Jump to content

May


anonimno

Preporučene objave

Ma, ljudi moji, koji Brački slučaj?

Zar vam nije jasno da su u pitanju političke igre. Lijepo danas piše u večernjaku, Frane Lozić, načelnik Općine Milna-SDP, a Ivo Markusović-HDZ.

I naravno stradaju kao i uvijek suci, oni su dežurni krivci za sve i najlakše je po njima pljuvat u novinama. Mediji nimalo ne podržavaju samostalnost, neovisnost i dostojanstvo sudova i sudaca. Zapravo stvaraju jednu negativnu klimu u kojoj se sad svi suci boje suditi, jer bi ih neka budala mogla stavit u novine i napravit od obične presude "slučaj". A, naravno uvijek ima netko tko je nezadovoljan presudom, jer ne može presuda biti u korist obje stranke.

Inače, presude zbog izostanka su Zakonom predviđene, pa bi onda možda trebalo mijenjati Zakon. A za neupućene postoji i ponavljanje pravomoćno završenog postupka, pa ako je netko živ, zdrav i poznata boraviša može fino tražit ponavljanje postupka.

Hoću reći da su sve prenapuhali, a koliko vidim iz članaka (i između redaka) nitko od tih navodno oštećenih, kojima je navodno oduzeta zemlja se nije javio. Javio se samo brački "dušebrižnik" Frane Lozić, koj je valjda jako zabrinut za dobrobit Brača i bračana (čitaj: ima u tome vlastitih interesa).

Pisalo se o Ivani Domić već puno puta, ali sada je netko izgleda odlučio "skinut" s položaja predsjednice, pa koristi medije u tu svrhu.

A i naše Ministarstvo je revno, pa djeluje na svaku anonimnu prijavu. Zato ljudi, ako vas je neki sudac krivo pogledao, napišite anonimnu prijavu Ministarstvu pravosuđa i odmah će se provest inkvizicija uz podršku medija.

Usput, pozdravljam prijateljicu Đ. iz Supetra.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kakva anonimna prijava? Možete poslati i fotografiju suca kako se s budućim "pobjednikom" iz parnice časti u najbližem kafiću.

 

Uostalom u novinama piše da je USKOK prije tri godine obaviješten o zbivanjima na Braču. I da su se mnogi bračani polakomili kako da steknu vlasništvo na susjedovoj nekretnini. Dakle, svi su na Braču i okolici za takav način stjecanja vlasništva zna se, znali. Toliko da su i kontinentalci požurili da kupe tako stečene nekretnine. I sada bi nekom trebali, onako odmah, vratiti?

 

Ako se samo jednoj osobi "ukrade" imovina nema opravdanja za suca koji bi to dozvolio. Tada postaje suučesnikom u tome. A statistika je takva da se navode stotine slučajeva samo na Braču u kojima vlasnici nisu znali da im se oduzimaju nekretnine. Pa makar se neki od njih u vrijeme vođenja sudskog postupka odmarali na groblju i pri tome, pazi čuda, odbili primiti poziv na ročište.

 

Budimo ozbiljni. Pa valjda imamo takve tekuće primjere i ovdje na Kontinentu.

 

Bobić, Bjelovar

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne isključujem mogućnost političke igre, no samo kao odgovor na pitanje zašto se ovaj problem baš sada poteže. S druge strane, o ovakvim "slučajevima" se na Braču već godinama priča na veliko.

Smatram da je pitanje kad-tad trebalo otvoriti u javnosti i da suci nikako ne bi smjeli biti zaštićeni od medijskih udara.

Svaki bi sudac kada stupa na funkciju trebao biti svjestan da će se njegove odluke promatrati pod medijskim povećalom, i stoga biti oprezniji u svom ponašanju od ljudi koji nisu na toj funkciji.

Uostalom, kada mediji ne bi reagirali na ovakve dojave, sucima bi doista bila omogućena samovolja i iskorištavanje službenog položaja, a mi svi koji radimo u pravosuđu ionako jako dobro znamo da korumpiranosti u sudstvu i zloupotrebe službenog položaja ima daleko više nego što se to vidi u našim javni medijima.

Ja sam za to da mediji i dalje istražuju "sumnjive" dojave, a onda je na DSV-u da istraži slučaj i o tome obavijesti javnost.

Biti sudac je ne samo dužnost, već i čast. Vrijeme je da suci postanu toga svjesni.

Govorim kao bivši sudac koji je odbjegao u odvjetništvo.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Siguran sam u to. Siguran sam da baš svaki sudac osjeća i čast i ugled.

Ali to su kategorije koje da bi postojale moraju biti prepoznate od drugih osoba. Potpuno je nebitno što sam sudac o sebi misli.

Teoretski, sudac će biti častan samo kada primjenjuje propise i to u smislu u kojem su zadani.

 

Ove moje pričice imaju samo jedan uzrok, jednu veliku parnicu (stjecanje velike količine novca). A iz nje su protekli stavovi da čast i ugled čini doživljavanje žena kao "krava, glupača, đubradi, patoloških medicinskih slučajeva .......". Ako mislite da ovako doživljavanje žena nije normalno Vi niste časna osoba (riječ je o pravomoćnoj presudi o kažnjavanju osobe sa mišljenjem suprotnom ovoj presudi).

 

Ovom stavu prethodi stav sudaca Županijskog suda u Koprivnici da se novci (uvijek su tuđi) dosuđuju na temelju izmišljenog medicinskog nalaza i mišljenja, prepravljanja iskaza svjedoka i sl. Definitivno, ovakav oblik prepoznavanja časti i ugleda potvrđen je od institucija RH. Posebno onih lokalnih.

 

I sada, čini se teče završni dio ove, biti će to četrnaestogodišnje epopeje. Zamislite situaciju da sutkinja koja se tek zaposlila zanemari da "njen" sud nije mjesno nadležan. Ne samo to već ignorira i da je potraživanje, kada bi doista i postojalo, zastarjelo prije deset godina. Bez stranaka donosi odluku o prekidu postupka i predmet sprema u ormar. To je sve?

Ma nije. Jedino razumno obrazloženje koje sam čuo zašto to čini jeste stvaranje fiktivne parnice radi "pokrića" druge. Ta druga također ne bi smjela postojati jer je tužitelj OPĆE radno nesposobna osoba koju sud ne može zaposliti a samo to traži. To uostalom nalaže i Zakon o radu.

Nije riječ o gluposti već o svijesti da sudac za takve postupke ne može odgovarati.

Razlog više? Pa zamislite da njen tata radi sa prethodno opisanim sucima. Dakle sudac je i kandidat za suca Vrhovnog suda Republike Hrvatske.

Zgodno?

 

Bobić

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija