Jump to content

Odlazak s mjesta nesreće


Civil

Preporučene objave

Usred noći ogrebao sam parkirano taksi vozilo.nakon toga vozač mi je počeo prijetiti,lupati po prozoru i čupati brisač.nisam znao što da radim pa sam otišao,znao sam da mi je zapisao registraciju i da ću morati to riješiti ali sam iz straha otišao od tamo.zvali su me na razgovor u heinzelovu i slikali auto(praktički nema štete).rekao sam kako je bilo i nakon toga su me pustili i rekli da očekujem poziv od suda.nisu mi nikakav papir dali niti sam išta potpisao.nije mi jasno mogu li uložiti prigovor sad ili kad primim poziv od suda?jel normalno da mi nisu ništa tamo dali?kakvu kaznu mogu očekivati?da li mogu tražiti od policije ime tog čovjeka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...pitanje, vezano za istu temu: na parkiralištu sam ogrebao drugo vozilo idući unazad, prednjim desnim krajem svoga vozila (kombi) zadnji kraj tuđeg vozila (osobni automobil), s tim da uopće nisam bio svjestan da sam ga ogrebao - na mojem vozilu praktički niti nema štete, drugi dan obrisao plastičnom krpom branik i ništa se ne vidi.

A na drugom vozilu oštećena je ukrasna lajsna na braniku.

Otišao sam s parkinga i nakon cca 2 sata dolaze mi policajci i kažu "Pobjegli ste s mjesta prometne nesreće" :)

...no, da skratim, slažem se s tim da sam ogrebao to vozilo, alko test je 0,00...vlasnici vozila ponudio sam i policu i sve je što se toga tiče OK, čak je i poznam...

...no danas mi dolazi poziv za prekršajni sud i tamo u opisu događaja ne stoji "ogrebotina" već "udario drugo vozilo" te se traži novčana kazna od 500 kn za prekršaj iz čl. 43.st.3 uvećan za 1000 kn temeljem čl.293.st.1 i još novčana kazna od 2000 kn za prekršaj iz čl.176.st.5. i zabrana upravljanja motornim vozilom "B" kategorije u trajanju od 6 mjeseci.

...a ja uopće nisam bio svjestan da sam ikoga ogrebao na parkingu niti sam od ikoga bježao, bio je bijeli dan u malom mjestu gdje svatko skoro svakoga zna, pio nisam ništa što je i alkotestom utvrđeno...

...što sad, žaliti se? što navesti u žalbi' Imam li kakve olakotne okolnosti; nekažnjavanje, trajno HRVI temeljem ranjavanja u DR, troje djece, veliki kredit... a njaviše me zanima kako dokazati da doista nisam bio svjestan da sam ogebao tuđe vozilo na parkiralištu?

Hvala unaprijed...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S godinama oslabe vozačke sposobnosti, ne čujemo i ne vidimo dosta toga.

 

To vam nije nikakvo opravdanje, pozivajte se vi i na to, ali sigurno slijedi kazna.

 

Prikupite svakakvu dokumentaciju i odnesite sa sobom na sud, priznajte radnju, obećajte da će te ubuduće biti pažljiviji i tražite što manju kaznu.

 

Siguran sam da će sud izreći kazne u zakonskom minimumu i dodatno umanjene u mjeri u kojoj je sud ovlašten umanjivati prekršajnu sankciju.

 

Na osiguranju gubite dio bonusa, ali ukoliko im uplatite iznos odštete bonus vam neće dirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
Redovito zaprimajte pozive jer će doći policija sa naredbom za prisilno dovođenje.

 

U postu #4 pišu visine kazni.

 

Dobio sam kaznu od 3.600 kn možete li mi samo reči kako mogu i da li mogu dati zahtjev da platim u ratama pošto sam nezaposlen. Da li to pišem u prigovor i da li me onda može još više koštati ako to ide na viši sud pa za troškove?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobili ste prekršajni nalog, nemojte plaćati, pišite prigovor da to jeste napravili, da vam je žao i da nećete nikada više, priložite potvrde o onom što vam može pomoći i nakon toga sud može potvrditi ili umanjiti kaznu, ali nikako ne povećati.

 

Napišite sve sami svojim riječima, nemojte koristiti nikakve od ranije korištene prigovore u kojima ima bilo što nejasno.

 

Plaćanje na rate odobravaju sudski referenti za izvršavanje sankcija, ali tek po pravomoćnosti presude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobili ste prekršajni nalog, nemojte plaćati, pišite prigovor da to jeste napravili, da vam je žao i da nećete nikada više, priložite potvrde o onom što vam može pomoći i nakon toga sud može potvrditi ili umanjiti kaznu, ali nikako ne povećati.

 

Napišite sve sami svojim riječima, nemojte koristiti nikakve od ranije korištene prigovore u kojima ima bilo što nejasno.

 

Plaćanje na rate odobravaju sudski referenti za izvršavanje sankcija, ali tek po pravomoćnosti presude.

 

Ne piše prekršajni nalog nego baš presuda naime bio sam već na sudu. da li je postupak svejedno isti kao u vašem postu? Kako do sudskih referenata?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na presudu imate pravo na žalbu, ukoliko se prigovara samo na visinu kazne viši sud kaznu ne smije povećati.

 

U pisarnici dati zahtjev i doći će poziv tom referentu, mada ni to nije potrebno, jednostavno sami sebi odredite da će te platiti u par idućih mjeseci, to platite do kraja, čuvate uplatnice i gotova stvar. Kamata nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Imam slican problem. Nedavno sam na parkiralistu ogrebala tudi auto, steta nije velika, cca 200kn, na mojem autu je vec steta, ali je problem sta sam otisla sa parkinga i kasnije je dosla policija, trazila moje podatke, slikali auto, napravili alkotest, naravno imala sam 0,00 i napravili zapisnik i rekli da to moraju prijaviti na prekrsajni sud i da cekam sta ce biti dalje. Pa me sada zanima koju kaznu mogu ocekivat za to jer sam mladi vozac i da li to moze utjecat na dobivanje vize za austriju jer sam planirala kroz nekih par mjeseci otici tamo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam slican problem. Nedavno sam na parkiralistu ogrebala tudi auto, steta nije velika, cca 200kn, na mojem autu je vec steta, ali je problem sta sam otisla sa parkinga i kasnije je dosla policija, trazila moje podatke, slikali auto, napravili alkotest, naravno imala sam 0,00 i napravili zapisnik i rekli da to moraju prijaviti na prekrsajni sud i da cekam sta ce biti dalje. Pa me sada zanima koju kaznu mogu ocekivat za to jer sam mladi vozac i da li to moze utjecat na dobivanje vize za austriju jer sam planirala kroz nekih par mjeseci otici tamo.

 

Kazna oko 5000 kuna i da bilo kako završi to sa vizom nema nikakve veze.

 

Vodite računa da ne pobjegnete i od te kazne, jer će te nakon par godina imati znatnih neugodnosti na granici, ukoliko se granične kontrole do tada ne ukinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kazna oko 5000 kuna i da bilo kako završi to sa vizom nema nikakve veze.

 

Vodite računa da ne pobjegnete i od te kazne, jer će te nakon par godina imati znatnih neugodnosti na granici, ukoliko se granične kontrole do tada ne ukinu.

 

A sta je sa oduzimanjem vozacke, jer sam cula da je mogucnost da ce mi uzet vozacku na 6 mjeseci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vozačka dozvola se ne oduzima fizički, samo se izreče zabrana upravljanja određenom kategorijom vozila.

 

Sada dok je na vrijeme izvadite međunarodnu vozačku dozvolu u HAK-u i dok ste u Austriji s obje vozačke dozvole smijete upravljati čak i u vrijeme dok je na snazi zaštitna mjera zabrane upravljanja određenom kategorijom vozila.

 

Prekršajno pravo RH - ta zabrana upravljanja ne vrijedi dok ste u inozemstvu.

 

Ali, od krucijalne je važnosti da se redovito zaprimaju pismena, bilo bi korisno da opunomoćite jednog odvjetnika da sve zaprimi umjesto vas, a pomaže i prisan odnos s lokalnim poštarom jer neće nitko provjeravati potpis ukoliko ne dođe do kršenja sudskih odluka.

 

Treba paziti da za vrijeme trajanja zaštitne mjere zabrane upravljanja vi ne upravljate vozilom do graničnih policajaca RH.

 

Dalje, prekršajni nalog još nije ni stigao, ukoliko imate namjeru prigovoriti na njega to treba pametno odraditi, priznati krivnju a samo prigovoriti na visinu sankcije i organizirati da netko od rodbine u dogovoru s poštarom zaprimi presudu i obavijest policije o početku trajanja zaštitne mjere.

 

Ukoliko ne namjeravate pisati prigovor, treba platiti uplatnicu i organizirati da netko primi tu obavijest, kako je ranije napisano.

 

Ukoliko namjeravate opet pobjeći, onda se ne pojavljujte za dugi niz godina jer će se za vama raspisati potraga i treba čekati da se okonča prekršajni postupak i nastupi zastara za izvršenje prekršajne sankcije, odnosno nastupi zastara za vođenje prekršajnog postupka.

 

Treba voditi računa o datumima valjanosti vozačke dozvole i međunarodne vozačke dozvole (3 godine ili do datuma isteka nacionalne vozačke dozvole).

 

Praksa je pokazala da najbolje prođu oni koji pobjegnu i zavuku se u mišju rupu na dugi niz godina i oni koji odmah sve plate, a najlošije oni koji prigovorom zakompliciraju stvar pa dožive neugodno iznenađenje na granici kada se zbog neke izvanredne situacije moraju hitno vratiti kući.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

 

Udario sam auto na parkingu i malo ga ogrebao nije mu nista udubljeno a meni jest malo. Cekao sam na mjestu nesrece oko 15 minuta da se pojavi vlasnik i nije bilo nikoga. Bila me malo uhvatila i panika jer sam zurio na faks i otisao sam pri tome sam ostavio poruku na autu mada je bila kisa i puhao je vjetar. Nije me niko zvao narednih dana a nisam bio siguran trebam li sam otici do policije ili ne i na kraju nisam otisao. Za par dana dosla mi je policija na vrata i potvrdio sam nesrecu i tako im objasnio i rekli su mi da me ceka sa suda ili poziv ili prekrsajni nalog zaboravio sam..Zanima me koliku bi kaznu trebao platit? Ovo mi je inace prvi prekrsaj u 6 godina vozackog iskustva. Student sam i nezaposlen i jednostavno ne znam kako platiti neku vecu kaznu. Spreman bih bio i ponuditi im da mi uzmu auto jer je otprilike njegova cijena kao sto se gore navodi da su neke kazne.

Unaprijed zahvaljujem na odogovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije im potrebna potpisana izjava.Imaju svjedoke a i sam si priznao.Zaboravih reći da idu i 2 boda i oduzimanje vozačke do 6 mjeseci.

Ako dođe prek nalog žališ se u roku 8 dana (uz traženje smanjenja kazne i mjere) a ako ide optužni onda ideš direktno na sud gdje ćeš sve obrazložit i zatražit isto kao i u žalbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija