Jump to content

Krivotvorenje isprave?


Dane1024

Preporučene objave

Susjed mi je dobio poziv sa suda i terete ga za krivotvorenje isprave...čl.311.,st.2 KZ-a...pa ako mi netko moze reci koje mogucnosti mu predstoje?Da li da se brani ili šta?Da li da nađe odvjetnika ili ne?Kolike su kazne?Da li je moguča novčana kazna?Nije nikada bio osuđivan-da li je onda moguća uvjetna?

 

Inače prije par mjeseci je sa svojeg starog vozila kojemu je istekla registracija,skinuo tablice i stavio na drugi automobil...i uhvatila ga je policija...Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nek ode na sud, prizna krivnju i pokaje se. Navede da nije kažnjavan. Nije to teško kazneno djelo, niti je krivotvorio npr. novac (na njegovu sreću). U zatvor neće, vjerovatno uvjetna kazna, sa većom srećom samo novčana. Policija ga je prijavila za st.2. al KZ ima određena "umanjena" kazni pa će dobiti uvjetnu.

 

Krivotvorenje isprave

 

Èlanak 311.

 

(1) Tko izradi lažnu ispravu ili preinaèi pravu s ciljem da se takva isprava uporabi kao prava, ili tko lažnu ili preinaèenu ispravu uporabi kao pravu ili je nabavi radi uporabe,

 

kaznit æe se novèanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.

 

(2) Tko kazneno djelo iz stavka 1. ovoga èlanka poèini glede javne isprave, domovnice, oporuke, mjenice, èeka, javne ili službene knjige koja se mora voditi na temelju zakona,

 

kaznit æe se kaznom zatvora od tri mjeseca do pet godina.

 

(3) Za pokušaj kaznenog djela iz stavka 1. ovoga èlanka poèinitelj æe se kazniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Dobar dan svima,

 

Kao i vecina, imam pitanje. Po novinama se ovih dana pise o vozackim dozvolama iz Afrike koje su prevodjene i priznate u RH. Prijatelj mi je neki dan dobio poziv u kojem stoji da ga pozivaju na razgovor zbog krsenja 311/2 kaznenog zakona. Mene sad zanima da li je to malo preuranjeni zakljucak s obzirom da je on u toj africkoj zemlji proveo duze vrijeme, dosao u RH sa vozackom dozvolom koju je uredno preveo na MUP-u, vozacka je dozvola original i ima i vodeni zig i potpis ovlastene osobe. Navodno ga zele teretiti i za donosenje jos nekoliko vozackih dozvola prijateljima sto je i ucinio bez ikakve naplate. Meni osobno je to napravio i ja sam prihvatio krivnju za dokument ali nisam zelio teretiti njega vec sam rekao da je to moja osobna greska.

 

Sto da napravi prilikom razgovora i sto moze ocekivati, kakvu kaznu. Nije ostvario nikakvu imovinsku korist i u biti je jednostavno ispao glup sto je nekome htio napraviti uslugu. On sam nema nikakvih problema sa zakonom niti je ikad imao.

 

Radi se o A kategoriji i o osobama koje su vec imale polozen ispit B kategorije. Da li je on uopce u prekrsaju ako je dokument uistinu originalan, izdan od strane ovlastene ustanove u africi?

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija