Jump to content

oporuka


anonimno

Preporučene objave

Prijedvije godinemoji su roditelji sklopili samnom ugovor o doživotnom uzdržavanju, po kojem su mi dozvolili pravo preduknjižbu na svojim nekretninama.

U međuvremenu se majka razbolilai suglasila saocem sa kojim ima sve na 1/2 da mi dozvole uknjižbu prava vlasništva na nekretninama, i pokretninama.

Da li treba raditi novi ugovor ili je potrebno napraviti anex postojećeg.

Dali moj brat ima pravo na nužni dio po tom ugovoru, ako ima kako bi trebao glasiti ugovor da on nema pravo zahtjevati nužni dio?

Otac i majka žele uz to sastaviti testament po kojem bi sve ostavili meni, i naznačiti u njemu da su njemu darovali za svoajega života.

Trebaju li raditi zasebne testamente ili mogu napisati zajednički.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o doživotnom uzdržavanju je naplatni ugovor, tako da tvoj brat nema pravo na nužni dio. Ne znam kakva bi to bila predbilježba upisa, tj. kakvo opravdanje za nju treba. Najbolje je uvijek pitati onog tko je ugovor radio.

 

Oporuke moraju raditi svaki za sebe, najbolje vlastoručnu - to znači da je moraju cijelu sami napisati vlastitom rukom i pospisati. Nikako da netko natipka i oni potpišu!!! U oporuci ti mogu ostaviti sve što nije navedeno u ugovoru o doživotnom uzdržavanju. Tvoj brat u svakom slučaju ima pravo tražiti nužni dio dijela koji nije obuhvaćen ugovorom o dožuivotnom, a da li ima pravo na to ovisi o tome koliko je stvarno za života dobio - eventualna odredba da je svoj dio već dobio nema neki pravni učinak - to će se sve utvrđivati u poistupku ako dođe do spora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cini mi se, iz vaseg posta, da vam je osoba koja je radila ugovor o dozivotnom uzdrzavanju zapravo napravila i zbiljezbu tog ugovora u zemljisnim knjigama. Smatram da je ugovor koji ste zakljucili najbolja varijanta ukoliko se zelite osigurati kao jedini pravni sljednik te imovine. Naime, ugovor o dozivotnom uzdrzavanju je tipicni dvostrani gradjanskopravni ugovor jer jedna i druga strana imaju odredjene obveze odnosno prava (kao npr. kupoprodaja). Prema tome takav vas brat ugovor ne moze pobijati na nacin na koji bi mogao pobijati ugovor o darovanju niti moze traziti nuzni dio. Rodbinski odnosi kod ugovora o doz.uzdr. nisu vazni jer su takav ugovor roditelji mogli zakljuciti sa bilo kime. Obicno se strankama savjetuje da sastave i oporuku koja bi jednako tako davatelja uzdrzavanja oznacila kao jedinog oporucnog nasljednika. Hoce li to b iti vlastorucna oporuka ili oporuka sastavljena kod odvjetnika, suca... svejedno. Oporuka je samo kao pojacanje ili osigurac, nije nuzna ali ju je zgodno imati u slucaju eventualnog spora.

Mislim da vam je ugovor o dozivotnom osiguranju sasvim dovoljan jamac da cete steci imovinu ukoliko cete se pridrzavati odredbi ugovora a u svakom slucaju on je za vas bolja varijanta od ugovora o darovanju.

Pitanje je kopleksno pa uzmite u obzir odgovor mog kolege i ovaj moj. Nadam se da ste dobili sliku kakav vam je polozaj u svim varijantama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ukoliko niste u braku ili izvanbračnoj zajednici koja traje duže vrijeme, a nemate druge djece, vaša kći je vaša jedina zakonska nasljednica. Prema tome, sve da i nema oporuke, ona vas jedina nasljeđuje.

Kako biste bili još sigurniji, možete sami napisati vlastoručnu oporuku (morate je pisati rukom, ne strojem). Jednostavno napišete da pri punoj svijesti, ni od koga nagovoreni, svu svoju imovinu koja se zatekne u trenutku vaše smrti ostavljate vašoj kćeri. Na kraju stavite datum i potpišete se. To nigdje ne morate ovjeriti. To vam je najjeftinija varijanta, a čini mi se, u vašem slučaju posve dovoljna (jer nema drugih pretendenata na nasljedstvo).

I naravno, od srca vam želim (a vjerujem da će tako i biti) da operacija prođe dobro pa da ova pitanja odgodite za neku dalju budućnost. Sretno. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Gospodjo Ruzica,

pretpostavljam kakvu brigu vam ova oporuka stvara sada kad ste pred operacijom. Da vam barem malo, jer bas nismo jako mocni u podrucju zdravlja, olaksamo situaciju... procitajte uz ovaj post koji je napisala kolegica prije mene i post uz topic pisanje oporuke...HELP. Mislim da je cak autorica iste. Mozda vama doista ni ne treba oporuka, ako nemate druge djece, muza ili izvanbracnog partnera duze od 3 godine. Vjerujem da jednostavno zelite biti sigurni da ste svoje poslove vezane uz imovinu rijesili prije nastupajuceg zahvata u potpunosti i da ste time osigurali svoju kci.

 

Uz svo slaganje s navodima moje kolegice, kako bi vam olaksali pisanje oporuke, poslat cu vam na mail nekoliko oglednih primjeraka. Vodite racuna da tocno opisete imovinu, podatke o sebi i nasljednici i da citavu oporuku napisete vlastitom rukom i potpisete a ako ju tipkate na stroju onda uz vlastorucni potpis obavezno stavite i svjedoke. Uostalom, kolegica je to detaljno opisala pa se toga i drzite.

 

Nadam se da sam vam barem malo olaksala problem oporuke i imovine, a vi se sad pobrinite za problem zdravlja i brzo nam ozdravite!!

 

Pozdrav vama i vasoj kceri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija