Jump to content

Zamjena nekretnine - porez


Zagi23

Preporučene objave

Poštovani, molim vas za hitnu pomoć!!!

 

Nasljedio sam od oca stan od 41 m2. Na njega nisam platio porez jer se na nasljedstvo otac-sin ne placa porez. Zbog povecanja obitelji (zenim se, s tim da mi buduca zena ima dijete iz prvog braka) zamijenio bih svoj stan za veci uz moju nadoplatu (70 m2). Ja dizem kredit za nadoplatu. Situaciju rijesavamo ugovorom o zamjeni uz nadoplatu. Zvali smo u poreznu i zena je rekla da cim je zamjena u pitanju da se placa porez na punu vrijednost nekretnine bez obzira sto mijenjamo nasljedjeni stan na koji nisam platio porez. A da je kupoprodajni ugovor bio bih oslobodjen placanja poreza. Nije nam jasno, obzirom da moj stan od 41 m2 ne zadovoljava minimalnu povrsinu za rjesavanje naseg stambenog pitanja i obzirom da sam stan nasljedio, da li zaista moramo platiti porez na ukupnu vrijednost buduceg stana! Buduca zena nema nekretninu na sebe.

 

Molim vas odgovor, hitno nam je!!

 

Zahvaljujem svima!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poreznu povlasticu (neplaćanje poreza)možete ostvariti samo kupovinom nekretnine .(ne i zamjenom nekretnina)

stan je mali i ne odgovara stambenim potrebama obitelji.

za kupovinu veče nekrtnine oslobođeni ste plaćanja poreza prema broju članova kućanstva .

 

Zakon o porezu na promet nekretnina

(Redakcijski pročišćeni tekst, 'Narodne novine', br. 69/97, 153/02)

 

 

VI. POREZNA OSLOBOĐENJA

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

 

9. građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:

-za 3 osobe do 80 m2 stambenog prostora

 

za 4 osobe do 90 m2 stambenog prostora

15. Građani koji su iskoristili pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina iz točaka 9., 11. i 13. nemaju pravo na ponovno oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina.

 

oslobođenje od plaćanja poreza zbog nasljeđivanja ne spada pod točku 15.

po drugoj osnovi ste oslobođeni poreza .

 

sa vlasnikom druge nekretnine skolopiti kupoprodajni ugovor.

 

III. POREZNI OBVEZNIK

Članak 6.

(1) Obveznik poreza na promet nekretnina je stjecatelj nekretnine.

 

(2) Obveznik poreza na promet nekretnina pri zamjeni nekretnina je svaki sudionik u zamjeni i to za vrijednost nekretnine koju stječe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija