Jump to content

usporedni izračun mirovina


prof

Preporučene objave

Prije 18 minuta, sivko je napisao:

Prvo nisu PVB nego VB.PVB dođe na kraju.Kad ti izračunaju sve te VB iz tablice podijelit će ih sa godinama staža i dobit ćeš PVB koji će bit mali jer se nije radilo sve godine puni staž.

"Prosječni vrijednosni bodovi utvrđuju se tako da se zbroj vrijednosnih bodova iz  najpovoljnijeg obračunskog razdoblja podijeli s razdobljem za koje su obračunati"

moj informativni (dok se još moglo tražit ali je po ZOMO)

 

1. Zbroj vrijednosnih bodova u
najpovoljnijem obračunskom razdoblju:

30,4281 arrow_trasp.gif
2. Staž u najpovoljnijem
obračunskom razdoblju:
26,8340 arrow_trasp.gif
3. Prosječni vrijednosni bodovi (1/2): 1,1339 arrow_trasp.gif
 

Prekrasni moji prijatelji, nastavite komunicirati u takvom tonu.

Ovu problematiku ne razumije 99 % zaposlenika a i ja sam do jučer bio u zabludi/dilemi.

Poštovani sivko je u pravu, godišnji su VB a za ukupni radni staž je PVB, dragi gonzo-stari molim te ispravi to u svojoj tablici.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, malicovjek je napisao:

Nije to tako jednostavno puno elemenata utjece na konacni izracun mirovine, evo jedan primjer:

Izracun__.jpg

Postovani prof, iz ove tablice izracuna na stranicama HZMO-a je vidljivo ono sto smo raspravljali prije par dana da se moze simulirati izracun dodavanjem 5, 10,20 godina staza, to je stvarno onda teska simulacija jer ostali elementi izracuna to ne prate, nadam se da je sada jasnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 48 minuta, malicovjek je napisao:

Postovani Avatar108,

kad si nam vec pokazao gornji dio svoje tablice iz kojih su vidljivi tvoji pocetni "Vrjednosni bodovi", molim te ako nije problem pokazi nam (samo informativno) i tvojih zadnjih 10 godina kako bi dobili predocenje za usporedbu.

Unaprijed zahvaljujem, pozdrav.

poštovani maličovjek,

ovim primjerom sam samo dokazivao tvrdnju o izračunu VB-a, kada se u jednoj godini radi manje od 12 mj. Kasnije (poslije 1984.) je kod mene sve jasno; sve su pune godine pa nema niti posebnih zaključaka :)  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sivko je napisao:

Prvo nisu PVB nego VB.PVB dođe na kraju.Kad ti izračunaju sve te VB iz tablice podijelit će ih sa godinama staža i dobit ćeš PVB koji će bit mali jer se nije radilo sve godine puni staž.

"Prosječni vrijednosni bodovi utvrđuju se tako da se zbroj vrijednosnih bodova iz  najpovoljnijeg obračunskog razdoblja podijeli s razdobljem za koje su obračunati"

moj informativni (dok se još moglo tražit ali je po ZOMO)

 

1. Zbroj vrijednosnih bodova u
najpovoljnijem obračunskom razdoblju:

30,4281 arrow_trasp.gif
2. Staž u najpovoljnijem
obračunskom razdoblju:
26,8340 arrow_trasp.gif
3. Prosječni vrijednosni bodovi (1/2): 1,1339 arrow_trasp.gif
 

tako je Sivko,

za ono što sam obrazlagao potkrala se nevažna greška; umjesto PVB treba stajati VB :) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, sivko je napisao:

Nije nevažna nego veoma važna.Al smo sad sve riješili.

I ipak je poštovani Prof bio u pravu jer je ionako najstručniji po tim pitanjima.

gospodina profa izrazito cijenim i već sam napisao da mi je drago da je po pitanju vrijednosnih bodova on pogriješio i time pokazao da nije savršen :):):), iako najbolje poznaje kompletnu problematiku i izradio je svršene tablice !!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 52 minuta, avatar108 je napisao:

poštovani maličovjek,

ovim primjerom sam samo dokazivao tvrdnju o izračunu VB-a, kada se u jednoj godini radi manje od 12 mj. Kasnije (poslije 1984.) je kod mene sve jasno; sve su pune godine pa nema niti posebnih zaključaka :)  

Postovani avatar108,

nisam imao nikakve lose i skrivene namjere, htio sam samo napraviti usporedbu, evo za primjer kakav je VB bio krajem 80-tih i pocetkom 90-tih i kako je taj VB polako padao i iznosio u zadnjih par godina:

Prikaz1.jpg

Prikaz2.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , malicovjek je napisao:

Postovani prof, iz ove tablice izracuna na stranicama HZMO-a je vidljivo ono sto smo raspravljali prije par dana da se moze simulirati izracun dodavanjem 5, 10,20 godina staza, to je stvarno onda teska simulacija jer ostali elementi izracuna to ne prate, nadam se da je sada jasnije.

Dobri malicovjek,

Prijevremena starosna mirovina za mene prilikom izrada tablica bila je nepremostiv problem, zato je i nema u njima.

Svoje tablice često sam koristio prilikom određivanja invalidskih ili pune starosne mirovine u nekom budućem vremenu xx.

Kako se radilo o stvarnim osobama, poznat nadnevak rođenja, do tad ostvareni PVB i njihovoj projekciji nadnevka umirovljenja (samim tim i ukupnog mirovinskog staža) ostalo mi se igrati sa PVB u + i - , kao i dodavanjem ukupnog mirovinskog staža (odgoda nadnevka umirovljenja) dobio sam korisne podatke za preporuku koliko još raditi i eventualno povećavati PVB ako je moguće.

Nitko od njih nije bio zakinuti što su znali koliko bi bilo dobro još raditi, čak nasuprot tome.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, avatar108 je napisao:

„Prosječni vrijednosni bodovi utvrđuju se tako da se zbroj vrijednosnih bodova iz  najpovoljnijeg obračunskog razdoblja podijeli s razdobljem za koje su obračunati

Dakle, ako je ostvario staž od ½ godine u jednoj godini, onda se plaće dijele na 6 mjeseci i za promatrani period PVB iznosi 1!

Poštovani avatar108

opet  moram reći da vam ova konstatacija nije točna, ako je osoba radila 1/2godine s prosječnom plaćom onda mu je vrijednosni bod 0,5 za taj periiod jer se njegove ostvarene plaće za 6 mjeseci dijele s godišnjom prosječnom plaćom. Taj vrijednosni bod ima kasnije utjecaja na PVB za sav radni vijek jer se ti bodovi zbrajaju i dijele s ukupnim radnim stažem za razdoblje u kojem su izračunati. Na taj način se mirovine proporcionalno određuju zbog onih osoba koje su imale jedno vrijeme natrposječno visoke plaće s onima koji su imali ispodprosječne ili prosječne plaće.

uređeno: od gonzo-stari
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 33 minuta, gonzo-stari je napisao:

Poštovani avatar108

opet  moram reći da vam ova konstatacija nije točna, ako je osoba radila 1/2godine s prosječnom plaćom onda mu je vrijednosni bod 0,5 za taj periiod jer se njegove ostvarene plaće za 6 mjeseci dijele s godišnjom prosječnom plaćom. Taj vrijednosni bod ima kasnije utjecaja na PVB za sav radni vijek jer se ti bodovi zbrajaju i dijele s ukupnim radnim stažem za razdoblje u kojem su izračunati. Na taj način se mirovine proporcionalno određuju zbog onih osoba koje su imale jedno vrijeme natrposječno visoke plaće s onima koji su imali ispodprosječne ili prosječne plaće.

Dragi prijatelju, ispričavam se ali i dalje imam problema sa tehnikom za dopisivanje tako da ti ne mogu pokazati u čemu smo griješili (poslati privitak).

Točan je naš zaključak da je za sezonce manji godišnji VB i da je zbroj svih VB manji za 1/2 u onom primjeru A i B.

Sezonac ima godišnje VB na pr. 1, koji se množi sa 40 g. rada i zbroj VB iznosi 40.

Zbroj VB od 40 podjeli mu se sa 20.g. mirovinskog staža i njegov PVB za ukupni radni staž iznosi 2,00.

 

Stalo zaposleni ima godišnji VB veći, iznosi mu 2,00, kad kad se oni zbroje za 40.g. rada imamo iznos od 80.

Taj zbroj od 80 njemu se dijeli sa 40.g. mirovinskog staža i njegov PVB za ukupni radni staž također iznosi 2,00.

 

Sada je sve jasno, osobni bod osobi A, sezoncu iznosi 2 x 20 (ukupni mirovinski staž) = 40

Osobni bod osobi B, stalno zaposlenom iznosi 2 x 40 (njegov ukupni mirovinski staž) = 80

Kad njihove osobne bodove pomnožimo sa AVM i 1,27 dobijemo iznose njihovih starosnih mirovina.

 

Osoba B ima samo dvostruko veću mirovinu od osobe A a ne kako smo mi bili u dilemi.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, gonzo-stari je napisao:

Poštovani avatar108

opet  moram reći da vam ova konstatacija nije točna, ako je osoba radila 1/2godine s prosječnom plaćom onda mu je vrijednosni bod 0,5 za taj periiod jer se njegove ostvarene plaće za 6 mjeseci dijele s godišnjom prosječnom plaćom. Taj vrijednosni bod ima kasnije utjecaja na PVB za sav radni vijek jer se ti bodovi zbrajaju i dijele s ukupnim radnim stažem za razdoblje u kojem su izračunati. Na taj način se mirovine proporcionalno određuju zbog onih osoba koje su imale jedno vrijeme natrposječno visoke plaće s onima koji su imali ispodprosječne ili prosječne plaće.

poštovani gonzo-stari,

nepotrebno je secirati dijelove postova. Vi ste osobno dali veliki doprinos raspravi oko  PVB-a pronalaskom linka : http://www.ijf.hr/upload/files/file/projekti/MIROVINSKI_SUSTAV_I_PRERASPODJELA_DOHOTKA.pdf  !! 

zajedničkim doprinosom svih učesnika u ovoj raspravi razbistrili smo pojedinačne pogreške i polučili smo cjelovito znanje o VB i PVB-u :) 

zahvaljujem vama, profu, malomčovjeku i sivku na ovoj raspravi!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, malicovjek je napisao:

Ma postovani prof sve OK, jedno su tvoje tablice a drugo izracun preko stranica HZMO-a.

Dragi malicovjek, također za donošenje zaključaka puno su mi pomogli stvarni podaci iz HZMO.

Mogao sam isčitati raste li mu PVB duljim radom ili pada, ako raste onda je posebno dobro što dulje raditi što Vam je dobro poznato.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, malicovjek je napisao:

Ma postovani prof sve OK, jedno su tvoje tablice a drugo izracun preko stranica HZMO-a.

Matematika sve lijepo i jasno kaže

Datum izračuna:05.01.2012. 

Datum na koji je izračunata mirovina:31.01.2012. 

Vrsta mirovine:Mirovina bez uvjeta 

Najpovoljnije obračunsko razdoblje:1985-2010 

 

1. Zbroj vrijednosnih bodova u
najpovoljnijem obračunskom razdoblju: 28,5801

2. Staž u najpovoljnijem
obračunskom razdoblju: 24,8340

3. Prosječni vrijednosni bodovi (1/2):1,1508

4. Ukupni mirovinski staž
u obliku decimalnog broja:39,0000

5. Polazni faktor:1,0000

6. Osobni bodovi (3x4x5):44,8812

7. Mirovinski faktor:1,0000

8. Aktualna vrijednost mirovine:58,37 kn

9. Mirovina na dan izračuna mirovine:2619,72 kn mjesečno

10. Dodatak u iznosu:27,0 % od mirovine (9)

11. Najniža mirovina:0,00 kn mjesečno

12. Najviša mirovina:0,00 kn mjesečno

----

Datum izračuna:08.03.2014. 

Datum na koji je izračunata mirovina:01.07.2014. 

Vrsta mirovine:Mirovina bez uvjeta 

Najpovoljnije obračunsko razdoblje:1985-2012 

 

1. Zbroj vrijednosnih bodova u
najpovoljnijem obračunskom razdoblju:30,4281

2. Staž u najpovoljnijem
obračunskom razdoblju:26,8340

3. Prosječni vrijednosni bodovi (1/2):1,1339

4. Ukupni mirovinski staž
u obliku decimalnog broja:41,2079

5. Polazni faktor:1,0000

6. Osobni bodovi (3x4x5):46,7256

7. Mirovinski faktor:1,0000

8. Aktualna vrijednost mirovine:60,92 kn

9. Mirovina na dan izračuna mirovine:2846,52 kn mjesečno

10. Dodatak u iznosu:27,0 % od mirovine (9)

11. Najniža mirovina:0,00 kn mjesečno

12. Najviša mirovina:0,00 kn mjesečno

---

ovo moje je zastarjelo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani avatar108

malo sam odrijemao pa sam shvatio da u stvari pišemo i istoj stvari i imamo ista razmišljanja samo što je ovako preko foruma neke stvari teško shvatiti i objasniti. Rekao bi narod: nije g....o nego se pas p...o! Uglavnom zaključak je da ste potpuno u pravu što se tiče prividnog razumijevanja osobnog vrijednosnog boda. Matematički gledano, prilikom izračuna vrijednosnog boda za godinu se dobije za oko nepovoljan vrijednosni bod, ali kod izračuna prosječnog vrijednosnog boda taj bod se u stvari prikazuje za jedan mjesec rada u odnosu na godišnju plaću pa je i izračun PVB za staž koji nije ostvaren u punoj godini sasvim korektan.

Ne znam jesam li se dobro izrazio i jesam li točno napisao, ali nadam se da se razumijemo.

Lijep pozdrav

uređeno: od gonzo-stari
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, prof je napisao:

Dragi malicovjek, također za donošenje zaključaka puno su mi pomogli stvarni podaci iz HZMO.

Mogao sam isčitati raste li mu PVB duljim radom ili pada, ako raste onda je posebno dobro što dulje raditi što Vam je dobro poznato.

Lp

Nnakon provedenih privatizacija tijekom 90-tih godina rijetki su radnici kojima je placa - VB rastao, obicno je to bilo stagnacija ili padanje placa pa time i VB-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, malicovjek je napisao:

Nnakon provedenih privatizacija tijekom 90-tih godina rijetki su radnici kojima je placa - VB rastao, obicno je to bilo stagnacija ili padanje placa pa time i VB-a.

Moja iskustva su bila bolja, osobe iz mog okruženja sa malim primanjima prije rata postaju gardisti, dobijaju činove, čak su mi dosta prijatelja postali brigadiri i generali pa je za njih dulji rad davao dvostruki bonus, povećavanje PVB i povećavanje mirovinskog staža.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani tadija24, Vaš prijatelj:

 

1. na 60. rođendan ostvaruje pravo na najmanje minimalnu prijevremenu starosnu mirovinu po

- općem propisu ZOMO u iznosu od 2.342,03 kn. i  

- Zakonu o hrvatskim braniteljima u iznosu od 2.481,60 kn.

 

2. četiri (4) mjeseca prije 65. rođendana ostvaruje pravo na minimalnu starosnu mirovinu po,

- Zakonu o hrvatskim braniteljima u iznosu od 2.640 kn

 

3. na 65. rođendan ostvaruje pravo na najmanje minimalnu starosnu mirovinu po,

- općem propisu ZOMO u iznosu od 2.798,07 kn.

 

Izračuni iznosa minimalnih mirovina po općem propisu ZOMO su temeljeni na pretpostavci da Vam prijatelj neprekidno radi do 65. rođendana, Vi možete sami izračunati (temeljem stvarnog staža prilikom umirovljenja) iznose njegovih minimalnih mirovina po općem propisu ako ne bude radio sve vrijeme do umirovljenja.

Primjeri:

- Minimalna prijevremena starosna mirovina po ZOMO za 40.g. mirovinskog staža:

40 x 61,31 = 2.452,40 x 0,94 % = 2.305,26 kn

- Minimalna starosna mirovina po ZOMO za 40.g. mirovinskog staža:

40 x 61,31 = 2.452,40 kn

- Minimalna prijevremena starosna i starosna mirovina po Zakonu o hrvatskim braniteljima ne ovisi o ukupnom mirovinskom stažu budućeg korisnika, već o odluci HZMO o iznosu najniže braniteljske mirovine + broj dana borbenog sektora x 0,50 kn.

 

Lijep pozdrav

 

 

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 49 minuta, prof je napisao:

 

 

 

Poštovani tadija24,

Oprostite ali postoji još jedna starosna mirovina ako ne dođe do promjene općeg propisa ZOMO ili Zakona o hrvatskim braniteljima.

Starosnu mirovinu po članku 35. ZOMO može koristiti osiguranik koji ima najmanje 60.g. i najmanje 41.g. efektivnog radnog staža, znači kad  Vam prijatelj napuni 41.g. staža osiguranja može zatražiti priznavanje starosne mirovine zbog dugogodišnjeg osiguranja po članku 35.

 

- Minimalna starosna mirovina po ZOMO za 41.g. mirovinskog staža iznosi,

41 x 61,31 = 2.513,71 kn

- Minimalna starosna mirovina po Zakonu o hrvatskim braniteljima iznosila bi mu  2.640 kn

 

Lijep pozdrav

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, crny46 je napisao:

ili je VB u ovom slučaju dobije 120.000 djeljeno s 0,75 pa bi iznosija 1,6....???

postovani crny46,

VB= plaća, / prosječnom plaćom svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj za istu kalendarsku godinu

čl. 81. ZOMO

Vrijednosni bodovi utvrđuju se na temelju plaća i osnovica osiguranja ostvarenih od 1. siječnja 1970., tako da se plaća, odnosno osnovica osiguranja utvrđena za svaku kalendarsku godinu podijeli s prosječnom godišnjom plaćom svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj za istu kalendarsku godinu. Plaće ili osnovice koje su u bruto svoti dijele se s prosječnom bruto plaćom, a ako su u neto svoti s prosječnom neto plaćom.

lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, tadija24 je napisao:

postovani crny46,

VB= plaća, / prosječnom plaćom svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj za istu kalendarsku godinu

čl. 81. ZOMO

Vrijednosni bodovi utvrđuju se na temelju plaća i osnovica osiguranja ostvarenih od 1. siječnja 1970., tako da se plaća, odnosno osnovica osiguranja utvrđena za svaku kalendarsku godinu podijeli s prosječnom godišnjom plaćom svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj za istu kalendarsku godinu. Plaće ili osnovice koje su u bruto svoti dijele se s prosječnom bruto plaćom, a ako su u neto svoti s prosječnom neto plaćom.

lijepi pozdrav

pozdrav Tady....mislim da je to nepošteno jer osoba A radi cijelu godinu a osoba B radi pola godine....imaju istu plaću i revimo VB 1. kad pođu u mirovinu osoba A imat će 4x  manju mirovinu od osobe B iako su u svojem radnom vjeku uplatile jednak iznos za MO.

pošteno bi bilo da imaju istu mirovinu jer su tijekom svog radnog vijeka uplatile isti iznos. barem ja tako shvaćam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, crny46 je napisao:

pošteno bi bilo da imaju istu mirovinu jer su tijekom svog radnog vijeka uplatile isti iznos. barem ja tako shvaćam.

Ne mogu imati istu mirovinu, osoba A trebala bi imati vecu mirovinu  u odnosu na osobu B jer ima više radnog staža od osobe B  ( imaju ista primanja ali osoba A ima više radnog staza u odnosu na osobu B  jer radi cijelu godinu a osoba B pola godine)

lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, tadija24 je napisao:

Ne mogu imati istu mirovinu, osoba A trebala bi imati vecu mirovinu  u odnosu na osobu B jer ima više radnog staža od osobe B  ( imaju ista primanja ali osoba A ima više radnog staza u odnosu na osobu B  jer radi cijelu godinu a osoba B pola godine)

lijepi pozdrav

pa to ti kažen....iako su tjekom radnoga vijeka uplatile isti iznos,druga osoba imat će pola manju mirovinu....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , crny46 je napisao:

primjer i pitanje;  osoba radi po 9 miseci sezonski... u godini. ima bruto zaradu-osnovica-120.oookn,a recimo da je prosječna bruto plaća u RH 100.000kn. dakle mirovinski staž u toj godine je 0,75 god MS, a VB je 1,2???? jesam li u pravu?

VB je 1.2

 1986  0900  1674  73,50      109,19  0,6731  0,6731

 

9 mj rada,predzadnje su VB a zadnje ukupni VB za godinu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, crny46 je napisao:

dakle kvaka je radni staž,a ne koliko se za radnoga vijeka uplati u mirovinsko. dvije osobe isto uplate, razlika u mirovinama može biti i do 3 puta!

Dragi crni46,

Točan je zaključak da je za sezonce manji godišnji VB i da je zbroj svih VB manji za 1/4 u ovom primjeru A u odnosu na stalno zaposlenog B sa istim primanjima.

Vaša supruga, sezonac ima godišnje VB na pr. 1,2 koji se zbraja za na primjer 40 g. rada i zbroj VB iznosi joj 48.

Zbroj VB od 48 podjeli joj se sa 30.g. mirovinskog staža, koji je ostvarila tijekom 40 kalendarskih godina rada i njezin PVB za ukupni radni staž iznosi 1,60.

 

Stalo zaposleni sa istom plaćom ima godišnji VB veći, iznosi mu 2,13, kad se oni zbroje za 40 kalendarskih godina rada imamo iznos od 85,33.

Taj zbroj od 85,33 njemu se dijeli sa 40.g. mirovinskog staža za 40 kalendarskih godina rada i njegov PVB za ukupni radni staž također iznosi 2,13.

 

Sada je sve jasno, osobni bod osobi A /Vašoj supruzi/, sezoncu iznosi 2,13 x 30 (ukupni mirovinski staž) = 63,99

Osobni bod osobi B, stalno zaposlenom iznosi 2,13 x 40 (njegov ukupni mirovinski staž) = 85,32

 

Kad njihove osobne bodove pomnožimo sa trenutnim AVM (63,29) i sa 1,27, dobijemo iznose njihovih starosnih mirovina.

 

Osoba B ima starosnu mirovinu u iznosu od 6.857,87 kn a osoba A /Vaša supruga - sezonac/ primat će starosnu mirovinu u iznosu od 5.143,41 kn.

Lp

 

 

 

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, prof je napisao:

Dragi crni46,

Točan je zaključak da je za sezonce manji godišnji VB i da je zbroj svih VB manji za 1/4 u ovom primjeru A u odnosu na stalno zaposlenog B sa istim primanjima.

Vaša supruga, sezonac ima godišnje VB na pr. 1,2 koji se zbraja za na primjer 40 g. rada i zbroj VB iznosi joj 48.

Zbroj VB od 48 podjeli joj se sa 30.g. mirovinskog staža, koji je ostvarila tijekom 40 kalendarskih godina rada i njezin PVB za ukupni radni staž iznosi 1,60.

 

Stalo zaposleni sa istom plaćom ima godišnji VB veći, iznosi mu 2,13, kad se oni zbroje za 40 kalendarskih godina rada imamo iznos od 85,33.

Taj zbroj od 85,33 njemu se dijeli sa 40.g. mirovinskog staža za 40 kalendarskih godina rada i njegov PVB za ukupni radni staž također iznosi 2,13.

 

Sada je sve jasno, osobni bod osobi A /Vašoj supruzi/, sezoncu iznosi 2,13 x 30 (ukupni mirovinski staž) = 63,99

Osobni bod osobi B, stalno zaposlenom iznosi 2,13 x 40 (njegov ukupni mirovinski staž) = 85,32

 

Kad njihove osobne bodove pomnožimo sa trenutnim AVM (63,29) i sa 1,27, dobijemo iznose njihovih starosnih mirovina.

 

Osoba B ima starosnu mirovinu u iznosu od 6.857,87 kn a osoba A /Vaša supruga - sezonac/ primat će starosnu mirovinu u iznosu od 5.143,41 kn.

Lp

 

 

 

 

prof ti si okorjeli optimist;-)).....ona će obiteljsku imati ;-))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, crny46 je napisao:

prof ti si okorjeli optimist;-)).....ona će obiteljsku imati ;-))

profi-ja san stavija da osoba A I B imaju istu godišnju bruto plaću-osnovicu za izračun doprinosa!  dakle sezonac u x miseci zaradi koliko i stalni-ista godišnjaplaća.....to san pretpostavlja i pita. nije rič o istoj misečnoj plaći-nego istoj godišnjoj plaći. i onda se pojavi staž MO kao faktor i pravi ralzliku jer sezonac skuplja u svakoj godini misece i dane,a stalni ima 1/! godinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, crny46 je napisao:

prof ti si okorjeli optimist;-)).....ona će obiteljsku imati ;-))

Poštovani crny46,

Ljude iz kraja u kojem sam rođen baš krasi optimizam, ozbiljnost, radišnost /ne mene/, vedrina, šala i podje*ancija.

Ovo što sam Vama napisao je sasvim ozbiljno ali načelno /bez stvarnih podataka/, međutim ako ste zainteresirani Vi to sami možete napraviti za svoju suprugu precizno.

E građanin može Vam koristiti za informativni izračun mirovine. Jednostavno na stranici HZMO zatražite informativni izračun njene mirovine, starosne mirovine bez uvjeta sa nadnevkom 01.03.2018.g.

Trenutni ukupni mirovinski staž pretpostavljam da Vam je poznat pa ga upišite i za 2 dana imate izračun iznosa njene starosne mirovine sa tim mirovinskim stažom koji ste naveli.

Također ste dobili PVB temeljen na njezinim dosadašnjim uplatama u mirovinski fond.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 56 minuta, crny46 je napisao:

profi-ja san stavija da osoba A I B imaju istu godišnju bruto plaću-osnovicu za izračun doprinosa!  dakle sezonac u x miseci zaradi koliko i stalni-ista godišnjaplaća.....to san pretpostavlja i pita. nije rič o istoj misečnoj plaći-nego istoj godišnjoj plaći. i onda se pojavi staž MO kao faktor i pravi ralzliku jer sezonac skuplja u svakoj godini misece i dane,a stalni ima 1/! godinu.

Onda po tvojem bi ispalo da ako nekome izračunaju 200-300 kn na osnovi uplata toliko bi i dobio.

Nije li taj sezonac dobivao i naknadu sa biro nakon završene sezone?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, sivko je napisao:

Onda po tvojem bi ispalo da ako nekome izračunaju 200-300 kn na osnovi uplata toliko bi i dobio.

Nije li taj sezonac dobivao i naknadu sa biro nakon završene sezone?

postoji i minimalna mirovina....a naknadu neki dobiju,neki ne dobiju,ovisi koliko skupe staža u toj godini,odnosno u dvije godine.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da postoji minimalna a ako si ispod nje onda dobiješ minimalnu.

Ako skupi 6 mjeseci godišnje mislim da dobije pa onda je sezonac u plusu jer je dobio i naknadu.

A ionako sa bilo kojim zakonom ne mogu bit svi zadovoljni pa je pronađen neki prosjek a naravno da za mirovinu (uopće da je dobiješ) igra i radni staž.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za naknadu je min 9 mj u godini ;-))...a to sezonci s kontinenta skoro pa nikad ne ostvare....rade 4-5 miseci....i gledam te mlade ljude koji su majstori u svojoj branši i znaju imati jako dobru plaću...10-12.000kn neto,,,,ali MS skupe ko kesicu kikirikija....tako da u svojem radnom vijeku teško mogu skupiti 20ak godina staža.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 39 minuta, crny46 je napisao:

može se staž uplaćivati po nekoliko osnova...ali ovakvim naćinom određivanja VB jednostavno se potiče ilegalna minimalna isplata plaće preko računa, a ostatak na ruke.

VB će bit isti radio cijelu godinu ili pola.Ne vidim nikakvu šemu zašto bi to poticalo isplate pola-pola.Ako dobije minimalno na račun mirovina će mu bit još manja.

Prije u zakonu je pisalo da je mirovina naknada za minuli rad pa bi onda i bilo manje rada/staža manja mirovina.

Ako se može uplaćivat i za ostalo vrijeme treba to i napravit jer će i mirovina bit veća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 48 minuta, crny46 je napisao:

buda-sasvim si u pravu-nekad sam radija za uniqa osig.-poanta priče je da se poćme mlad plaćati i ne neke velike iznose,koji se tijekom radnoga vijeka i te kako nakupe-i uz to si osiguran  od "nedaj Bože"....

Za ne daj Bože vremena bolje je prikupiti koju tonu zlata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani crny46,

Ljude iz kraja u kojem sam rođen baš krasi optimizam, ozbiljnost, radišnost /ne mene/, vedrina, šala i podje*ancija.

Ovo što sam Vama napisao je sasvim ozbiljno ali načelno /bez stvarnih podataka/, međutim ako ste zainteresirani Vi to sami možete napraviti za svoju suprugu precizno.

E građanin može Vam koristiti za informativni izračun mirovine. Jednostavno na stranici HZMO zatražite informativni izračun njene mirovine, starosne mirovine bez uvjeta sa nadnevkom 01.03.2018.g.

Trenutni ukupni mirovinski staž pretpostavljam da Vam je poznat pa ga upišite i za 2 dana imate izračun iznosa njene starosne mirovine sa tim mirovinskim stažom koji ste naveli.

Također ste dobili PVB temeljen na njezinim dosadašnjim uplatama u mirovinski fond.

Lp

Poštovani crny46, jeste li što poduzeli prema mom prijedlogu za probni izračun iznosa mirovine za svoju suprugu.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani  Ivo,

Temeljem Vaše dokumentacije sve je jasno, još od 2012.g. kao branitelj koristite najnižu braniteljsku mirovinu, po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja.

Isplatu dodatka na minimalnu braniteljsku mirovinu ostvarujete od 01.04.2018.g.

Izračun:

Broj dana borbenog sektora  x  0,4989 kn

Nije mi poznato (još nemam primjer) u kakvom će biti obliku to prikazano na isplatnoj listi banke preko koje primate mirovinu ali slobodno brojite šuške.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2018_03_25_496.html

Evo i službene potvrde o povećanju najnižih mirovina.  Još je samo upitno da li će i korisnici najniže profesionalne dobiti 0,4989 kn po danu borbenog sektora ili će to biti pomnoženo sa faktorom 0,8 pa će ispasti nekih 40 lipa po danu. Taj dio se navodi u članku 5

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Dinko73,

Slažem se da je nedorečeno, jeli korisnike najniže braniteljske invalidske mirovine – profesionalna nesposobnost pripada 0,4989 kn ili se množi faktorom  0,8.

Također je nedefinirano koliko će dodatka primati zaposleni branitelji korisnici najniže braniteljske invalidske mirovine – profesionalna nesposobnost.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 36 minuta, Temporius je napisao:

Kako su upleli i clanak 50. Zakona o braniteljima, korisnicima najnize profesionalne se tih 0,4989 mnozi sa 0,8 = 0,3991 kn.

Poštovani korisniče,

Malom raščlambom Odluke o visini najniže mirovine hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata za godinu 2018.g. a posebno njenog članka 5. budući rast najniže braniteljske mirovine postaje jasniji.

                                                                                     Članak 5.

Od 1. ožujka 2018. najniža mirovina, iz članka 1. ove Odluke korisnicima iz članka 1. – 4., povećava se za 0,015%, od utvrđene proračunske osnovice predviđene propisom kojim se regulira izvršavanje državnog proračuna Republike Hrvatske (skraćeno: proračunske osnovice) odnosno za 0,4989 kn za svaki dan sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru, uz primjenu odgovarajućega mirovinskog i polaznog faktora prema kojemu je mirovina određena, odnosno mirovinskog i polaznog faktora iz članka 50. i 51. ZOHBDR-a.

 

Pregled navedenih članaka 50. i 51. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata:

 

Članak 50.

Najniža mirovina iz članka 49. ovoga Zakona određuje se uz primjenu mirovinskih faktora koji iznose za:

1) starosnu mirovinu

1,0

2) starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika

1,0

3) prijevremenu starosnu mirovinu

1,0

4)privremenu invalidsku mirovinu koja se isplaćuje za vrijeme nezaposlenosti

0,8

5)invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti

1,0

6)invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti koja se isplaćuje za vrijeme nezaposlenosti

0,8

7)obiteljsku mirovinu ako mirovina pripada samo udovici odnosno udovcu i djeci osiguranika, ili samo roditeljima, ili braći, sestrama i drugoj djeci bez roditelja uzetoj na uzdržavanje, i to ako mirovinu koristi:

 

– jedan član uže i šire obitelji

0,7

– dva člana uže i šire obitelji

0,8

– tri člana uže i šire obitelji

0,9

– četiri i više članova uže i šire obitelji

1,0


                                                                              Članak 51.

(1) Najniža mirovina iz članka 49. ovoga Zakona određuje se uz primjenu polaznog faktora 1,0.

(2) Polazni faktor za određivanje najniže prijevremene starosne mirovine određuje se tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovoga članka smanjuje prema članku 26. stavku 3. ovoga Zakona.

 

 

  1. Svaki dan sudjelovanja u borbenom sektoru iznosi 0,4989 kn za korisnike minimalne braniteljske invalidske mirovine – opća nesposobnost i minimalne braniteljske starosne mirovine ostvarenih po novom Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata
  2. Svaki dan sudjelovanja u borbenom sektoru iznosi 0,4989 x 0,8 = 0,39912 kn za korisnike minimalne braniteljske invalidske mirovine – profesionalna nesposobnost
  3. Svaki dan sudjelovanja u borbenom sektoru iznosi 0,4989 x  Y  =  xxxxxxx kn za korisnike minimalne braniteljske prijevremene starosne mirovine

 

Y  je individualni polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine za hrvatskog branitelja

                                                                                  Članak 26.

 (3) Polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata koji su u obrani suvereniteta sudjelovali u borbenom sektoru određuje se tako da se polazni faktor za starosnu mirovinu iz članka 85. stavka 1. točke 4. Zakona o mirovinskom osiguranju smanjuje za svaki mjesec prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, i to:

a) s navršenih 35 godina mirovinskog staža – za 0,34% po mjesecu

b) s navršenih 36 godina mirovinskog staža – za 0,32% po mjesecu

c) s navršenih 37 godina mirovinskog staža – za 0,30% po mjesecu

d) s navršenih 38 godina mirovinskog staža – za 0,25% po mjesecu

e) s navršenih 39 godina mirovinskog staža – za 0,15% po mjesecu ili

f) s navršenih 40 i više godina mirovinskog staža – za 0,10% po mjesecu.

(4) Pri izračunu razdoblja iz stavaka 2. i 3. ovoga članka određenih u mjesecima, jedan mjesec čini 30 dana.

 

Lijep pozdrav

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, prof je napisao:

 

   
   
   
   
   
   

 

 
   

 

 
   

 

 

 

 

 

 

Prije 26 minuta, prof je napisao:

Svaki dan sudjelovanja u borbenom sektoru iznosi 0,4989 kn za korisnike minimalne braniteljske invalidske mirovine – opća nesposobnost i minimalne braniteljske starosne mirovine ostvarenih po novom Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

i Zakona o pravima hrvatskih branitelja koji su prethodili.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prof,

Bas me zanima sta ce biti sa clankom 26. novog braniteljskog zakona (koji se oslanja na clanak 85. stavak 2, ZOMO-a), koji sad glasi ovako u ZOMO-u:

(2) Polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine određuje se tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovoga članka smanjuje za svaki mjesec prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, i to za:

– s navršenih 35 godina mirovinskog staža – za 0,34% po mjesecu

– s navršenih 36 godina mirovinskog staža – za 0,32% po mjesecu

– s navršenih 37 godina mirovinskog staža – za 0,30% po mjesecu

– s navršenih 38 godina mirovinskog staža – za 0,25% po mjesecu

– s navršenih 39 godina mirovinskog staža – za 0,15% po mjesecu

– s navršenih 40 godina mirovinskog staža – za 0,10% po mjesecu.

 

kad sa najavljenim izmjenama ZOMO-a promjeni u:

Polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine određuje se tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovoga članka smanjuje za svaki mjesec prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, i to za 0,34% po mjesecu.

 

prema najavi vladajucih tablica smanjenje postotka penalizacije po godinama mirovinskog staza maknula bi se iz tog clanka 85.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani malicovjek,

Ništa se neće mijenjati u Zakonu o hrvatskim braniteljima bez odluke Sabora.  

Praksa je pokazala da sve Vlade kao predlagatelj uvijek ide samo sa promjenom jednog  zakona, bez promišljanja u što to dovodi korisnike mirovina ostvarenih po drugom zakonu.

Broj korisnika braniteljske prijevremene starosne mirovine biti će najviše za jednu ruku, zbog formule za izračun braniteljske prijevremene starosne i starosne mirovine.

Diletanti i dalje jašu u HZMO i za vrijeme ove Vlade, posljedica toga je dodjela znatnih PRAVA i POVLASTICA u novom Zakonu o hrvatskim braniteljima za branitelje korisnike starosnih i prijevremenih starosnih mirovina koje nitko neće zatražiti jer bi im ta mirovina bila znatno manja od mirovine po općem propisu ZOMO koja je bez navedeni znatnih PRAVA i POVLASTICA:

Izuzetak su samo korisnici najnižih braniteljskih starosnih mirovina.

 

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani  malicovjek,

Primjer kako sve Vlade, pa nažalost i ova, promišljaju samo u okviru jednog Zakona.

Po Zakonu o hrvatskim braniteljima u starosnu mirovinu može se odlaziti i prije 65.g. za broj dana borbenog sektora i to uz uvećanje osobnog boda i do 40 %.

Za većinu branitelja uz sva ta velika PRAVA i POVLASTICE ta mirovina je ipak znatno manja od mirovine po općem propisu ZOMO, osim minimalne braniteljske starosne mirovine.

Znači, branitelj ako žele ići ranije u starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima (od prava po općem propisu ZOMO) mora pristati i na izračun starosne mirovine koja mu je znatno manja od mirovine po općem propisu ZOMO.

 

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani  malicovjek,

Postoji  li veće zloće od ove, da stvarateljima Države braniteljima, budućim korisnicima starosne mirovine deklarativno dodijeliš povećanje osobnog boda od čak do 40 % a u naravi ta im je mirovina prosječno za 25 % manja od mirovine po općem propisu ZOMO koju prima bilo tko nije bio u ratu za isti radni staž i iste uplate u mirovinske fondove tijekom ukupnog radnog staža ?

Možda je zbog toga u novom Zakonu izbrisano pravima  i sad je to samo Zakon o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog  rata.

 

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani  malicovjek,

Zaključak je jednostavan:

- branitelj će ranije otići u starosne mirovine po posebnom propisu  i koristiti znatno manji iznos mirovine  ili će

- otići u mirovinu kad ostvari pravo na starosne mirovine po općem propisu i prosječno primati od 25 do 30 % veću mirovinu.

Lijep pozdrav

PS

Navedena tvrdnja se ne odnosi na buduće korisnike braniteljskih najnižih starosnih mirovina

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako mogu postavit pitanje za prijatelja, bez izracuna mirovine, ne znam njegov PVB, ali ako se moze ocijeniti povoljniji datum odlaska u mirovinu, uzevsi u obzir sva ova (ne)prava.

Rodjen Travanj 1959, na danasnji dan radnog staza 37 godina, 9 mjeseci, xx dana, braniteljski staz 14/15 mjeseci. Zbunjuje ga (ne)penaliziranje za tih 15 mjeseci, plus dvostruki staz.

Moj mu je savjet da se registrira na e-gradjane, pa da konkretno vidi o cemu se radi. No on misli da, ako bude duze radio, time ce mu i mirovina biti veca, sto bi imalo smisla da imamo logicne zakone, medjutim...

Hvala za svaki savjet...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani  Temporius,

Kod Vašeg prijatelja nema puno dilema, termin za odlazak u prvu moguću mirovinu je za rođendan u  travanju 2019. sa 60.g. u prijevremenu starosnu mirovinu.

Imat će 38g.9.mj.xxd. a o penalizaciji ne želim govoriti jer će do 31.12,2018.g. doći do promjena.

Očekuju se i promjene odlaska u starosnu mirovinu zbog dugogodišnjeg osiguranja po članku 35. kao i izračun iste.

Kad napuni efektivnih 41.g. mirovinskog staža može otići u mirovinu po tom članku 35. bez  ikakve penalizacije.

Kažete danas ima 37.g. 9.mj. xxd. ali što je od toga efektivni staž, to jest uplaćeni mirovinski doprinosi a koliko je vezano za Domovinski rat. Tijekom rata (mobilizacije) jeli je bio zaposlen.

Nakon preciznih odgovora na ova pitanja možemo pričati o starosnim mirovinama.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, Temporius je napisao:

Postovani prof,

Ovih 37 god. i 9 mjeseci je cisti staz, a za vrijeme DR je bio zaposlen. Naravno da se o buducim zakonima ne moze raspravljati, osim da ce, gotovo sigurno, biti restriktivniji.

Zahvaljujem

Poštovani  Temporius,

To je odlično, znači da će  za cca 3.g. i 3.mj. imati 41.g. efektivnog mirovinskog staža i 62.g. života.

Prema prognozama imat će pravo na starosnu mirovinu zbog dugogodišnjeg osiguranja po članku 35. općeg propisa ZOMO i po Zakonu o hrvatskim braniteljima.

Mirovinski staž za obračun mirovine treba mu uvećati za vrijeme sudjelovanja u Domovinskom ratu u jednostrukom trajanju.

Lijep pozdrav

Starosna ili invalidska mirovina po općem propisu - ZOMO - 15 .03.2018.xls

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, prof je napisao:

I dalje na raspolaganju, jer od pametnih pitanja svi imaju koristi.

To je bila projekcija za prvu moguću starosnu mirovinu bez penalizacije, najpovoljnija (sa najviše mirovinskog staža) je starosna mirovina sa 65.g. života

Lp

 

Vidite tablice

Starosna ili invalidska mirovina po općem propisu - ZOMO - 15 .03.2018.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Temporius je napisao:

Ako mogu postavit pitanje za prijatelja, bez izracuna mirovine, ne znam njegov PVB, ali ako se moze ocijeniti povoljniji datum odlaska u mirovinu, uzevsi u obzir sva ova (ne)prava.

Rodjen Travanj 1959, na danasnji dan radnog staza 37 godina, 9 mjeseci, xx dana, braniteljski staz 14/15 mjeseci. Zbunjuje ga (ne)penaliziranje za tih 15 mjeseci, plus dvostruki staz.

Moj mu je savjet da se registrira na e-gradjane, pa da konkretno vidi o cemu se radi. No on misli da, ako bude duze radio, time ce mu i mirovina biti veca, sto bi imalo smisla da imamo logicne zakone, medjutim...

Hvala za svaki savjet...

Postovani prof vam je odgovorio na postavljeno pitanje ali ovo boldano neka napravi jer ce sa postavljenim zahtjevom za izracun mirovine na stranicama HZMO-a sa datumom u travnju 2019. kad navrsava 60 godina starosti dobiti predodzbu o kakvim se to iznosima radi, a sto je vaznije saznat ce na taj datum mu vrijedeci PVB.

Postojeci staz sa pridodanim sudjelovanjem u DR na danasnji dan iznosi mu cca 39 godina i 4 mjeseca, kad ce navrsiti 60 godina to ce vec biti 40 godina i 4 mjeseca znaci malo mu fali do 41 godine staza, glavno da radi i dobiva placu pa neka priceka da stekne uvijete za starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, malicovjek je napisao:

Ispravak umjesto 39 godina i 4 mjeseca treba biti 39 godina staza, a na 60 godina zivota 40 godina staza (malo sam se preracunao).

Poštovani malicovjek,

Je li to znači da u starosnu mirovinu po članku 35. može kad napuni 41.g staža (efektivni + beneficirani ?) i 61.g. života ?

Lp 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, malicovjek je napisao:

Postovani prof,

Zasad ne, ali ce vjerojatno izmjenama ZOMO-a tako i tamo biti navedeno, jer su branitelji i njihovo sudjelovanje u DR isti, bilo to po ZOMO-u (buducem ZOMO-u) ili po novom braniteljskom zakonu (moje misljenje).

Poštovani malicovjek,

Zahvaljujem Vam, izuzetno cijenim Vaše mišljenje ali ne vjerujem u bilo kakvo popravljanje statusa za branitelje, buduće korisnike starosnih i prijevremenih starosnih mirovina.

Moja malenkost ne može se nikako maknuti od najniže braniteljske starosne mirovine.

Tijekom radnog staža moja prosječna godišnja primanja bila su za više od 50 % veća od prosječne bruto godišnje plaće u državi.

Obnašao dužnost brigadira u Domovinskom ratu, nakon dragovoljnih 1.800 dana rata umirovljen sa 42.g. ukupnog mirovinskog staža u činu pukovnika (kapetan fregate).

Nemam pravo na  mirovinu višu od najniže braniteljske starosne mirovine čak i uz ovoj popravak po novom Zakonu o hrvatskim braniteljima ?

Za koga se pišu braniteljski zakoni ?

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

   znam da nije pravo mjesto jer se ovdje racuna mirovina, a mene zanima kako se racuna staž, ali sam siguran da će netko moći pomoći.

Posalo sam sljedeći upit na HZMO;

   s obzirom da mi nisu jasni odnosi između termina staž osiguranja i mirovinski staž molio bih za pomoć;
 
  -  bez prekida radim od 1987, dakle cca 31 godinu,
  -  od 1990 radim u MUP-u 
  -  beneficiranog staža imam cca 5,5 godina (bez rata)
  -  sudjelovanje u ratu cca,5,5 godina (2090 dana točno),
 
Koliko na temelju ovih podataka imam  staža (ne tražim točan, već okviran podatak) koji se računa kod izračuna mirovine u koju bih išao sukladno odredbama čl. 6.  Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba,  policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba

 U podužem odgovoru koji sam dobio svašta piše, uključujući "...Zakon DVO, PS i OSO omogućava mirovinska prava u povoljnijim iznosima u odnosu na iznose mirovina predviđenih općim mirovinskim propisom. U slučaju kada djelatna vojna  osoba  stječe pravo na mirovinu temeljem Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika  i ovlaštenih službenih osoba nije moguće koristiti povoljnije uvjete za mirovinu po dvije osnove: po rečenom Zakonu  i  po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji......"  i tako dalje, piše sve ono što nisam pitao.

Lijepo molim pomoć, s koliko staža mogu računati kod izračuna mirovine za policijske službenike (DVO, PS i OSO) ?

najljepše zahvaljujem,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , prof je napisao:

Poštovani malicovjek,

Zahvaljujem Vam, izuzetno cijenim Vaše mišljenje ali ne vjerujem u bilo kakvo popravljanje statusa za branitelje, buduće korisnike starosnih i prijevremenih starosnih mirovina.

Moja malenkost ne može se nikako maknuti od najniže braniteljske starosne mirovine.

Tijekom radnog staža moja prosječna godišnja primanja bila su za više od 50 % veća od prosječne bruto godišnje plaće u državi.

Obnašao dužnost brigadira u Domovinskom ratu, nakon dragovoljnih 1.800 dana rata umirovljen sa 42.g. ukupnog mirovinskog staža u činu pukovnika (kapetan fregate).

Nemam pravo na  mirovinu višu od najniže braniteljske starosne mirovine čak i uz ovoj popravak po novom Zakonu o hrvatskim braniteljima ?

Za koga se pišu braniteljski zakoni ?

Lijep pozdrav

Postovani prof,

ali to je u novom braniteljskom zakonu popravljeno i braniteljima ce se od 01.01.2019.god. taj dupli staz priznavati kod odredjivanja starosne mirovine za dugogodisnje osiguranike, a kako se ZOMO i novi braniteljski zakon preklapaju i pozivaju jedan na drugog bilo bi cudno da se i u novom ZOMO-u kod izmjena ne izmjeni i ne priznaje staz u dvostrukom trajanju i za odlazak u starosnu mirovinu za dugogodisnje osiguranike po ZOMO-u.

Sto se tice ovog drugog dijela posta, o vasih 42 god. staza i vasoj mirovini u rangu najnize braniteljske starosne mirovine, to mi je bas cudno :-?.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , malicovjek je napisao:

Postovani prof,

ali to je u novom braniteljskom zakonu popravljeno i braniteljima ce se od 01.01.2019.god. taj dupli staz priznavati kod odredjivanja starosne mirovine za dugogodisnje osiguranike, a kako se ZOMO i novi braniteljski zakon preklapaju i pozivaju jedan na drugog bilo bi cudno da se i u novom ZOMO-u kod izmjena ne izmjeni i ne priznaje staz u dvostrukom trajanju i za odlazak u starosnu mirovinu za dugogodisnje osiguranike po ZOMO-u.

Sto se tice ovog drugog dijela posta, o vasih 42 god. staza i vasoj mirovini u rangu najnize braniteljske starosne mirovine, to mi je bas cudno :-?.

Poštovani malicovjek i Temporius.,

Baš to je i problem, jer Vlade gledaju promjenu samo jednog  Zakona.

Branitelj koji nije dovoljno dobro informiran odluči koristi pravo po Zakonu o hrvatskim braniteljima za raniji odlazak u starosnu mirovinu, mora prihvatiti, sebe osuđuje na za njega nepovoljniji izračun mirovine po istom Zakonu.

Kako zakoni nisu usklađeni ne može koristiti pravo na isplatu povoljnije mirovine jer pravo na priznavanje starosne mirovine po općem propisu ZOMO ostvaruje kasnije za 15. mjeseci kao u primjeru prijatelja cijenjenog korisnika Temporius.

Zbog toga on bi trebao raditi dulje 15. mjeseci, ostvariti pravo i na priznavanje starosne mirovine po općem propisu i tek tada zatražiti priznavanje prava na starosne mirovine po:

-          općem propisu ZOMO i

-          Zakonu o hrvatskim braniteljima

 

Te isplatu povoljnije mirovine.

 

Primjer izračuna moje braniteljske starosne mirovine nije bitan za mene (tko danas može živjeti samo od mirovine) kao ni za ostale korisnike ali ako se sjećate mog pisanja, trećinu mojih stvarnih godišnjih bruto primanja  od 01.01.2014.g. izvjesni Mirando je smanjio za 37 % .

Lijep pozdrav

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , tuskana je napisao:

Poštovani,

   znam da nije pravo mjesto jer se ovdje racuna mirovina, a mene zanima kako se racuna staž, ali sam siguran da će netko moći pomoći.

Posalo sam sljedeći upit na HZMO;

   s obzirom da mi nisu jasni odnosi između termina staž osiguranja i mirovinski staž molio bih za pomoć;
 
  -  bez prekida radim od 1987, dakle cca 31 godinu,
  -  od 1990 radim u MUP-u 
  -  beneficiranog staža imam cca 5,5 godina (bez rata)
  -  sudjelovanje u ratu cca,5,5 godina (2090 dana točno),
 
Koliko na temelju ovih podataka imam  staža (ne tražim točan, već okviran podatak) koji se računa kod izračuna mirovine u koju bih išao sukladno odredbama čl. 6.  Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba,  policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba

 U podužem odgovoru koji sam dobio svašta piše, uključujući "...Zakon DVO, PS i OSO omogućava mirovinska prava u povoljnijim iznosima u odnosu na iznose mirovina predviđenih općim mirovinskim propisom. U slučaju kada djelatna vojna  osoba  stječe pravo na mirovinu temeljem Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika  i ovlaštenih službenih osoba nije moguće koristiti povoljnije uvjete za mirovinu po dvije osnove: po rečenom Zakonu  i  po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji......"  i tako dalje, piše sve ono što nisam pitao.

Lijepo molim pomoć, s koliko staža mogu računati kod izračuna mirovine za policijske službenike (DVO, PS i OSO) ?

najljepše zahvaljujem,

Poštovani tuskana,

Nešto ste nepotrebno zakomplicirali.

Zar je problem zbrojiti 31.g. efektivnog staža + 5,5.g. benef. + 5,5.g. beneficija = 42.g. ukupnog mirovinskog staža.

Samo taj broj je Važan prilikom izračuna Vaše mirovine po članku 6.

Uvjet od minimum 30.g. mirovinskog staža je ispunjen,tako Vam za izračun te starosne mirovine samo nedostaje  Vaš PVB  od 1998.g.do umirovljenja.

 

Iskoristite tablice u privitku.

Najpovoljni prosječni vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja-15.12.2017.g.xls

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS-16.03.2018.g.xls

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Veteran,

    najljepše zahvaljujem na odgovoru, i potvrdi onoga što sam i sam smatrao da je ispravno.

Interesantno je kako to znate Vi tako jednostavno interpretirati a ne znaju oni kojima je to posao. Zbrajanje-oduzomanje radnoga staža i izračun mirovine nije moj posao, i ja o tome znam onoliko koliko sam "pohvatao" na ovome forumu ili pročitao u dokumentima koji reguliraju ovo područje, a kada sam tražio "službenu" potvrdu svojega razumjevanja odgovoreno mi je u poruci od 250 riječi u kojoj ništa ne piše. Pa ako sam ja zakomplicirao svojim neznanjem, koliko je tek zakomplicirao pravnik koji je meni odgvorio citirajući preambule zakona i pravilnika....a taj će sutra računati i moju mirovinu.

 

    U svakom slučaju, još jednom hvala, sada ću odlučnije tražiti mirovinu :-)

 

lp

    

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani Crni73,

Autori, koautori, sufleri i ostali prirepci u izradi novog  Zakona o hrvatskim braniteljima zaista su nemilo pogriješili. Već mjesecima pišem o ludosti regulative a od ovog prvog i provedbe svih najnižih braniteljskih mirovina.

Po službenoj dužnosti HZMO za 0,50 kn  invalidske mirovine – opća nesposobnost i starosne mirovine  te za 0,40 kn  invalidske mirovine – profesionalna nesposobnost, uvećava minimalne braniteljske mirovine za svaki dan borbenog sektora.

Rezultat, posljedica te u osnovi odlične ideje je da korisnik braniteljske mirovine koja je veća za od 10 do 500 kn od dosadašnje minimalne braniteljske mirovine, od 01.04.2018.g. (nije prvo aprilska šala) prima od 50 do 1.050 kn manju mirovinu od minimalne braniteljske mirovine po NOVOM Zakonu.

Upravo to se desilo i Vama, iskreno se nadam brzom prosvjetljenju zakononosaca te da će u što kraćem vremenu doći do izmjene i dopune novog Zakona o hrvatskim braniteljima po ovom problemu.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako mi tko može objasniti kako je ovo sračunato svaka mu dala... Znači mirovina satnika DVO sa plaćom od 5870 kn ... Prema izračunu koji mi je kolega napravio ovo braćo ne valja... Jer osobni bod do kojega je on došao prateći zakon koji je tada bio na snazi nije 1,4647 već 2,1948... o.O

 

2vmhkj7.jpg

uređeno: od MarkoDelija
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , MarkoDelija je napisao:

Ako mi tko može objasniti kako je ovo sračunato svaka mu dala... Znači mirovina satnika DVO sa plaćom od 5870 kn ... Prema izračunu koji mi je kolega napravio ovo braćo ne valja... Jer osobni bod do kojega je on došao prateći zakon koji je tada bio na snazi nije 1,4647 već 2,1948... o.O

 

2vmhkj7.jpg

Poštovani MarkoDelija,

Probajte bruto godišnje plaće Vašeg pokojnog oca od 1998.g. do 31.12.2002.g. ubaciti/zamijeniti  u ponuđene iznose u tablici u privitku.

Koliki je vrijednosni bod za svaku godinu ?

Lijep pozdrav

 

Najpovoljni prosječni vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja-05.04.2018.g.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, prof je napisao:

Poštovani MarkoDelija,

Probajte bruto godišnje plaće Vašeg pokojnog oca od 1998.g. do 31.12.2002.g. ubaciti/zamijeniti  u ponuđene iznose u tablici u privitku.

Koliki je vrijednosni bod za svaku godinu ?

Lijep pozdrav

 

Najpovoljni prosječni vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja-05.04.2018.g.xls

image.png.bbb09109b64c14e47761393a37dbf54d.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ne mogu ubaciti bruto mirovine kada onda nije bio u mirovini... Od kud znam koliko je za koju godinu bilo usklađivanja a i njemu je bruto bila neto, jer nije bio oporezivan sjećam se zbog nekog cenzusa mirovine ili čega, u biti je usklađivanjima od 2003. do 2017. i smrti dogurao do 3750 negdje, ugl. nikad nije prešao 3800 jer su mu bili i srezali 10%...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, MarkoDelija je napisao:

Pa ne mogu ubaciti bruto mirovine kada onda nije bio u mirovini... Od kud znam koliko je za koju godinu bilo usklađivanja a i njemu je bruto bila neto, jer nije bio oporezivan sjećam se zbog nekog cenzusa mirovine ili čega, u biti je usklađivanjima od 2003. do 2017. i smrti dogurao do 3750 negdje, ugl. nikad nije prešao 3800 jer su mu bili i srezali 10%...

Bruto plaće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, MarkoDelija je napisao:

Pa to sam napravio kada sam dobio ove bodove što sam vam napisao, jer bruto mu je bila 7500 tj. kojih 10 do 30 kuna manje-više al sam ukucao za 7500...

Imate li kod sebe Prilog uz Rješenje o mirovini za DVO i PS, što tamo piše u zaključku i za svaku godinu njegovog rada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, prof je napisao:

Imate li kod sebe Prilog uz Rješenje o mirovini za DVO i PS, što tamo piše u zaključku i za svaku godinu njegovog rada.

Eh nemam, možda je tu negdje ali nisam ništa takvo našao, koliko se sjećam kada je stiglo samo je riješenje došlo na 3 spojena papira, ništa drugo jer bio sam s njim kada je to otvorio... Moguće da je došlo odvojeno ali ništa takvo nisam našao, ono tona ima njegovih dokumenata svakakvih, recimo riješenje HRVI prvostupanjsko sam našao ali drugostupanjsko nisam mogao naći da si Bog... Jer stvarno je tona papirologije, od tih rješenja do dokumentacije ratne, i dnevnika što je vodio, oznake vojne tajne i svega bilo, 3 kutije velike smo napunili, morao sam to "ukloniti" odavde ako me razumijete...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija