pučka pravobraniteljica je zadovoljna, nema tu diskriminacije i segregacije ali je problem u stavku 7. a za to ne daje OBRAZLOŽENJE, ni svoj stav a ni što će poduzimati.

 

 

 

Stavak (7)

 

Za utvrđivanje vrijednosnih bodova hrvatskom državljaninu za razdoblja staža osiguranja navršenog do 8. listopada 1991.godine prema prijašnjim propisima kojima su bila uređena prava vojnih osiguranika uzimaju se plaće (osobni dohodak i posebni dodaci) ostvarene u bivšoj JNA u iznosu od 63,22%.

 

 

Očito je, vrijednosni bodovi za određivanje iznosa mirovine po ZOMO priznaju se u 63,22 % iznosa ostvarenih uplata u bivšoj JNA.

 

 

 

Uz Članak 81

 

Mirovinski staž se prilikom izračuna osobnih bodova iskazuje u decimalno izraženim godinama tj. godine, mjeseci i dani se izražavaju kao decimalni broj.

 

Izražen je i odnos između plaće osiguranika i prosječne plaće u Republici Hrvatskoj u jednoj kalendarskoj godini.

 

Ujedno je utvrđeno do koje visine plaće pripadnika bivše JNA mogu ući u obračun vrijednosnih bodova za mirovinu ostvarenu prema ovome Zakonu.

 

 

 

Jedan je problem zamijenjen stvaranjem novog, naknadno pronađene stvarne uplate u mirovinski fond priznaju samo sa 63,22 % ?

 

Predlagatelj je obrazloženje u 2013.g. temeljio na odnosima najviših mirovina iz 1990.g., zanemarujući da su se te mirovine određivale u iznosu od 85 % do 90 % posljednje plaće a ne temeljem stvarnih uplata u mirovinski fond kroz ukupni radni staž.

 

Zaboravio je na današnji odnos, mirovina iznosi od 40 % do 55 % posljednje plaće, pa stvarne uplate u mirovinski fond trebaju biti priznate u 100 % iznosu kao i ostalim korisnicima mirovine po ZOMO.

 

Ovo obrazlaže, radi ustupak i pokazuje razumijevanje za oko 500 pripadnika bivše JNA, koji su se stavili Republici Hrvatskoj na raspolaganje ali nisu sudjelovali u oružanoj obrani Hrvatske, niti su bili branitelji.

 

Poziva ih se, bez uvjeta, na ponovni izračun mirovine i korištenje povoljnije mirovine.

 

 

Namjerno se ne spominje 3.000 pripadnika bivše JNA (zbog kojih i uvodi ovaj restriktivni postotak od 63,33 %), branitelja, koji su se stavili na raspolaganje RH i priključili HV.

 

Znatan dio njih osnivao je Hrvatsku vojsku (ne priključio) kao i Republiku Hrvatsku.

 

 

Njih se ne poziva na ponovni izračun mirovine, na priznavanje prava na povoljniju invalidsku ili starosnu mirovinu po ZOMO, bez uvjeta.

Uvjetuje im se 1 godina novog mirovinskog staža, pa i onima koji imaju od 60. do 90. godina.

 

 

Upravo su ti branitelji posebno diskriminirani člankom 81. stavak 7. ZOMO.

 

 

 

Lijep pozdrav

 

 

 

PS

 

Žurno u Hrvatski sabor treba uputiti Izmjenu i dopunu ZOMO o NIŠTETNOSTI, ništavosti ili ništavnosti članaka 80. i 81., da isti ne proizvode namjeravane neustavne pravne učinke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

5.

 

 

Obrazloženje,

 

Starosna mirovina im je određena na povoljniji način, te se u prosjeku ostvaruje u mlađoj dobi i s KRAĆIM RAZDOBLJEM UPLAČIVANJA DOPRINOSA i u prosjeku DUŽE KORISTE u odnosu na mirovine ostvarene prema općim propisima o mirovinskom osiguranju,

 

je BEZOBRAZNO, BOLESNO i STUPIDNO za dolje navedena zanimanja.

 

 

Umirovljeni po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS i Zakonu koji je prethodio istom su:

 

1) - djelatne vojne osobe, policijski službenici, službene osobe s posebnim dužnostima i ovlastima u sigurnosno-obavještajnom sustavu,

2) - ovlaštene službene osobe na poslovima izvršavanja kazne zatvora, mjere pritvora, odgojne mjere upućivanja u odgojni zavod i osiguranja pravosudnih tijela,

3) - ovlaštene službene osobe u Ministarstvu unutarnjih poslova i djelatnici s posebnim dužnostima i ovlastima u sigurnosno-obavještajnim službama,

4) - ovlaštene službene osobe u Ministarstvu pravosuđa koje rade na poslovima izvršavanja kaznenopravnih sankcija i mjera

 

 

 

Umirovljenika iz MUP-a ima 16.611.

 

Umirovljenika iz MORH-a ima 13.180, od toga korisnika starosne mirovine 3.523 a 783 korisnika obiteljske mirovine.

 

 

 

Korisnici STAROSNIH mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS odlaze u mirovinu po SILI ZAKONA (po OPĆEM propisu) ili VOLJOM nadređenih (a i to je sila zakona) zbog FINANCIJSKIH ušteda u tim ministarstvima, protiv svoje volje.

 

Jedno ministarstvo ih po SILI zakona TJERA u mirovinu (a baš svi bi još radili) a drugo ih prima i kažnjava, jer mirovinu u prosjeku ostvaruju u mlađoj dobi ???

 

TKO tu KOGA i ZAŠTO ?

 

Ovakvom provedbom Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju i člankom 80. ZOMO, LUDOST našeg mirovinskog sustava je kompletirana.

 

 

 

 

Lijep pozdrav

 

 

 

PS

 

Žurno u Hrvatski sabor treba uputiti Izmjenu i dopunu ZOMO o NIŠTETNOSTI, ništavosti ili ništavnosti članaka 80. i 81., da isti ne proizvode namjeravane neustavne pravne učinke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Ministarstvo rada i mirovinskog sustava je predložilo članke 80. i 81. ZOMO-a i ODGOVORNO je za sve GLUPOSTI koji isti proizvode, DISKRIMINACIJU I SEGREGACIJU branitelja.

Sada svim sredstvima brani neodržive teze o ispravnosti, održivosti i ustavnosti takvog zakona.

 

6.

 

Treba napraviti:

 

1.Žurno u Hrvatski sabor uputiti Izmjenu i dopunu ZOMO o NIŠTETNOSTI, ništavosti ili ništavnosti članaka 80. i 81., da isti ne proizvode namjeravane neustavne pravne učinke.

 

2.Predstavnici svih braniteljskih udruga, predstavnici umirovljenih branitelja po:

 

-Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata (poseban propis),

-Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS (poseban propis) i

-Zakonu o mirovinskom osiguranju (ZOMO – opći propis),

 

Zajedno sa Saborskim odborom, predstavnicima Ministarstva branitelja a POSEBNO sa predstavnicima Ministarstva rada i mirovinskog sustava i Pučkom pravobraniteljicom raditi na novom sveobuhvatnom Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata.

 

3.Svi prethodno navedeni predstavnici, žurno raditi na izmjeni i dopuni ZOMO radi otklanjanja neustavnih, diskriminirajućih odredbi članaka 80. i 81.

 

4.Uključiti odgovorne osobe MORH-a i MUP-a u sve ove procese.

 

5.Kako o ovoj problematici u Hrvatskoj vojsci nema kompetentnije osobe, nudim pomoć svima zainteresiranim stranama za rješavanje ovog ozbiljnog spora, nastalog ozbiljnim propustima u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Pratim provedbu Zakon o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba već 16 godina a od 01.07.2009.g. uspoređujem mirovine ostvarene po njemu sa mirovinama ostvarenim po općem propisu – ZOMO.

 

Temeljem toga smatram da imam kompetencije za raspravu o djelovanju Zakona o mirovinskom osiguranju (ZOMO) članci 80. 81. i 100. na mirovine branitelja umirovljenih po :

 

- Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata (78.000 korisnika)

 

- Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (više od 20.000 korisnika) i po

 

- Zakonu o mirovinskom osiguranju (za više od 10.000 korisnika – branitelja ostaje sve isto)

 

Posebni propisi mogu se dodatno regulirati posebnim propisima ali i općim propisom uz obaveznu primjenu modela izračuna mirovina za akademike.

Utvrdi se mirovina po općem propisu a više od toga je mirovina po posebnom propisu.

 

Nasuprot tom, SRAMOTNIM uvođenjem faktora preračuna u opći propis ZOMO, ADMINISTRATIVNO se ali i NETOČNO razdvajaju mirovine ostvarene prema posebnom propisu.

 

Razdvajanje na dio mirovine koji se odnosi na staž osiguranja, (dakle na staž iz radnog odnosa za koji se iz plaća, odnosno osnovica osiguranja plaća doprinos za mirovinsko osiguranje) i na dio mirovine koji se NAVODNO odnosi na pogodnosti iz posebnog propisa (kao što su povoljniji uvjeti za raniji odlazak u mirovinu i/ili povoljniji način određivanja mirovine ???), dovodi do nove diskriminacije PREMA i IZMEĐU branitelja.

 

Također, člankom 80. (kao ni bilo kojim drugim) nije definirano što kad povoljniji način određivanja mirovine po posebnom propisu, rezultira sa manjom mirovinom za od 100 do 3.000 kn od mirovine po općem propisu (za one koji na nju imaju pravo), ZAR SE I TAJ MANJE ISPLAĆENI IZNOS FINANCIRA IZ DRŽAVNOG PRORAČUNA ???, pa im se mirovine trebaju razdvajati (a kasnije i smanjivati).

 

 

Moje spoznaje, zapažanja i objave:

 

1.

Ministarstvo rada i mirovinskog sustava koristi protiv interesa umirovljenika, umirovljenih po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba.

 

2.

Umirovljeni po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba su NEZAINTERESIRANI za svoja prava.

 

3.

Umirovljeni po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata ne traže savjet.

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani urba,

 

Dobro Vam je poznato da oni koji žele savjet i stručno mišljenje najprije trebaju spoznati da su NEZADOVOLJNI onim gdje se nalaze, kako im je, što žele, kada te kako i uz čiju pomoć doći do toga.

Tek nakon toga treba im stručno mišljenje i savjet za realiziranje onog što žele.

 

 

1. Branitelji, korisnici mirovina po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (više od 20.000 korisnika) pravi su GUBITNICI našeg mirovinskog sustava.

Valjda je to jasno nakon svih ovih mojih pisanja već 5 godina, ako nije, onda je vrijeme da prestanem pisati.

 

 

2. Branitelji, korisnici mirovina po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata (70.000 korisnika u Hrvatskoj) bar imaju šansu razgovarati o svojim ozbiljnim problemima kroz Povjerenstvo za analizu rješenja o razdvajanju mirovina ?????

 

Ne mogu vjerovati, da se ozbiljni problemi mogu riješiti Povjerenstvom ovakvog naziva a pretpostavljam i zadaća, a GUBITNIKE nisu pozvali ni na takav skup.

 

 

3. Oni koji su plaćeni, plaćeni su za smanjivanje prava braniteljima.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

Poštovani budući umirovljenici,

 

Po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba, ažurirao sam prosječna bruto primanja u državi za 2014.g. radi izračuna najpovoljnijeg prosječnog boda od 1998.g. do umirovljenja.

 

Isti služi za izračun Vaše buduće mirovine (tablica za izračun u privitku).

 

 

Lijep pozdrav

Najpovoljni prosječni vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja - 21.04.2015.xls

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS - 21.04.2015.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovana gospodo policajci i djelatne vojne osobe,

 

Ako u 2016. g. budete umirovljeni po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba po članku 6. tog Zakona u

 

- 2016. godini MOŽETE zatražiti priznavanje prava i na starosnu mirovinu po OPĆEM PROPISU – ZOMO (istovremeno ali u odvojenom zahtjevu), ako ste navršili godine života za priznavanje iste kako slijedi:

 

 

Starosna mirovina 65 god. života. – uz smanjenje dobne granice za EFEKTIVNO vrijeme provedeno na dužnostima sa beneficiranim stažem kako slijedi:

 

 

Muškarci:

 

- smanjenje za 26 god. na dužnosti 12/18---8 god.-----57 god.

 

- smanjenje za 26 god. na dužnosti 12/16---6 god.-----59 god.

 

- smanjenje za 26 god. na dužnosti 12/15---5 god.-----60 god.

 

 

Žene:

 

- smanjenje za 26 god. na dužnosti 12/18---8 god.-----53 god. 6 mjeseca

 

- smanjenje za 26 god. na dužnosti 12/16---6 god.-----55 god. 6 mjeseca

 

- smanjenje za 26 god. na dužnosti 12/15---5 god.-----56 god. 6 mjeseca

 

 

 

Dobiti ćete izračun i rješenje na 2 (dvije) mirovine, po:

 

- Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (poseban propis) i

 

- Zakonu o mirovinskom osiguranju – ZOMO (opći propis)

 

 

i možete BIRATI isplatu povoljnije mirovine.

 

 

 

Lijep pozdrav

 

 

PS

 

Ono MOŽETE zatražiti, iz dosadašnjeg iskustva smatram MORATE, radi izbjegavanja članka 100. ZOMO.

 

Nasuprot tomu, morali bi negdje raditi najmanje još 1 godinu dana (uz zamrznutu mirovinu) radi ostvarivanja prava na eventualno povoljniju mirovinu po općem propisu – ZOMO.

 

Ako ne postupite tako, pridružit ćete se GUBITNICIMA našeg mirovinskog sustava, primjenom novog ZOMO od 01.01.2014.g.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izračun bruto starosne mirovine za branitelje po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS i usporedba tog iznosa sa iznosima mirovina korisnika STAROSNE i STAROSNE mirovine (članak 35.) po novom općem propisu – ZOMO izgleda kako je prikazano u tablici.

 

 

Različiti vrijednosni bodovi, svi 41 g. mirovinskog staža i 65.g.( smanjite godine starosti prema prethodnoj objavi) a korisnici STAROSNE mirovine (članak 35.) po ZOMO stari 64 g. i 364 dana u trenutku umirovljenja, svi umirovljeni nakon 01.01.2014.g.

 

 

1. vrijednosni bod

 

2. starosna mirovina za DVO i PS - poseban propis

 

3. starosna mirovina po ZOMO - opći propis

 

4. starosna mirovina po ZOMO (članak 35.) - opći propis

 

 

 

-1.-------------2.-------------3.---------------4.

 

 

0,8----------2.866 kn-------2.538 kn --------2.762 kn

 

0,9----------3.188 kn-------2.855 kn --------3.108 kn

 

1,0----------3.500 kn-------3.172 kn --------3.453 kn

 

1,2----------3.718 kn-------3.807 kn --------4.143 kn

 

1,4----------4.263 kn-------4.411 kn --------4.834 kn

 

1,6----------4.784 kn-------5.075 kn --------5.525 kn

 

1,8----------5.000 kn-------5.710 kn --------6.215 kn

 

2,0----------5.245 kn-------6.344 kn --------6.906 kn

 

2,5----------6.418 kn-------7.930 kn --------8.632 kn

 

2,9922------7.688 kn------- 9.492 kn -------10.332 kn

 

 

 

Korisnici mirovine (invalidske ili starosne) po posebnom propisu (a nisu istovremeno zatražili mirovinu i po ZOMO) ako žele očito povoljniju invalidsku ili starosnu mirovinu po ZOMO moraju se zaposliti (starosna mirovina im se u to vrijeme ne isplaćuje) bar na 1 godinu dana.

 

Nemaju pravo na starosnu mirovinu (članak 35. ZOMO) ako su već koristili neku mirovinu.

 

Tablica prikazuje usporedbu iznosa bruto mirovina za NOVE korisnike starosne mirovine po čl.6. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS sa iznosima mirovina korisnika starosne mirovine po općem propisu - ZOMO.

 

Isti je odnos mirovina, korisnika po članku 11. (opća nesposobnost – zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti) prema mirovinama korisnika invalidskih mirovina po općim propisima –ZOMO (opća nesposobnost – zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti).

 

Budući odnosi biti će još znatno nepovoljniji, na štetu mirovina po posebnom propisu zbog djelovanja članka 80.

 

Tablica prikazuje simuliranu situaciju, prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž je jednak najpovoljnijem prosječnom vrijednosnom bodu od 1998.g. do umirovljenja.

Prvi se koristi pri izračunu mirovine po općem propisu a drugi pri izračunu mirovine po posebnom propisu. Takva situacija je rijetkost ali najbolje prikazuje kako mirovine po ovom posebnom propisu nisu velike i u prosjeku nisu bitno financirane iz proračuna.

 

Stvarna situacija, kod većeg broja korisnika mirovina po posebnom propisu prosječni vrijednosni bod od 1998.g. do umirovljenja je veći od vrijednosnog boda za ukupni radni staž ali čak i kod takvih situacija ima dosta primjera da je povoljnija mirovina po općem propisu - ZOMO.

 

Zbog propusta u radu ili namjere odgovornih osoba u HZMO od 2002., znatno od 2007. i 2010.g a posebno od 2014.g. oštećeni su umirovljeni pripadnici gardijskih brigada, specijalnih postrojbi, piloti, invalidi kao i ostali koji su imali bolja primanja (veće uplate doprinosa u mirovinski fond) od 1990.g. do 1998.g.

 

Samim tim vrijednosni bod za ukupni radni staž im je VEĆI od najpovoljnijeg prosječnog vrijednosnog boda od 1998.g. do umirovljenja pa bi im mirovina po općem propisu trebala biti VEĆA, što je jasno iz prikazane tablice.

 

 

 

Lijep pozdrav

 

 

 

PS

 

Na ovo treba pridodati razdvajanje mirovina temeljem članka 80. ZOMO i zamrzavanje velikog dijela mirovine po posebnom propisu.

 

Sada je jasno tko su GUBITNICI našeg mirovinskog sustava (sada a još više u budućnosti), to su oni koji po posebnom propisu imaju znatno manje mirovine od mirovina po općem propisu - ZOMO, a sve temeljem stvarnih uplata, uvećanih za dodatni doprinos za beneficirani staž ???????

 

 

Neš ti posebnog propisa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovana gospodo policajci i djelatne vojne osobe,

 

Valjda Vam je sada jasno zašto je netko od branitelja, korisnika mirovine po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba trebao biti u Povjerenstvu za analizu rješenja o razdvajanju mirovina.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovana gospodo policajci i djelatne vojne osobe,

 

Znam da ste sa Zelenim ugovorima imali malo koristi ali oni su ipak proizveli uplate u mirovinski sustav.

 

Temeljem toga, Vaš prosječni vrijednosni bod za UKUPNI radni staž je veći od najpovoljnijeg vrijednosnog boda od 1998.g. do umirovljenja, zbog većih uplata (boljih koeficijenata) od 1990.g. do 1998.g.

 

 

Pogledajte prethodnu tablicu i što to znači u Vašem slučaju za mirovinu po općem propisu - ZOMO.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zamolio bi Prof.da mi kaže ako zna.. pripadnik 1 . gardijske brigade u sustavu sam 7 godina bez beneficija trenutačno sam na bolovanju imao sam ozljedu na radu 4 operacije koljena na liječničkoj komisiji su mi reklu da imam pravo na invalidsku mirovinu po čl.11 pa me zanima koliko ona od prilike iznosi..čin vojnik ustrojbeni čin razvodnik odradio misiju u Siriji..5 godina staža u civilstvu...hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovani IVANNS,

 

 

Točan odgovor na Vaše pitanje moguće je dati kad dostavite slijedeće podatke:

 

1.

Uplate u mirovinski fond za svaku godinu rada (uključeno i 5 godina u civilstvu).

 

Ove podatke najtočnije možete dobiti ako u FINI zatražite pristup e-građanin. Nakon toga na stranici HZMO imate pristup iznosima Vaših uplata u mirovinski fond.

 

2.

Kada ste rođeni,

 

3.

Kad očekujete umirovljenje (na primjer 01.08.2015.g.)

 

4.

Koliko ćete imati ukupnog mirovinskog staža na očekivani nadnevak umirovljenja, godina, mjeseci i dana.

 

 

 

Lijep pozdrav

 

 

 

PS

 

Podatke možete dostaviti i preko poruka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovani IVANNS,

 

 

Točno, ako vještak procjeni vaše stanje kao ozljeda na radu i da je profesionalna nesposobnost, za izračun Vaše mirovine obračunava se 40 godina mirovinskog staža.

 

O iznosu, bez podataka koje sam od Vas tražio, bilo bi gatanje a to ne radim.

 

O tome jeli misija nosi kakav dodatak, možemo govoriti kad vidimo uplate u mirovinski fond za tu godinu.

 

Ako nemate 10 godina djelatne vojne službe, nemate pravo na mirovinu za dvo i ps već na mirovinu po Zakonu o mirovinskom osiguranju – ZOMO, civilnu invalidsku mirovinu.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovani IVANNS,

 

 

Kad sam odlazio u mirovinu za članak 11. otpremnina je iznosila cca 9.900 kn, trenutni iznos provjerite sami.

 

Jedina korist (????) umirovljenja temeljem ozljede na radu je obračun staža sa najmanje 40 godina mirovinskog staža.

Kako se kod Vas vjerojatno radi o profesionalnoj invalidskoj mirovini, ona je za 20 % manja od opće invalidske mirovine za 40 godina mirovinskog staža.

 

Primjer izračuna profesionalne invalidske mirovine u Vašem slučaju, po Zakonu o mirovinskom osiguranju – ZOMO, koji je opći propis, ako Vam prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž iznosi:

 

0,8

 

40.g. x 0.8 x 60,92 x 0,8 x 1,27 = 1.980,63 kn ili za

 

 

0,9

 

40.g. x 0.9 x 60,92 x 0,8 x 1,27 = 2.228,21 kn ili za

 

1,0

 

40.g. x 1.0 x 60,92 x 0,8 x 1,27 = 2.475,79 kn ili za

 

1,1

 

40.g. x 1.1 x 60,92 x 0,8 x 1,27 = 2.723,37 kn ili za

 

1,2

 

40.g. x 1.2 x 60,92 x 0,8 x 1,27 = 2.970,95 kn ili za

 

1,3

 

40.g. x 1.3 x 60,92 x 0,8 x 1,27 = 3.218,52 kn

 

 

 

Sada Vam je jasno, bez stvarnih uplata u mirovinski fond, iznos vaše mirovine je gatanje.

 

Po ovom zakonu i izračunu nema razdvajanja mirovine na dio temeljem staža osiguranja i na dio po posebnom propisu a kompletna mirovina raste rastom AVM (trenutno 60,92).

 

 

Baš se na Vašem primjeru pokazuje i DOKAZUJE sva GLUPOST predlagatelja članka 80. ZOMO za korisnike INVALIDSKIH i obiteljskih mirovina umirovljenih po posebnim propisima, po:

 

- Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata (72.227 korisnika) i

 

- Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (više od 8851 korisnika)

 

 

 

Lijep pozdrav

 

 

PS

 

Zato što nemate pravo na mirovinu po posebnom propisu (85 % koje bi Vam bilo zamrznuto) a možda bi u startu bila i manja od mirovine po općem propisu , Vama će 100 % mirovine normalno rasti ??????? (pas mater)

 

 

Oprostite, teško je biti svjestan tuđe GLUPOSTI a biti bespomoćan.

 

Što može napraviti Povjerenstvo za analizu rješenja o razdvajanju mirovina kod ovakve bedastoće od članka 80. ZOMO ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za prof...Hvala vam puno za ovako opsežnu analizu...puno toga mi je sada jasnije...ja mislim da će biti ova najmanja što ste napisali ne očekujem veliku mirovinu nego sam žalostan što uopće moram u mirovinu..5.5.imam inv.komisiju pa vam javim šta i kako sam dobio...još mi samo pojasnite ako nije problem šta je u onom izračunu 1.27 na kraju ovo ostalo mi je jasno...hvala vam puno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovani IVANNS,

 

Od 2007.g. korisnicima mirovine koji su ostvarili pravo na mirovinu nakon 1. siječnja 1999., prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, općem propisu, određuje se zavisno od svote mirovine i godine ostvarivanja prava na mirovinu, dodatak na mirovinu i to:

 

- na mirovine ostvarene u 2010. godini i sljedećim godinama dodatak iznosi 27,0% od mirovine.

 

Prema članku 79. stavku 2. ZOMO-a dodatak na mirovinu određen na način i pod uvjetima propisanim Zakonom o dodatku na mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju uračunava se u svotu mirovine, odnosno dodatak je sastavni dio formule za izračun mirovine.

 

 

Upravo zbog ovog dodatka od 2007.g. (povećanje samo za mirovina po općem propisu) po prvi put pojavljuju se situacije da su mirovine po općem propisu veće od mirovina po posebnom propisu.

 

Također zbog tog dodatka, pojavila se situacija izvan zdravog razuma. Mirovina određena po općem propisu je veća od mirovine određene po općem propisu + uvećane za 10 do 30 % dodatka po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata.

 

Zbog toga se nakon 2007.g. nekoliko tisuća branitelja (starosne i prijevremene mirovine) odreklo prava na dodatak po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata i sada koristi samo mirovinu po općem propisu ZOMO, jer im je tako povoljnije?

Oko svega toga bilo je dosta problema.

 

Zato u pregledu korisnika mirovina po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata nema korisnika starosne ili prijevremene starosne mirovine osim korisnika najniže starosne braniteljske mirovine.

 

 

To je sve zbog tumačenja HZMO da branitelji nemaju pravo na 2 dodatka.

 

 

Za akademike to pravilo ne vrijedi, imaju dodatak od 27 % i dodatak od 3.300 kn kao akademici ???????

 

To je naše Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, HZMO i Pučka pravobraniteljica !!!!? (nema tu diskriminacije branitelja i to baš od 01.01.2014.g.)

 

Ipak imamo Povjerenstvo za analizu rješenja o razdvajanju mirovina i to je nekome nešto, meni je to ništa.

 

U svijetu postoje Liječnici bez granice, u našem mirovinskom sustavu postoje BEDASTOĆE bez granice.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje za prof... nigdje nisam našao da piše da je potrebno imati 10 godina dj.vojne službe da bi se ostvarila mirovina po čl.11 za dvo ps..na stranici hzzmo piše ovako..mirovina za dvo ps i ovl.služ.osobe..dvo mogu ostvariti invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad i inv.mirovinu zbog prof.nesposobnosti pod uvjetom da zdrav.komisija nadležnog ministarstva odnosno tijela sigurnosno obavještajnog sustava, proglasi osiguranika nesposobnim za djel.vojnu služ.ovlašteni vještak hzzmo obavezan je utvrditi postojanje opće ili prof.nesposobnosti za rad.Staž osiguranika treba pokrivati trećinu radnog vijeka., ako je invalidnost posljedica ozljede na radu ili prof.bolesti pravo se steče bez obzira na navršen mirovinski staž...nigdje nepiše 10 godina dj.vojne službe....hvala. ..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovani IVANNS,

 

 

Promišljanje temeljim na odredbama Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba i ovlaštenih službenih osoba od 26. studenoga 1999.g.

 

Članak 7.

 

(1) Vrijednosni bodovi osiguranika radi određivanja mirovine utvrđuju se prema najpovoljnijim prosječnim vrijednosnim bodovima, koji se računaju na temelju vrijednosnih bodova utvrđenih za pojedinu kalendarsku godinu prema člancima 75. do 77. Zakona o mirovinskom osiguranju, ostvarenih:

 

10) od 1. siječnja 2008. i nadalje - u bilo kojih za osiguranika najpovoljnijih uzastopnih 10 kalendarskih godina 1. siječnja 1998.

 

(2) Najpovoljniji prosječni vrijednosti bodovi računaju se tako da se zbroj vrijednosnih bodova iz stavka 1. ovoga članka podijeli s razdobljem za koje su obračunati.

 

To će ipak tumačiti HZMO pa Vi slobodno istovremeno podnesite 2 (dva) odvojena zahtjeva za invalidske mirovine (radi izbjegavanja članka 100. ZOMO) po:

 

- Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (poseban propis) i po

 

- Zakonu o mirovinskom osiguranju – ZOMO (opći propis)

 

 

Kad vidite izračune i rješenja, možete BIRATI isplatu trenutno povoljnije mirovine.

Naknadno se bez problema ako imate dva rješenja, možete odlučiti na drugu mirovinu ako ta postane povoljnija.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovan IVANNS,

 

 

Već sam rekao da nisam vidovnjak i da ne znam gatati. Da znam, svaki tjedan bih pogodio sedmicu na LOTU.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovani IVANNS,

 

Ispričavam Vam se ali problematika dobivanja invalidskih mirovina meni je nepoznanica.

Odgovor molim od iskusnijih korisnika.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovani sivko,

 

Kad otvorite privitak sve će Vam biti jasno.

 

Prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž stavio sam isti kao i najpovoljniji vrijednosni bod od 1998.g. do umirovljenja.

 

Ako je tako i u naravi kod Vas, ponovo se pokazuje sva GLUPOST objašnjenja: mirovine po posebnom propisu imaju povoljniji način izračuna mirovina od mirovina po općem propisu.

 

Na to Volim odgovoriti, molim Vas dajte mi mirovinu koja ima nepovoljniji način izračuna ali povoljniji iznos (mirovinu po općem propisu).

 

Starosna mirovina po članku 6. Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba, uz elemente koje ste dali iznosi Vam 4.178,27 kn a uz nju, dobit ćete i Rješenje o razdvajanju mirovine (bar 40 % mirovine biti će Vam zamrznuto, temeljem članka 80. ZOMO, jer je taj iznos dio mirovine po posebnom propisi).

 

Starosna mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju (ZOMO) opći propis kada na nju budete imali pravo iznosila bi Vam 4.340,23 kn i cijela će rasti, rastom AVM.

 

Za tu mirovinu zbog novog ZOMO i Uredbe morati ćete negdje raditi minimalno još 1 godinu dana dok će Vam starosna mirovina po posebnom propisu za to vrijeme biti ukinuta (kažu da novi ZOMO od 01.01.2014.g. nije na štetu branitelja?).

 

 

Sve do iznosa prosječnog vrijednosnog boda (za Vaš mirovinski staž) od 1,2159, starosna mirovina po općem propisu biti će Vam veća.

 

 

Probajte zamisliti koliko gube mjesečno branitelji, umirovljeni pripadnici gardijskih brigada, specijalnih postrojbi, piloti, invalidi kao i ostali koji su imali bolja primanja (veće uplate doprinosa u mirovinski fond) od 1990.g. do 1998.g. i imaju prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž od 1,8 do 2,0 (kao poštovani gonzo-stari).

 

 

Povjerenstvo za analizu rješenja o razdvajanju mirovina o tome neće raspravljati (jadni li smo, mi GUBITNICI a branitelji i dragovoljci jesmo).

 

 

 

Lijep pozdrav

Sivko - usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS - 25.04.2015.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Starosna mirovina po članku 6. Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba, uz elemente koje ste dali iznosi Vam 4.178,27 kn i dobit ćete Rješenje o razdvajanju mirovine (bar 40 % mirovine biti će Vam zamrznut, temeljem članka 80. ZOMO, jer je taj iznos dio mirovine po posebnom propisi).

 

Starosna mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju (ZOMO) opći propis kada na nju budete imali pravo iznosila bi Vam 4.340,23 kn.

 

Za tu mirovinu zbog novog ZOMO i Uredbe morati ćete negdje raditi minimalno još 1 godinu dana dok će Vam starosna mirovina po posebnom propisu za to vrijeme biti ukinuta (kažu da novi ZOMO od 01.01.2014.g. nije na štetu branitelja?).

Poštovani Prof

 

Zahvaljujem na izračunu.Što se može da nešto i zamrznu ako su tako zamislili da će se stanje u državi poboljšat.Bitno je da nešto daju.

 

Mislim da je i ovo već dosta rada a vjerovatno ću ostat do kraja iduće godine tako da odrađivanje još 1 god u nekoj drugoj firmi bilo bi previše.

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

Poštovani sivko,

 

Vama i svima drugima koji to MOGU preporučam, raditi, raditi sve dok ne ostvarite pravo i na mirovinu po općem propisu – ZOMO.

 

Sretno Vam, ma što odlučili Vi ili oni koji ostvaruju financijske uštede u MUP – u i MORH – u otpuštanjem zaposlenih branitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovani IVANNS,

 

Kako je bilo na liječničkoj komisiji MORH-a, kako su reagirali vještaci iz HZMO.

Jeste li zadovoljni njihovim odlukama, što je sa mirovinom po članku 11.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za prof. ...Bio sam na komisiji Morha i produzeno mi je lijecenje jos 3mj.tocnije do 5.8.zato sto nisam bio odradio toplice pa prema tome ljecenje nije u potpunosti zavrseno receno mi je ako nebudem 5.8.spreman se vratit na posao da idem u mirovinu..a ja nazalost necu biti zdrav do tada jer cu morat na jos jedan operativni zahvat na koljenu to ce biti 5 operacija istog koljena u 2 i pol godine...kad odradim komisiju javim se..pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Planiram odlazak u mirovinu, tražio sam izlist staža na datum odlaska, tako da bi s datumom odlaska stanje bilo slijedeće:

 

Radni staž: 21g, 7mj, 3d

Staž osiguranja: 23g, 2mj, 3d

Mirovinski staž: 30g, 0mj, 19d

 

Proučavao sam teme iz ove problematike, ubacio podatke u tablicu "usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS"koju je izradio, pretpostavljam @prof, ali ne znam kako doći do "prosječnog vrijednosnog boda", gdje to naći, vjerujem da ovisi o činu?

Također vjerujem da bi trebao iznose isplačenih brutto plaća od 1998 g.?

 

Što predstavlja tzv. avm, odnosno aktualna vrijednost mirovine?

 

 

 

Poštovani tbrez@

 

Model za izračun mirovina za djelatne vojne osobe i policijske službenike po Zakonu o mirovinskom osiguranju za DVO i PS izgleda;

 

 

Mirovina se najprije odredi po posebnom propisu:

 

1.Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba iz 1999.g., zatim se jednokratno primjeni

 

2.Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i PS iz 2002.g. članak 9.a.stavak 1. prema kojima se mirovine iznad 2.500 kn umanjuju zavisno od iznosa, od 8 % do 20 %.

 

Nakon toga se drugim posebnim propisom, i to po:

 

3.Zakonu o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju iz 2010.g., koji mirovine iznad 3.500 kn smanjuje za 10 %, te po

 

4.Zakonu o smanjenju mirovina iz 2013.g. koji mirovine iznad 5.000 kn dodatno smanjuje za 10 % (primjena od 01.01.2014.g.).

 

 

 

Tako određene mirovine izgledaju kao u tablicama u privitku:

 

 

 

 

5.Uz Vaš staž osiguranja, faktorom preračuna 0,65 iz članka 80. općeg propisa – Zakona o mirovinskom osiguranju (ZOMO) više od 60 % Vaše mirovine po ovom posebnom propisu se zamrzava do daljnjega, bez obzira na rast AVM (trenutno iznosi - 60,92).

 

 

 

 

Uz Rješenje za mirovinu po ovom posebnom propisu, dobit ćete i Rješenje o razdvajanje mirovine na dio mirovine temeljem staža osiguranja i na dio mirovine po posebnom propisu (ludi li su 100 gradi kantautori ove ludosti).

 

 

 

Lijep pozdrav

Najpovoljni prosječni vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja - 22.08.2015.xls

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS - 22.08.2015.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

Izračun bruto starosne mirovine za branitelje po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS i usporedba tog iznosa sa iznosima mirovina korisnika STAROSNE i STAROSNE mirovine (članak 35.) po novom općem propisu – ZOMO izgleda kako je prikazano u tablici.

 

Različiti vrijednosni bodovi, svi 41 g. mirovinskog staža a korisnici STAROSNE mirovine (članak 35.) po ZOMO stari 64 g. i 364 dana u trenutku umirovljenja.

 

 

1. vrijednosni bod

 

2. starosna mirovina za DVO i PS - poseban propis

 

3. starosna mirovina po ZOMO - opći propis

 

4. starosna mirovina po ZOMO (članak 35.) - opći propis

 

 

-1.-------------2.-------------3.---------------4.

 

 

0,8----------2.866 kn-------2.538 kn --------2.762 kn

 

0,9----------3.188 kn-------2.855 kn --------3.108 kn

 

1,0----------3.500 kn-------3.172 kn --------3.453 kn

 

1,2----------3.718 kn-------3.807 kn --------4.143 kn

 

1,4----------4.263 kn-------4.411 kn --------4.834 kn

 

1,6----------4.784 kn-------5.075 kn --------5.525 kn

 

1,8----------5.000 kn-------5.710 kn --------6.215 kn

 

2,0----------5.245 kn-------6.344 kn --------6.906 kn

 

2,5----------6.418 kn-------7.930 kn --------8.632 kn

 

2,9922------7.688 kn--------9.492 kn ------10.332 kn

 

 

Tablica prikazuje usporedbu iznosa bruto mirovina za korisnike starosne mirovine po čl.6. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS sa iznosima mirovina korisnika starosne mirovine po općem propisu - ZOMO.

 

Isti je odnos mirovina, korisnika po članku 11. (opća nesposobnost – zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti) prema mirovinama korisnika invalidskih mirovina po općim propisima –ZOMO (opća nesposobnost – zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti).

 

 

 

Budući odnosi biti će još znatno nepovoljniji, na štetu mirovina po posebnom propisu, zbog djelovanja članka 80. ( i do 60 % mirovine po ovom posebnom propisu je zamrznuto, ne raste rastom AVM kao i mirovine po općem propisu – ZOMO)

 

 

Tablica prikazuje simuliranu situaciju:

 

- prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž je jednak najpovoljnijem prosječnom vrijednosnom bodu od 1998.g. do umirovljenja.

 

Prvi se koristi pri izračunu mirovine po općem propisu a drugi pri izračunu mirovine po posebnom propisu.

 

Takva situacija je rijetkost ali najbolje prikazuje kako mirovine po ovom posebnom propisu nisu velike i u prosjeku nisu bitno financirane iz proračuna.

 

 

Stvarna situacija:

 

-kod većeg broja korisnika mirovina po posebnom propisu prosječni vrijednosni bod od 1998.g. do umirovljenja je veći od vrijednosnog boda za ukupni radni staž ali čak i kod takvih situacija ima dosta primjera da je povoljnija mirovina po općem propisu - ZOMO.

 

-u manjem broju primjeru vrijednosni bod za ukupni radni staž je veći od prosječnog vrijednosnog boda od 1998.g. do umirovljenja.

 

 

U HZMO nikad i u nijednom slučaju (bez obzira na godine starosti korisnika mirovine) od 2002.g. nisu primjenjivali članak 9.a stavak 2.

 

Zbog takvog propusta u radu ili namjere odgovornih osoba u HZMO od 2002.g., znatno od 2007.g. i 2010.g a posebno od 2014.g. oštećeni su svi umirovljeni pripadnici gardijskih brigada, specijalnih postrojbi, piloti, invalidi kao i ostali koji su imali bolja primanja (također i veće uplate doprinosa u mirovinski fond) od 1990.g. do 1998.g.

 

Samim tim vrijednosni bod za ukupni radni staž im je VEĆI od najpovoljnijeg prosječnog vrijednosnog boda od 1998.g. do umirovljenja pa bi im mirovina primjenom članka 9.a stavak 2. trebala biti ne manja od mirovine po općem propisu ZOMO.

 

Stvarna mirovinska primanja trebala bi im biti VEĆA, što je jasno iz prikazane tablice.

 

 

Primjer:

 

Djelatna vojna osoba umirovljena uz najpovoljniji vrijednosni bod od 1998.g. do umirovljenja od 1.2 prima mirovinu u bruto iznosu od 3.718 kn.

 

Ako mu prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž iznosi 1,8 trebao bi primati mirovinu ne manju od 5.710 kn bruto.

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Iz mojih prethodnih objava svakom normalnom je jasno da je tvrdnja iz HZMO netočna.

 

- Utvrđivanje dijelova svote mirovina provedeno je radi potpune transparentnosti sustava financiranja mirovina?

 

Postupak utvrđivanja i donošenje rješenja za korisnike mirovina po posebnom propisu, sa stanjem na 30. lipnja 2015., obuhvatio je 101 045 korisnika.

 

 

Stvarno je napravljeno:

 

1.Faktori preračuna određeni su netransparentno.

 

2.Nisu određeni faktori preračuna za mirovine ili dio mirovine koji se financiraju iz proračuna a nisu pokriveni stvarnim uplatama u mirovinski fond a određene su po općem propisu – ZOMO. Njih ima više od 400.000.

 

3.Ovako određena najniža braniteljska mirovina biti će niža od najniže mirovine po općem propisu. Razlika će stalno rasti na štetu branitelja.

 

4.U pravilu za DVO i PS nije točno određen staž osiguranja. Vrijeme provedeno u djelatnom statusu za vrijeme Domovinskog rata nije obrađeno na zakonom propisan način, zbog toga je netočno određen ukupni staž osiguranja.

 

5.Iznos mirovine za mirovinski staž ostvaren u dvostrukom trajanju u Domovinskom ratu za mirovine po posebnom propisu PRELAZI u preostali dio mirovine (po posebnom propisu) i taj dio ostaje ZAMRZNUT ???????

 

6. Iznos mirovine za mirovinski staž ostvaren u dvostrukom trajanju u Domovinskom ratu za mirovine po općem propisu normalno raste rastom AVM ???????

 

7.Određen broj korisnika invalidskih i starosnih mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS znatno je oštećen od strane HZMO, ne provode članak 9.a stavak 2.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

 

Poštovani korisnici mirovina po posebnim propisima, dolje navedenu situaciju možete sami popraviti.

 

 

4.U pravilu za DVO i PS nije točno određen staž osiguranja. Vrijeme provedeno u djelatnom statusu za vrijeme Domovinskog rata nije obrađeno na zakonom propisan način, zbog toga je netočno određen ukupni staž osiguranja.

 

 

 

Trebate OSOBNO zatražiti od ministarstva u kojem ste bili u radnom odnosu za vrijeme provedeno u Domovinskom ratu (MUP i/ili MORH), potvrdu sa stvarnim stažem osiguranja (12/15, 12/16 ili 12/18).

 

Samo takva potvrda skraćuje vrijeme odlaska u starosnu mirovinu po ZOMO i povećava stvarni staž osiguranja.

Stvarni staž osiguranja potreban je za razdvajanje mirovina po posebnom propisu temeljem članka 80. ZOMO.

 

Veći staž osiguranja povećava dio mirovine temeljem staža osiguranja koja će rasti rastom AVM. Smanjuje se dio mirovine po posebnom propisu koji ostaje zamrznut.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Potpuna transparentnost sustava financiranja mirovina na hrvatski način izgleda:

 

 

A. Mladi zaposlenici (radnog staža od 2. do 5.g.) dožive povredu na radu zbog koje ih Povjerenstvo iz HZMO pošalje u invalidsku mirovinu zbog povrede na radu, profesionalna nesposobnost.

 

Svi zaposlenici su sa niskim primanjima (i stvarnim uplatama u mirovinski fond) i izračunom mirovine od 1.000 kn, temeljem priznatih 40 mirovinskog staža.

 

Iz ovih primjera je jasno da se SVIMA treba isplaćivati 1.000 kn mirovine temeljem STVARNIH uplata u mirovinski fond uz POKLONJENIH (temeljem Zakona) od 35. do 38.g. mirovinskog staža.

Znači i u tom iznosu mirovina, državni proračun sudjeluje u iznosima od 875. do 950.kn.

 

 

Temeljem propisa o najnižim mirovinama, STVARNO se isplaćuje:

 

 

1.Minimalna invalidska mirovina zbog povrede na radu, profesionalna nesposobnost po ZOMO iznosi 1.888 kn

 

2.Minimalna invalidska mirovina zbog povrede na radu, profesionalna nesposobnost po Zakonu o pravima branitelja iznosi 1.950 kn

 

3.Invalidska mirovina zbog povrede na radu, profesionalna nesposobnost po Zakonu o pravima DVO i PS iznosi 1.000 kn (nema minimalne mirovine).

 

 

Državni proračun u svakoj od tih minimalnih mirovina sudjeluje:

 

 

1.po ZOMO od 1.763 kn do 1.838 kn

 

2.po Zakonu o pravima branitelja od 1.825 kn do 1.900 kn.

 

3.po Zakonu o pravima DVO i PS od 875 do 950 kn.

 

 

Ostalo je pokriveno stvarnim uplatama zaposlenika u mirovinski fond.

 

 

 

B. NAJVIŠA dopuštena starosna ili invalidska mirovina zbog povrede na radu, opća nesposobnost iznosi:

 

 

1.po ZOMO - 9.492 kn

 

2.po Zakonu o pravima branitelja - trenutno nije poznata.

 

3.po Zakonu o pravima DVO i PS -- 7.688 kn

 

 

Državni proračun u svakoj od tih najviše dopuštenih mirovina sudjeluje:

 

 

1.po ZOMO sa minimalno 27 % mirovine ili 2.018 kn

 

2.po Zakonu o pravima branitelja - nepoznato

 

3.po Zakonu o pravima DVO i PS – nepoznato.

 

 

Poznato je da su uplate u mirovinski fond za DVO i PS od 20 do 25 % veće zbog beneficiranog staža, od uplata za mirovine po ZOMO a odnos najviših mirovina izgleda na štetu mirovina DVO i PS:

 

 

1.po ZOMO - 9.492 kn

 

3.po Zakonu o pravima DVO i PS -- 7.688 kn

 

 

 

Zbog potpune transparentnosti sustava financiranja mirovina (?????), samo se mirovine po posebnom propisu člankom 80. ZOMO, OPĆEG PROPISA, razdvajaju na dio ostvaren uplatama u mirovinski fond i na dio ostvaren posebnim propisom?

 

Zbog svega navedenog, dio mirovina po Zakonu o pravima branitelja (od 60 do 90 %) se zamrzava a po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i PS zamrzava se od 40 do 60 %.

 

 

 

Poštovani korisnici mirovina po posebnim propisima mislim da je za večeras dosta.

 

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Potpuna transparentnost sustava financiranja mirovina izgleda:

 

 

Aktualna vrijednost mirovine (AVM) od 01.07.2015. raste za 0,3 % i iznosi 61,10.

 

 

Izračun bruto starosne mirovine za branitelje po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS umirovljenih do 31.12.2014.g i usporedba tog iznosa sa iznosima starosne mirovine za branitelje po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS umirovljenih 31.12.2015.g, sa mirovina korisnika STAROSNE mirovine po općem propisu – ZOMO izgleda kako je prikazano u tablici.

 

Različiti vrijednosni bodovi, svi 41 g. mirovinskog staža.

 

 

1. vrijednosni bod

 

2. starosna mirovina za DVO i PS – umirovljeni do 31.12.2014.g.

 

3. starosna mirovina za DVO i PS – umirovljeni 31.12.2015.g.

 

4. starosna mirovina po ZOMO - opći propis

 

 

 

-1.---------------2.-------------3.----------------4.

 

 

0,8----------2.869,6 kn-------2.875 kn --------2.546 kn

 

0,9----------3.192,0 kn-------3.198 kn --------2.863 kn

 

1,0----------3.500,0 kn-------3.500 kn --------3.181 kn

 

1,2----------3.722,4 kn-------3.729 kn --------3.818 kn

 

1,4----------4.268,2 kn-------4.276 kn --------4.424 kn

 

1,6----------4.789,6 kn-------4.798 kn --------5.090 kn

 

1,8----------5.000,0 kn-------5.000 kn --------5.727 kn

 

2,0----------5.251,4 kn-------5.261 kn --------6.363 kn

 

2,5----------6.425,6 kn-------6.437 kn --------7.954 kn

 

2,9922-------7.697,2 kn-------7.711 kn -------9.520 kn

 

 

Tablica prikazuje usporedbu iznosa bruto mirovina za korisnike starosne mirovine po čl.6. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS sa iznosima mirovina korisnika starosne mirovine po općem propisu - ZOMO.

 

Isti je odnos mirovina, korisnika po članku 11. (opća nesposobnost – zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti) prema mirovinama korisnika invalidskih mirovina po općim propisima –ZOMO (opća nesposobnost – zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti).

 

 

 

Djelovanje članka 80. ZOMO.

 

 

Tablica prikazuje simuliranu situaciju:

 

- prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž je jednak najpovoljnijem prosječnom vrijednosnom bodu od 1998.g. do umirovljenja.

 

- prvi se koristi pri izračunu mirovine po općem propisu a drugi pri izračunu mirovine po posebnom propisu.

 

- takva situacija je rijetkost ali najbolje prikazuje kako mirovine po ovom posebnom propisu nisu velike i u prosjeku nisu bitno financirane iz proračuna.

 

- simulirao sam situaciju da je 60 % mirovine po ovom posebnom propisu zamrznuto, ne raste rastom AVM kao i mirovine po općem propisu – ZOMO.

 

 

 

Stvarna situacija:

 

- Na mirovine DVO i PS umirovljenih do 31.12.2014.g. počelo je djelovanje članka 80. ZOMO.

 

- Iznos mirovina DVO i PS za umirovljene 31.12.2015.g. pokazuje koliko bi iznosila mirovina bez djelovanja članka 80. ZOMO i koliko će iznositi mirovina DVO i PS umirovljenih 31.12.2015.g.

 

- Svakim porastom AVM, mirovina ostvarena nakon toga je veća od prethodnih izračuna za stare korisnike, za isti prosječni vrijednosni bod i isti mirovinski staž.

 

- Mirovine zamrznute na 3.500 i 5.000 kn, počet će stvarno rasti za 10 do 15 godina uz ovakav porast istih za 4 i 6 kn, za ovakav rast AVM od 0,3 %.

 

 

 

 

Pozdrav svim korisnicima mirovina po posebnim propisima, posebno braniteljima, ma gdje bili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Navodna potpuna transparentnost sustava financiranja mirovina izgleda kao na već objavljenom primjeru u objavi broj 383:

 

 

 

1. Djelatna vojna osoba umirovljena uz najpovoljniji vrijednosni bod od 1998.g. do umirovljenja od 1.2 prima mirovinu u bruto iznosu od 3.718 kn.

 

2. Ako mu prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž iznosi 1,8 (znači stvarne uplate u mirovinski fond) trebao bi primati mirovinu ne manju od 5.710 kn bruto.

 

 

3. Zbog ovakve NAKARADNE primjene posebnog propisa, najviša dopuštena mirovina za DVO i PS iznosi 7.697,2 kn a najviša dopuštena mirovina po općem propisu – ZOMO iznosi 9.520 kn, svima za 41 godinu mirovinskog staža ?????

 

 

(E moji admirali i generali, ravnatelji policije i načelnici GS, e naši ministri u MUP-u, MORH-u, Ministarstvu branitelja i Ministarstvu rada i mirovinskog sustava, za ovakvu primjenu ste znali prilikom donošenja općeg propisa – ZOMO i Zakona o smanjenju mirovina ostvarenih po posebnim propisima za mirovine iznad 5.000 kn a što ste poduzeli ??????)

 

 

Članak 9.a stavak 1.

 

Mirovina se izračunava tako da se dobiveni osobni bodovi pomnože s mirovinskim faktorom i aktualnom vrijednošću mirovine na dan ostvarivanja prava.

Ovako određena svota mirovine smanjuje se ovisno o visini i to:

1) za 8% razlika od 2.500,01 do 3.000,00 kuna,

2) za 12% razlika od 3.000,01 do 4.000,00 kuna,

3) za 16% razlika od 4.000,01 do 5.000,00 kuna,

4) za 20% svota od 5.000,01 kuna i nadalje.

 

Stavak 2.

 

Svota mirovine smanjena prema stavku 1. ovoga članka, ne može iznositi manje od svote mirovine određene prema općim propisima o mirovinskom osiguranju.

 

 

Ovo je dio teksta Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba.

 

Isti tekst se nalazi i na internetskoj stranici HZMO o pravima po posebnim propisima za DVO i PS (u privitku).

 

Stvarna situacija:

 

Odgovorne osobe u HZMO odbijaju postupati po navedenom stavku 2. prilikom zahtjeva korisnika mirovina da im se ne isplaćuje manja mirovina od mirovine po općem propisu.

Radi se o korisnicima mirovina po članku 6.a i članku 11. (invalidske mirovine) i starosne mirovine po članku 6.

 

Obrazloženje:

 

Primjena stavka 2. u članku 9.a (ovog posebnog propisa) je samo za one korisnike koji u trenutku zahtjeva za mirovinu ostvaruju pravo i na mirovinu po općem propisu – ZOMO.

Istu tvrdnju ponavljaju i opunomoćenici tuženika (HZMO) pri raspravama na Upravnom sudu.

 

Realnost koja pobija obrazloženja iz HZMO:

 

1. Temeljem Zahtjeva za priznavanje mirovine po ovom posebnom propisu, nikad nikome HZMO od 2002.g. (bez obzira na vrstu mirovine, životnu dob korisnika i prava na mirovinu po općem propisu) nije vršio paralelni izračun i mirovine po općem propisu.

 

2.Tek temeljem Zahtjeva za priznavanjem i mirovine po općem propisu – ZOMO (koji na nju imaju pravo) kao i mirovine po ovom posebnom propisu u HZMO reagiraju na način da donose dva Rješenja o pravu na mirovinu.

 

Kod obrađenog primjera to izgleda:

 

a. Mirovina po posebnom propisu iznosi 3.718 kn (stavak 2. nije primijenjen ni sada).

 

b. Mirovina po općem propisu iznosi 5.710 kn.

 

 

Uz napomenu, (koja je definirana propisima) korisnik ima pravo birati povoljniju mirovinu.

 

Jasno je, koji je odabir korisnika ali to nema veze sa provedbom članka 9.a stavak 2. posebnog propisa od strane HZMO i čemu i za koga onda služi stavak 2.

 

 

 

Baš je navedeni slijed radnji, Rješenja o mirovinama i postupaka u upravnim i sudskim predmetima POTVRDA da se stavak 2. članka 9.a (kao zaštitni mehanizam) od 2002.g. NIKAD nije primjenjivao a sve ovo drugo je:

 

-laganje i nanošenje znatne materijalne štete korisnicima i/ili

 

-zlouporaba položaja i ovlasti i/ili

 

-obmanjivanje i dovođenje u zabluda Upravnih sudova i/ili

 

-pribavljanje protupravne koristi drugom (HZMO)

 

 

Ima ovdje posla i za DORH, USKOK i Ustavni sud.

 

 

 

Posebno smatram GLUPIM obrazloženje:

 

- korisnicima mirovine po posebnom propisu, članak 6., mlađe životne dobi,

 

- korisnicima mirovine po posebnom propisu, članak 6.a, tvrde da nije prava invalidska mirovina.

 

 

Nije im moguće odrediti odgovarajuću mirovinu iz općih propisa (kao korektiv) pa ih pripada ovako određena mirovina po posebnom propisu, bez primjene stavka 2.???

 

 

Baš na primjeru najviše dopuštene mirovine je jasno, mogu odrediti najvišu odgovarajuću mirovinu iz općih propisa i primijeniti je u ovom posebnom propisu.

 

Mirovine određenu po posebnom propisu (po članku 6., članku 6.a i članku 11.) limitiraju, temeljem najviše dopuštenih mirovina po općem propisu.

Tada im znaju odrediti mirovinu po općem propisu, makar su mladi za starosnu mirovinu po ZOMO ili su korisnici mirovinu po članku 11. ili 6.a koju ne smatraju invalidskom mirovinom.

 

Mirovinu po posebnom propisu, (smanjenu na najviše dopuštenu mirovinu po općem propisu) zatim bez problema umanjuju dva puta po 10 % Zakonom o smanjenju mirovina određenih po posebnom propisu.

 

Nakon toga člankom 80. ZOMO, 60 % iste zamrzavaju jer nije pokrivena uplatama u mirovinski fond.

 

 

Zbogom pameti, pravo i pravda.

 

 

 

 

 

Lijep pozdrav braniteljima, ma gdje bili.

Zakon o mirovinskom osiguranju DVO i PS, na stranicama HZMO.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Odabir kriterija primjene stavka 2. članka 9.a posebnog propisa od strane HZMO i dalje je nepoznat.

 

 

ČEMU, ZA KOGA I KADA SLUŽI stavak 2.???????? kad se ne primjenjuje:

 

 

1. Na osobni zahtjev korisnika mirovina po posebnom propisu.

 

2. Po službenoj dužnosti od strane HZMO.

 

3. Na mlađe korisnike starosnih mirovina po članku 6.

 

4. Na starije korisnike starosnih mirovina po članku 6.

---(imaju više od 65. godina)

 

5. Na korisnike mirovina po članku 11.

----(a HZMO ih priznaje kao invalidske mirovine)

 

6. Na korisnike mirovina po članku 6.a

----(HZMO ih navodno ne priznaje kao invalidske mirovine)

 

7. Za izračun bilo koje mirovine po ovom posebnom propisu.

 

 

 

 

 

Lijep pozdrav

 

 

 

 

 

PS

 

Treba ih čak 3.000 u HZMO a ne znaju kad bi primijenili stavak 2. članka 9.a. Kad ne znaju kad bi, onda je najbolje NIKAD.

 

Neka on onda u miru stoji u POSEBNO posebnom propisu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

LP Prof...imam samo jedno pitanje (ako imate živaca da mi odgovorite)..naime, umirovljen sam iz GBr sa 01. 01. 2008. kao vojnik, 39 god., po "famoznom" članku 6a...dobio rješenje (tada) na 2200 kn, što je naraslo dok su ono rasle mirovine sa prosječnom plaćom na kukavnih i sramotnih 2500 kn...još tada sam na sve načine pokušao naći izlaz iz te katastrofe, naravno, bezuspješno...pošto sam poodavno odustao od traženja izlaza, nisam uopće "u toku", pa me zanima samo - da li se pojavila (s pravne strane) ikakva mogućnost da se nešto učini u smislu povećanja te sramotno - prevarantske nazovi mirovine ili prelaska u nekakvu drugu mirovinu..? Umirovljen sam "zbog nemogućnosti daljeg napredovanja, bla, bla.." i s navršenih 20 god staža doslovno sam prisiljen potpisati zahtjev za umirovljenje...(ovo posebno uvijek naglašavam, jer se ta mirovina smatra kao "dragovoljnom")

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

LP ----pa me zanima samo - da li se pojavila (s pravne strane) ikakva mogućnost da se nešto učini u smislu povećanja te sramotno - prevarantske nazovi mirovine ili prelaska u nekakvu drugu mirovinu..?

 

 

 

 

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani Lowrider ,

 

Baš zbog Vas i drugih sa ZELENIM UGOVORIMA od 1990.g (i kasnije), kao i ostalih naših kolega branitelja, koji su imali veća primanja od 1990.g. do 1997.g. od primanja od 1998.g. do umirovljenja otvorio sam ovu temu.

 

Dosta njih pročitalo je ovu temu i podnijeli su Zahtjeve za priznavanje i mirovine po općem propisu – ZOMO. Među takvima bio je određen broj korisnika mirovine po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata a veće ih je broj koristio mirovinu po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja za DVO i PS po člancima 6., 6,a i 11.

 

Znatan broj Zahtjeva za priznavanje odgovarajuće mirovine i po općem propisu ZOMO je prihvaćen i sada naše kolege koriste starosne i invalidske mirovine po općem propisu – ZOMO.

 

Raspon boljih mirovina po općem propisu od mirovina po posebnom propisu je od 100 do 4.000 kn i baš ih nije briga za faktore preračuna i GLUPOST razdvajanja temeljem članka 80. ZOMO.

 

 

 

Svoje podatke iz Rješenja o mirovini po članku 6.a (poseban propis) upišite u tablicu u privitku (zamijenite ponuđene podatke u bijelom polju).

 

Iz priloga Rješenju o mirovini po članku 6.a upišite prosječni vrijednosni bod za ukupni radni (zamijenite ponuđeni podatak) i dobiti će te iznose mirovina po općem propisu – ZOMO.

 

To je samo matematički izračun Vaših prava po općim propisima ZOMO.

Za svaku od tih mirovina trebate ispuniti uvijete definirane Zakonom o mirovinskom osiguranju (ZOMO).

 

Također morate ispuniti i uvijete koje u HZMO tumače suprotno Zakonima ?????

 

 

 

Za početak ispunite tablice ponuđene u privitku pa se onda javite sa rezultatima.

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS - 06.09.2015.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof, ovih dana sam dobio rješenje o razdvajanju mirovine na temelju staža osiguranja i posebnog propisa. Prethodno sam 2006. umiorvljen opća nesposobnost sve u svezi rata, ukupni mirovinski staž 24 g., staž osiguranja oko 21 g. Na rješenju o razdvajanju evidentirano samo 13 g. staža osiguranja i na temelju toga mi se po faktoru preračuna 0,40 odredio iznos mirovine temeljem staža osiguranja. Pravnica u Tvrtkovoj kaže kako sam 2001. vještačen i d ami je tada određena invalidnost, iako sam tada nakon uspješno provedene profesionalne rehabilitacije dobio rješenje za rad na puno radno vrijeme, međutim nakon provedene rehabilitacije ja sam otpisan, iako min je u MORH-u i Trpimirovoj po evidencijama staž zaveden do 2006. Ne znam na temelju kojeg propisa mi je staž obračunat samo do kraja 2001. godine. LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani dare5,

 

Bez uvida u Vaše Rješenje nisam u prilici izvršiti kvalitetnu raščlambu i utvrditi tko je stvarno odgovoran za propust koji ste naveli.

 

 

Mogući uzročnici zbog kojih su nastali problemi:

 

1. Vi, jer osobno niste od nadležnog ministarstva zatražili Potvrdu o stvarnom beneficiranom stažu (12/15, 12/16 ili 12/18) za vrijeme djelatnog statusa u Domovinskom ratu.

 

2. Nedorečenost Zakona, što ostavlja mogućnost a nažalost i pravo da nam iz HZMO tumače Zakon na našu štetu. Od dvije mogućnosti braniteljima najčešće priznaju nepovoljniju.

 

3. Povjerenstvo za analizu rješenja o razdvajanju mirovina za korisnike mirovina ostvarenih po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata.

Isto je trebalo biti posljednja crta obrane za mirovine branitelja ali očito nije ispunilo zadaću.

Nisu ni mogli, kad branitelje nisu zastupale kompetentne osobe po ovoj problematici.

 

 

Sad je jedino preostalo, svim braniteljima koji imaju slične propuste, podnošenje žalbi u zakonskom roku.

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani Draganec,

 

Uvidom u Vaša Rješenja ipak nisam u prilici izvršiti kvalitetnu raščlambu i potvrditi sve Vaše nedoumice.

 

 

Mogući uzročnici zbog kojih su nastali problemi:

 

1. Vi, jer osobno niste od nadležnog ministarstva zatražili Potvrdu o stvarnom beneficiranom stažu (12/15, 12/16 ili 12/18) za vrijeme djelatnog statusa u Domovinskom ratu. Ona bi Vam povećala staž osiguranja.

 

2. Nedorečenost Zakona, što ostavlja mogućnost a nažalost i pravo da nam iz HZMO tumače Zakon na našu štetu. Od dvije mogućnosti braniteljima najčešće priznaju nepovoljniju.

 

 

 

Sad Vam je jedino preostalo, kao i svim drugim braniteljima koji su primijetili slične propuste, podnošenje žalbi u zakonskom roku.

 

Obratite se HVIDR-i za besplatnu pravnu pomoć oko pisanja žalbe, samo na posljednje Rješenje o razdvajanju mirovine.

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani korisnici,

 

Po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba ima 13.204 korisnika mirovina.

 

Od toga korisnika starosne mirovine po članku 6. ima 3693, korisnika invalidske mirovine (članci 6.a i 11.) ima 8790 a korisnika obiteljske mirovine ima 721.

 

Pokušat ću samo na dva primjera prikazati kakav je članak 80. ZOMO i što u naravi znači potpuna transparentnost istog kod faktora preračuna 0,65 uz porast AVM od 0,3 %.

 

 

1.

 

Korisnik starosne mirovine po članku 6. umirovljen sa 42 g. ukupnog mirovinskog staža, 36. g. staža osiguranja, 32. g. efektivnog staža osiguranja.

 

 

Starosna mirovina po članku 6. prije rasta AVM iznosila mu je 4.000 kn bruto.

 

 

1. 4.000 : 42 = 95,24

 

2. 95,24 x 0,65 = 61,90

 

3. 61,90 x (efektivni staž + staža osiguranja s povećanim trajanjem)

 

4. 61,90 x (32.g. + 4.g.)

 

 

5. 61,90 x (36) = 2.228,57 kn je dio mirovine prema STAŽU OSIGURANJA

 

6. 4.000 – 2.228,57 = 1.771,43 kn je dio mirovine po POSEBNOM propisu.

 

 

 

Kad je dobio Rješenje o razdvajanju mirovine temeljem članka 80. mirovina mu je stvarno ostala ista kao i prethodni mjesec.

 

 

 

7. 2.228,57 kn je dio mirovine prema STAŽU OSIGURANJA (raste kao i mirovine po općem propisu ZOMO)

 

8. 1.771,43 kn je dio mirovine po POSEBNOM propisu (do daljnjeg zamrznut)

 

 

 

 

Rastom AVM za 0,3 % starosna mirovina mu sada iznosi 4.006,68 kn bruto.

 

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani korisnici,

 

Po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba ima 13.204 korisnika mirovina.

 

Od toga korisnika starosne mirovine po članku 6. ima 3693, korisnika invalidske mirovine (članci 6.a i 11.) ima 8790 a korisnika obiteljske mirovine ima 721.

 

Pokušat ću samo na dva primjera prikazati kakav je članak 80. ZOMO i što u naravi znači potpuna transparentnost istog kod faktora preračuna 0,65 uz porast AVM od 0,3 %.

 

 

2.

 

Korisnik invalidske mirovine po članku 6.a umirovljen sa 22 g. ukupnog mirovinskog staža, 20. g. staža osiguranja, 16. g. efektivnog staža osiguranja.

 

 

Invalidska mirovina po članku 6.a prije rasta AVM, iznosila mu je 4.000 kn bruto.

 

 

1. 4.000 : 22 = 181,82

 

2. 181,82 x 0,65 = 118,18

 

3. 118,18 x (efektivni staž + staža osiguranja s povećanim trajanjem)

 

4. 118,18 x (16.g. + 4.g.)

 

 

5. 118,18 x (20) = 2.363,64 kn je dio mirovine prema STAŽU OSIGURANJA

 

6. 4.000 – 2.228,57 = 1.636,36 kn je dio mirovine po POSEBNOM propisu.

 

 

 

Kad je i on dobio Rješenje o razdvajanju mirovine temeljem članka 80., mirovina je i njemu ostala ista kao i prethodni mjesec.

 

 

 

7. 2.363,64 kn je dio mirovine prema STAŽU OSIGURANJA (raste kao i mirovine po općem propisu ZOMO)

 

8. 1.636,36 kn je dio mirovine po POSEBNOM propisu (do daljnjeg zamrznut)

 

 

 

 

Rastom AVM za 0,3 % invalidska mirovina mu sada iznosi 4.007,09 kn bruto.

 

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani korisnici,

 

Najbolji od najboljih u našem mirovinskom sustavu tvrde da je:

 

Utvrđivanje dijelova svote mirovina provedeno radi potpune transparentnosti sustava financiranja mirovina. Utvrđuje se:

 

-dio svote mirovine koji se financira iz prikupljenih doprinosa na temelju navršenog staža osiguranja (radnog staža) i

 

-preostali dio mirovine do pune svote mirovine koji se financira izravno iz državnog proračuna.

 

 

Oba primjera prije razdvajanja imaju 4.000 kn.

 

 

Bistrići, temeljem STVARNO prikupljenih doprinosa na temelju radnog staža:

 

1. Korisniku mirovine sa 16. godina rada, 20. g. staža osiguranja i 22. g. ukupnog mirovinskog staža, mirovinu razdvajaju na:

 

-dio mirovine prema STAŽU OSIGURANJA i određuju je u iznosu od 2.363,64 kn ??? (raste kao i mirovine po općem propisu ZOMO) i

 

-dio mirovine po POSEBNOM propisu i određuju je u iznosu od 1.636,36 kn (do daljnjeg zamrznut)

 

-nakon rasta AVM od 0,3 %, invalidska mirovina mu sada iznosi 4.007,09 kn bruto ?

 

 

 

2. Korisniku mirovine sa 32. godina rada, 36. g. staža osiguranja i 42. g. ukupnog mirovinskog staža, mirovinu razdvajaju na:

 

- dio mirovine prema STAŽU OSIGURANJA i određuju je u iznosu od 2.228,57 kn ??? (raste kao i mirovine po općem propisu ZOMO) i

 

-dio mirovine po POSEBNOM propisu i određuju je u iznosu od 1.771,43 kn (do daljnjeg zamrznut)

 

-nakon rasta AVM od 0,3 %, starosna mirovina mu sada iznosi 4.006,68 kn bruto ?

 

 

 

Za 16. g. rada, dio prema stažu osiguranja priznaju 2.363,64 kn ? a ukupna mirovina sada iznosi 4.007,09 kn.

 

Za 32.g. rada, dio prema stažu osiguranja priznaju 2.228,57 kn ? a ukupna mirovina sada iznosi 4.006,68 kn.

 

 

 

Stvarno su nam za ovu s…….. matematike, izabranog modela i članka 80. trebali najbolji od najboljih.

 

 

Jadni li smo a kakvi su nam onda oni drugi.

 

 

 

 

Lijep pozdrav

 

 

 

PS

 

Ovo je primjer kako se nepoznavanje RAČUNA /ne matematike/, NESTRUČNOST i GLUPOST pretvore u ZAKON i vrši provedba suprotno proklamiranom cilju i dodatnim objašnjenjima.

 

Vjerovali ili ne, sve se to dešavalo u društvu ZNANJA u vremenu NOVE PRAVEDNOSTI.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani MBranko,

 

Radi što kvalitetnijeg odgovora, neophodno mi je znati Vaš status.

 

Radite li u MUP-u ili MORH-u i imate li pravo na mirovinu po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba ili ste umirovljenik po ovom zakonu.

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

Upravo kopirano sa internetske stranice HZMO:

 

Visina mirovine ovih osiguranika određuje se na temelju plaća ostvarenih u najpovoljnijih uzastopnih 10 kalendarskih godina od 1. siječnja 1998. Osobni bodovi se povećavaju za 45%.

 

1. Mirovine ovih korisnika smanjuju se za 8 do 20% ovisno o visini, ako prelaze 2500 kn.

 

Smanjena mirovina ne može iznositi manje od MIROVINE određene prema OPĆIM PROPISIMA.

 

2. Od 1. srpnja 2010. prema Zakonu o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju mirovina se smanjuje za 10%, osim mirovine u mjesečnoj svoti do 3.500,00 kn, a

 

3. od 1. siječnja 2014. za još 10% prema Zakonu o izmjeni i dopunama Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, s tim da smanjena svota mirovine ne može iznositi manje od 5.000,00 kuna mjesečno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija