Jump to content

usporedni izračun mirovina


prof

Preporučene objave

mirovina dvo i ps po zakonu o umirovljenju dvo i ps

 

 

poštovani posjetitelji legalisa

 

u datotekama prilažem tablice za usporedni izračun mirovina dvo i ps, ostvarenih po zakonu o umirovljenju dvo i ps sa mirovinama po općim propisima - zomo.

 

nadam se da će nekima od vas biti od koristi.

 

- umirovljene dvo i ps, koji su umirovljeni do 31.12.1999.g moraju pribaviti od nadležne područne službe hzmo prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž za korištenje navedenih tablica.

 

- umirovljene dvo i ps nakon 01.01.2000.g.,iz priloga rješenja za mirovinu upisuju:

 

1. prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž,

2. prosječni vrijednosni bod od 1998.g do godine umirovljenja.

 

 

- datoteka - mirovina po članku 6. - starosna

 

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirovina dvo i ps po zakonu o umirovljenju dvo i ps

 

 

poštovani gospodine draganec

 

 

na drugoj temi pronašao sam samo dio vaših podataka potrebnih za izračun mirovine.

 

- molim vas probajte podatke iz rješenja o mirovini upisati u ponuđene tablice izračuna mirovine po čl.11. prof i opća nesposobnost:

 

1.a. nadnevak umirovljenja - 01.08.2011.g., zatim

1.b. nadnevak umirovljenja - 01.02.2012.g.

2. nadnevak rođenja

3. prosječni vrijednosni bod (za ukupni radni staž)

4. mirovinski staž (bez pridodanog)

 

interesiraju me iznosi bruto mirovina po općim propisima - zomo koje ste dobili.

//vaša bruto mirovina mi je poznata, ako je istinita ona koju ste objavili//

 

- također me interesiraju izračuni mirovina po općim propisima - zomo, po istom principu za umirovljene branitelje po zakonu o braniteljima, sa omjerom 20 % posljedica rata a bruto mirovina im je oko ili iznad 3.500 kn.

 

unaprijed zahvaljujem na razumijevanju mog interesa.

 

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirovina dvo i ps po zakonu o umirovljenju dvo i ps

 

 

Uputstvo za uporabu tablica za usporedni izračun mirovina DVO I PS.

 

Za provjeru najprije probajte Vaše podatke iz rješenja za mirovinu upisati u ponuđene tablice, "usporedni izračun mirovina dvo i ps, kako slijedi:

 

1.nadnevak rođenja

2.nadnevak umirovljenja

3.prosječni vrijednosni bod ( od 98 – do umirovljenja)

4.mirovinski staž (bez pridodanog za mirovine po člancima 6.a i 11.)

5.avm iz rješenja za mirovinu

6.smanjenje po posebnom zakonu, upisati 00

7.za ostale podatke također upisati 00

 

Trebali bi dobiti iznos iz rješenja o mirovini ili uz malo odstupanje. To odstupanje, razlika, je zbog nedovoljne preciznosti formula.

 

Sada za trenutni avm upišite 58,37 a za smanjivanje po posebnom zakonu 10.

 

Dobili ste iznos Vaše sadašnje bruto mirovine +- razlika odstupanja ( nepreciznosti formula).

Iznos bi ipak trebao biti manji od Vaše sadašnje mirovine za xx,xx kn, zbog toga što HZMO "famozni" članak 9 a stavak 1., Zakona o umirovljenju DVO i PS primjenjuje samo pri donošenju rješenja za mirovinu. Kada je na primjer netko umirovljen 2000g. a mirovina mu je iznosila 2.499,99 kn, nije podlijegao obračunu po čl.9a, tako mu se ni trenutna mirovina ne umanjuje po čl.9a a mirovina mu sada iznosi 4.120,00 kn (umanjite za 10 %).

 

Izračun mirovine po općim propisima – ZOMO.

 

Upišite prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž i slobodno se "igrajte" sa nadnevkom umirovljenja.

//Moguća netočnost podataka koje su Vam računali u HZMO prilikom umirovljenja. Na primjer nisu mi upisali tri godine DVS (dvije godine oo,oo kn bruto primanja a jedna netočno) pa tako dobijen prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž nije bio točan (dobro pogledajte prilog rješenju Vaše mirovine).//

 

Ako Vam je prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž točan, onda ste dobili ono što Vam iz HZMO ne žele napraviti ni za 150 kn a to je iznos Vaše bruto mirovine po ZOMO sa nadnevkom umirovljenja kojeg Vi izaberete, trebala Vam je biti određena po službenoj dužnosti ili će biti određena po Vašem zahtjevu.

Posebnu pažnju obratite na iznos Vaše mirovine po ZOMO kod nadnevka umirovljenja:

 

1. 01.08.2010.g.-------------tad Vam je mirovina smanjena za 10 %

2. 01.08.2011.g.

3. 01.02.2012.g.

 

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tablica radi i to jako precizno, kada sam uvrstio podatke iz rješenja iz 2004. kada sam otišao u mirovinu, razlika je bila 1,08 kuna.Ostaje samo nepoznanica da li DVO koje sav radni staž imaju ostvaren u HV i nemaju civilnog staža a imaju profesionalnu nesposobnost uopće imaju pravo na mirovinu po ZOMO jer bi tada u izračun ušle i plaće prije 1998 koje su u gardijskim brigadama bile 3,5 prosječne plaće u RH i da li imaju pravo na dodatak od 27%

Zvao sam pravnike u HZMO i dobio sam nekoliko kontradiktornih odgovora pa sam zaključio da niti oni ne znaju što rade i zato nam je tako kako je.

Hvala prof. na trudu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani gonzo-stari

 

Kratka raščlamba Vaše situacije:

 

1. korisnik ste invalidske mirovine – profesionalna nesposobnost po članku 11. Zakona o umirovljenju DVO I PS. – poseban propis

2. imate pogoršanje zdravstvenog stanja + status RVI

3. nemate pravo na invalidsku mirovinu – opća nesposobnost po članku 11. Zakona o umirovljenju DVO I PS. – poseban propis (i tako bi Vam bila manja od dosadašnje, pa je ne pokušavajte ni tražiti)

4. imate pravo pokrenuti proceduru za utvrđivanje prava na invalidsku mirovinu – opća nesposobnost po Zakonu o umirovljenju branitelja – poseban propis

5. imate pravo pokrenuti proceduru za utvrđivanje prava na invalidsku mirovinu – opća nesposobnost po ZOMO – opći propis

6. prolazite proceduru koja Vam je poznata: izabrani liječnik, vještaci i komisije i ako rezultat Vašeg napora bude pozitivan

7. dolazi do izračuna mirovine, u svim inačicama (formulama) temelj za izračun je prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž

8. mirovinski sustav ne razlikuje ''civilne'' uplate(pekari, kuhari,konobari i dr.) od MORH-a i MUP-a, već samo priznaje iznose uplata i dali je to proknjiženo u mirovinskom

9. dodatak od 27% nemaju oni sa ''civilnim'' ili vojnim stažom, nego oni koji zatraže ( a imaju pravo) i dobiju mirovinu po općim propisima - ZOMO

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

mirovina dvo i ps po zakonu o umirovljenju dvo i ps

 

 

 

poštovani, djelatne vo i ps

 

Za one koji u skorom vremenu planiraju (ili im planiraju nadređeni) odlazak u mirovinu a nisu do sada pribavili bruto uplate osobnih dohodaka predlažem:

 

Radi korištenja ponuđenih tablica za izračun mirovina u nadležnoj područnoj službi HZMO, Vašeg prebivališta, pisanim zahtjevom zatražite korisničko ime i lozinku za internetsku korisničku stranicu (trebate priložiti preslik osobne iskaznice).

 

Za nekoliko dana na internetu imate sve uplate tijekom radnog staža.

 

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirovina dvo i ps po zakonu o umirovljenju dvo i ps

 

 

Poštovane djelatne vo i ps

 

Nakon niza Vaših primjedbi da pojednostavim tablicu za izračun najpovoljnijeg prosječnog vrijednosnog boda od 1998.g do umirovljenja, to sam i napravio u priloženoj datoteci.

 

 

Sada podatke sa korisničkih stranica HZMO (ili one koje imate od prije) upisujete u kolonu plaća bruto - isplačena za svaku godinu od 1998.g.

Za 2011.g upišite podatak iz porezne kartice (PK).

 

U kolonu plaća bruto - prosjek RH od 15.03.2012.g. upišite stvarni prosjek za 2011.g. (sada je upisana okvirna projekcija).

Isto vrijedi i za naredne godine.

 

 

 

Dobili ste najpovoljniji prosječni vrijednosni bod za razdoblje od 1998. g. do umirovljenja.

 

 

 

Nakon toga isti možete koristi u svim datotekama (tablicama) ''usporedni izračun mirovina za DVO I PS'' za probni izračun Vaše mirovine po Zakonu o umirovljenju DVO i PS.

 

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

mirovina dvo i ps po zakonu o umirovljenju dvo i ps

 

Poštovana gospoda,

 

- nekad:

 

1) - djelatne vojne osobe, policijski službenici, službene osobe s posebnim dužnostima i ovlastima u sigurnosno-obavještajnom sustavu,

2) - ovlaštene službene osobe na poslovima izvršavanja kazne zatvora, mjere pritvora,

odgojne mjere upućivanja u odgojni zavod i osiguranja pravosudnih tijela,

3) - ovlaštene službene osobe u Ministarstvu unutarnjih poslova i djelatnici s posebnim

dužnostima i ovlastima u sigurnosno-obavještajnim službama,

4) - ovlaštene službene osobe u Ministarstvu pravosuđa koje rade na poslovima

izvršavanja kaznenopravnih sankcija i mjera

 

 

koji su umirovljeni (ili će skoro biti umirovljeni) po

 

Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba

 

i koriste mirovinu po člancima 6. i 6.a tog Zakona

 

- u 2012. g. mogu zatražiti priznavanje prava i na starosnu mirovinu po općim propisima - ZOMO, ako su navršili godine života kako slijedi:

 

- starosna mirovina 65 god. života - smanjenje dobne granice za vrijeme provedeno na dužnostima sa beneficiranim stažom.

 

------------starosna morovina po općim propisima - ZOMO--------------muškarci ---------------žene

 

- smanjenje za 21 god.na dužnosti 12/18--------7 god.--------------------58 god.-------------53,5 god.

 

- smanjenje za 20 god.na dužnosti 12/16--------5 god.--------------------60 god.-------------55,5 god.

 

- smanjenje za 20 god.na dužnosti 12/15--------4 god.--------------------61 god.-------------56,5 god.

 

Korisnici mirovine po članku 11. nemaju ograničenja godinama života.

 

Svima koji imaju prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž, jednak ili veći od najpovoljnijeg prosječnog vrijednosnog boda za razdoblju od 1998.g do umirovljenja, oko 40 godina mirovinskog staža, mirovinu nakon 01.03.2012.g. (povečanje AVM) iznad 3.500 kn., iznos mirovine po općim propisima – ZOMO je povoljniji.

 

Sve se može provjeriti na prethodnim usporednim tablicama.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirovina dvo i ps po zakonu o umirovljenju dvo i ps

 

Poštovana gospoda

 

nekad

 

1) - djelatne vojne osobe, policijski službenici, službene osobe s posebnim dužnostima i ovlastima u sigurnosno-obavještajnom sustavu,

2) - ovlaštene službene osobe na poslovima izvršavanja kazne zatvora, mjere pritvora,

odgojne mjere upućivanja u odgojni zavod i osiguranja pravosudnih tijela,

3) - ovlaštene službene osobe u Ministarstvu unutarnjih poslova i djelatnici s posebnim

dužnostima i ovlastima u sigurnosno-obavještajnim službama,

4) - ovlaštene službene osobe u Ministarstvu pravosuđa koje rade na poslovima

izvršavanja kaznenopravnih sankcija i mjera

 

koji su umirovljeni (ili će skoro biti umirovljeni) po

 

Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba

 

a koriste mirovinu po članku 11. tog Zakona

 

//// - a iz HZMO im po službenoj dužnosti ne primjenjuju - članak 9a, stavak 2.- za sada bez ikakve odgovornosti ????, isto je i za korinike mirovina po člancima 6. i 6.a.////

 

- u 2012. godini mogu po osobnom zahtjevu, zatražiti priznavanje prava i na invalidsku mirovinu po općim propisima - ZOMO, odmah, (bez ograničenja godinama života) i isplatu povoljnije mirovine.

/// sa nadnevkom prava 6 mjeseci unatrag od podnošenja zahtjeva ///

 

 

Svima koji imaju prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž, jednak ili veći od najpovoljnijeg prosječnog vrijednosnog boda za razdoblju od 1998.g do umirovljenja, oko 40 godina mirovinskog staža, mirovinu nakon 01.03.2012.g. (povečanje AVM) iznad 3.500 kn., iznos mirovine po općim propisima – ZOMO je povoljniji.

 

Sve mogu provjeriti na usporednim tablicama u datoteci.

 

Ova razlika je od 01.07.2010.g. a za manji broj korisnika mirovina od kraja 2007.g.

 

Lijep pozdrav

 

 

 

/////--------------------------------------- Članak 11. -------------------------------------------------------------

 

Ako zdravstvena komisija nadležnog ministarstva, odnosno tijela sigurnosnoobavještajnog sustava proglasi osiguranika nesposobnim za poslove koje obavlja osoba iz članka 1. stavka 1. ovoga Zakona, ovlašteni vještak iz članka 113. stavka 1. Zakona o mirovinskom osiguranju utvrdit će kod tog osiguranika postojanje profesionalne ili opće nesposobnosti za rad prema tom Zakonu.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------////

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof

 

nakon što sam proučavao vaše izračune našao sam jednu nepoznanicu,a odnosi se na zakon o mirovinskom osiguranju (opći propisi).Upisao sam podatke o PVB, godinama staža i dodatak od 27% i dobio sam rezultat da bi mi ta mirovina bila veća od mirovine za 40 godina staža što mi djeluje malo nelogično. Eto obratite pažnju na taj problem jer ne vjerujem da bi to mirovinsko priznalo.

Lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirovina dvo i ps po zakonu o umirovljenju dvo i ps

 

Poštovani gonzo-stari

 

O uporabi tablica za usporedni izračun mirovina već sam pisao.

 

U priloženoj datoteci upisao sam podatke iz Vašeg Rješenja za mirovinu DVO osim nadnevka umirovljenja koji mi nije poznat (upisao sam 31.12.2003.g.).

 

Rezultat bi trebao biti iznos Vaše bruto mirovine iz prethodnog mjeseca.

/// Za sada ne gledaje iznos mirovine po općim propisima - ZOMO.///

 

Na stranici radno pod M26 je Vaš ukupni mirovinski staž (pridodani je 17,6526 god.)

Pod M31 je utvrđena svota mirovine (žuta podloga).

Pod M37 je smanjenje po članku 9.a, stavak 1 Zakona o umirovljenju DVO i PS.

Pod M38 je smanjenje mirovine po posebnom Zakonu ( 10 % ).

Pod M39 je bruto iznos Vaše mirovine (plava podloga).

 

Sada možete isprintati stranice mirovina i radno radi lakše raščlambe.

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirovina dvo i ps po zakonu o umirovljenju dvo i ps

 

 

Poštovani gonzo-stari

 

Sada upišete nadnevak umirovljenja 01.07.2010.g., kada su mirovine po posebnim propisima smanjene za 10 % i vidite koliko bi Vam iznosila mirovina po općim propisima - ZOMO da ste tada zatražili pravo na priznavanje mirovine i po općim propisima - ZOMO.

///Sada više ne gledajte mirovinu po Zakonu o umirovljenju DVO i PS///

 

 

U datoteci prilažem primjer.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirovina dvo i ps po zakonu o umirovljenju dvo i ps

 

Poštovani gonzo-stari

 

I sada smo došli do kraja, nadnevak umirovljenja upisao sam 01.09.2011.g. ako ga priznaju u mirovinskom (6 mjeseci unatrag od podnošenja zahtjeva, to obavezno zatražite u svom zahtjevu) ako ga podnesete 01.03.2012.g.

U najgorem slučaju probajte i nadnevak umirovljenja upisati nadnevak Vašeg stvarnog podnošenja zahtjeva, pa onda odlučite.

 

///I dalje ne gledajte iznos mirovine po Zakonu o umirovljenju DVO i PS ///

 

Sada je pridodani staž 12,5402 god. a ukupni staž za obračun mirovine iznosi 31,9200 god.

 

Uz zahtjev za priznavanje mirovine po općim propisima - ZOMO priložite Rješenje za mirovinu koji imate.

 

Po mom mišljenju ne treba Vam nikakva druga dokumentacija, pa ni medicinska, jer ste svu priložili prilikom umirovljenja 2004.g.

 

Vi samo tražite da Vam se isplačuje povoljnija mirovina, ne tražeći promjenu stupnja invalidnosti, kad oni po službenoj dužnosti ne primjenjuju članak 9.a, stavak 2. već Vam mirovinu još dodatno smanjuju za 10 %.

 

 

Pogledajte datoteku, na stranici radno pod M46 (crvena podloga) je iznos bruto mirovine po ZOMO.

 

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
Poštovani gospodine Mrljavac

 

Za sada se slabo snalazim, gdje su nestale datoteke iz dosadašnjih poruka.

 

Lijep pozdrav

 

Također pitanje .

Čin Viši pol. Narednik. HRVI 30% trajno, 70% civilno. Dragovoljac od 1990., a 2001. u mirovini sa trenutno 3.500 kn + 153 invalidnina. Dal je to u redu. Inače Opća nesposobnost

U Policiji od 1990. do umirovljenja + 8 god u civilstvu + rat 5 god 6 mj. i 5 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirovina dvo i ps po zakonu o umirovljenju dvo i ps

 

 

Poštovana gospodo

 

1) - djelatne vojne osobe, policijski službenici, službene osobe s posebnim dužnostima i ovlastima u sigurnosno-obavještajnom sustavu,

2) - ovlaštene službene osobe na poslovima izvršavanja kazne zatvora, mjere pritvora,

odgojne mjere upućivanja u odgojni zavod i osiguranja pravosudnih tijela,

3) - ovlaštene službene osobe u Ministarstvu unutarnjih poslova i djelatnici s posebnim

dužnostima i ovlastima u sigurnosno-obavještajnim službama,

4) - ovlaštene službene osobe u Ministarstvu pravosuđa koje rade na poslovima

izvršavanja kaznenopravnih sankcija i mjera

 

koji će skoro biti umirovljeni, kao i umirovljenici po

 

Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba

 

u privitku Vam se nalazi:

 

- tablica za izračun najpovoljnijeg vrijednosnog boda od 1998. do umirovljenja a koji je neophodan za izračun mirovine.

- tablica za usporedni izračun mirovine dvo i ps sa mirovinama po

općim propisima - ZOMO

 

 

lijep pozdrav

Najpovoljni prosječni vrijednosni bod od 1998. do umirovljenja - 21.05.2012.g.zip

Usporedni izračun svih mirovina DVO i PS sa mirovinama po ZOMO -20.05.2012.zip

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Poštovani Prof.

Pokušavam otvoriti ove dokumente u privitku (tabele za Izračun mirovina), ali mi kompjutor ne uspijeva to otvoriti već samo napiše (THE COMPRESSED ZIPED FOLDER IS INVALID OR CORRUPTED).

 

Poštovani gospodine Mrljavac

 

Mogu li Vaši tehničari nešto napraviti, kod mene se normalno otvaraju privitci.

 

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
mirovina dvo i ps po zakonu o umirovljenju dvo i ps

 

 

poštovani gospodine draganec

 

 

na drugoj temi pronašao sam samo dio vaših podataka potrebnih za izračun mirovine.

 

- molim vas probajte podatke iz rješenja o mirovini upisati u ponuđene tablice izračuna mirovine po čl.11. prof i opća nesposobnost:

 

1.a. nadnevak umirovljenja - 01.08.2011.g., zatim

1.b. nadnevak umirovljenja - 01.02.2012.g.

2. nadnevak rođenja

3. prosječni vrijednosni bod (za ukupni radni staž)

4. mirovinski staž (bez pridodanog)

 

interesiraju me iznosi bruto mirovina po općim propisima - zomo koje ste dobili.

//vaša bruto mirovina mi je poznata, ako je istinita ona koju ste objavili//

 

- također me interesiraju izračuni mirovina po općim propisima - zomo, po istom principu za umirovljene branitelje po zakonu o braniteljima, sa omjerom 20 % posljedica rata a bruto mirovina im je oko ili iznad 3.500 kn.

 

unaprijed zahvaljujem na razumijevanju mog interesa.

 

 

lijep pozdrav

 

Pridodani staž prema članku 29 ZOMO-a iznosi 8 godina, 1 mjesec i 4 dana. Nije mi jasno - pridodani staž računa se tako da se pribroje razdoblja od dana nastanka invalidnosti osiguranika (23. 12. 2005.) do navršene 55. godine života osiguranika u trajanju od 2/3, a nakon 55. do navršene 60. godine od 1/2.

 

Što to znači?

 

Mirovinski staž za izračun dijela mirovine za uzrok koji nije u vezi s obranom suvreniteta RH do dana 23. 12. 2005. iznosi ukupno 32 godine, 4 mjeseca i 19 dana (a + b + c +d). U mirovinski staž za izračun dijela mirovine prema čl. 18, st. 1 ZOPHBDR-a uračunava se mirovinski staž od 40 godina.

 

Polazni faktor iznosi 1,85. Znači ispada da se prosječni vrijednosni bod 1,2297 pomnoži s polaznim faktorom 1,85 i mirovinskim stažem od 40 godina i iznose 90,9960. Ovako određeni osobni bodovi povećavaju se za 45 % prema čl. 18, st 2 ZOPHBDR-a i iznose 131,9442. Mirovinski faktor za invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad prema čl. 80 st 1, točki 3 ZMO-a iznosi 1.0.

 

Eto to je to, ne znam dal sam bio jasan.

 

Unaprijed zahvaljujem na pojašnjenju. Trenutna mirovina je 3529,98kn + 153kn invalidnina. 30%rat, 70% civilno. Pozdrav

Usporedni izraƒun svih mirovina DVO i PS sa mirovinama po ZOMO -03.04.2012.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

jako zanimljiva i korisna tema, ali moram priznati da sam se malo 'izgubila' u svim ovim % i računicama.

 

Da li bi netko od Vas (tko se više razumije u ovu tematiku od mene) mogao izračunati prijevremenu mirovinu za hrvatskog branitelja (mog oca) koji ove godine treba ostvariti pravo na 'penziju'. Ako nekome ne bi to bio problem, pls javite mi se porukom u inbox da Vam pošaljem više podataka.

 

HVAAAALA.

 

I moj tata će Vam biti jako zahvalan. :) :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mirovina dvo i ps po zakonu o umirovljenju dvo i ps

 

Poštovani gospodine Draganec

 

Zahvaljujem na podacima koje ste dali za izračun mirovine po općim propisima – Zomo.

Za odgovoriti na Vaša pitanja nisam stručan niti imam životnog iskustva po toj problematici.

 

Lijep pozdrav

Izračun mirovina po Zakonu o umirovljenju DVO i PS i usporedba sa mirovinama po ZOMO -03.07.201.xls

Najpovoljni prosječni vrijednosni bod od 1998. do umirovljenja - 20.05.2012.g..xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Veza tema: „mirovina dvo i ps po Zakonu o umirovljenju dvo i ps“

 

 

Poštovana gospodo

 

Korisnici mirovine po Zakonu o umirovljenju dvo i ps (i oni koji će to pravo uskoro ostvariti), ažurirao sam iznos aktualne vrijednosti mirovine ( 59,58 ) u tablici u privitku.

 

Posebnu pozornost trebaju obratiti korisnici mirovine (po Zakonu o umirovljenju dvo i ps) ako im je mirovina iznad 3.500 kn ako ostvaruju pravo i na mirovinu po općim propisima - ZOMO

 

Lijep pozdrav

Izračun svih mirovina DVO i PS i usporedba sa mirovinama po ZOMO -30.08.2012.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Veza tema " mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS "

 

 

Poštovani korisnici mirovine po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

 

 

svoja prava utemeljena na zakonu možete ostvariti isključivo osobnim zahtjevom prema HZMO.

 

Tome prethodi da ispred sebe imate tri dokumenta:

 

1. rješenje o mirovini DVO i PS

 

2. prilog rješenju mirovine

 

3. zadnji odrezak mirovine (iz kojeg se vidi bruto iznos Vaše mirovine)

 

 

- utvrdite, ostvarujete li pravo na starosnu mirovinu po ZOMO pa

 

ponuđene formule iskoristiti za izračun starosne mirovine po ZOMO

 

ili

 

koristite invalidsku mirovinu po članku 11.

 

pa ponuđene formule iskoristite za izračun Vaše invalidske mirovine po općim propisima – ZOMO -(na koju imate pravo bez obzira na godine starosti).

 

 

Ako Vam je bruto izračun mirovine po općim propisima - ZOMO veći od bruto iznosa dosadašnje mirovine,

podnesite zahtjev HZMO za priznavanje mirovine i po općim propisima – ZOMO te isplatu povoljnije mirovine.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza tema "mirovina dvo i ps po Zakonu o umirovljenju dvo i ps"

 

 

 

Poštovani djelatni policijski službenici (PS) i djelatne vojne osobe (DVO).

 

U privitku se nalazi tablica za izračun „najpovoljnijeg prosječnog vrijednosnog boda od 1998.g do umirovljenja“.

 

Podatke sa korisničkih stranica HZMO (ili podatke Vaše financijske službe) upisujete u kolonu plaća bruto - isplaćena za svaku godinu od 1998.g.

 

Dobili ste „najpovoljniji prosječni vrijednosni bod za razdoblje od 1998. g. do umirovljenja“.

 

Isti koristite u tablici ''Probni izračun mirovina za DVO I PS'' za izračun Vaše mirovine po Zakonu o umirovljenju DVO i PS unoseći (mijenjajući) podatke sa Vašima.

 

U tablici imate iznose svih mirovina po Zakonu o umirovljenju DVO i PS a na Vas se odnose one koje možete ili želite koristiti.

 

 

 

lijep pozdrav

Najpovoljni prosječni vrijednosni bod od 1998. do umirovljenja - 26.09.2012.g..xlsx

Probni izračun svih mirovina za DVO i PS - 26.09.2012..xlsx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Veza tema " mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

 

 

Poštovani umirovljenici,

 

bivši djelatni policijski službenici (PS) i djelatne vojne osobe (DVO) ako ste umirovljeni po Zakonu o umirovljenju dvo i ps a ostvarili ste pravo na starosnu mirovinu po općim propisima –ZOMO (65 god. umanjeno za vrijeme provedeno na dužnostima sa beneficiranim radnim stažom) možete podnijeti zahtjev i za starosnu mirovinu po općim propisima - ZOMO.

 

Korisnici mirovina po članku 11. mogu podnijeti zahtjev za isplatu invalidske mirovine i po općim propisima –ZOMO bez obzira na godine starosti.

 

Zahtjev za mirovinu i po općim propisima - ZOMO podnose oni komu je ista povoljnija od dosadašnje po Zakonu o umirovljenju dvo i ps.

 

Dana 30.08.2012.g. u privitku je objavljena tablica - Izračun svih mirovina DVO i PS i usporedba sa mirovinama po ZOMO -30.08.2012.xls gdje se jednostavnom zamjenom ponuđenih elemenata sa osobnim podacima dolazi do izračuna mirovina koje primate po Zakonu o umirovljenju dvo i ps i usporedba sa mirovinama po općim propisima ZOMO koje možete ili želite primati.

 

Oštećeni su oni koji primaju mirovinu u neto iznosu većem od 3.500 kn.

a ostvarili su:

 

1.radni staž samo u R.H.

2.dio ukupnog radnog staža u R.H. (samo primanja ostvarena u R.H. su osnovica za izračun mirovine)

3.veća primanja od prosjeka (gardijske brigade, specijalna policija, piloti) 1990. – 2012.

4.veća primanja od prosjeka (gardijske brigade, specijalna policija, piloti) 1990. – 1997. a od 1998. – 2012. prosječna primanja, u ovoj skupini ima najviše oštećenih.

5.korisnici najviše dopuštene mirovine.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Veza teme:

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

 

 

Poštovana gospodo umirovljenici,

umirovljeni po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba

 

i koristite mirovinu po člancima 6. i 6.a tog Zakona

 

- u 2013. g. možete zatražiti priznavanje prava i na starosnu mirovinu po općim propisima - ZOMO, ako ste navršili godine života kako slijedi:

 

- starosna mirovina 65 god. života - smanjenje dobne granice za vrijeme provedeno na dužnostima sa beneficiranim stažom.

 

 

- muškarci:

 

- smanjenje za 21 god.na dužnosti 12/18--7 god.-----58 god.

 

- smanjenje za 20 god.na dužnosti 12/16--5 god.-----60 god.

 

- smanjenje za 20 god.na dužnosti 12/15--4 god.-----61 god.

 

 

- žene:

 

- smanjenje za 21 god.na dužnosti 12/18---7 god.----53,9 god.

 

- smanjenje za 20 god.na dužnosti 12/16---5 god.----55,9 god.

 

- smanjenje za 20 god.na dužnosti 12/15---4 god.----56,9 god.

 

 

 

 

Korisnici mirovine po članku 11. nemaju ograničenja godinama života.

 

 

Svi koji imaju prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž, jednak ili veći od najpovoljnijeg prosječnog vrijednosnog boda za razdoblju od 1998.g do umirovljenja, oko 40 godina mirovinskog staža, mirovinu nakon 01.01.2013.g. iznad 3.500 kn., iznos mirovine po općim propisima – ZOMO je povoljniji.

 

Sve navedeno može se provjeriti na prethodnim tablicama u privitku.

 

Nepoznavanjem propisa dio korisnika mirovina po Zakonu o umirovljenju DVO i PS prima manje mirovine od 50 kn. do 3.000 kn. mjesečno.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Veza teme:

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

 

 

Uočeni problemi kod primjene povoljnijih propisa, mogućnost korištenja VEĆE MIROVINE po općim propisima ZOMO, za korisnike mirovine po Zakonu o umirovljenju DVO i PS.

 

 

1. Starosna mirovina po općim propisima - ZOMO

(iz mirovine po članku 6. i 6.a Zakona o umirovljenju DVO i PS.)

 

- životna dob korisnika (stariji od 60 god. pa malo koriste internet ,posebno Legalis)

- slabo poznavanje Zakona o mirovinskom osiguranju - ZOMO

- mlađi prijatelji, rodbina a i bivše kolege i suborci ne prenose im svoje nove spoznaje sa Legalisa

- slijepo vjerovanje da je samo ono što im se kaže u HZMO jedino točno

 

 

 

2. Invalidska mirovina po općim propisima - ZOMO

(iz mirovine po članku 11. Zakona o umirovljenju DVO i PS.)

 

 

- zakašnjelim traženjem prava i po općim propisima u nepovrat odlazi određeni broj godina pridodanog staža (pa je i izračun mirovine znatno manji)

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nova sam na forumu, ali sam već "skinula" tablicu za izračun mirovine policijskog službenika i uspjela pomoću podataka sa HZMO izračunat mirovinu. utvrđena svota mirovine je 3.618,17 kn, nakon umanjenja od 8 odnosno 12% na pripadajući iznos mirovine ona iznosi 3.503,99 kn. Sad sam u nedoumici što sa smanjenjem od 10% po Zakonu o smanjenju mirovina određenih odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mir. osiguranju.

Ako dobro čitam taj zakon, na sve mirovine ostvarene po posebnom propisu veće od 3.500,00 kn obračunava se taj porez, ali me buni rečenica iz članka 3 stavak 3 spomenutog zakona koja kaže da "Svota mirovine i mirovinskog primanja, smanjena na temelju ovog zakona, ne može iznositi manje od 3.500,00 kn mjesečno.

Sad me zanima i molim Vas za pojašnjenje, znači li ovo da izračunata mirovina ostaje na 3.500,00 kn, bez obzira što je za 3,99 kn prešla 3.500,00 kn ili ipak ulazi pod odredbe zakona i umanjuje se za 10 % što bi značila da zbog prelaska od nepune 4 kn treba platiti državi porez od 350,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nova sam na forumu, ali sam već "skinula" tablicu za izračun mirovine policijskog službenika i uspjela pomoću podataka sa HZMO izračunat mirovinu. utvrđena svota mirovine je 3.618,17 kn, nakon umanjenja od 8 odnosno 12% na pripadajući iznos mirovine ona iznosi 3.503,99 kn. Sad sam u nedoumici što sa smanjenjem od 10% po Zakonu o smanjenju mirovina određenih odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mir. osiguranju.

Ako dobro čitam taj zakon, na sve mirovine ostvarene po posebnom propisu veće od 3.500,00 kn obračunava se taj porez, ali me buni rečenica iz članka 3 stavak 3 spomenutog zakona koja kaže da "Svota mirovine i mirovinskog primanja, smanjena na temelju ovog zakona, ne može iznositi manje od 3.500,00 kn mjesečno.

Sad me zanima i molim Vas za pojašnjenje, znači li ovo da izračunata mirovina ostaje na 3.500,00 kn, bez obzira što je za 3,99 kn prešla 3.500,00 kn ili ipak ulazi pod odredbe zakona i umanjuje se za 10 % što bi značila da zbog prelaska od nepune 4 kn treba platiti državi porez od 350,00 kn.

 

Dok se od strane hzmo-a donese konačni izračun mirovine , oni če Vam odmah u rješenju objasniti da se mirovina smanjuje za - 10 % ukoliko prelazi 3500 kn, ali s time da ista ne može ići ispod 3500 kn.

 

A što se tiče poreza to je stvar porezne uprave i Vaše porezne kartice , odnosno mogučih poreznih olakšica koje bi utjecale na to da ste oslobođeni plačanja poreza do određne cifre visine mirovine ( recimo prijavljena djeca na poreznoj kartici ili neki drugi uzdržavani član obitelji, status invalidnosti, posebna državna skrb ili slićno ...). Svakako svoju poreznu karticu predajte u područni ured svog HZMO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dok se od strane hzmo-a donese konačni izračun mirovine , oni če Vam odmah u rješenju objasniti da se mirovina smanjuje za - 10 % ukoliko prelazi 3500 kn, ali s time da ista ne može ići ispod 3500 kn.

 

 

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

 

Poštovana DBK1,

 

tablica (formula) za izračun mirovina po Zakonu o umirovljenju DVO i PS sama odrađuje ( provodi) Zakon o smanjenju mirovina ostvarenih po posebnim propisima (smanjenje od 10 %) kako Vam je odgovorio poštovani Kompa.

 

Ali tablica ni konačni obračun mirovine od strane HZMO Vam ne kažu ono što stari korisnici znaju.

 

Mirovina blokirana na 3.500 kn., ne usklađuje se rastom aktalne vrijednosti mirovine dva puta godišnje dok ista ne dostigne iznos od 3.888,90 kn.

Tek tada Bruto mirovina umanjena za 10 % iznosi 3.500,01 kn. i tada nastavlja rasti u postotku rasta aktualne vrijednosti mirovine.

 

Sve navedeno možete probati simulirati u ponuđenim tablicama.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvalna sam na tumačenju , zaista se nije lako snaći u "šumi" propisa, koliko god čovjek bio upućen i proučavao iste.

Vaša tablica je pokazala izračun na 3.500,00 kn, ali kad se provjeri "ručno", izračun je 3.503,99 kn.

Očito je da je tablica, sukladno ovom Vašem obješnjenju, a i odrebi zakona sama zacimentirala mirovinu na 3.500,00 kn. Nažalost, bez obzira na vaše objašnjenje o neusklađivanju tih mirovina, ovo su za nas dobre vijesti, kako kažu, od dva zla odaberi manje.

Molila bih vas jo da mi, ako ste upoznati objasnite i porez na mirovinu u vidu dohotka, negdje se spominje da je osnovni osobni odbitak 2.200,00 kn, a negdje nailazim na podatak da je neoporezivo 3.400,00 kn.

Još jednom, iskreno zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

Poštovana DBK,

 

neoporezivi dio mirovine za samca (nema uzdržavanog člana) iznosi 3.400 kn.

Na razliku do 3.500 kn porez je 12 kn. Na taj iznos još se plaća prirez u postotku koji je u Vašem mjestu stanovanja.

Ako je prirez 10 % onda iznosi 1,2 kn pa bi Vaša Neto mirovina iznosila 3.486,80 kn.

 

 

Ako na svojoj poreznoj kartici imate jednog uzdržavanog člana neoporezivi iznos je 4.500 kn., pa se u Vašem slučaju porez ne obračunava, kao ni prirez.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, s obzirom da sam Vas tek jučer pronašla na forumu, u 24 sata sam pametnija jedno 100 %. Sad barem znamo s čim možemo računati.

Kako stvari u državi stoje, opravdan je strah svih policajaca i vojnih djelatnika da će se ići ako ne na pooštavanje uvjeta za mirovinu, onda barem na nepovoljnije odredbe za izračun mirovine ( šuška se o prosjeku plaće temeljenom na 20, a ne 10 godina kao do sada i Bog zna čemu još). Tako da ispada da na neki način stimuliraju ljude na odlazak u mirovinu.

U svakom slučaju, bitno je znati koliko čovjeku mirovina po današnjim propisima iznosi, pa pratiti razvoj događaja i biti spreman reagirati ukoliko se krene u mjenjanje propisa.

 

Iskreno Vam zahvaljujem na pomoći i pozdravljam Vas iz danas kišnog Dubrovnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, pojasnio mi je našu "situaciju", sad znamo s čim možemo računati.

 

Pozdrav,

 

 

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

Poštovana DBK,

 

ne zaboravite da izračun Bruto starosne mirovine, po općim propisima - ZOMO, uz isti prosječni vrijednosni bod na primjer za:

 

- 20 g. mirovinskog staža iznosi ---------2.000 kn.

- 25 g. mirovinskog staža iznosi ---------2.500 kn.

- 30 g. mirovinskog staža iznosi ---------3.000 kn.

- 35 g. mirovinskog staža iznosi ---------3.500 kn.

- 40 g. mirovinskog staža iznosi ---------4.000 kn.

- 45 g. mirovinskog staža iznosi ---------4.500 kn.

 

Jasno je da je bolje što duže raditi.

 

Također ni svi se ne trebaju bojati izračuna za 20 g. a ne dosadašnjih 10 najpovoljnijih godina.

 

Pogledajte što je o tome pisao poštovani gonzo- stari, njemu su bila bolja primanja (u odnosu na državni prosjek) devedesetih.

 

Ispred sebe imam dva rješenja Vaših kolega koji su tražili priznavanje starosne mirovine i po općim propisima ZOMO.

 

1. primjer,

 

uz mirovinu od 3.501 kn po Zakonu o umirovljenju DVO i PS ostvario je pravo (ispunio uvijete) na starosnu mirovinu po općim propisima ZOMO u iznosu od 6.500 kn.

 

2. primjer,

 

starosna mirovina po općim propisima ZOMO veća 380 kn od mirovine po Zakonu o umirovljenju DVO i PS.

 

Oba koriste mirovinu koja je za branitelja povoljnija.

 

Zato i Vi provjerite koliki je Vaš prosječni vrijednosni bod za posljednjih 15, 20 g., kao i za ukupni radni staž kad imate korisničke stranice HZMO.

Također provjerite kad ispunjavate pravo i na starosnu mirovinu po općim propisima ZOMO i koliko bi iznosila sa trenutno poznatim parametrima.

"Igrajte" se malo i sa nadnevkom umirovljenja (za 2,4 i 6 g.) , adekvatno pridodajte mirovinski staž.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

>Budući da nisam siguran da li i kada ostvarujem pravo na starosnu mirovinu, molim vas za malu pomoć.

Situacija na dan 31.12.2013. (planiram umirovljenje 01.01.2014. godine) je slijedeća:

ukupan staž bez beneficije: 25 godina, 9 mjeseci, 13 dana

beneficirani staz u duplom trajanju 3 godine, 5 mjeseci 19 dana

beneficirani staz 12=16 mjeseci: 5 godina i 10 mjeseci sto ukupno iznosi

35 godina, 1 mjesec i 3 dana. Godište je 1967.

Molim Vas, ako Vam nije veliki problem pomoć kod izračuna kad bi bilo moguće ostvariti pravo na mirovinu po općim propisima, jer mi se čini s obzirom na godište, to nije tsko brzo izgledno. Napominjem da se radi o muškarcu.

Jednako tako, zanima me i da li je moguće kad se navrše godine starosti potrebne za mirovinu po općem zakonu tražiti izmjenu iste, ili to treba procijeniti pri odlasku u mirovinu.

Još samo nešto, kažite mi, prosječan vrijednosni bod za sve godine staža bi bio zbroj svih vrijednosnih bodova podjeljen sa godinama staža, jesam li u pravu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

Poštovana DBK1,

 

na nadnevak 31.12.2013.g. ako ste svih 25.g.09.mj.13.d. bili na beneficiranom stažu 12/16 tada se smanjenje dobne granice za priznavanje starosne mirovine po općim propisima ZOMO izračunava;

 

25 : 4 = 6 g.

 

Na primjer rođeni ste:

* 01.08.1967.

+00.00.0065.

-------------------------

*01.08.2032.

- 00.00.0006.

-------------------------

*01.08.2026. - ostvarujete pravo na starosnu mirovnu po ZOMO.

 

Nekoliko mjeseci prije 01.08.2026.g. u HZMO zatražite priznavanje prava i na starosnu mirovinu po općim propisima ZOMO.

Kad Vam se prizna pravo i na drugu mirovinu koristite onu koja Vam je povoljnija.

 

- da prosječni vrijednosni bod je zbroj svih i podijeljen sa godinama staža.

 

Važno!!

Po umirovljenju od ministarstva u kojem ste bili u radnom odnosu (MUP, MORH) zatražite - Potvrdu o stvarnom beneficiranom stažu- za vrijeme sudjelovanja u Domovinskom ratu (12/15, 12/16 ili 12/18).

 

Istu čuvajte zajedno sa Rješenjem o mirovini po Zakonu o umirovljenju DVO i PS i preslike priložite u privitku zahtjeva za mirovinom po općim propisima.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, potvrdu o beneficiranom stažu sam pribavio, i od MORHA i MUP-a do 30.06.2006. je u duplom trajanju (Do potpisivanja Daytona) a nastavak je 12/16 mjeseci. Svima napominjem da kod rješenja o mirovini ili kod probnog odnosno informativnog obračuna u HZMO dobro provjere točnost izračuna staža, meni su propustili duplo uračunati staž u dvostrukom trajanju ostvaren u MUP-u , jer su površno na staž pridodali samo 4 mjeseca po godini, pa sam trebao intervenirat, a onda su pogrešku ispravili. Dakle, ništa ne treba shvaćat zdravo za gotovo, znaju i oni pogriješit i treba sve kontrolirat.

 

Ugodan dan Vam želim, pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

Poštovana DBK1,

 

radi se o drugoj potvrdi, ta potvrda o kojoj Vi govorite regulira staž 12/24 za vrijeme provedeno u Domovinskom ratu. Ista Vam povećava ukupni mirovinski staž ali ne skraćuje vrijeme odlaska u starosnu mirovinu po općim propisima ZOMO.

 

Trebate zatražiti od ministarstva u kojem ste bili u radnom odnosu za vrijeme provedeno u Domovinskom ratu (MUP i/ili MORH), potvrdu sa stvarnim stažom osiguranja (12/15, 12/16 ili 12/18).

 

Samo takva potvrda skraćuje vrijeme odlaska u starosnu mirovinu po ZOMO, za vrijeme koje ste proveli u DR.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof,

 

S obzirom na činjenicu da je veliki dio redovnog staža koji je kako je navedeno cca 25 godina 20-tak provedeno u MUP-u i MORH-u i procjenu da je za odlazak starosnu mirovinu određena 2026. godina ( i kasnije jer ste Vi po mojim podacima pretpostavili da je cjelokupan staž ostvaren u MUP ili MORH - u), a uz to primanja u tih ostalih 5 nisu bila niti na razini prosjeka nego niže, mislim da je logično da je ipak ovaj sadašnji obračun koji uzima 10 najpovoljnijih godina za nas i najpovoljniji, jer su to i uistinu "najbolje" godine naravno, govorimo o dohotku.

 

A kad dođe na red i mogućnost odlaska u "redovnu mirovinu", vidjet ćemo.

 

Pozdrav, hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prof,

 

Molit cu Vas pomoc oko probnog izracuna prijevremene mirovine, mup, 31 god.staza, branitelj,rodj.1967, cisto okvirno da znam o kojoj je sumi rijec, putem Vase tablice se ne snalazim najbolje .. takodjer ne znam ima li zvanje narednika kakvu svrhu u tom izracunu, te da li ce ulazak u EU mijenjati promijeniti postojece uvjete?

 

unaprijed zahvalan!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prof,

 

Molit cu Vas pomoc oko probnog izracuna prijevremene mirovine, mup, 31 god.staza, branitelj,rodj.1967, cisto okvirno da znam o kojoj je sumi rijec, putem Vase tablice se ne snalazim najbolje .. takodjer ne znam ima li zvanje narednika kakvu svrhu u tom izracunu, te da li ce ulazak u EU mijenjati promijeniti postojece uvjete?

 

unaprijed zahvalan!

 

"poilicijske mirovine" obiđno iznose oko 60 % od prosjeka svih plaća - koje je isti umirovljenik primao netto, dok je radio.

 

To je ovako okvirno, da se okvirno nađeš di si bez ikakvih preciznih izračuna.

 

 

Znači ako ti je prosjek svih netto plaća bilo otprilike 6.000,00 kn, mirovina će biti 60 % od te cifre, znači oko 3500-3600 kn.

Ako je prosjek netto plaća bilo oko 5.000,00 onda će mirovina biti oko 2900-3000 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

Poštovani Fango,

 

što Vam je nepoznato u tablicama ?

 

1. Vaš nadnevak rođenja

2. Nadnevak Vašeg planiranog (ili ostvarenog) umirovljenja

3. Vaš prosječni vrijednosni bod (od 98.g. do umirovljenja)

4. Vaš prosječni vrijednosni bod - za ukupni radni staž

5. Vaš mirovinski staž u trenutku umirovljenja

 

ili

 

6. Vaša primanja od 98.g. do umirovljenja

 

7. Vaša primanja tijekom radnog staža

 

 

 

Ako Vam je sve poznato, samo upišite svoje podatke i rezultati su tu, onda su Vam poznati i jednostavno usporedivi iznosi Vaših potencijalnih mirovina:

 

1. po Zakonu o umirovljenju DVO i PS (povlaštena mirovina) i

 

2. po općim propisima - ZOMO (civilna, normalna, nepovlaštena mirovina)

 

 

Nakon toga provjerite koje od tih mirovina i kada ( ostvarujete uvijete) možete i želite koristiti.

 

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Najpovoljni prosječni vrijednosni bod od 1998. do umirovljenja - 17.02.2013..xlsx

Probni izračun svih mirovina za DVO i PS -17.02.2012.xlsx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

Poštovani Fango,

 

što Vam je nepoznato u tablicama ?

 

1. Vaš nadnevak rođenja

2. Nadnevak Vašeg planiranog (ili ostvarenog) umirovljenja

3. Vaš prosječni vrijednosni bod (od 98.g. do umirovljenja)

4. Vaš prosječni vrijednosni bod - za ukupni radni staž

5. Vaš mirovinski staž u trenutku umirovljenja

 

ili

 

6. Vaša primanja od 98.g. do umirovljenja

 

7. Vaša primanja tijekom radnog staža

 

 

 

Ako Vam je sve poznato, samo upišite svoje podatke i rezultati su tu, onda su Vam poznati i jednostavno usporedivi iznosi Vaših potencijalnih mirovina:

 

1. po Zakonu o umirovljenju DVO i PS (povlaštena mirovina) i

 

2. po općim propisima - ZOMO (civilna, normalna, nepovlaštena mirovina)

 

 

Nakon toga provjerite koje od tih mirovina i kada ( ostvarujete uvijete) možete i želite koristiti.

 

 

 

 

 

Lijep pozdrav

 

 

Postovani,

 

Ocito da nesto nisam dobro unosio jer sam dobijao iznose oko 2380-2400kn, prosjek neto placa nisam gledao jer su za tablicu bili vazni bruto iznosi .. osobna zvanja prilikom odlaska u mirovinu nisu bitna, tj. nemaju utjecaja na visinu iste?

 

hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

Poštovani fango,

 

potrebni su samo bruto iznosi plaća. Možda je u tome problem (ti iznosi su mali) pa su mali iznosi bruto mirovina samo posljedica.

 

Osobno zvanje je važno pri izračunu mirovina po Zakonu o braniteljima.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Veza teme:

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

Poštovani fango,

 

pri izračunu mirovine po Zakonu o umirovljenju DVO i PS ne postoji minimalna mirovina za razliku od drugih Zakona po kojima branitelji mogu biti umirovljeni (opći propisi - ZOMO i Zakon o braniteljima)

 

U privitku je izvod iz statističkih informacija HZMO broj 4/2012.g.

 

 

Lijep pozdrav

Izvod iz Statističkih informacija HZMO.docx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

 

Poštovani Draganec,

 

nadam se da je sada bolje.

 

 

Lijep pozdrav

Izvod iz Statističkih informacija HZMO.doc

Izvod iz Statističkih informacija HZMO - korisnici mirovina po posebnim propisima.doc

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

 

Usporedba bruto iznosa (i trenutnih odnosa) mirovina korisnika starosne mirovine po čl.6. Zakona o umirovljenju DVO i PS sa iznosima mirovina korisnika starosne mirovine po općim propisima - ZOMO.

 

Različiti vrijednosni bodovi, svi sa 40 g. mirovinskog staža.

 

 

Vrijed.bod-------mir.DVO i PS-------mir.po ZOMO

----------------------------------------------------------

 

0,7-----------------2.419 kn.-------najniža mirovina

 

0,8-----------------2.743 kn.-------najniža mirovina

 

0,9-----------------3.057 kn.-----------2.724 kn.

 

1,0-----------------3.361 kn.-----------3.027 kn.

 

1,0457-------------3.500 kn.-----------3.166 kn.

 

1,2-----------------3.567 kn.-----------3.558 kn.

 

1,4-----------------4.089 kn.-----------4.237 kn.

 

1,7-----------------4.842 kn.-----------5.145 kn.

 

2,0-----------------5.588 kn.-----------6.053 kn.

 

2,5-----------------6.832 kn.-----------7.567 kn.

 

2,9922-------------8.057 kn.-----------9.056 kn.

 

 

Isti je odnos mirovina, korisnika po članku 11. Zakona o umirovljenju DVO i PS (opća nesposobnost – zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti) prema mirovinama korisnika invalidskih mirovina po općim propisima –ZOMO (opća nesposobnost – zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti).

 

Još veća je razlika kod korisnika mirovine po članku 6.a. Zakona o umirovljenju DVO i PS ako su ostvarili pravo i na starosnu mirovinu po općim propisima – ZOMO, posebno ako im je vrijednosni bod za ukupni radni staž veći od vrijednosnog boda od 1998.g- do umirovljenja kao pripadnicima gardijskih brigada, specijalnoj policiji, pilotima i.t.d.

 

 

(Napomena: Mirovina "blokirana" na 3.500 kn. temeljem posebnog Zakona o smanjenju mirovina od 10 % ne raste 2 do 5 godina, bez obzira na rast aktualne vrijednosti mirovine (AVM) dva puta godišnje.)

 

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem !

Pitanje:

Početkom 2001. god. umirovljen po čl.11 OSO ( MUP ) opća, RVI TRAJNO 30/70. Viši polic. narednik, šef smjene. Dragovoljac Domovinskog rata 5 god.5 mj. i 6 dana. Mirovina 3.572,56 kn + 153 invalidnine. Da li je u redu ?

Korisnici kojima su mirovine priznate i / ili određene prema posebnim propisima za prosinac 2012. god.... isplata u siječnju 2013. god... itd.

Još jednom molim informaciju.... da li sam možda zakinut po primanju mirovine ili ne.

Zahvaljujem unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

Poštovani Draganec,

 

nemam kompetencije (obrazovanje ni životno iskustvo) za odgovor na Vaše pitanje.

Za točnost obračuna mirovine po Zakonu o pravima branitelja na drugoj temi zatražite mišljenje poštovanog Mrljavaca i drugih korisnika koji to dobro znaju.

 

Branitelji, djelatne vojne osobe i policijski službenici (DVO i PS) imaju mogučnost i pravo (pod određenim uvijetima svakog zakona) na umirovljenje ili korištenje mirovine (naknadno ostvareno pravo) po :

 

1 .Zakonu o pravima hrvatskih branitelja

2. Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba

3. Zakonu o općim propisima - ZOMO

 

U tablicama u privitku ove teme može se izračunati mirovina po posljednja dva zakona i usporediti ih međusobno, kao i sa poznatom mirovinom (tko je koristi) po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja.

Napokon postaje jasno koja je mirovina veća pa onda i povoljnija (stabilnija, posebno ako je po općim propisima - ZOMO veća) te koju ZATRAŽITI ZA ISPLATU.

 

Posebnu pozornost obratiti na prethodnu objavu, koja je mirovina i komu povoljnija?

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem !

Pitanje:

Početkom 2001. god. umirovljen po čl.11 OSO ( MUP ) opća, RVI TRAJNO 30/70. Viši polic. narednik, šef smjene. Dragovoljac Domovinskog rata 5 god.5 mj. i 6 dana. Mirovina 3.572,56 kn + 153 invalidnine. Da li je u redu ?

Korisnici kojima su mirovine priznate i / ili određene prema posebnim propisima za prosinac 2012. god.... isplata u siječnju 2013. god... itd.

Još jednom molim informaciju.... da li sam možda zakinut po primanju mirovine ili ne.

Zahvaljujem unaprijed!

 

Kako misliš zakinut ?

 

Jel misliš da bi trebao biti u tzv. braniteljskoj mirovini s obzirom da imaš status rvi ? Da bi trebala biti veća od ove sada ?

 

Ako tako misliš onda zatraži od hzmo-a prevođenje mirovine u invalidsku a po zakonu o braniteljima. Da li će ta mirovina biti povoljnija po tebe to češ znati nakon izračuna iste. Odeš do područne službe hzmo-a i zatražiš tamo razgovor sa njihovim pravnikom koji će te besplatno savjetovati o tvojim mogučnostima prvođenja iz jedne u drugu mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani,

Molio bih znalce, koji znaju točno izračunati benificirani radni staž.

Potrebno mi je radi okvirnog izračuna mirovine po čl. 6. Teta u Tvrtkovoj je krivo izračunala,

te moraju raditi novo rješenje. Da me ne bi opet "pokušali" zeznuti, mislim da bi bilo dobro imati izračun staža iz više izvora,

koje bih mogao usporediti sa izračunom iz Mirovinskog.

 

Netko je ovdje na Forumu naveo kako je bitno da se dobro prouči rješenje o mirovini, što je savjet zlata vrijedan,

jer su doista u stanju napraviti katastrofalne greške, posebno u obračunu staža!

 

1.9.1991 - 31.12.1991 (12/24)

15.4.1992 - 30.6.1996 (12/24)

1.7.1996 - 31.3.2013 (12/16)

 

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani omamljeni,

 

Doista su u stanju napraviti velike propuste, zato dobro pripazite i na druge elemente, da ne propustite rokove žalbe.

 

 

Vaš mirovinski staž je:

 

----- efektivni 18 dana 03 mjeseca 21 godinu

+ beneficirani 24 dana 08 mjeseci 08 godina

 

_____________________________________

 

------Ukupno: 12 dana 00 mjeseci 30 godina

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani omamljeni,

 

Doista su u stanju napraviti velike propuste, zato dobro pripazite i na druge elemente, da ne propustite rokove žalbe.

 

 

Vaš mirovinski staž je:

 

----- efektivni 18 dana 03 mjeseca 21 godinu

+ beneficirani 24 dana 08 mjeseci 08 godina

 

_____________________________________

 

------Ukupno: 12 dana 00 mjeseci 30 godina

 

Lijep pozdrav

 

Poštovani prof.

 

Zahvala na brzom odgovoru, sukladno Vašem izračunu staža, izlazi kako je osobni bod 30,0329, koji se uvećava za 45%?

 

Pozdrav,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

 

Usporedba iznosa (i trenutnih odnosa) bruto mirovina za NOVE korisnike starosne mirovine po čl.6 Zakona o umirovljenju DVO i PS sa iznosima mirovina korisnika starosne mirovine po općim propisima - ZOMO.

--------------Aktualna vrijednost mirovine-AVM iznosi 60,32

 

Različiti vrijednosni bodovi, svi sa 40 g. mirovinskog staža.

 

Vrijed.bod-------mir.DVO i PS-------mir.po ZOMO

----------------------------------------------------------

0,7-----------------2.449 kn.-----------2.145 kn.

 

0,8-----------------2.775 kn.-----------2.451 kn.

 

0,9-----------------3.091 kn.-----------2.758 kn.

 

1,0-----------------3.399 kn.-----------3.064 kn.

 

1,1424-------------3.500 kn.-----------3.501 kn.

 

1,2-----------------3.606 kn.-----------3.677 kn.

 

1,4-----------------4.135 kn.-----------4.290 kn.

 

1,7-----------------4.894 kn.-----------5.209 kn.

 

2,0-----------------5.650 kn.-----------6.129 kn.

 

2,5-----------------6.909 kn.-----------7.661 kn.

 

2,9922--------------8.149 kn.-----------9.169 kn.

 

Isti je odnos mirovina, korisnika po članku 11. Zakona o umirovljenju DVO i PS (opća nesposobnost – zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti) prema mirovinama korisnika invalidskih mirovina po općim propisima –ZOMO (opća nesposobnost – zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti).

Posebno je veća razlika kod korisnika mirovine po članku 6.a. Zakona o umirovljenju DVO i PS ako su ostvarili pravo i na starosnu mirovinu po općim propisima – ZOMO, ako im je vrijednosni bod za ukupni radni staž veći od vrijednosnog boda od 1998.g- do umirovljenja.

 

Koja je od ovih mirovina “privilegirana” po iznosu i komu?

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

 

Prva inačica - simulacija odnosa mirovina ako dođe do promjene formule za izračun mirovine za DVO i PS.

Usporedba iznosa mirovina za korisnike starosne mirovine po čl.6 Zakona o umirovljenju DVO i PS sa iznosima mirovina korisnika starosne mirovine po općim propisima - ZOMO.

 

Izračun mirovina za DVO i PS uz uvećanje od 30 % umjesto dosadašnjih 45 %, bez primjene članka 9 a. ali uz smanjenje od 10 % za mirovine određene po posebnim propisima iznad 3.500 kn.

 

-----------------Aktualna vrijednost mirovine-AVM iznosi 60,32

Različiti vrijednosni bodovi, svi sa 40 g. mirovinskog staža.

 

Vrijed.bod-------mir.DVO i PS-------mir.po ZOMO

----------------------------------------------------------

 

0,7-----------------2.196 kn.-----------2.338,80 kn.

 

0,8-----------------2.509 kn.-----------2.451 kn.

 

0,9-----------------2.823 kn.-----------2.758 kn.

 

1,0-----------------3.137 kn.-----------3.064 kn.

 

1,1424-------------3.500 kn.-----------3.501 kn.

 

1,2-----------------3.500 kn.-----------3.677 kn.

 

1,4-----------------3.952 kn.-----------4.290 kn.

 

1,7-----------------4.799 kn.-----------5.209 kn.

 

2,0-----------------5.646 kn.-----------6.129 kn.

 

2,5-----------------7.057 kn.-----------7.661 kn.

 

2,9922--------------8.252 kn.-----------9.169 kn.

 

Rezultat je:

 

- Smanjenje mirovina u odnosu na dosadašnje za DVO i PS u inosima do 5.650 kn, posebno do 3.500 kn od cca 10 % (zato je i Sindikat policije RH protiv).

- Minimalni rast mirovina za DVO i PS većih od 5.700 kn.

- “privilegirana” po iznosima bi bila mirovina po općim propisima – ZOMO.

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

 

 

Raščlamba sadašnje formule za izračun mirovine za DVO i PS (uvećanje 45 %) i moguće inačice sa uvećanjem 30 %.

 

1. predlagatelj nije simulirao sadašnju formulu (40 g. staža i isti prosječni bod) i spoznao da su mirovine DVO i PS iznad 3.500 kn. manje od mirovina po općim propisima-ZOMO.

2. i dalje smatra da je Zakon o umirovljenju DVO i PS poseban propis (povoljniji izračun) te umanjuje mirovine iznad 3.500 kn. za 10 %.

3. mirovine po ZOMO se uvećavaju za 27 % a mirovine za DVO i PS za 30 % ali se onda smanjuju za 10 %.

 

Rezultat je:

 

- mirovina po ZOMO od 3.000 kn. x 1.27 - iznosi 3.810 kn.

 

- mirovina DVO i PS od 3.000 kn. x 1,30 = 3.900 – 10% - iznosi 3.510 kn.

 

- najniža mirovina za DVO i PS ne postoji a po ZOMO iznosi 2.338,80 kn.

 

- najviša mirovina za DVO i PS iznosi 8.252 kn. - bruto.

 

- a najviša mirovina po ZOMO iznosi 9.169 kn. – bruto.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana DBK1,

 

možda se ne snalazite u primjeni tablica za izračun mirovina i po općim propisima - ZOMO pa sam ih prilagodio, nalaze se u privitku.

 

Ako bude problema javite se.

 

Poštovani!

Pregledom Vaše tablice osobno smatram da sam zakinut glede isplate mirovine. Nastojat ću pojasniti.

Otišao sam u mirovinu iz MUP-a 01.01.2001. god. po čl.11 ( najprije zbog prof.nesposobnosti, a 16.08.2005. zbog opće.TRAJNI HRVI od 2009. god. 30% rat 70% izvan tih okolnosti.

Na radnom mjestu Rješenjem ministra sa 01.01.1996.god. raspoređen sam na radno mjesto šefa smjene PP za koje je utvrđeno zvanje SAMOSTALNI NAREDNIK. Zatim 23.12.2006. god. Rješenjem Načelnika PU radi utvrđivanja vrijednosnog boda dobivam čin VIŠI POLIC.NAREDNIK.

Rješenjem HZMO od 04.07.2007. god. podnosim Zahtjev za ponovno određivanje inval. mirovine.

Tom prilikom počevši od 01.05.2006.god. inval. mirovinu mi izračunavaju tako da se prosječni vrijednosni bodovi 1,2297 pomnože sa polaznim faktorom 1,85 i mirovinskim stažem od 40 god. što iznosi 90,9960.

Ovako određenei osobni bodovi povečavaju se za 45% te iznose 131,9442.

U tom Rješenju zatim stoji da usklađena mirovina s novom aktualnom vrijednošću mirovine počevši od 01.07.2006. god. iznosi 3.345,67 kn mjesečno. Počevši od 01.01.2007. god. usklađena inval. mirovina iznosi 3.389,17 kn mjesečno.

Dan s kojim osiguraniku pripada pravo i isplata invl. mirovine određen prema članku 133. ZOPHBDRa.

 

Mirovinski staž iznosi od dana nastanka trajnog gubitka sposobnosti za rad 24 god. 3 mjeseca i 15 dana.

 

Pridodani staž, prema čl.29. ZOMO-a iznosi 8 god. 1 mj. i 4 dana

Vrijednosni bod 1,2297 ( stožerni narednik )

 

Ako sam bio jasan. Sada mi je mirovina 3.616,93 kn + 153 kn invalidnina.

Navršio sam 54 god.

Smatram da sam zakinut za čin radi utvrđivanja vrijednosnog boda temeljem Pravilnika policijskih zvanja prema činovima pripadnika vojnih postrojbi broj: 511-01-52-22217-2005. od 02.studenog 2005.god.

Također smatram da sam zakinut i kod izračuna mirovine, usporedivši je sa tablicom izračuna svih mirovina po općim propisima - ZOMO.

 

Tom prilikom Vas molim za savjet i pomoć.

Hvala unaprijed.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Draganec,

 

Vaš prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž iznosi oko 0.9 pa ga primjenite u pomenutoj tablici.

 

Lijep pozdrav

 

Poštovani prof.

Vidljivo je po rješenju HZMO-a da vrijednosni bod iznosi 0,9403 a ostvareni su u obračunskom razdoblju od 1979. - 2000. god.

Osobno mi je žao, ali ne " kontam ". Gledam u tablicu....???

Ponovno Vas pitam da li je temeljem gore iznesenog, mirovina izračunata dobro ili ne i da li bi traženjem zahtjeva za zvanje prema novom pravilniku poboljšao mirovinu?

Samo zvanje ( čin ) bio bi povoljniji temelj za izračunavanje vrijednosnog boda od strane HZMO-a.

 

Lijepi pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

 

Poštovani Draganec,

 

 

Rezultat je 2.881,32 kn.

 

 

Pri izračunu zaboravite osobni čin, zvanje, ustrojbeno mjesto, prevođenje i ostalo iz mirovine po Zakonu o pravima branitelja.

Sve su Vam dobro objasnili pri posljednjem posjetu u HZMO.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

 

Poštovani Draganec,

 

 

Rezultat je 2.881,32 kn.

 

 

Pri izračunu zaboravite osobni čin, zvanje, ustrojbeno mjesto, prevođenje i ostalo iz mirovine po Zakonu o pravima branitelja.

Sve su Vam dobro objasnili pri posljednjem posjetu u HZMO.

 

Lijep pozdrav

 

Hvala prof.

Šta je tu je.

Poslat ću još zahtjev za zvanje temeljem novog pravilnika. Napisan je samo poslati uz povratnicu i popratnim rješenjima. Kak bude.

Još jednom LP !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Pregledom Vaše tablice osobno smatram da sam zakinut glede isplate mirovine. Nastojat ću pojasniti.

Otišao sam u mirovinu iz MUP-a 01.01.2001. god. po čl.11 ( najprije zbog prof.nesposobnosti, a 16.08.2005. zbog opće.TRAJNI HRVI od 2009. god. 30% rat 70% izvan tih okolnosti.

Na radnom mjestu Rješenjem ministra sa 01.01.1996.god. raspoređen sam na radno mjesto šefa smjene PP za koje je utvrđeno zvanje SAMOSTALNI NAREDNIK. Zatim 23.12.2006. god. Rješenjem Načelnika PU radi utvrđivanja vrijednosnog boda dobivam čin VIŠI POLIC.NAREDNIK.

Rješenjem HZMO od 04.07.2007. god. podnosim Zahtjev za ponovno određivanje inval. mirovine.

Tom prilikom počevši od 01.05.2006.god. inval. mirovinu mi izračunavaju tako da se prosječni vrijednosni bodovi 1,2297 pomnože sa polaznim faktorom 1,85 i mirovinskim stažem od 40 god. što iznosi 90,9960.

Ovako određenei osobni bodovi povečavaju se za 45% te iznose 131,9442.

U tom Rješenju zatim stoji da usklađena mirovina s novom aktualnom vrijednošću mirovine počevši od 01.07.2006. god. iznosi 3.345,67 kn mjesečno. Počevši od 01.01.2007. god. usklađena inval. mirovina iznosi 3.389,17 kn mjesečno.

Dan s kojim osiguraniku pripada pravo i isplata invl. mirovine određen prema članku 133. ZOPHBDRa.

 

Mirovinski staž iznosi od dana nastanka trajnog gubitka sposobnosti za rad 24 god. 3 mjeseca i 15 dana.

 

Pridodani staž, prema čl.29. ZOMO-a iznosi 8 god. 1 mj. i 4 dana

Vrijednosni bod 1,2297 ( stožerni narednik )

 

Ako sam bio jasan. Sada mi je mirovina 3.616,93 kn + 153 kn invalidnina.

Navršio sam 54 god.

Smatram da sam zakinut za čin radi utvrđivanja vrijednosnog boda temeljem Pravilnika policijskih zvanja prema činovima pripadnika vojnih postrojbi broj: 511-01-52-22217-2005. od 02.studenog 2005.god.

Također smatram da sam zakinut i kod izračuna mirovine, usporedivši je sa tablicom izračuna svih mirovina po općim propisima - ZOMO.

 

Tom prilikom Vas molim za savjet i pomoć.

Hvala unaprijed.

 

 

Lijep pozdrav

 

Poštovani prof.

Molim Vas da mi pojasnite čl.29. ZOMO-a. Pročitao sam čl. ali ne razumijem da li će mi mirovina kada navršim 55 god. života za koji mjesec biti veča ili manja, temeljem gore opisanog i da li će HZMO to automatski obračunavati ili je potreban zahtjev za novi izračun.

Znači... do 55. god. od 2/3, a nakon 55.god. do navršene 60. god. života osiguranika u trajanju od 1/2.. Koliko?

Drugo pitanje: Da li moja supruga ( navršila 50 god. ) u slučaju moje smrti ima pravo na obiteljsku mirovinu i u kojem iznosu. Mislim da je 70%, ali obzirom da sam trajni HRVI, možda je drugačiji izračun. Djeca punoljetna, završila fakultete.

Još jednom izvinite i hvala.

LP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izracun mirovine?

 

Poznato je;

 

- da je mirovinsko osiguranje u Republici Hrvatskoj, osim općim propisima (Zakonom o mirovinskom osiguranju u daljnjem tekstu ZOMO) uređeno i posebnim zakonskim propisima, kojima je na povoljniji način uređeno određivanje i/ili ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja,

- da Program gospodarskog oporavka Vlade RH predviđa reviziju sustava mirovina stečenih po posebnim uvjetima i njihovo smanjivanje, odnosno izjednačavanje sa mirovinama ostvarenih po općim propisima ZOMO.

 

Ali što se tiče mirovina određenih pod povoljnijim uvjetima pogrešno je, kada je riječ o mirovinama djelatnih vojnih osoba i policijskih službenika, stavljati znak jednakosti između mirovina određenih po posebnim propisima, odnosno povoljnijim uvjetima i obavezno većeg iznosa mirovina od onih određenih po općim propisima – ZOMO.

 

Ovo je posljedica permanentno krivog sagledavanja i provedbe zakonske regulative od strane djelatnika HZMO.

 

Člankom 7. i 8. Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i PS («Narodne novine» br. 128/99.) propisano je da se vrijednosni bodovi osiguranika radi određivanja mirovine utvrđuju u bilo kojih za osiguranika najpovoljnijih uzastopnih 10 kalendarskih godina od 1. siječnja 1998. do umirovljenja i uvećavaju se za 45%.

 

Međutim, nasuprot tom povoljnijem uvjetu stoje dva nepovoljnija uvjeta kod obračuna mirovine za djelatne vojne osobe i policijske službenike, a to su:

 

- članak 6. i 7. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i PS («Narodne novine» br. 22/2002.) prema kojima se mirovine, umanjuju zavisno od iznosa, od 8% do 20%,

- članak 2. i 3. Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju (“Narodne novine“ br. 71/10.) - smanjenje 10%.

 

 

Kao i dva povoljnija uvjeta kod obračuna mirovina po općim propisima – ZOMO:

 

 

- članak 3. Zakona o dodatku na mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju (Narodne novine“ br. 79/07.) od 2010.g. povećava iste u iznosu od 27%.

- primjena prosječnog vrijednosnog boda za ukupni radni staž za one kojima je isti jednak ili veći od prosječnog vrijednosnog boda od 1998.g. do umirovljenja.

 

Te uvjet:

 

- mirovina obračunata po posebnom propisu ne može biti manja od mirovine po općim propisima – ZOMO, članak 9.a stavak 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i PS («Narodne novine» br. 22/2002.)

 

Stalnim neuvažavanjem navedenih činjenica (od strane djelatnika HZMO) o posebnostima mirovina za DVO i PS, te bar jednakosti s korisnicima mirovina određenih prema općim propisima, povrijeđeno je legitimno očekivanje i materijalna prava korisnika mirovina po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i PS.

 

Osim povrede spomenutih zakona osnovanom se ukazuje i sumnja da je povrijeđeno i načelo razmjernosti.

Upitno je da li je ovo smanjivanje razmjerno cilju i svrsi koji se želio postići.

Odnosno je li prekomjerno smanjenje mirovina (znatno ispod iznosa po općim propisima) za dio djelatnih vojnih osoba i policijskih službenika (ušteda za HZMO) vrijedno stvaranja osjećaja pravne nesigurnosti i nepovjerenja u pravni poredak.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani omamljeni,

 

Doista su u stanju napraviti velike propuste, zato dobro pripazite i na druge elemente, da ne propustite rokove žalbe.

 

 

Vaš mirovinski staž je:

 

----- efektivni 18 dana 03 mjeseca 21 godinu

+ beneficirani 24 dana 08 mjeseci 08 godina

 

_____________________________________

 

------Ukupno: 12 dana 00 mjeseci 30 godina

 

Lijep pozdrav

 

Poštovani,

 

Kako ste izračunali beneficirani staž: ??

1. period: 00 04 00 + 2.period: 04 02 16 + 3. period: 05 07 00 = 10 god 01 mj 16d

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani omamljeni,

 

Ispričavam se, napravio sam pogrešku pri izračunu Vašeg staža.

 

 

Vaš stvarni mirovinski staž je:

 

----- efektivni 17 dana 03 mjeseca 21 godinu

+ beneficirani 16 dana 01 mjeseci 10 godina

 

_____________________________________

 

------Ukupno: 03 dana 05 mjeseci 31 godina

 

 

 

Poštovana lily blu,

 

 

Zahvaljujem na Vašim zapažanjima i primjedbi za izračun beneficiranog staža.

Dijelio sam s četiri umjesto s tri za vrijeme provedeno na dužnostima 12/16.

Kad bi bar s takvom pažnjom čitali, pregledavali i promišljali o temama a naročito prilozima – tablicama za usporedni izračun mirovina korisnici zbog kojih pišem ovu temu, umirovljene djelatne osobe i policijski službenici.

 

Posebno bivši pripadnici gardijskih postrojbi i specijalne policije koji trpe najveću štetu.

 

 

Veliko Vam HVALA.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani omamljeni,

 

Ispričavam se, napravio sam pogrešku pri izračunu Vašeg staža.

 

 

Vaš stvarni mirovinski staž je:

 

----- efektivni 17 dana 03 mjeseca 21 godinu

+ beneficirani 16 dana 01 mjeseci 10 godina

 

_____________________________________

 

------Ukupno: 03 dana 05 mjeseci 31 godina

 

 

poštovani prof,

 

nije bed, skužio sam ovu malu grešku, ali do prije par dana nisam imao vremena za pregled foruma. uglavnom, druga dva izvora su utvrdila točan staž, kako je gore navedeno!

 

srdačno,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani korisnici mirovina po posebnom propisu,

 

 

 

1. Djelatne vojne osobe, policijski službenici i ovlaštene osobe - DVO i PS,

 

–12.001 umirovljenika, prosječna mirovina iznosi -3.511,97 kn.

 

 

 

2. Radnici na određenim poslovima u unutarnjim poslovima i pravosuđu,

 

–16.448 umirovljenika, prosječna mirovina iznosi -3.849,69 kn.

 

 

Koliko od Vas je izračunalo mirovinu i po općim propisima – ZOMO.

 

Pratite li razmišljanja o mirovinama po posebnim propisima.

 

OZBILJNE najave su, možda se neće usklađivati kao i mirovine po općim propisima, rastom AVM (aktualne vrijednosti mirovine).

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Usporedba iznosa (i trenutnih odnosa) bruto mirovina za NOVE

korisnike starosne mirovine po čl.6 Zakona o mirovinskom

osiguranju DVO i PS sa iznosima mirovina korisnika starosne

mirovine po općim propisima - ZOMO.

 

Nova aktualna vrijednost mirovine – AVM - 60,92

 

 

Različiti vrijednosni bodovi, svi sa 40 g. mirovinskog staža.

 

 

Vrijed. bod-------mir. DVO i PS-------mir. po ZOMO

----------------------------------------------------------

 

0,6682-------------2.361 kn.-----------2.362 kn.

 

0,7-----------------2.473 kn.-----------2.362 kn.

 

0,7633-------------2.681 kn.-----------2.362 kn.

 

0,8-----------------2.801 kn.-----------2.476 kn.

 

0,9-----------------3.118 kn.-----------2.785 kn.

 

1,0-----------------3.429 kn.-----------3.095 kn.

 

1,1310-------------3.500 kn.---------- 3.501 kn.

 

1,2-----------------3.637 kn.-----------3.714 kn.

 

1,4-----------------4.172 kn.-----------4.333 kn.

 

1,6-----------------4.682 kn.-----------4.952 kn.

 

1,8-----------------5.191 kn.-----------5.571 kn.

 

2,0-----------------5.700 kn.-----------6.189 kn.

 

2,5-----------------6.972 kn.-----------7.737 kn.

 

2,9922-------------8.224 kn.-----------9.260 kn.

 

3,0253-------------8.333 kn.-----------9.260 kn.

 

 

Isti je odnos mirovina, korisnika po članku 11. Zakona o

mirovinskom osiguranju DVO i PS (opća nesposobnost

– zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti) prema

mirovinama korisnika invalidskih mirovina po općim propisima

–ZOMO (opća nesposobnost – zbog povrede na radu ili

profesionalne bolesti).

 

 

Koja od ovih mirovina je PRIVILEGIRANA, POVLAŠTENA

po iznosu ????

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani sivko,

 

Pretpostavio sam, sve pod istim uvjetima;

 

1.starosna mirovina

 

-godine života

-mirovinskog staža

-prosječni vrijednosni bod

 

2.invalidska mirovina (ozljeda na radu ili profesionalna bolest)

 

-godine života

-mirovinskog staža

-prosječni vrijednosni bod

 

 

 

Pitam Vas, koja je mirovina PRIVILEGIRANA, POVLAŠTENA

po iznosu, zbog rezultata ???

 

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovana gospodo umirovljenici,

 

Umirovljeni po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja

djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih

osoba i koristite mirovinu po člancima 6. i 6.a tog Zakona u

 

- 2014. godini možete zatražiti priznavanje prava i na starosnu

mirovinu po općim propisima - ZOMO, ako ste navršili godine života za priznavanje iste.

 

 

Starosna mirovina 65 god. života. – uz smanjenje dobne granice za

vrijeme provedeno na dužnostima sa beneficiranim stažom kako slijedi:

 

 

Muškarci:

 

- smanjenje za 24 god. na dužnosti 12/18---8 god.-----57 god.

 

- smanjenje za 24 god. na dužnosti 12/16---6 god.-----59 god.

 

- smanjenje za 20 god. na dužnosti 12/15---4 god.-----61 god.

 

 

Žene:

 

- smanjenje za 24 god. na dužnosti 12/18---8 god.-----53 god.

 

- smanjenje za 24 god. na dužnosti 12/16---6 god.-----55 god.

 

- smanjenje za 20 god. na dužnosti 12/15---4 god.-----57 god.

 

 

 

 

Korisnici mirovine po članku 11. NEMAJU ograničenja godinama života, mogu ODMAH podnijeti zahtjev za priznavanje prava na mirovinu i po općim propisima – ZOMO ako je ista povoljnija.

 

 

SVI koji imaju prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž, JEDNAK ili VEĆI

od najpovoljnijeg prosječnog vrijednosnog boda za razdoblju od

1998.g. do umirovljenja, oko 40 godina mirovinskog staža, bruto mirovinu iznad 3.500 kn., iznos mirovine po općim propisima – ZOMO je povoljniji.

 

Sve navedeno može se provjeriti na prethodnoj tablici.

 

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Usporedba IZNOSA (i trenutnih ODNOSA) bruto mirovina za NOVE

korisnike invalidske mirovine po čl. 11 Zakona o umirovljenju DVO

i PS (OPĆA nesposobnost – zbog povrede na radu ili profesionalne

bolesti) sa iznosima mirovina korisnika invalidske mirovine po općim propisima – ZOMO (OPĆA nesposobnost – zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti).

 

 

Aktualna vrijednost mirovine – AVM - 60,92

 

 

Obračun sa najmanje 40 g. mirovinskog staža, bez obzira na

stvarni mirovinski staž /definirano zakonima/.

 

 

Različiti vrijednosni bodovi:

 

 

Vrijed. bod-------mir. DVO i PS-------mir. po ZOMO

----------------------------------------------------------

 

0,6682------------2.361 kn.----------- 2.362 kn.

 

0,7633------------2.681 kn.----------- 2.362 kn.

 

0,9-----------------3.118 kn.-----------2.785 kn.

 

1,1312------------3.500 kn.------------3.501 kn.

 

1,2-----------------3.637 kn.-----------3.714 kn.

 

1,4-----------------4.172 kn.-----------4.333 kn.

 

1,6-----------------4.682 kn.-----------4.952 kn.

 

1,8-----------------5.191 kn.-----------5.571 kn.

 

2,0-----------------5.700 kn.-----------6.189 kn.

 

2,5-----------------6.972 kn.-----------7.737 kn.

 

2,9922-------------8.224 kn.-----------9.260 kn.

 

3,0253-------------8.333 kn.-----------9.260 kn.

 

 

 

Korisnici mirovine po članku 11. NEMAJU ograničenja godinama

života, mogu ODMAH podnijeti zahtjev za priznavanje prava na

odgovarajuću invalidsku mirovinu i po općim propisima – ZOMO

ako je ista POVOLJNIJA.

 

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobio sam pravomočno riješenje o profesionalnoj mirovini kao HRVI, a pošto za mene nema lakšeg radnog mjesta sada odrađujem otlazni rok. Pitanje - kada odradim otkazni rok u kojem vremenu ću dobiti izračun mirovine tj. kada će mi mirovina početi dolaziti na tekući?

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Usporedba IZNOSA (i trenutnih ODNOSA) bruto mirovina za NOVE

korisnike invalidske mirovine po čl. 11. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS (PROFESIONALNA nesposobnost – zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti) sa iznosima mirovina korisnika invalidske mirovine po općim propisima – ZOMO

(PROFESIONALNA nesposobnost – zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti).

 

 

Aktualna vrijednost mirovine – AVM - 60,92

 

 

Obračun sa 40 g. mirovinskog staža, bez obzira ako je

stvarni mirovinski staž manji /definirano zakonima/.

 

 

Različiti vrijednosni bodovi:

 

 

Vrijed. bod-------mir. DVO i PS-------mir. po ZOMO

----------------------------------------------------------

 

0,6682------------1.889 kn.----------- 1.890 kn.

 

0,7633------------2.156 kn.----------- 1.890 kn.

 

0,9-----------------2.540 kn.-----------2.228 kn.

 

1,2-----------------3.305 kn.-----------2.971 kn.

 

1,4140-------------3.500 kn.-----------3.501 kn.

 

1,6-----------------3.851 kn.-----------3.961 kn.

 

1,8-----------------4.275 kn.-----------4.456 kn.

 

2,0-----------------4.682 kn.-----------4.952 kn.

 

2,5-----------------5.700 kn.-----------6.189 kn.

 

2,9922-------------6.667 kn.-----------7.408 kn.

 

 

 

 

Korisnici mirovine po članku 11. Zakona o mirovinskom osiguranju

DVO i PS, NEMAJU ograničenja godinama života, mogu ODMAH

podnijeti zahtjev za priznavanje prava na odgovarajuću invalidsku

mirovinu i po općim propisima – ZOMO ako je ista POVOLJNIJA.

 

 

 

/// Isti IZNOSI i ODNOSI bruto mirovina su i za NOVE korisnike invalidske mirovine po čl. 6.a Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS (PROFESIONALNA nesposobnost – zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti) sa iznosima mirovina korisnika invalidske mirovine po općim propisima – ZOMO (PROFESIONALNA nesposobnost – zbog povrede na radu ili profesionalne bolesti).///

 

 

 

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovana gospoda,

 

Djelatne vojne osobe i policijski službenici (DVO i PS)

imaju mogućnost i pravo (pod određenim uvjetima svakog zakona)

na umirovljenje ili korištenje mirovine (naknadno ostvareno pravo)

po :

 

 

1. Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba

2. Zakonu o općim propisima – ZOMO

3. Zakonu o pravima hrvatskih branitelja

 

U primjeni svih zakona (kad se ostvare uvjeti) u svakom konkretnom slučaju jedino

NEPROMJENJIVO je osobni mirovinski staž.

 

RAZLIČITE su trenutno važeće formule za izračun mirovina.

 

RAZLIČITI su i prosječni vrijednosni bodovi za svaku od mirovina.

 

U pravilu za umirovljene pripadnike gardijskih brigada , dočasnike i

časnike (osim pukovnika, brigadira i generala) za prva dva

zakona odnosi izgledaju:

 

1.----------1,2989--------mir. DVO i PS

2.----------1,8645--------mir. ZOMO

 

 

Rezultat toga je da su i IZNOSI i ODNOSI tih mirovina različiti.

 

 

Posebnu pozornost obratiti na prethodne objave, KOJA je mirovina

POVOLJNIJA ?

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

Citat:

 

Može li PS sa 41 god mirovinskog zatražit starosnu mirovinu (kad bude išao) i time ostvarit dodatak od 27% ili ga koči što mora u mirovinu po zakonu DVO i OSO jer nema dovoljan broj godina života (manje od 65)?

 

 

Poštovani sivko,

 

Tumačenje, komentari ili objašnjenja svih dosadašnjih primjera su tumačenje, komentari ili objašnjenja središnje službe HZMO i provedba u praksi od strane područnih službi HZMO.

 

Trenutno važeći zakoni (kad se ispuni uvjet, 65 god. života umanjeno za vrijeme provedeno na dužnostima sa beneficiranim stažom, o tome sam već pisao pa pogledajte kad) omogućavaju zatražiti priznavanje prava i na starosnu mirovinu po općim propisima ZOMO te korištenje povoljnije mirovine.

 

 

lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani umirovljeni pripadnici gardijskih brigada,

 

 

Simuliram primjer mogućih mirovina, branitelja, bivšeg pripadnika gardijske brigade.

U MUP-u zaposlen od 01.06.1990.g. – specijalna policija, u HV – (gardijska brigada) od 01.08.1991.g. do umirovljenja.

 

Umirovljen 01.07.2013.g., po članku 11. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS (ozljeda na radu ili profesionalna bolest )

 

Podnio zahtjev za mirovinu po članku 11. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS (invalidska mirovina zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti).

 

 

Ako ne podnese zahtjev za priznavanje odgovarajuće mirovine i po općim propisima – ZOMO, te isplatu povoljnije mirovine, lako je izračunati mjesečni gubitak za njega i njegovu obitelj.

 

 

KOLIKO JE TAKVIH STVARNIH PRIMJERA ????????

 

 

OBAVEZNO pogledati privitak.

 

 

Lijep pozdrav

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS -23.09.2013.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani posjetitelji,

 

 

 

Korisnici koji se ne registriraju ili posjetitelji koji nisu

registrirani kao korisnici ne mogu otvoriti prethodni dokument u PRIVITKU ni postavljati pitanja.

 

 

Primjer kako je mirovina ostvarena po posebnom propisu (Zakon o mirovinskom osiguranju DVO i PS), zbog povoljnijeg izračuna (zato je privilegirana i povlaštena???),

znatno manja od mirovine po općim propisima – ZOMO (koja je normalna, redovna, neprivilegirana i nepovlaštena) a sve temeljeno na stvarnim uplatama u HZMO za istu osobu za ukupni radni staž ????

 

 

Onda i ne znaju zašto je ovoliko upitnika.

 

 

KOLIKO JE TAKVIH STVARNIH PRIMJERA OD 2007. god. ????????

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Siralex, poštovani Tigre,

 

 

Nemam ništa protiv teme „Rebalans proračuna i 'povlaštene mirovine' „ i rasprave na njoj.

 

 

Da sam umirovljeni pripadnik gardijskih brigada i koristim neku od mirovina po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i PS i sam bih pokušao izvršiti rebalans svog kućnog proračuna (prihodovnu stranu).

 

 

Tome prethodi da ispred sebe imam tri dokumenta:

 

1. rješenje o mirovini DVO i PS

 

2. prilog rješenju mirovine

 

3. zadnji odrezak mirovine (iz kojeg se vidi iznos bruto mirovine)

 

 

 

Otvorio bih prethodni dokument u privitku – tablica za usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS

 

- i u tablici svoje podatke zamijenio sa ponuđenim

 

 

 

 

 

Utvrdim;

 

Ostvarujem li pravo na starosnu mirovinu po ZOMO pa ponuđena tablica daje izračun moje starosne mirovine po ZOMO

 

ili

 

koristim neku od invalidskih mirovinu po članku 11. pa ponuđena tablica daje izračun moje odgovarajuće invalidske mirovine po općim propisima – ZOMO -(na koju imam pravo bez obzira na godine starosti).

 

 

 

Ako mi je bruto izračun mirovine po općim propisima - ZOMO veći od bruto iznosa dosadašnje mirovine,

ODMAH podnesem zahtjev HZMO za PRIZNAVANJE PRAVA i na odgovarajuću mirovinu po općim propisima – ZOMO te isplatu POVOLJNIJE MIROVINE (sa nadnevkom 6 mjeseci prije podnošenja zahtjeva).

 

Za 7 do 8 mjeseci dobijem mirovinu po općim propisima – ZOMO, koja je veća od dosadašnje povlaštene.

 

 

Tako bih napravio rebalans kućnog proračuna i riješio se povlaštene mirovine '.

 

 

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija