Jump to content

Mladi vozač i snaga motora


darko12

Preporučene objave

Poštovanje,

 

Položio sam B kategoriju po novom zakonu prije nešto više od dvije godine i mladi sam vozač (imam 20 godina).

 

Student sam i nemam nikakvih primanja.

 

Danas me zaustavila policija u autu snage 110KW i napisala kaznu od 1000kn.

 

Mene sada zanima koliko se isplati pisati žalbu pošto je očigledno da sam bio u prekšaju i malo mi je glupo praviti se 'blesavim'.

 

Prije nikada nisam bio kažnjavan zbog ičega.

 

Zanimljiv je (barem meni) jedino način na koji me policija zaustavila, naime na pružnom prijelazu sam se s njima mimoišao (dolazili su mi u suprotnom smjeru) te sam vozio 'debelo' ispod ograničenja, bio sam vezan i imao upaljena svjetla (iako nisam trebao imati pa ništa ne znače pretpostavljam). Nakon 300m sam ih primjetio odjednom iza mene kako se nabijaju, a nakon što sam na raskrižju obavio skretanje u lijevo, oni su me slijedili, nabili se na kraj auta i upalili rotirke (bez zvučnog signala) te me zaustavili na privatnom parkingu moga poznanika uz cestu.

 

Iako sam bio maksimalno uljudan (kao i uvijek s policijom, pogotovo kada znam da sam u krivu) te sam ga pokušao osvjestiti kako se polako vozim, uvijek se vežem, palim svjetla iako netrebam itd, policajac je bio nasađen, doslovno 10 riječi nismo uspjeli izmjeniti već se samo sjeo u svoj auto s papirima i donio mi kaznu tako da nisam uspio od njega izvući opomenu ili nesto slično. Čim je imao volje okrenuti se za mnom (iako ne znam gdje je to točno napravio, po mom sjećanju je tamo samo puna crta pa je on teoretski prekršio zakon presjekavši punu crtu da bi me 'ulovio'), shvatio sam da je najbolje šutjeti i izbjeći bilo kakvu daljnu raspravu.

 

Ja znam da su ovo nebuloze glede toga da su me 'bezrazložno' lovili (naravno da je razlog snaga motora) ili sitnice da nisu upalili sirenu (mislim da sam negdje vidio da moraju?) pa me zanima koliko je pametno pisati ikakvu žalbu i što u njoj napisati (da li spominjati išta o načinu na koji su me zaustavili) ?

 

Može li mi se žalba ikako obiti o glavu (dodatni sudski troškovi, poziv na sud ili što već) pošto mi taj koncept nije baš previše jasan pa ne znam koliko vrijedi eksperimentirati.

 

Hvala unaprijed :)

 

Darko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Korisno je pisati prigovor na prekršajni nalog samo ukoliko imate dokaze tj. potvrdu s faksa i potvrdu iz porezne da nemate imovine odnosno prihoda iz imovine.

 

Policija je ovlaštena vršiti nadzor prometa na cestama, služili su se svojim redovnim i dozvoljenim metodama, sud taj detalj neće interesirati.

 

Policajci se naslušaju svakakvih opravdanja, mjesta za opravdanja su u prigovoru, oni će svije napraviti bez obzira kako i čim se vi pravdali.

 

Nebitno je da li je policija prešla preko pune crte, središnja neisprekidana uzdužna crta ima status prometnog znaka, a vozila policije nisu se dužna pridržavati prometnih znakova.

 

Nisu vas "bezrazložno" bili ste u prekršaju.

 

Prekršajni sud nije ovlašten ulaziti u načine policijskog postupanja, na to se obratite na mail policija@mup.hr

 

Prigovor može povećati troškove postupka za 200 kuna i za putne troškove policajaca (ukoliko budete poricali prekršaj).

 

Za kraj, vaša protupravna radnja nije niti malo bezazlena, morate biti svjesni u slučaju da prouzročite prometnu nesreću osiguranje će od vas regresno potraživati iznos do 12 prosječnih plaća isplaćenih u prošloj godini, a za što solidarno odgovara i vlasnik vozila.

 

Budite pametni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

 

Mislim da ću ipak probati nekako platiti pa da sam na miru.

 

I još imam samo jedno pitanje pošto ste me zainteresirali sa zadnjim dijelom odgovora; što se događa ako s takvim autom (jačim od 80kw) sudjelujem u nesreći, a ja ju ne prouzročim (Npr. netko me od iza udari ili slično)? Da li mogu ja nekako biti 'automatski kriv' pošto nisam smio voziti taj auto ili kakva je procedura?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mladi vozač za upravljačem osobnog automobila jačim od 80 kw je neovlašten vozač u smislu odredbi Zakona o obveznim osiguranjima u prometu.

 

Ukoliko takav vozač prouzroči štetan događaj osiguravatelj će regresno potraživati iznos do 12 mjesečnih plaća, a za traženi iznos sukladno odredbama Zakona o obveznim odnosima solidarno odgovara i vlasnik vozila.

 

Procedura je da osiguravatelj isplati svu odštetu, a za koju godinu stiže preporučeno pismo.

 

Ako prometnu nesreću prouzroči netko drugi, odgovara taj drugi, nema nikakva automatizma krivnje.

uređeno: od petpetica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Mene su isto zaustavili policijski službenici sa vozilom jačim od 80 kW(83).

Kazna je svima već poznatih 1000 kuna. Pročitajući ovu temu shvatio sam da nemam pravih argumenata za žalbu pa bi bilo bolje da platim. Pošto imam 19 godina i usavršavam za profesionalnog vozača(prekvalifikacija), ja nemam novaca da bih platio ovu kaznu pošto me škola košta 15 000 kn, od kojih još moram platiti jednu trečinu, pa moje pitanje glasi dali bih mogao otplatiti na rate, na koliko rata i gdje se to mogu dogovoriti?

 

Ispričavam se na glupom pitanju i na tome što trošim vaše vrijeme, ali zbilja nemam nikoga tko bi mi sa sigurnošču odgovorio na ovo pitanje, a ovaj portal cijenim i vjerujem stučnosti njegovih moderatora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija