Jump to content

Liječničke komisije invalidska mirovina


norma1

Preporučene objave

Ponovo molim sve pametne pravnike i one koje imaju veze sa medicinom ili tražitelje invalidske mirovine. Kakav su njihova iskustva s odlaskom na invalidsku komisiju u kojem roku se zove pacijent nakon što liječnik dostavi med. Dokumentaciju. Radi se o bolovanju dužem od 6 mjeseci pa o daljnjem treba odlučivati komisija.

Da li se nekome dogodilo da dobije invalidsku penziju od prvog puta ukoliko je izrazio želju da je dobije i ukoliko nalazi to potvrđuju.

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od trenutka kad si predao-la liječničku dokumentaciju u HZMO pa do poziva na procjenu radne sposobnosti čekaš 1,5-2 mjeseca, a nakon toga rješenje za oko 2 - 2,5 pa i 3 mjeseca.

 

Ne mora biti pravilo, ali to je okvirno vrijeme.

I nakon što ti rješenje stigne na kućnu adresu, do isplate mirovine i zaostataka čekaš još oko 2 mjeseca.

 

Da li se nekome dogodilo da dobije invalidsku penziju od prvog puta ukoliko je izrazio želju da je dobije i ukoliko nalazi to potvrđuju.

Ako su liječnički nalazi takvi da se iz njih vidi da je osoba bolesna i radno nesposobna, osiguranik može temeljem procjene medic. vještaka i lij.povjerenstva u invalidsku mirovinu i ako je prvi put na procjeni radne sposobnosti..

 

Važno je da je razvidno iz medicinske dokumentacije da je osoba nesposobna za rad, a onda vještaci i povjerenstvo odlučuju hoće li osiguranika poslati u invalidsku mirovinu zbog profesionalne ili opće nesposobnosti.

uređeno: od Mrljavac
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljevac

u slučaju da vam invalidska komisija da profesionalnu nesposobnost za rad koja je daljna procedura za odlazak u mirovinu ako to želim.

može li mi firma praviti probleme i izmišljati radna mjesta za mene.

hoće li mi revizor za bolovanje zaključiti bolovanje kada dobije rješenje o profesionalnoj bolesti.

imam li pravo na otpremninu i može li mi tu poslodavac stvarati probleme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li se osoba poziva na komisiju da bude osobno pregledana ili se cijela procedura izvodi preko papira. Šta ukoliko nakon predavanja papira drugi liječnik o istoj dijagnozi potvrdi da bi moglo nastupiti poboljšanje i da je osoba radno sposobna. Naime predložena je operacija od strane ortopeda koji bi možda promijenio situaciju, Ukoliko pacijent bude pozvan na komisiju šta se događa ako izjavi da želi raditi i nastaviti posao,

Hvala na dosadašnjim odgovorima, Možda može koje mišljenje i o ovome što ukoliko se osoba odluči da ne želi procjenu radne sposobnosti i da joj se zdravstveno stanje popravilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

norma1,tebe nakon šest mjeseci neprekidnog bolovanja tvoj doktor opće prakse po zakonu mora slati na invalidsku komisiju.On ti napravi zahtjev i obradi papire koje ti šalješ ili osobno nosiš.

Nakon 15-ak dana dobiješ poziv da osobno dodješ na pregled sa svim nalazima,bilo originalima ili kopijama.

Ako izjaviš da želiš raditi i nastaviti posao onda će te valjda pitati zašto si došao tu i zašto si na bolovanju.Tada te sigurno neće poslati u mirovinu(bar tako mislim).

Ako se iz nalaza vidi da trebaš ići na neku operaciju onda će ti reći da se javiš opet nakon operacije jer oni misle da bi operacija trebala rješiti tvoj problem i da ćeš onda ozdraviti.

Bar je tako bilo u mom slučaju jer sam imao dvije operacije kralježnice i četiri puta bio na komisiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljevac

u slučaju da vam invalidska komisija da profesionalnu nesposobnost za rad koja je daljna procedura za odlazak u mirovinu ako to želim.

može li mi firma praviti probleme i izmišljati radna mjesta za mene.

hoće li mi revizor za bolovanje zaključiti bolovanje kada dobije rješenje o profesionalnoj bolesti.

imam li pravo na otpremninu i može li mi tu poslodavac stvarati probleme.

molio bi gosp.Mrljevca ili nekog drugog da detaljnije pojasni ovu proceduru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko je meni poznato iz osobnog iskustva postupak je slijedeći.

Kada invalidska komisija donese ocjenu da se radi o profesionalnoj nesposobnosti za rad, kada predmetno rješenje postane pravomoćno, skidate se sa bolovanja. Prema zakonu, poslodavac vas mora prebaciti na radno mjesto koje odgovara vašoj invalidnosti, bez promjene plaće (ukoliko se radi o niže rangiranom radnom mjestu).

Ukoliko vam je u interesu biti na bolovanju, na zaprimljeno rješenje o profesionalnoj nesposobnosti za rad se morate žaliti u roku kako je to navedeno u rješenju.

Moj suprug se žalio, te je sa time kupio još podosta mjeseci bolovanja.

Kada počnete raditi, uz vašu plaću koju vam isplaćuje poslodavac, dobivat ćete i iznos invalidske mirovine navedene u rješenju.

Vaš liječnik primarne zdravstvene zaštite vas može ponovo uputiti na invalidsku komisiju gdje će se tražiti priznavanje pune invalidske mirovine, odnosno opće nesposobnosti za rad (mislim da to može ponovo nakon 6 mjeseci).

 

Suprug je imao predmetni slučaj 2009.g. te sam niže navela adresu sa sličnim pitanjima na Legalisu koje sam tada tražila, te pogledajte ako ćete naći još dodatnih odgovora za sebe.

 

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/30684-profesionalna-nesposobnost-za-rad

 

 

Napominjem da nisam pravne struke, pa molim da netko stručniji ispravi eventualne krive navode.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Pozz svima,,vjerojantno ste sve riješili i bili na invalidskoj komisiji

ja se odnedavo raspitujem,,

doktor opće prakse šalje vas na preglede ,,ovisno u koju oblast spada invaliditet..

kada se skupe svi potrebni papiri,,odnosno nalazi,,

šalje vas se na invalisku komisiju,,

kako mi kaže lik iz HZZO-a procedura je takva

 

da kada se dodje tamo- na osnovu nalaza i svega št piše,,dijagnoza i stanja,,doktori odlučuju da je neko za invalidsku mitovinu ili ne,,

Rijetko nekome upali iz prve..ali zna se desiti.

 

sretno svima .....javim ishod za pola god ili manje više...sutra krećemo (tata, ne ja) na preglede i skupljanje dokumentacije,,jer ne smije biti starija od 6 mjeseci.a njegova jeste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam 56 godina,26 godina radnog staža,nezaposlena sam i prijavljena na Burzi.Od 2010 godine kad mi je dijagnosticirana rijetka vrsta malignog tumora sam u postupku liječenja.Bila sam na tri operacije,zadnja je bila u 10 mj. prošle godine.Nisam primala drugu terapiju po mišljenju onkologa.Nažalost,zadnja operacija nije uspjela kako smo se nadali što je vidljivo iz patološkog nalaza nakon operacije. Do sad nisam predavala nikakve zahtjeve za invalidsku mirovinu,tj.moj liječnik. Sad mislim da bi trebala.Na bolovanju nisam naravno bila pa nisam morala na komisije po toj osnovi. Zanima me da li je netko bio u sličnoj situaciji i što i gdje dobiti informacije o pravima na ostvarivanje invalidske mirovine u ovakvom slučaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...

Bok mama mi je prdala sve papire za invalidsku mirovinu stm da su joj u mirovinskom uzeli radnu knjizi u sa posla to jest trazi li da je dostavi i ona je otisla podigla i dostavila bila je 5 mj na bolovanju i sad joj je doktorica ukinula bolovanje i vratili su je na poda jos nije bila na komisiji a radnu knjizi u je predala u mirovinsko i nju sad zanima sta dalje i kako dalje ide to... Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
Na 05. 06. 2012. at 0:55, norma1 je napisao:

Ponovo molim sve pametne pravnike i one koje imaju veze sa medicinom ili tražitelje invalidske mirovine. Kakav su njihova iskustva s odlaskom na invalidsku komisiju u kojem roku se zove pacijent nakon što liječnik dostavi med. Dokumentaciju. Radi se o bolovanju dužem od 6 mjeseci pa o daljnjem treba odlučivati komisija.

Da li se nekome dogodilo da dobije invalidsku penziju od prvog puta ukoliko je izrazio želju da je dobije i ukoliko nalazi to potvrđuju.

 

Hvala unaprijed

Po Fowleru imam oštećen sluh na oba uha 91 posto.Imao sam infarkt miokarda 2 stenta su mi ugrađena.Noge me bole.Teško se krećem.Brzo se zamaram.Ne energometrijskoj provjeri nakon 1 minute brzog hodanja pritisak mi je 180 sa 140.Nakon 6 minuta odmora pritisak se stabilizira.Molim da mi odgovorite odgovorite koliko bi na procijeni bio invalid.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija