Jump to content

Do koje godine starosti djeteta se plaća alimentacija?


anonimno

Preporučene objave

..hvala na odgovoru..

 

..neki kažu da je dužan plaćati još godinu dana nakon što završi školovanje i ako se ne zaposli..

..naime,moj sin neće ići na fakultet ali se planira zaposliti čim završi školovanje .S obzirom na to da neće biti punoljetan da li u tom slučaju njegov otac ima obaveze glede alimentacije?..Inače on ima ovrhu na mirovinu jer mi je bio dužan za dvije godine i zanima me da li trebam papirnato odraditi prema sudu da više nije dužan doprinosti alimentaciju na ime mojeg starijeg sina jer ovrha će mu ostati sve do isplate duga.Čula sam da moram pismeno obavijestiti sud da je sin završio školovanje.Što je od svega toga na kraju točno i što moram poduzeti?

 

Hvala još jednom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da vam ustedim trazenje po zakonima - evo prepiske iz Obiteljskog koja bi trebala odgovoriti na glavninu vasih pitanja.

 

Posebnu paznju obratite na clanke 119 (1), 120 (1 i 2) i clanak 210 (1 i 2)-mislim da Vam on daje konkretan odgovor.---Ostatak slobodno zamemarite.

 

4. Prestanak roditeljske skrbi

 

Članak 119.

 

(1) Roditeljska skrb prestaje kad dijete stekne poslovnu sposobnost ili kad je posvojeno.

 

(2) Ako dijete posvoji maćeha ili očuh, roditeljska skrb ne prestaje roditelju koji je bračni drug posvojitelja.

 

Članak 120.

 

(1) Poslovna sposobnost stječe se punoljetnošću ili sklapanjem braka prije punoljetnosti.

 

(2) Punoljetna je osoba koja je navršila osamnaest godina života.

 

(3) Poslovnu sposobnost može steći i maloljetnik stariji od šesnaest godina koji je postao roditelj.

 

(4) Sud će u izvanparničnom postupku na prijedlog maloljetnika iz stavka 3. ovoga članka odlučiti o stjecanju poslovne sposobnosti uzimajući u obzir njegovu duševnu zrelost.

 

(5) U postupku iz stavka 4. ovoga članka sud će saslušati roditelje maloljetnika koji je postao roditelj i pribaviti mišljenje centra za socijalnu skrb.

 

 

Članak 210.

 

(1) Dijete koje se redovito školuje roditelji su dužni uzdržavati i nakon punoljetnosti.

 

(2) Punoljetno dijete koje je završilo školovanje, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon školovanja.

 

(3) Punoljetno dijete koje zbog bolesti, mentalnog ili tjelesnog oštećenja nije sposobno za rad, roditelji su dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje.

 

Članak 211.

 

Dijete koje ima prihode dužno je pridonositi za svoje uzdržavanje.

 

 

 

Dakle otac ce ipak morati placati jos godinu dana (ili krace ako Vam se sin zaposli)

 

Za ostala pitanja ce trebati pomoc nekog drugog.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija