Jump to content

usporedni izračun mirovina


prof

Preporučene objave

prije 1 sat , Ivo555 je napisao:

Imam radnog staža 30.god.pbv.0.6580 tako nešto.

 

Poštovani Ivo,

za Vas ništa od bolje mirovine od one koju trenutno primate. Žao mi je ali primate 2.626,74 kn i zbog toga nemate pravo na minimalnu braniteljsku mirovinu od 2558,25 kn + 0,50 kn po danu borbenog sektora.

Izracun mirovine.jpg

Ivo555 izračun braniteljskih mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, prof je napisao:

Poštovani Ivo,

za Vas ništa od bolje mirovine od one koju trenutno primate. Žao mi je ali primate 2.626,74 kn i zbog toga nemate pravo na minimalnu braniteljsku mirovinu od 2558,25 kn + 0,50 kn po danu borbenog sektora.

Izracun mirovine.jpg

Ivo555 izračun braniteljskih mirovina.makroenabled.xlsm 70 kB · 1 download

Ok.hvala.jedino tražiti opću????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 25. 11. 2022. u 23:22, prof je napisao:

Poštovani fantom,

kod Vas je nešto bolja situacija.

Izracun mirovine.jpg

fantom1991 Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm 71 kB · 7 downloads

Poštovani,

imate izračune starosnih mirovina u trenutnim iznosima od:

- 5.423,26 kn po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i PS

- 5.624,87 kn po općem propisu ZOMO i

- 6.200,65 kn po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

Molim Vas radite još najmanje 6-7 godina i onda bi Vam mirovine iznosile najmanje:

 

2 Izracun mirovine.jpg

fantom1991 2 Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani fantom,

oprostite nisam odgovorio na Vaša pitanja:  pa me zanima dali je to konačan iznos ili tu nisu računati odbici po članku 9a, i minus 10 % za povlaštene mirovine, ili je to možda iznos koji je radit po zakonu o HB ?

Svi iznosi mirovina u ovim tablicama su bruto iznosi mirovina kako ih dobijete u Rješenju o priznavanja prava na mirovinu od strane HZMO.

Sva smanjenja su napravljena (pa i po članku 9a i minus 10 % (Kosor)) kako to radi i HZMO za svaki od zakona. 

Bruto iznosi mirovina veći od 4.000 kn su oporezivi sa 10 %, olakšice ovise o broju uzdržavanih osoba a invalidi imaju dodatnu olakšice plaćanja poreza ovisno o stupnju invalidnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani Šima,

niste mi dostavili prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž, a isti je neophodan za precizan izračun mirovina.

Simulirao sam da Vam pvb iznosi cca 1,0000, to jest da ste kroz cijeli radni staž primali prosječnu bruto plaću. Rezultat u priloženoj tablici prikazuje da Vam je povoljnija starosna braniteljska mirovina bilo kad idete u mirovinu, uz bilo koji stvarni iznos pvb.

Izracun mirovine.jpg

Šima izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani pleter,

svi podaci u bijelim poljima (na slici) su izmišljeni pa ih zamijenite svojima u donjoj interaktivnoj formuli. Tada Vam je sve puno jasnije ili mi Vaše podatke dostavite, ovdje ili preko poruke.

Lp 

Izracun mirovine.jpg

pleter Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani budući korisnici starosnih mirovina (od 1.1.2023.g.)

branitelji, DVO i PS te korisnici mirovina po ZOMO, važna promjena u određivanju povoljnijeg polaznog faktora ZOMO za nove korisnike starosnih mirovina:

Polazni faktor

  • Polazni faktor za određivanje starosne mirovine povećava se osiguraniku koji prvi puta stječe mirovinu nakon navršene starosne dobi propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu i ima 35 godina mirovinskog staža za 0,45% po mjesecu nakon navršenih godina života propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, a najviše za 5 godina.
  • Za određivanje obiteljske mirovine iza osiguranika koji je umro nakon navršene starosne dobi propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu i ima 35 godina mirovinskog staža i nije stekao mirovinu, polazni faktor utvrđuje se na jednak način.
  • Polazni faktor za određivanje starosne mirovine osiguraniku koji je navršio 41 godinu staža osiguranja u efektivnom trajanju prije navršene dobi za stjecanje prava na starosnu mirovinu, povećava se za 0,15% po mjesecu nakon navršenih godina života propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, a nakon navršenih godina života propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu povećava se za 0,45% po mjesecu i može iznosi najviše 1,27.
  • Za određivanje obiteljske mirovine iza osiguranika koji je umro nakon navršene 60. godine života i ima 41 godinu staža osiguranja u efektivnom trajanju i nije stekao mirovinu polazni faktor utvrđuje se na jednak način.
  • Polazni faktor za određivanje starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika koji prvi puta stječe mirovinu nakon navršene 60 godina života i ima 41 godinu staža osiguranja u efektivnom trajanju povećava se za 0,15% po mjesecu za svaki mjesec nakon navršenih godina života propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, a najviše za 5 godina.
  • Za određivanje obiteljske mirovine iza osiguranika koji je umro nakon navršene 60. godine života i ima 41 godinu staža osiguranja u efektivnom trajanju i nije stekao mirovinu polazni faktor utvrđuje se na jednak način.

 
Osiguraniku – ženi u razdoblju od 1. siječnja 2020. do 31. prosinca 2029., koja prvi put stječe pravo na starosnu mirovinu i ima najmanje  35 godina mirovinskog staža, polazni faktor se povećava za 0,45% za svaki mjesec koji je protekao od navršene starosne dobi  za starosnu mirovinu iz prijelaznog razdoblja (članak 180. ZOMO-a), npr. u 2023. godini računa se od 63 godine i 3 mjeseca života, u 2024. godini računa se od navršene 63 godine i 6 mjeseci života, a najviše za pet godina.

 

https://www.mirovinsko.hr/hr/kako-se-odredjuje-mirovina/188


 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

prije 53 minuta, atomic95 je napisao:

U isplatu se stavlja najpovoljniji izračun, a Zavod provjerava sve izračune prilikom rješavanja o pravu, ništa se ne izostavlja.

U ovakvim situacijama također često dolazi do miješanja određenih pojmova.

Ljudi često misle da se kod priznanja prava "miješaju" ta dva propisa, odnosno da imaju pravo npr. na sniženje dobne granice prema ZOHBDR pa da se tako snižena dobna granica primjenjuje na neka pitanja uređena ZOMO.

Ne. To su dva propisa. Različita. Prema svakome od njih mirovina se posebno računa. Pojedine odredbe ZOHBDR su prilagođene uvjetima ZOMO i radi skraćenijeg pisanja u odredbama ZOHBDR je komuniciramo da se pojedina prava ostvaruju pod uvjetom i odredbama ZOMO.

 

Poštovani atomic,

policijski službenik odlazi u mirovinu 01.1.2023.g., 15 dana nakon što je navršio 56 godina života. Cijeli radni vijek od 36 godina i 3 mjeseca efektivno, radio je na poslovima sa beneficiranim stažom 12/18, u Domovinskom ratu ima priznatih punih 66 mjeseci borbenog sektora. Pravovremeno je izvršio pretkompletiranje dokumentacije u HZMO.

Sve navedeno poznato je u HZMO, nedovoljno informiran zatražio je priznavanje prava na starosnu mirovinu po članku 6 Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

1. Kako mu nitko iz HZMO nije ukazao da ima pravo na povoljnije iznose starosnih mirovina po ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, kao što Vi tvrdite ?

2. Koliki mu je polazni faktor ZOMO pri izračunu starosne mirovine po općem propisu ZOMO ?

3. Koliki mu je polazni faktor ZOMO pri izračunu starosne mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata ?

4. Mogu li oni biti različiti i zašto ?

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani korisnici Legalisa,

korisnike neke od najnižih braniteljskih invalidskih mirovina, molim za pomoć.

Imate dvije slike i dvije interaktivne formule. Molim Vas skinite interaktivne formule na svoju radnu površinu i u svaku samo upišite Vaš broj dana borbenog sektora.

Na kojoj od tih formula, oznake 1 i 2 se prikazuje točan  (ili približno točan) iznos Vaše najniže braniteljske invalidske mirovine.

Unaprijed zahvaljujem

1 Izracun mirovine.jpg

2 Izracun mirovine.jpg

1 braniteljske najniže invalidske mirovine.makroenabled.xlsm 2 braniteljske najniže invalidske mirovine.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , prof je napisao:

 

Sve navedeno poznato je u HZMO, nedovoljno informiran zatražio je priznavanje prava na starosnu mirovinu po članku 6 Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

1. Kako mu nitko iz HZMO nije ukazao da ima pravo na povoljnije iznose starosnih mirovina po ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, kao što Vi tvrdite ?

2. Koliki mu je polazni faktor ZOMO pri izračunu starosne mirovine po općem propisu ZOMO ?

3. Koliki mu je polazni faktor ZOMO pri izračunu starosne mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata ?

4. Mogu li oni biti različiti i zašto ?

Lp

Poštovani Prof, ako se dobro sjećam postoje/postojala su 4 Zahtjeva za umirovljenje i to po čl.6,6a,opći ZOMO i ZOHB i jedan se ispuni i pošalje MUP-u na odluku.Djelatnik dobije rješenje da je umirovljen i MUP to pošalje na mirovinsko da se izračuna mirovina.Naravno izračuna se samo po onome što je traženo pa ovi iz mirovinskog mogu reći "ne znamo mi ništa što si tražio to si i dobio".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , sivko je napisao:

Poštovani Prof, ako se dobro sjećam postoje/postojala su 4 Zahtjeva za umirovljenje i to po čl.6,6a,opći ZOMO i ZOHB i jedan se ispuni i pošalje MUP-u na odluku.Djelatnik dobije rješenje da je umirovljen i MUP to pošalje na mirovinsko da se izračuna mirovina.Naravno izračuna se samo po onome što je traženo pa ovi iz mirovinskog mogu reći "ne znamo mi ništa što si tražio to si i dobio".

Poštovani Sivko ja sam išao 2019. u starosnu mirovinu po  članku 6. Znači ministar MUP donio rješenje da idem u starosnu mirovinu po čl. 6 na moj osobni zahtjev, sve su meni dali u ruke za staž, benificirani staž, status branitelja i rješenje ministra i onda sam ja u mirovinskom morao sam izabrati i popuniti taj njihov obrazac u HZMO u koju mirovinu želim. Nakon 3 tjedna od datuma umirovljena dobio sam rješenje i izračun mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpuno se slažem, tako postupaju prema PS i DVO za razliku od korisnika prijevremenih ili starosnih mirovina po općem propisu ZOMO.

Dobiti mirovinu po nekom drugom zakonu a koja je povoljnija za korisnika, PS i DVO moraju sami zatražiti i priznavanje tih drugih mirovina (ako na njih po tim zakonima imaju pravo) te isplatu povoljnije.

To stalno ponavljam.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani atomic,

mogu li polazni faktori ZOMO (za istog tražitelja priznanja mirovina koji ide u mirovinu 2023.g. kad navrši 65 godina života i ima priznatih 61 mjesec borbenog sektora) biti različiti pri izračunu starosne mirovine po općem propisu ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata ?

Ako ima razlike, koliko ona iznosi ?

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polazni faktor po ZOHBDR se mijenja jedino kod invalidske i prijevremene starosne, dok kod ZOMO imate situacije opisane u članku 85. ZOMO.

Dakle, ne vidim ništa posebno specifično u situaciji kada imamo osobu koja ide u mirovinu, a ima borbeni sektor i eventualno status dragovoljca.

Kao što sam objasnio, rade se dva izračuna ZOMO-ZOHBDR i u isplatu ide povoljniji.

Kod DVO i PS sve započinje rješenjem ministra. Za očekivati je ako se prilaže takvo rješenje da osoba traži mirovinu po posebnom propisu.

Moj stav je da u spis treba uložiti sve moguće izračune i sa time upoznati podnositelja zahtjeva (ako je na primjer povoljnija mirovina po ZOMO ili ZOHBDR, a pokrenut je postupak DVO, PS) te u slučaju da je druga svota povoljnija zatražiti izjavu da mu se mirovina odredi po drugom propisu.

Međutim, situacija da je povoljnija mirovina ZOMO-ZOHBDR od mirovine DVO, PS (tko na nju ima pravo) - ekstremno je rijetka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani atomic,

oprostite, mislim da sam bio precizan u pitanju.  Mom prijatelju kad u 2023 g navrši 65 godina života (ima 46 g. efektivnog mirovinskog staža i priznatih 66 mjeseci borbenog sektora) prilikom izračuna mirovine polazni faktor ZOMO  bi trebao iznositi:

1,00   -  pri izračunu starosne mirovine po općem propisu ZOMO   i

1,27   - pri izračunu starosne mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskom ratu  ??

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 04. 01. 2023. u 20:51, prof je napisao:

Poštovani budući korisnici starosnih mirovina (od 1.1.2023.g.)

branitelji, DVO i PS te korisnici mirovina po ZOMO, važna promjena u određivanju povoljnijeg polaznog faktora ZOMO za nove korisnike starosnih mirovina:

Polazni faktor

  • Polazni faktor za određivanje starosne mirovine povećava se osiguraniku koji prvi puta stječe mirovinu nakon navršene starosne dobi propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu i ima 35 godina mirovinskog staža za 0,45% po mjesecu nakon navršenih godina života propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, a najviše za 5 godina.
  • Za određivanje obiteljske mirovine iza osiguranika koji je umro nakon navršene starosne dobi propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu i ima 35 godina mirovinskog staža i nije stekao mirovinu, polazni faktor utvrđuje se na jednak način.
  • Polazni faktor za određivanje starosne mirovine osiguraniku koji je navršio 41 godinu staža osiguranja u efektivnom trajanju prije navršene dobi za stjecanje prava na starosnu mirovinu, povećava se za 0,15% po mjesecu nakon navršenih godina života propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, a nakon navršenih godina života propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu povećava se za 0,45% po mjesecu i može iznosi najviše 1,27.
  • Za određivanje obiteljske mirovine iza osiguranika koji je umro nakon navršene 60. godine života i ima 41 godinu staža osiguranja u efektivnom trajanju i nije stekao mirovinu polazni faktor utvrđuje se na jednak način.
  • Polazni faktor za određivanje starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika koji prvi puta stječe mirovinu nakon navršene 60 godina života i ima 41 godinu staža osiguranja u efektivnom trajanju povećava se za 0,15% po mjesecu za svaki mjesec nakon navršenih godina života propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, a najviše za 5 godina.

https://www.mirovinsko.hr/hr/kako-se-odredjuje-mirovina/188


 

Dana 16.5.2018.g navršio je 60 godina a u starosnu mirovinu planira 16.5.2023.g. na 65-ti rođendan.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani Sivko ja sam išao 2019. u starosnu mirovinu po  članku 6. Znači ministar MUP donio rješenje da idem u starosnu mirovinu po čl. 6 na moj osobni zahtjev, sve su meni dali u ruke za staž, benificirani staž, status branitelja i rješenje ministra i onda sam ja u mirovinskom morao sam izabrati i popuniti taj njihov obrazac u HZMO u koju mirovinu želim. Nakon 3 tjedna od datuma umirovljena dobio sam rješenje i izračun mirovine.

Iste godine smo išli i sve drugo je isto osim što ja nisam morao ići u HZMO.Čekao sam 3.5 mjeseci je je žena koja je trebala riješiti predmet bila na bolovanju pa je preuzela druga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 16. 01. 2023. u 21:43, prof je napisao:

Dana 16.5.2018.g navršio je 60 godina a u starosnu mirovinu planira 16.5.2023.g. na 65-ti rođendan.

Ako govorimo o starosnoj mirovini, smatram da je polazni faktor iznosi 1,09  (maksimalnih 5 godina bonifikacije, po mjesecu 0,15 %) jer je osoba ostvarila uvjet sa navršenih 60 godina, međutim nastavila je i nadalje raditi.

To je jedna od novina ZID ZOMO jer po starom propisu bi nastupalo podizanje PF tek nakon 65-og rođendana.

Čl. 85. st. 5. ZOMO.

Dakle, do 65og rođendana je bonifikacija 0,15 %, a nadalje 0,45 %.

Ne mogu se složiti sa 1,27.

uređeno: od atomic95
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim kao i Vi samo su me zbunila 2 Rješenja o priznavanju prava na mirovinu iz 2022.g.

1. umirovljeniku je priznata starosna mirovina po ZOMO u 60-oj godini (DVO) uz polazni faktor ZOMO od 1.204. Ima puno radnog staža sve na beneficiranom stažu.

1.a također mu je priznata starosna mirovina po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata uz polazni faktor ZOMO od 1,12.

 

2. poznaniku je priznata starosna mirovina po ZOMO na 65-ti rođendan uz polazni faktor 1,00, istovremeno i starosna mirovina po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata uz polazni faktor 1,062 

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 18. 01. 2023. u 14:02, malicovjek je napisao:

Postovani prof,

volim tu razlicitost demokracije i slobode u proizvoljnom tumacenju napisanih mirovinskih zakona od strane djelatnika po raznim podrucnim uredima HZMO-a, uz silan novac koji je utucen u informatizaciju i povezivanje drzavnih sluzbi...🤔

Ne bih tvrdio da postoji neujednačena upravna praksa u pogledu rješavanja o pravima iz mirovinskog osiguranja.

Priložite mi nekoliko prvostupanjskih rješenja koji su različito riješili isto pitanje pa možemo raspravljati.

Na forumu vidim dosta upita i različitih informacija, ali nigdje ne vidim primjere tih upravnih akata koji su plod "različitog proizvoljnog tumačenja".

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani atomic,

nisam ovlašten objavljivati tuđa rješenja o priznatom pravu na mirovinu ali možete li se osvrnuti na navedene podatke:

Prilikom priznavanja starosne mirovine po općem propisu ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata u istom dokumentu, priznaju se različiti polazni faktori ZOMO pri izračunu iznosa starosne mirovine (po navedenim zakonima) za istu osobu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 21. 01. 2023. u 10:05, prof je napisao:

Poštovani atomic,

nisam ovlašten objavljivati tuđa rješenja o priznatom pravu na mirovinu ali možete li se osvrnuti na navedene podatke:

Prilikom priznavanja starosne mirovine po općem propisu ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata u istom dokumentu, priznaju se različiti polazni faktori ZOMO pri izračunu iznosa starosne mirovine (po navedenim zakonima) za istu osobu.

Naravno. Kad sam napisao da bi volio vidjeti upravno rješenje s nekim pitanjima koja Vam nisu jasna, mislio sam na rješenja koje bi objavio netko tko želi (svoja vlastita uz mjere zaštite osobnih podataka).

To je jedini način za kvalitetnu raspravu.

Ovako Vaše pitanje ne razumijem u potpunosti. Iz ovoga što ste napisali ja zaključujem da se u takvom rješenju baratalo sa tri polazna faktora? 2 Zomo i 1 ZOHBDR ili što?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , ledena_kisa je napisao:

Ovako Vaše pitanje ne razumijem u potpunosti. Iz ovoga što ste napisali ja zaključujem da se u takvom rješenju baratalo sa tri polazna faktora? 2 Zomo i 1 ZOHBDR ili što?

Poštovani,

radi se o dvije različite umirovljene osobe, umirovljene u 2022.g.

1. kod ovog umirovljenika prilikom određivanja iznosa starosne mirovine po općem propisu ZOMO određen mu je polazni faktor ZOMO od 1,204 a istovremeno prilikom određivanja iznosa starosne mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata određen mu je polazni faktor ZOMO od 1,12.

(Manji polazni faktor ZOMO kod starosne braniteljske mirovine)

2. kod drugog umirovljenika prilikom određivanja iznosa starosne mirovine po općem propisu ZOMO određen mu je polazni faktor ZOMO od 1,00 a istovremeno prilikom određivanja iznosa starosne mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata određen mu je polazni faktor ZOMO od 1,062 .

(Sada je primjenjen veći polazni faktor ZOMO kod starosne braniteljske mirovine)

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 35 minuta, ledena_kisa je napisao:

Nažalost, ovo što iznosite je premalo informacija da bi o tome mogli konkretno raspravljati.

Da bi mogli raspravljati, trebalo bi imati na uvid sve činjenice iz konkretnog predmeta (staž, godine, staž u ratu, plaće, bodovi..).

 

Ma dobra moja ledena_kiso,

staž, godine, staž u ratu a posebno plaće i bodovi nemaju veze uz ovo pitanje.

Mogu li ili moraju, polazni faktori ZOMO biti isti prilikom istovremenog izračuna starosnih mirovina po općem propisu ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Ili referenti u HZMO imaju diskrecijsko pravo na šaranje sa polaznim faktorom ZOMO  za svaki zakon ??

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da ne moraju biti isti.

Radi se o dva različita Zakona, a svaki od njih ima svoja pravila.

Dat ću Vam samo jedan fiktivni, izmišljeni primjer gdje će se polazni faktor podići po odredbi ZOMO, a nema osnove da se podigne prema odredbama ZOHBDR na temelju iste osnove, te samim time dolazi do različitih PF po navedena dva zakona.

Osiguranik podnosi zahtjev za ostvarivanjem prava na starosnu mirovinu. U razdoblju od 1980. godine do 1995. godine radio je na poslovima za koje se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem 12/16.

Temeljem odredbe članka 181. ZOMO, a na temelju staža osiguranja sa povećanim trajanjem, osiguranik ima pravo na sniženje dobne granice u trajanju od pet godina.

Osiguranik podnosi zahtjev za mirovinu sa 65 godina, a radi staža s benefikacijom ima pravo na sniženje dobne granice u trajanju od 5 godina (nisam računao točan iznos sniženja dobne granice prema navedenom parametru, ali recimo da je 5 godina).

Dakle, mogao je u mirovinu sa 60, ali je radio do 65.

Osiguranik ima 40 godina mirovinskog staža.

Osiguranik ostvaruje pravo na povećanje polaznog faktora temeljem članka 85. stavak 3. ZOMO (zbog sniženja dobne granice u mirovinu je mogao sa 60, ali je išao sa 65, samim time mu se diže polazni faktor sukladno navedenoj odredbi jer je radio pet godina više nego što je trebao da stekne uvjet za mirovinu i ima 35 godina mirovinskog staža).

Ujedno, osiguranik je i Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, pripadnik borbenog sektora u trajanju od 100 dana.

Njemu se u startu polazni faktor prema odredbama ZOHBDR neće povećati jer ZOHBDR ne predviđa povećanje polaznog faktora kao i ZOMO (npr. opisana situacija iz prvog primjera).

Zaključak: naravno da polazni faktor može biti različit po dva različita Zakona. Upravni postupak je kompleksan, složen, zahtjeva mnoga znanja. 

Nije svaka situacija da se može raspraviti na forumu jer se neke ne mogu raspraviti i na Visokom upravnom sudu.

Ne volim rasprave bez konkretnih činjenica jer one su temelj za odlučivanje u upravnom postupku. 

 

 

uređeno: od ledena_kisa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani ledena_kisa,

bravo, hvala, takvom sam se odgovoru od Vas i nadao.

Prilikom izračuna iznosa starosne mirovine po općem propisu ZOMO u 2023.g. odredili bi mu polazni faktor ZOMO od 1,27.

Samo još jedno pitanje, Vaš primjer ima provedenih 61 mjesec u borbenom sektoru tijekom Domovinskog rata, koliki bi mu polazni faktor ZOMO odredili prilikom istovremenog određivanja iznosa starosne mirovine i po ZOHBDR ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani budući korisnici mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS,

u privitku se nalazi interaktivna formula za usporedni informativni izračun iznosa svih mirovina, svi iznosi mirovina su u EURIMA

Ovi iznosi mirovina su od 1.1.2024.g. kad se ukida Zakon o smanjenju mirovina po posebnom propisu od 10 % (Kosor)

Izracun mirovine 2024.jpg

2024 Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budući korisnici mirovina po Zakonu o hrvatskim beraniteljima iz Domovinskog rata,

u privitku se nalazi interaktivna formula za informativni izračun iznosa invalidskih braniteljskih mirovina, svi iznosi mirovina su u EURIMA

Ovi iznosi mirovina su od 1.1.2024.g., kad se potpuno ukida Zakon o smanjenju mirovina po posebnom propisu od 10 % (Kosor).

Izracun mirovine.jpg

2024 izračun braniteljskih mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budući korisnici mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, kao i po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata koji ste 1991.g. imali oko 30 godina 

u privitku se nalazi interaktivna formula za informativni izračun iznosa starosnih mirovina, svi iznosi mirovina su u EURIMA

Ovi iznosi mirovina su od 1.1.2024.g., kad se potpuno ukida Zakon o smanjenju mirovina po posebnom propisu od 10 % (Kosor).

Zamijenite ponuđene podatke u bijelim poljima sa Vašima.

Izracun mirovine 2024.jpg

2024 izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Marko,

slažem se s Vašim promišljanjem da radite do 65-tog rođendana. Zbog radnog odnosa na beneficiranom stažu tada ostvarujete benefit kod priznavanja polaznog faktora ZOMO od 1,1620 jer ste radili 36 mjeseci nakon prvog mogućeg priznavanja prava na starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO.

Avm je stara jer se nova objavljuje tek krajem 2 mjeseca, ali odnosi mirovina su točni (izraženi u Eurima), zatražite priznavanje sve tri starosne mirovine a isplatu najpovoljnijeg iznosa.

 

Izracun mirovine.jpg

Marko 2024 izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Izracunmirovine.jpg.b8ce86b69c7d11fcb12b9a3ff049c6ea.jpgPoštovani Frano,

na 60-ti rođendan možete zatražiti priznavanje prava na braniteljsku starosnu mirovinu zbog 1830 dana provedenih u borbenom sektoru tijekom Domovinskog rata. Nemate pravo na istovremeno priznavanje starosne mirovinu po općem propisu ZOMO.

Imate pravo na najnižu braniteljsku starosnu mirovinu, kako je u tablici stara avm s objavom nove za koji dan ona će Vam iznositi cca 550 EUR-a.

Lijep pozdrav

 

 

Frano 2024 izračun braniteljske starosne mirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , prof je napisao:

 

Imate pravo na najnižu braniteljsku starosnu mirovinu, kako je u tablici stara avm s objavom nove za koji dan ona će Vam iznositi cca 550 EUR

Poznat je iznos nove AVM (10,86 EUR ili 81,82 kn) i temeljeg toga Vaš trenutni iznos minimalne braniteljske starosne mirovine je 547,28 EUR-a.

Izracun mirovine.jpg

Frano 2024 izračun braniteljske starosne mirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Starosna mirovina

Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata ima pravo na starosnu mirovinu pod uvjetom i na način propisan ZOMO-om ako ZOHBDR-om pojedino pitanje nije uređeno drugačije.
 
ZOHBDR propisuje uvjete sniženja dobne granice hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora tako da se dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu, propisana ZOMO-om, snižava:

za četiri mjeseca ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao od 100 dana do pet mjeseci

za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao više od pet mjeseci.

https://www.mirovinsko.hr/hr/hrvatski-branitelji-iz-domovinskog-rata/302

1.

ZOHBDR propisuje uvjete sniženja dobne granice hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora tako da se dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu, propisana ZOMO-om , snižava:   

jeli je to od 65.g. manje  vrijeme smanjenja temeljem beneficiranog staža iz rada.

2.

Odredba po kojoj vam se, kao hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu propisana Zakonom o mirovinskom osiguranju snižava, stupila je na snagu 1. siječnja 2019.
 

Ispunjavate li uvjete za starosnu mirovinu ili prijevremenu starosnu mirovinu, a hrvatski ste branitelj, vaša mirovina može biti uvećana. Povećanje mjesečnog iznosa mirovine ovisi o duljini vremena koje ste proveli u obrani Republike Hrvatske u borbenom sektoru.

https://gov.hr/hr/starosna-mirovina/876

 

Imaju li pravo na priznavanje starosne braniteljske mirovine po novom zakonu svi korisnici starosne mirovine po općem propisu ZOMO a koji su istu započeli koristiti do 31.12.2018.g. a imaju više od 27 % braniteljskog dodatka ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijenjeni g. Prof probao sam vašu tabelu za izračun i iznosi se poklapaju sa hzzo-m mala odstupanja dobiveni podaci su predpostavljam da su bruto i što me dalje čeka naime živim u općini sa 10 posto prireza pa me sad zanima dali postoji neporezivi iznos mirovine ili se prirez i zdravstveno obračunava na ukupni bruto npr. Bruto 5500 kn koliko bi se još uzelo sa Bruta lijep pozdrav i svako vam dobro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , dadiflex je napisao:

Cijenjeni g. Prof probao sam vašu tabelu za izračun i iznosi se poklapaju sa hzzo-m mala odstupanja dobiveni podaci su predpostavljam da su bruto i što me dalje čeka naime živim u općini sa 10 posto prireza pa me sad zanima dali postoji neporezivi iznos mirovine ili se prirez i zdravstveno obračunava na ukupni bruto npr. Bruto 5500 kn koliko bi se još uzelo sa Bruta lijep pozdrav i svako vam dobro.

Poštovani,

na iznos iznad neoporezivog dijela mirovine (za samca 4.000 kn), to jest na 1.500 kn plaća se 10 % poreza (150 kn), na taj iznosa poreza (150 kn) plaća se kod Vas još 10 % prireza, to jest 15 kn.

Ukupni odbici bi bili 165 kn a ostatak je Vaša neto mirovina i uplaćuje se na Vaš tekući račun.

Meni je već odlično, tako da i Vama želim bar toliko.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovana Ani,

od svih prikazanih iznosa mirovina točni su samo iznosi najnižih mirovina po općem propisu ZOMO i braniteljskih mirovina. Kad pribavite točan prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž onda će i ostali iznosi mirovina biti približno točni.

Izracun mirovine.jpg

ani 2024 Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani Damire,

nastavno na razgovor od jutros, možete i ovako pristupiti svojoj stranici HZMO na e-Građani:

https://www.mirovinsko.hr/  e usluge (gore desno), pa fizičke osobe, onda upiti na evidencije pa prijava u sustav e-Građani uz neku od ponuđenih vjerodajnica

Logiranjem ste ušli u sustav e-Građani (stranica HZMO). Možda im treba 1 do 2 radna dana da podignu sve Vaše podatke.

Nakon toga Vam se pokazuje glavni meni stranice HZMO gdje je i pretkompletiranje i informativni izračun mirovine.

1. Zatražiti pretkompletiranje dokumentacije za prijevremenu starosnu mirovinu ako imate najmanje 59 godina života.

2. Zatražiti informativni izračun mirovine bez uvjeta uz Vaš ukupni mirovinski staž.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani borovac,

dok Vam nije poznat prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž (postupite po prethodnoj objavi) u priloženoj tablici je ispravan samo iznos minimalne starosne braniteljske mirovine i minimalne mirovine po ZOMO.

Izracun mirovine.jpg

borovac izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijevremene starosne mirovine mogu se ostvariti kad navršite 60 godina života i 35 godina efektivnog radnog staža.

Starosna mirovina po ZOMO može se ostvariti kad navršite 65 godina života i imate minimalno 15 godina staža.

Starosna braniteljska mirovina može se ostvariti onoliko mjeseci prije 65-tog rođendana koliko imate priznatih mjeseci borbenog sektora tijekom Domovinskog rata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani borovac,

ako Vam prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž iznosi 1,021 ili više onda Vam se isplati raditi do 65-tog rođendana, jer bi Vam iznos starosne mirovine po ZOMO bio viši od iznosa minimalne braniteljske mirovine.

Lp 

2 Izracun mirovine.jpg

borovac2 izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Zorane,

napravio sam simulacije iznosa Vaših potencijalnih mirovina i ona kaže: 
- pravo na braniteljsku starosnu mirovinu ostvarili ste s 54 g. i 11 mjeseci života.
- starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO možete ostvariti s 60 godina života, temeljem beneficiranog staža iz rada.
 
Ovaj iznos Vaše starosne mirovine po članku 6 je od 1.1.2024.g. kad se ukida kompletno smanjenje mirovina po posebnom propisu od 10 % (po Kosorici) i on je za Vas najpovoljnija za isplatu.
Lp

Izracun mirovine.jpg

Zoran Š izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Zorane,

ako Vam dozvoli poslodavac, kao i zdravlje, možda bi bilo dobro raditi najmanje do 30.12.2025.g a umiroviti se 31.12.2025.g.

Zbog rasta polaznog faktora ZOMO nakon 60-tog rođendana, iznos starosne braniteljske mirovine Vam postaje povoljniji od iznosa starosne mirovine po članku 6.

Promislite.

2 Izracun mirovine.jpg

Zoran Š 2 izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Zorane,

ako Vam dozvoli poslodavac, kao i zdravlje, a Vi imali volje za to, možda bi najbolje bilo da radite najmanje do 12.9.2029.g a umiroviti se 13.9.2029.g. na svoj 64-ti rođendan.

Zbog maksimalnog rasta polaznog faktora ZOMO nakon Vašeg 59-tog rođendana (zbog dugogodišnjeg rada na dužnostima s beneficiranim stažom), iznos starosne braniteljske mirovine postaje Vam znatno povoljniji od iznosa starosne mirovine po članku 6.

Promislite dobro, neki korisnici Legalisa su prihvatili ovaj savjet i sada su vrlo sretni s iznosom svoje mirovine.

3 Izracun mirovine.jpg

Zoran Š 3 izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani Niki,

napravio sam traženu simulaciju i rezultat iznosa Vaše mirovine je na slici.   

Kako je izračun napravljen za 1.1.2024.g. ukinuo sam smanjenje naših mirovina od 10 % po Kosor. Od 1.7.2023 rast aktualne vrijednosti mirovine (avm) predviđa se za cca 8 %, za toliko raste iznos Vaše mirovine na slici.

Lp

Izracun mirovine.jpg

Niki izračun invalidskih braniteljskih mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof,

molio bih usporedni izračun mirovine po vašim tablicama, jer gdje kod pitam svugdje nailazim na različite izračune i mišljenja.

Trenutno sam u starosnoj mirovini od 17.12.2018. godine  temeljem članka 6. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO, PS i OSO.

Imam status HRVI 20% PTSP (naknadno nakon umirovljenja), 27 god i 5 mjeseci efektivnog radnog staza, 36 god 10 mj i 15 dana ukupnog (benificiranog) radnog staža, Status Hrv Dragovoljca, umirovljen u činu pukovnika, 1765 dana u borbenom sektoru, 1,6095  PV bod (od 1998-),  PV bod za ukupni radni staž 1,5398. Rođen 01.04.1973. godine.

      Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kolega,

napravio sam simulaciju temeljem Vaših podataka, rezultat su iznosi Vaših potencijalnih mirovine na slici.   

Izračun je napravljen za 1.1.2024.g., ukinuo sam smanjenje naših mirovina od 10 % po Kosor. Od 1.7.2023 rast aktualne vrijednosti mirovine (avm) predviđa se za cca 8 %, za toliko raste iznos Vaše mirovine na slici, za precizniji iznos pomnožite s 1,08.

 

Izracun mirovine.jpg

Ive44 usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , prof je napisao:

Poštovani kolega,

napravio sam simulaciju temeljem Vaših podataka, rezultat su iznosi Vaših potencijalnih mirovine na slici.   

Izračun je napravljen za 1.1.2024.g., ukinuo sam smanjenje naših mirovina od 10 % po Kosor. Od 1.7.2023 rast aktualne vrijednosti mirovine (avm) predviđa se za cca 8 %, za toliko raste iznos Vaše mirovine na slici, za precizniji iznos pomnožite s 1,08.

 

Izracun mirovine.jpg

Ive44 usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm 71.61 kB · 0 downloads

 

upravo sad, Ive44 je napisao:

 

Poštovani Prof, zahvaljujem Vam na Vašoj pomoći! Pomogli ste mi riješiti neke moje nedoumice. Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 35 minuta, Josip HR je napisao:

Molio bi profesora,

da li bi mi znali izračunati mirovinu bez PVB-a. U mirovini sam od 01.01.2001. Ako možete ostale podatke pišem.

 

prije 9 minuta, Josip HR je napisao:

Ja točnu mirovinu dobijem kad u tablicu upišem AVM 84,30

Oprostite ali nije mi jasno što vi želite, bez ikakvih podataka a posebno bez pvb želite da Vam se izračuna mirovina a koja i kako ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, prof je napisao:

 

Oprostite ali nije mi jasno što vi želite, bez ikakvih podataka a posebno bez pvb želite da Vam se izračuna mirovina a koja i kako ?

Da vidim da li je obračun mirovine točan. 

Podaci: Vojnik, dragovoljac, 1778 dana borbeni sektor, 4 godine i 6 mjeseci vojni sektor, civilni staž 8 godina 10 mjeseci i 7 dana. HRVI 40%, 100% ratno, rođ.  19.01.1963.

 

Ako može izračun za 01.06.2023., ili stariji za koji imam mirovinski izvadak

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof.

zatražio sam 22.05.20023.novi izračun mirovine s obzirom da sam dobio HRVI-stalno. Umirovljen sam 2007.god.

-dragovoljac

-vojnik

-HRVI-stalno

-147 dana borbeni sektor

-PBV 0,9489(kad sam išao u mirovinu)

-opća nesposobnost-100%vojno

-staž 06 godina 11 mjeseci 06 dana

-polazni faktor 1,50

zamolio bih Vas ako ste u mogućnosti da mi napravite izračun. Gospođa u mirovinsko rekla mi je da imam pravo na novi izračun jer mi se polazni faktor sa 1,50 mijenja na 1,85

Unaprijed se zahvaljujem!

Mala nadopuna -10% Kosor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Josipe,

oprostite ali Vaše pitanje prvi put nisam dobro razumio. Sve je u redu s iznosom Vaše mirovine a moje tablice ponekad imaju odstupanja od stvarnog izračuna iznosa mirovine od strane HZMO.

Poznavanje pvb za ukupni radni staž nije potrebano za korisnike 100% vojnog dijela braniteljske invalidske mirovine. Pvb služi za izračun civilnog dijela invalidske braniteljske mirovine, a kod Vas je taj dio mirovine 00 %.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Uskok02 je napisao:

dakle ovo je izračun za 01.02.24.ako sam dobro shvatio?!

 

prije 7 sati , prof je napisao:

Upravo tako.

 

Poštovani profesore,

 

mala isprika i od mene, mislio sam da se mirovina u iznosu 1.146,89 primjenjuje na nadnevak 01.08.2023.

Meni bi mirovina 01.08.2023. + 5,55% trebala  biti 1.122,18, iako  mi je  u mirovinskom olovkom napisala skoro 3 eura manju tj. povećanje samo 5,27%

01.02.2024. + 5,55% trebala bi biti 1.184,46 eura, bez usklađivanja u rujnu.

Ali ima neke logike u Vašoj tablici kada upišem Avm 84,30  dobijem 1.181,65, tj. fula mi samo  1 cent kada bi primijenio napisano iz mirovinskog.

uređeno: od Josip HR
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Josipe ja ću se približiti Vašoj mirovini sa 01.veljače 2024.Nemamo istu ili sličnu mirovinu jer sam ja nedavno dobio HRVI i na osnovu toga imam pravo na novi izračun.Mijenja se polazni faktor i aktualna vrijednost mirovine.Gospođa na mirovinskom mi je kazala da obrađuju obiteljske mirovine i da ću biti obrađen u razumnom roku.Što je razumni rok?ne znam?Ali svakako od dana podnošenja zahtjeva dobit ću zaostatke jer sam tako informiran.Ovo prije napisano(1146,89 plus svi postotci) je samo dio nekakvog"idealnog scenarija".No živi bili i doživili!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Uskok02 je napisao:

Poštovani Josipe ja ću se približiti Vašoj mirovini sa 01.veljače 2024.Nemamo istu ili sličnu mirovinu jer sam ja nedavno dobio HRVI i na osnovu toga imam pravo na novi izračun.Mijenja se polazni faktor i aktualna vrijednost mirovine.Gospođa na mirovinskom mi je kazala da obrađuju obiteljske mirovine i da ću biti obrađen u razumnom roku.Što je razumni rok?ne znam?Ali svakako od dana podnošenja zahtjeva dobit ću zaostatke jer sam tako informiran.Ovo prije napisano(1146,89 plus svi postotci) je samo dio nekakvog"idealnog scenarija".No živi bili i doživili!

Jel status dragovoljca naknadno stečen? Jer ako ste ga imali kad ste išli u mirovinu 2007. morali su vam obračunati 1,85 ili je zakon promijenjen naknadno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Josipe,

upravo tako uz sadašnji avm, koji od 1.7.2023.g. raste za oko 8%. Dobiveni rezultat na slici pomnožite s 1,08.

To je trenutni iznos njegove starosne braniteljske mirovine koja ponovo raste od 1.1.2024.g.

Izracun mirovine.jpg

Josipov prijatelj izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , prof je napisao:

Poštovani Josipe,

upravo tako uz sadašnji avm, koji od 1.7.2023.g. raste za oko 8%. Dobiveni rezultat na slici pomnožite s 1,08.

To je trenutni iznos njegove starosne braniteljske mirovine koja ponovo raste od 1.1.2024.g.

 

Poštovani profesore,

znam da je to trenutni iznos, pošto je avm 82,81. Rezultat se pomnoži tri puta ili zbroje postotci 1.7.2023., usklađenje u rujnu i 1.1.2024.g. Još jednom hvala profesore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Josipe,

svim korisnicima invalidske braniteljske mirovine koji su primali mirovinu od 464,53 EUR-a (3.500 kn) ili manju do 30.06.2023.g., nema povrata mirovine ni za 5 ni za 10 %, mirovina nakon 1.7.2023.g. ostaje im ista.

Korisnicima starosnih i prijevremenih starosnih braniteljskih mirovina, mirovine nakon 1.7.2023.g. ostaju iste, bez obzira na iznos mirovine.

PS

Njima Kosor ništa nije ni uzela.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija