Jump to content

Stručno osposobljavanje


elena24

Preporučene objave

Otvorila sam ovu temu jer se smatram "žrtvom" nove mjere stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa. Naime, završila sam pravo ali imam radnog staža izvan zvanja jer sam radila dok sam studirala. Upravo taj staž je problem jer bez obzira što na to imam pravo nitko me neće primiti na stručno osposobljavanje jer moraju plaćati doprinose za zdravstveno i doprinose za zaštitu na radu koje im Hzz neće refundirati. Željela bih položiti dsu ali to je izgleda nemoguća misija jer ne znam kako drugačije odraditi taj pripravnički ili kako ga se već može nazvati. Mislim da je to neka rupa u zakonu zbog koje smo diskriminirani mi koji smo radili dok smo studirali. Sada kada trebam početi raditi u struci imam osjećaj kao da na to nemam pravo. Ima li još netko isti problem ili iskustvo na takvom primjeru?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

elena24 je napisao:

Otvorila sam ovu temu jer se smatram "žrtvom" nove mjere stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa. Naime, završila sam pravo ali imam radnog staža izvan zvanja jer sam radila dok sam studirala. Upravo taj staž je problem jer bez obzira što na to imam pravo nitko me neće primiti na stručno osposobljavanje jer moraju plaćati doprinose za zdravstveno i doprinose za zaštitu na radu koje im Hzz neće refundirati. Željela bih položiti dsu ali to je izgleda nemoguća misija jer ne znam kako drugačije odraditi taj pripravnički ili kako ga se već može nazvati. Mislim da je to neka rupa u zakonu zbog koje smo diskriminirani mi koji smo radili dok smo studirali. Sada kada trebam početi raditi u struci imam osjećaj kao da na to nemam pravo. Ima li još netko isti problem ili iskustvo na takvom primjeru?

jedini način je da se probaš dogovorit sa poslodavcem da mu to refundiraš, znam da nije baš bajno ali ako nemožeš drugačije probaj tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam u sličnoj situaciji. Imam manje od 6 mjeseci staža. Inače sam dipl.iur.U struci nikada nisam radila.Trenutno sam prijavljena na Zavodu i očekivala sam ugrabiti svoju priliku za iskustvo u struci, makar i kroz stručno osposobljavanje za rad,uz naknadu od 1600 kuna.Čitala sam novi prijedlog zakona o poticanju zapošljavanja i kao što vidim, poslodavac će morati plaćati doprinos za zdravstveno za osobu koja ima evidentirani staž u mirovinskom osiguranju.Na Zavodu za zapošljavanje su me uvjeravali da staž do 6 mjeseci ne igra ulogu?!Novi Zakon kaže drukčije. Mislim da to nije korektno, posebno prema ljudima koji imaju staža izvan zanimanja za koja su se obrazovali. Znam da će zvučati grubo, ali ispada da u većini slučajeva bolje prođu neradnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam nažalost u sličnoj situaciji, završila ekonomiju, sama financirala studij- radom u ugostiteljstvu, nitko me nije htio primiti u struci jer nemam 5 god. radnog iskustva, pa sam morala nastaviti sa konobarenjem, čišćenjem već 4 godine... Baš sam se radovala kad sam čula da će prihvatiti zakon o stručnom usavršavanju, bila sam spremna pristati raditi i bez plaće (bez tih 1600kn) samo da se napokon izvučem iz iscrpljujućeg ugostiteljstva, a danas sam se jaaaako razočarala, vidim da nema mjesta u ovoj državi za mene, vidim da mi opet naši "pametni političari" nisu pružili priliku za normalan rad! Teško mi je vjerovati da svi koji se nalazimo u istoj situaciji ne možemo ništa promijeniti!!!!

U troškove studiranja (stan, knjige, tečajeve) sam uložila 6 godina krvavog rada (bez pomoći mame, tate, obitelji, prijatelja i svakakvih vezica- od upisa na studij do diplome)jer sam bila preponosna od bilo koga nešto uzeti, smatrala sam se sposobnom da mogu zaraditi svoj kruh, i grdo sam se prevarila što nisam išla jednostavnijim putem, a sad te novce nikako ne mogu vratiti, a nemam ni posao koji sam željela sama dobiti (bez svih tih posrednika! Bacila sam svojih 10 godina života i sad nemam ništa! Kad gledam naše "saborovce" i ministre kosa na glavi mi se diže od njihovih postupaka i izjava, ne mogu vjerovati kako su bahati, nepismeni i korumpirani!!! Svaki put mi dođe da se ubijem od tolike nepravde!!!!

Znam da nisam jedina u gadnoj situaciji, vojska visoko obrazovanih ljudi je nezaposlena, zar je moguće da nećemo i ne možemo ništa učiniti????????????? Trebamo li dopustiti da nekoliko "pametnih" ovako zapečati naše živote, da samo tako zaboravimo što su naše živote i ambicije doveli do groba??????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija