Jump to content

prekid ugovora o radu na određeno vrijeme


antika

Preporučene objave

Poštovani,

Imam pitanje i molila bih Vas za odgovor. Naime, zaposlena sam u školi na određeno vrijeme kao zamjena za djelatnicu na porodiljnom.No, djelatnica namjerava prekinuti porodiljni vratiti se na posao da bi iskoristila godišnji odmor,ali tek kad nastava završi a onda ponovo nastavila koristiti ostatak porodiljnog kad nastava poćne. Moj Ugovor o radu važi do 31.o8. 2012 i nije navedono da postoji mogućnos prekida povratkom djelatnice koju mijenjam. Da li škola meni može prekinuti taj Ugovor zbog prijevremenog povratka djelatnice s porodiljnog.Koja su moja prava i da li prekidom moga Ugovora dolaz do kršenja mojih prava ? Lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moguće je zasnovati ugovor o radu na određeno vrijeme do povratka zaposlenice sa porodiljnog i klasični ugovor na određeno vrijeme u kojem se naznačuje određeno vrmensko razdoblje u kojem isti traje(3,6,12 mjeseci odnosno do 2 godine). Uzimajući odredbu kojom se uvijek ide u korist radnika, mišljenja sam da ako je vaš ugovor o radu zaključen na određeno vrijeme odnosno do 31.08 isti se ne bi mogao okončati iako se radnica koju zamijenjujete vrati sa porodiljnog, osim ako je tako izričito definirano u predmetnom ugovoru na određenom. Naime, koliko mi je poznato (sa stručnog predavnja) ako se ugovor o radu na određeno vrijeme zaključuje do povratka radnice sa porodiljnog on traje sve dok se ista ne vrati sa porodiljnog, pa čak (u slučaju više trudnoća zaredom) ako prođe i rok od dvije godine. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

najljepša Vam hvala na odgovoru. Ne znam da li sam dobro shvatila moj ugovor je valjan do 31.8. 2012.bez obzira što se djelatnica želi vratiti ranije zbog korištenja godišnjeg odmora,a potom nastaviti koristiti ostatak porodiljnog. Da li je to u skladu sa Zakonom da se tako manipulira porodiljnim dopustom ?? Već sam imala takovu zamjenu gdje se djelatnica ,takoder u školi, ranije vratila s porodiljnog da bi koristila godišnji odmor kojeg sam ja izgubila iako sam odradila cijelu školsku godinu. Lijepo Vas pozdravljam. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, kao prvo ja nisam pročitao vaš ugovor o radu, tako da ne mogu ništa sa sigurnošću tvrditi. Međutim, ako je u konkretnom ugovoru naznačeno da je ugovor na određeno vrijeme do povratka točno određene radnice sa porodiljinog dopusta, onda nažalost isti traje sve dok se ista ne vrati sa porodiljinog (bez obzira što ta radnica čak se vrati ponovno na porodiljin). Ponavljam, ako ništa o tome nije naznačeno u vašem ugovoru te pod uvjetom da je isti sklopljen kao ugovor na određeno vrijeme do 31.08, taj ugovor bi po meni trebao trajati sve do 31.08. bez obzira na povratak radnice sa porodiljinog.

Dobro pazite jer Vas poslodavac mora obavijestiti prije isteka ugovora na određeno ili prije povratka radnice sa porodiljinog da Vam ističe isti (ili ponudi sklapanje novog) ukoliko to poslodavac propusti, a vi nastavite raditi poslije 31.08 smatra se da ste sklopili ugovor na neodređeno.

Nije mi jasno kako netko može u tolikoj mjeri zlouporabiti pravo porodiljinog dopusta( čuo ovakvi primjeri koji ste naveli da su učestali u školstvu). Naime, zakonom je propisano za što se koristi porodiljini, a u slučaju da se radnica vrati sa istoga onda je ona sposobna i spremna nastaviti sa radom, ali taj rad nikako ne podrazumijeva formalni dolazak na posao kako bi iskoristio godišnji do 30.6 i boravak u školi dok se djeca ne vrate sa praznika. Uz sve navedeno još kolegici koja je došla umjesto Vas oduzimate 6 mjeseci rada. Ne znam, ja to baš ne bi mirno gledao, ako ne bi poduzimao nikakve pravne radnje, barem bi podnio prijavu inspektoru rada pa neka se njemu opravdavaju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana/i,

ne radi se o nikakvoj zloupotrebi porodiljnog dopusta, već o pravu djelatnice da iskoristi svoj godišnji odmor. Naime u školstvu nije moguće uzimati godišnji odmor kako se sjetite, pa ista ta djelatnica nije u mogućnosti iskoristiti svoj stari godišnji odmor recimo u 3. mjesecu. Ukoliko djelatnica ne iskoristi svoj godišnji odmor do 30.06. isti joj propada. Isato tako pravo je djelatnice da ostatak prekinutog porodiljnog dopusta, ukoliko joj je ostalo više od 30 dana, iskoristi do navršene 8 godine djetetovog života. Prije nego iskoristi svoje pravo, mora dobiti odobrenje ravnatelja. Iz svega navedenog proizlazi da je svaka pritužba bilo kakvom inspektoratu neutemeljena. Radije pogledajte što Vam piše u ugovoru, kao što Vam je kolega i savjetovao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana valery.

apsolutno bi ste bila u pravu da se radi o slućaju kako ga Vi opisujete ali na žalost nije.Djelatnica koju trenutno mijenjam na porodiljnom ( nije sama ima ih više) ne prekidaju porodiljni kako bi iskoristile godišnji do 3o.o6 već poslije tog datuma . Iskriste godišnji i ponovo se vrate na porodiljni. Slažem se da im to Zakon možda dozvoljava a što je s njihovom zamjenom kojoj u Ugovoru

ne stoji da je sklopljen do povratka djelatnice s porodiljnog, već fiksni datum na pr. 31 o8.Mogu li dvije djelatnice istovremeno pokrivati jedno radno mjesto?

Već sam bila u istoj situaciji. Djelatnica se vratila ranije i godišnji odmor počela koristiti 01.07 a meni su poništili Ugovor o radu i rješenje za godišnji odmor. Nisam dobila zasluženi godišnji odmor ni regres( odradila cijelu školsku godinu)Djelatnica se ponovo vratila da iskoristi ostatak porodiljnog.Ne znam da li postoje elementi kršenja Zakona ako da, obratit ću se nadležnom MINISTARSTVU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Valery ne znam kako se stari godišnji i porodiljini dopust regulira u školstvu, ali u gospodarstvu je malo drugačije i mislim da bi se teško mogla dogoditi situacija da poslodavac odobri korištenje takve kombinacije starog godišnjeg i porodiljinog dopusta. Nije smak svijeta ako radniku propadne stari godišnji,a pogotovo ako ga ne možete iskoristiti zbog opravdanih razloga odnosno zbog porodiljinog dopusta. Ako ravnatelj(poslodavac) nešto odobri ( u konkretnom slučaju takav način korištenja starog godišnjeg i porodiljinog) odnosno povoljnije nego što je predviđeno zakonima, uvijek se ide u korist radnika... Postoje različita tumačenja odredbi zakona o radu koje propisuju dokle se može iskoristi stari godišnji, neki poslodavci su mišljenja da se mora iskoristi do 30.06, a neki(što je i moje mišljenje) da prvi dan korištenja starog godišnjeg mora najkasnije započeti 30.06. (znači 01.07. to ne bi bio u ni kojem slučaju, ali opet ako ravnatelj to dopusti može se ići u korist radniku). Dobro proučite zakon i vaš ugovor o radu te zatražite svu dodatnu stručnu pomoć (ministarstva,nekog sindikata ili u krajnjem slučaju odvjetnika),ali ako Vam ugovor na određeno uistinu zaključen strogo do 31.08 (bez odredbi povratka s porodiljinog radnice) zatražite zaštitu svih svojih prava koji proizlaze iz toga ugovora (plaće do 31.08, godišnji, naknada za prijevoz, regres...) u strogim zakonskim rokovima... :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

najljepša Vam hvala na odgovoru i savijetu. Ugovor o radu je fiksno zakljućen s 31.08.2012. Nije vezan za djelatnicu koja koristi porodiljni.Ne radi se o starom godišnjem odmoru. To su neke manipulacije kojom oni ostvaruju veći osobni dohodak. Kako je to Zakonom rekulirano nije mi poznato ali ove godine to će koristiti 4 djelatnice. Općenito, ima dosta nepravilnosti u donošenju drugih odluka.Bila bih Vam zahvalna ako mi dopustite da Vam se obratim privatnom porukom ili gmail -om . Lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Molim Vas za pomoć . Radim u državnoj ustanovi i trenutno sam na zamjeni za porodiljni. U 7 mj mi je pune 3 godine kako tako radim. Zanima me da li po isteku 3 godine poslodavac se treba odlučiti da li me prima na neodređeno ili prekid radnog odnosa ? Kolegica koju mjenjam ima pravo biti s djetetom do njegove 7 godine zbog bolesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odredba Zakona o radu koja u svim njegovim verzijama, od 1996. godine opisuje da rad na određeno nakon tri godine postaje rad na neodređeno samo zbunjuje ljude, a praktično ne izaziva efekte. Naime, nema automatizma u tome, ne postoji u RH nijedna od stotinjak agencija (koliko ih je nabrojao stanoviti saborski zastupnik) čiji bi posao bio da hoda po tvrtkama i ustanovama i pronalazi takve slučajeve, te da tjera poslodavce da ljude koji su kod njih duže od 3 godine zapošljavaju na neodređeno vrijeme. Toga nema i nije nikada ni bilo. Ono što postoji iz te zakonske odredbe je samo pravni temelj za sudsku tužbu u kojoj će radnik pred sudom zahtijevati da poslodavac poštuje tu odredbu Zakona o radu. Ovaj će pred sucem vjerojatno dokazivati da ju ne može poštivati, još nisam čula da je netko dobio posao na taj način. Prema tome, možete tužiti poslodavca kod kojeg radite dulje od tri godine, ali ako sudac uvaži njegove odbijajuće razloge, budite spremni na plaćanje sudskih troškova.

 

Molim Vas za pomoć . Radim u državnoj ustanovi i trenutno sam na zamjeni za porodiljni. U 7 mj mi je pune 3 godine kako tako radim. Zanima me da li po isteku 3 godine poslodavac se treba odlučiti da li me prima na neodređeno ili prekid radnog odnosa ? Kolegica koju mjenjam ima pravo biti s djetetom do njegove 7 godine zbog bolesti.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim Vas za pomoć . Radim u državnoj ustanovi i trenutno sam na zamjeni za porodiljni. U 7 mj mi je pune 3 godine kako tako radim. Zanima me da li po isteku 3 godine poslodavac se treba odlučiti da li me prima na neodređeno ili prekid radnog odnosa ? Kolegica koju mjenjam ima pravo biti s djetetom do njegove 7 godine zbog bolesti.

 

Članak 10 stavka 3. Zakona o radu Iznimno od stavka 2. ovoga članka, ugovor o radu na određeno vrijeme može trajati duže od tri godine, samo ako je to potrebno zbog zamjene privremeno nenazočnog radnika ili je zbog nekih drugih objektivnih razloga dopušteno zakonom ili kolektivnim ugovorom.

Ne čitate prijašnje posotve... zamjena privremeno nenazočne radnice zbog korištenja porodiljnog dopusta, dakle vi ste na određeno sve dok se radnica ne vrati sa porodiljnog, a to može u slučaju uzastopnih trudnoca radnice trajati više od 3 godine, ali kad se ona vrati prestaje vam ugovor o radu bez obaveze poslodavca da sa vama sklopi ugovor na neodređeno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

imam pitanje vezano za ostvarivanje prava na naknadu s HZZ-a.

 

Imam Ugovor na određeno koji ističe 30.06.2012.g (i koji mi vjerojatno neće biti produljen).. U firmi radim godinu i 2 mjeseca. Da li ću prestankom rada u firmi 30.6.2012.g. (zbog isteka trajanja Ugovora na oodređeno i ne produljenja istog) imati pravo na novčanu naknadu s burze ili ostvarujem pravo na novčanu naknadu samo ako dobijem otkaz iz poslovno uvjetovanih razloga (kao tehnološki višak ili radi ukidanja mog radnog mjesta)?

 

Unaprijed hvala na odgovorima!

uređeno: od Lolyhna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija