Jump to content

Redovno sudstvo u RH???


anonimno

Preporučene objave

Ne. U nekim slucajevima mozete se dalje obratiti europskom sudu. A za sto vam treba? Povreda ljudskih prava? Nerazuman rok sudjenja? Ili ste samo nezadovoljni pravomocnom presudom?

Ustavni sud i nije sud u klasicnom smislu vec posebno pravosudno tijelo ciji je rad i organizacija propisana Ustavom i U. zakonom o USRH. Pred njim nema parnicenja vec sluzi za zastitu Ustavnom zajemcenih sloboda i prava, a postupak se pokrece ustavnom tuzbom (iz vise razloga). Kod postupka za ocjenu ustavnosti i zakonitosti pravnih akata, kao fizicka osoba koja nije nominirana u zakonu, mozete podnijeti prijedlog za pokretanje postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam nalijepsa na brzom odgovoru. Imala sam jucer ispit na kojemu mi je bilo postavljeno pitanje o ustroju redovnoga sudstva u RH. Gospoda (koja nije iz RH, niti je tu skolovana) je tvrdila, da u RH postoji sud nad Vrhovnim sudom. Nije bilo vremena da se to pitanje razjasni, samo je kratko navela, da se sud zove "apelacijski sud" (opci termin!!!???) i da su na tome sudu do sada samo vodena dva postupka.

Nisam nista mogla pronaci u meni dostupnoj literaturi, pa sam prilicno iritirana. Jeli mozda postoji takav sud u SiCG ili BiH?

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Hrvatskoj ne postoji sud iznad Vrhovnog suda, kao sto ne postoje ni apelacijski sudovi.

 

Apelacijski sudovi su kao zasebna sudska instanca cesti u anglosaksonskom pravu. Pod nazivom Court of Appeal postoje u Velikoj Britaniji, SAD, Kanadi, Australiji, Novom Zelandu te drugim djelovima svijeta gdje je britanski ili americki pravni utjecaj prevladao (Juzna Afrika, Hong Kong, Zimbabve, Uganda, pacificki otoci....)

U Europskom (kontinentalnom) pravu nalazimo ih rijetko.

U nasem okruzenju jedinstven primjer imamo u Apelacijskom sudu Distrikta Brcko.

Mozda je gospodja na taj sud mislila.

 

Bilo je devedesetih prijedloga i inicijativa s visokih pravosudnih instanci da se apelacijski sudovi u Hrvatskoj uvedu kao jos jedna instanca sudovanja, a s ciljem smanjenja broja nerjesenih predmeta, no to kao koncepcija nikad nije zazivjelo.

 

Kako je organizirano pravosude u Hrvatskoj se moze najbolje vidjeti ovjde:

 

http://www.vsrh.hr/EasyWeb.asp?pcpid=30

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija