Jump to content

ugovor o doživotnom uzdržavanju


anonimno

Preporučene objave

Evo ovako, majka mi je umrla kad mi je bilo 13 godina i na ostavinskoj raspravi dodijeljene su po 1/6 meni i bratu od mamine ostavštine kao i ocu 4/6. Ok, otac je "našao" drugu ženu i oženio se par godina kasnije (u crkvi). Počele su priče kako bi ona trebala dobiti polovicu, odnosno dijeliti s nama imovinu koju bismo danas-sutra naslijedili moj brat i ja. Pošto joj to nije "prošlo", živjela s njim 1,5 godinu, od onda dolazi 2-3 x tjedno (čini mi se kao priležnica), ali ništa ne čisti, ne kuha, ja perem rublje i glačam, brinem se koliko mogu uz svoj posao i svoj društveni život. Ja ne živim više u toj kući, imam svoj stan, ali činjenica je da vjerojatno ona ima pravo na jedan (koj?!) dio imovine mog oca. E, da bismo spriječili da ona bilo što dobije (što ne zaslužuje), odlučila sam da se raspitam o ugovoru o doživotnom uzdržavanju, koji bismo napisali i ovjerili kod javnog bilježnika ili možda bolje na sudu. Ne znam kako se uopće piše taj ugovor, odnosno nemam ni jedan primjerak kako bismo to sročili i napisali pa ako možete ponuditi pomoć, bila bih zahvalna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo pomoci i bez broja telefona nekog ureda.

 

Ugovor o dozivotnom uzdrzavanju (nesto o tome ima i u drugim postovima) bi u vasem slucaju zakljucio vas otac kao primatelj uzdrzavanja s jedne strane, i vi sami ili s bratom (kako se dogovorite) kao davatelji uzdrzavanja s druge strane. Vi se kao davateljica obvezujete na sve sto navedete u ugovoru: od placanja hrane, rezija, dzeparca, svekolike brige o ocu, medicinskog zbrinjavanja.... do udovaljavanja nekim posebnim zatjevima koje vas otac ima. Vas se otac s druge strane obvezuje da ce vam zauzvrata svoju nekretnine ili/i pokretnine trenutkom smrti prenijeti u VLASNISTVO. Ovo je vazno jer se ne radi o darovanju vec o prijenostu vlasnistva sto ovaj ugovor cini gradjanskopravnim ugovorom sa svim ucincima koje bi imao bilo koji slican ugovor (kao da vam ga je prodao samo sto mu za stan niste dali novac nego ste ga uzdrzavali - druga vrsta cinidbe). U ugovoru mozete staviti i habitatio, dakle suznosti po kojoj mozete zivjeti u tom stanu i prije njegove smrti (ako se tako dogovorite) te mogucnost da ga se smjesti u posebnu medicinsku ili slicnu ustanovu ako bi zapao u takvo medicinsko ili psihicko stanje u kojem vi nebi bili u stanju brinuti i skrbiti za njega. Postoji jos takovih klauzula koje mozete navesti a one ovise o konkretnoj situaciji koju ja naravno ne poznajem.

Sto se tice ovjere ugovora... obavite ju u mjesno nadleznom opcinskom sudu. Ako zivite u Zagrebu, onda u Vodnikovoj (zgrada u kojoj su ostavine). Potom ugovor trebate uz prijedlog za zabiljezbu predati u gruntovnici kao bi se i u zemljisnim knjigama zabiljezilo da ste davatelj uzdrzavanja (npr. netko tko bi ne znam htio kupiti nekretninu odmah bi znao da je zabiljezen ovaj ugovor)

Za vas je daleko bolje da ovaj ugovor zakljucite s ocem nego da idete samo na oporuku jer se ovim ugovorom stitite od druge zene vaseg oca i ona nece imati pravo na nasljedstvo. Oporuku neka otac ipak napise ali sa istim sadrzajem kao ugovor odnosno neka i u oporuci navede da ste mu vi ili brat ili tko vec jedini nasljednici.

Ako ostavite svoju e-mail adresu, poslat cu vam primjerak jednog takvog ugovra uz moju debelu ogradu da cete ga sami znati napisati kako valja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najcesce: pogresno opisana nekretnina - nemogucnost provedbe u gruntovnici ili pak zaboravljena imovina ili nedovoljno/manjkavo utvrdjena prava ili obveze stranaka iz ugovora (ovisi koju stranku se zastupa), te ostale greske koje krase masu ugovora sastavljenih od laika. Pa miksanje ugovora (dozivotno i dosmrtno uzdrzavanje) i tako dalje.

 

Opcenit odgovor na opcenito pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, slažem se da je pogrešno opisana imovina velika greška. Ali mene zanimaju greške koje se mogu dogoditi, a da se ne mogu ostvariti prava davatelja uzdržavanja iz ugovora. Npr. zaboravljena imovina nije greška u ugovoru jer ako je sve ostalo u redu, onda će se barem ono što je ispravno navedeno moći upisati.

 

Posebno me npr. zanima ovo što si navela - nedovoljno/manjkavo utvrđena prava ili obveze stranaka. Dakle, očito je da moraju biti prisutne clausula intabulandi i dozvola zabilježbe za upis u ZK. Što još treba biti kako bi DAVATELJ ostvario prava iz ugovora (pod uvjetom da su nekretnine ispravno navedene)? Do koje mjere treba ići u opisivanje obveza davatelja (njega, liječenje, pokop...)? Što je s vanknjižnim vlasništvom nekretnina?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo je stranaka koje su navele da se odredjena neketnina koja je bila predmet ugovora prenosi u nasljedstvo davatelju uzdrzavanja pa ih je sud kod ovjere odbio - prenosi si u vlasnistvo.

 

Tabularku naravno moras staviti, i za upis vlasnistva i zabiljezbu ugovora.

 

Obveze je bolje opisati detaljno radi zastite stranaka. Ima nekoliko klasicnim klauzula (slicno kao sto si naveo/la), a ostalo stavljas prema posebnostima i zahtjevima stranaka.

 

Vanknjizno vlasnistvo nekretnina, kao i obicno, opises nekretninu s naznakom vanknjiznog vlasnistva i ide u knjigu polozenih ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Ne potpisivati ugovor niti ih zaklamati ako je na vise stranica.

U pet primjeraka ugovor a jedan prijedlog u kojem navedete ukratko da zelite izvrsiti ovjeru sukladno zoo.

Pristojba je mislim 300 kn.

Prije nego to predate odite kod sutkinje (ako je u zgu onda vam je najbrze sa sutkinjom Mikulicic) i dogovorite se za termin a ona ce vam dati papiric na kojem ce napisati uputu prijemnoj pisarnici kome da se salje spis.

nakon toga to sve predate na prijemnu pisarnicu i dodjete na rociste i to je to

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nekome nije zgodno do suda, npr.zbog udaljenosti i slično, ugovor se također može solemnizirati kod javnog bilježnika, ali mora biti sastavljen u obliku javnobilježničkog akta, tako je jeftinije, a to je onaj način sa povlačenjem crta,u redovima između teksta, kako se ništa ne bi moglo naknadno upisati,ili vam sve to radi bilježnik, pa je duplo skuplje.I jedna i druga varijanta su skuplje nego kad sud radi taj posao. Tek za informaciju

 

Zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

nadam se da ću uspjeti "oživjeti" ovu temu ;-)

vidim da je ovo pravi teren naše Ane, pa se nadam da će i meni stići odgovor od nje ili koga drugog.

 

Kod nekretnina mi je jasno kako ih se opisuje, ali što je sa pokretninama? Primjerice, da li je potrebno u ugovor unijeti brojeve računa u banci koji su važeći kod sklapanja ugovora i sl.

Što je sa budućom imovinom, posebno budućim nekretninama? Kako njih upisati u zk ako nisu u "prvotnom" ugovoru?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bih se samo nadovezao na prethodne postove i pitao što to znači da nekretnina mora biti određena?Da li je dovoljno da se u ugovoru navede broj katastarske čestice koji se odnosi na nekretninu ili je potrebno da se navede broj zk uloška (u zk ulošku se isto tako nalazi i broj katastarske čestice) pa me zanima što je potrebno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 2 godina kasnije...

Primus i Sekundus su zakljucili ugovor o dozivotnom izdrzavanju 12.3.2002.g.Prema ugovoru primus se obavezao prenjeti u vlasnistvo Sekundusu odmah po zakljucenju ugovora stan u Zagrebu vrijedan 100000 eura,a Sekundus se obavezao da ce svakog mjeseca isplacivati 500 eura Primusu i njegovati ga i redovno posjecivati.

 

 

 

a)Sekundus je brat ostavioca,a osim njega je ostavilac u trenutku smrti imao jednu sestru i dvoje djece od ranije umrle sestre.Primus je umro1.1.2004 godine,a Sekundus je sve obaveze dedovno ispunjavao.Prmus je umro ne osatavsi testament,preostala imovina iznosi 250000 eura(kada se odbiju svi troskovi).Odrediti zakonske nasljednike i reci kakva je pravna situacija?

 

 

 

b) Sestra i dvoje djece od ranije umrle sestre podnose zahtjev da oni prvo dobiju po 100000 eura jer je Sekundus već za života dobio 100000 eura,a da preostalih 50000 eura podijele.Kakva je pravna situacija?

 

 

 

c)Sestra podiže tužbu kojom pobija ugovor o doživotnom izdržavanju zbog prekomjernog oštećenja.Odrediti kakva je pravna situacija?

 

 

 

d)Kakva je pravna situacija!

 

Da li iko moze pmoci da rijesim pitanje moja adresa je killerloop21@hotmail.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 godina kasnije...

Bok svima  , trebam malu  informiranost i pomoć u vezi mog slučaja ,  prije 45 godina tast i punica su kupili  kuću  , dobili kćerku koju sam oženio  i skojom živim u našoj kući , prije  7 godina smo s tastom   napravili ugovor o doživotnom uzdržavanju  ja bih rekao klasičan  mi se brinemo o njemu  , aon zauzvrat ostavlja nama  kuću , neke zemlje  i auto  ( sva imovina glasi na tasta ništa na punicu )  ... malo više od 3 godine sve je bilo dobro   da bi on  1.1 2016  godine na novu godinu pretukao punicu  prijeteći  da će je ubiti  ( to nije bilo prvi puta , prvi puta ju je pretukao  prije 30 godina  i završila je u bolnici  )   u međuvremenu  mi smo živjeli jedno kraće vrijeme kod njih  , znao si je popiti  čak i predamnom   prijetiti da će je ubiti ....znači pretukao ju je 2016 godine  ona odlazi na hitnu  gdje se ustanovljuju lakše tjelesne ozljede  ( i dolazi policija  koja radi zapisnik )makar su je te ozljede boljele godinama , nismo htjeli poduzet ništa zbog ugovora te punica nije  tužila tasta bila , nakon  toga punica dolazi živjet k nama te i danas živi s nama  , mi smo odlazili još jedno kraće vrijeme  tastu , ali to je prestalo prije 3 godine ...ovih dana nam je poslao poruku da želi raskid ugovora s obzirom  da mi neizvršavamo svoje obaveze ..žena je bila s njim na razgovoru gdje je rekao da želi isplatit punicu  i da ništa ne traži od nas , e sad mene zanima   dali se može tužit za pokušaj ubojstva  , ako  se dogovorimo  sporazumno koliko košta raskid ugovora i koliko košta proces  ako idemo  na sud  ako se ne dogovorimo  i koliko bi mi bili dužni njemu s obzirom  da nismo izvršavali svoju dužnost  da mu moramo platit i još nešto  mene je strah  da napravimo raskid ugovora a on kuću recimo proda  s obzirom  da na njega glasi , što bi bilo najbolje za nas  pa ako netko zna neka nam pomogne inače ugovor je  ovjeren na sudu  i tast i punica nisu se još razveli službeno  hvala unaprijed , inače ugovor je  ovjeren na sudu 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, dale1970 je napisao:

ako  se dogovorimo  sporazumno koliko košta raskid ugovora

Nije propisana posebna forma raskida ugovora, dovoljno je da ugovorne stranke u pisanoj formi izjave da raskidaju ugovor i radi pravne sigurnosti izvrše ovjere potpisa. 

 

Prije 11 minuta, dale1970 je napisao:

koliko bi mi bili dužni njemu

Ništa, ovo iz razloga što od suprotne strane niste ništa ni dobili. 

 

Prije 14 minuta, dale1970 je napisao:

napravimo raskid ugovora a on kuću recimo proda  s obzirom  da na njega glasi

Ako je kuća bračna stečevina, u tom slučaju bi punica mogla zahtijevati naknadu štete. 

 

Prije 16 minuta, dale1970 je napisao:

e sad mene zanima   dali se može tužit za pokušaj ubojstva

U kojem smislu tužiti, prijaviti kazneno djelo koje se goni po službenoj dužnosti ili građanska parnica radi naknade nematerijalne štete. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav svima.

Molila bi za pomoć. Moj otac je osoba koja boluje od alkoholizma. U zadnje vrijeme je uzelo danak do te mjere da se ne sjeća imena svoje žene, kćeri, braće,.. Ne sjeća se što je radio i podložan je manipulacijama. Sada dolazim do problema. Naime, njegov brat (koji radi i živi u Austriji, te nisu u bajnim odnosima) je napravio ugovor o uzdržavanju i uspio ga odvući na potpisivanje. Moja mama, sestra ni ja nismo ništa znale o tome. Danas je stiglo rješenje da je stric upisan u zemljišnu knjigu kao vlasnik nekretnine nakon smrti moga oca. Oca smo odmah pitali o tome, on se ničega ne sjeća i ne želi nas kao svoje kćeri razbaštiniti. Također, ugovor vrijedi od 12.8., stric od tad nije u kontaktu sa mojim ocem, vratio se odmah u Austriju i apsolutno nikako ne "uzdržava" oca. Otac nema taj ugovor i ne zna/ne sjeća se gdje je. On je u uvjerenju da je sa stricem otišao prepisati auto kojeg mu je njegova mama prepisala. 

Molim vas, dajte mi savjet kako ovu situaciju riješiti? Ugovor nemamo da bi znali što su točno potpisali. Gdje otići da kao prvo, mome ocu protumače ugovor, jer ga on ne razumije i tvrdi da nije ništa potpisao vezano uz nekretninu. Da li angažirati odvjetnika, ići na sud ili kod javnog bilježnika? Kako taj ugovor raskinuti/ napraviti ništavnim? Što je jednostavnija varijanta? 

 

Puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , lary je napisao:

Da li angažirati odvjetnika, ići na sud ili kod javnog bilježnika? Kako taj ugovor raskinuti/ napraviti ništavnim? Što je jednostavnija varijanta? 

Svakako će Vam trebati odvjetnik koji će prije svega utvrditi što je točno Vaš otac potpisao, zatim u kakvom je zdravstvenom stanju Vaš otac pri tome bio i onda ovisno o tome pokrenuti odgovarajući postupaka. I što prije pristupite rješavanju ovoga problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, lary je napisao:

stiglo rješenje da je stric upisan u zemljišnu knjigu kao vlasnik

Rješenje o zabilježbi ugovora. 

 

, lary je napisao:

Otac nema taj ugovor i ne zna/ne sjeća se gdje je

Od nadležnog zemljišno-knjižnog ureda zahtijevati presliku ugovora. 

 

, lary je napisao:

Kako taj ugovor raskinuti/ napraviti ništavnim

Tužbom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija