Jump to content

Molim savjet!


anonimno

Preporučene objave

Radio sam kod obrtnika dvije godine a da me isti nije prijavio.

Jednostavno i bez ikakvog obrazloženja prestao je dolaziti po mene da idemo na posao.Nakon moga višestrukog upita u čemu je stvar jednostavno se pravio gluh.Nakon toga sam podnio prijavu državnom inspektoratu koji je utvrdio da je poslodavac počinio sljedeče prekršaje:

prekršaj iz čl.16.st.3 kažnjiv po čl.248.st.2t.1 i

prekršaj iz čl.4 podstavka 1 kažnjiv po čl.71. st. 2

zakona o radu te je podnio prijavu prekršajnom sudu.

U međuvremenu se još nisam uspio zaposliti iako sam poslao nekoliko molbi na više mjesta a smatram da mi je nanesena šteta od strane poslodavca te da imam pravo na nekakvu naknadu

zbog cijelog slučaja.

Molio bi za savjet što mi je činiti?

Zahvaljujem na vašem savjetu!

Lijepi pozdrav!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijepi pozdrav !

 

Nisam neciji radnik nego poslodavac, pa Vam mogu reci iz iskustva (iako osobno nisam takav) kako ce Vas poslodavac razmisljati...

 

Prvo je pitanje da li imate bilo sto na papiru s njim ?

 

Naime, ako nemate ama bas nikakav papirnati dokument, onda ce Vam sve skupa biti malo teze.

 

Gdje Vam je radna knjizica ? Kod Vas ili kod njega ?

PK kartica ? Zasad cekam odgovore, a onda cu Vam reci nastavak ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radna knjižica je kod mene nikakav ugovor nisam potpisao iz prostog razloga što je uvjek odgađao

razgovor po tom pitanju.Isplata je bila na ruke dok i to nije počelo kasniti.

Što se tiče svjedoka o tome da sam radio kod dotičnog gospodina imam ih i to nemali broj počev od dvojce kolega koji su radili samnom a koje je prijavio nakon mog tzv.otkaza.A koji su takođe bili

neprijavljeni više od 2 g.

Pa sve do stranaka kod kojih sam izvodio radove za dotičnog obrtnika (HT,HEP,Dom zdravlja,Bolnica i dr. te nemali broj privatnih lica)

Zahvaljujem još jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja Vas nisam zaboravio, mozete mi vjerovati na rijec. Medjutim, jednostavno, ne stignem bas uvijek na sve strane. I sad sam malo u strci. Na brzinu sam procitao Vase odgovore ... a negdje iza ponoci cu Vam pokusati dati nekakav pametniji odgovor. Bojim se da je moje znanje u Vasem slucaju nedovoljno i da ce trebati pomoc i drugih. Zasada lijepi pozdrav, cujemo se poslije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo me opet. Malo su se planovi promijenili ... pa odgovaram sada umjesto nocnog termina.

 

Cinjenica da ste bili na inspekciji rada Vam moze ici u korist, ali se bojim da cete za svoja prava morati pokrenuti parnicu - dakle tuzbom.

 

Naime, nemate niti jedan potreban dokument prema Zakonu o radu koji bi Vam osigurao drugim (brzim) putem Vasa prava. Izgleda da ste radili sa svojevrsnim prepredenjakom.

 

Nemojte zaboraviti da ste radili na "crno", da ste tu cinjenicu znali, te ste drugim rijecima, na neki nacin i sami krivi sto je sve tako ispalo. Ja znam da je poslodavcu bilo u interesu da Vas ne prijavljuje (jer ne mora placati doprinose i poreze, ne mora Vam davati obracune place, itd). Sve mi je to jasno.

 

Ali gledajte, ako ste dozvolili da se nelegalne radnje cine pred Vasim ocima, u tumacenjima zakona vi ste to zapravo promatrali a da niste nista pri tom ucinili, drugim rijecima - suglasili ste se s tim.

 

Nanesena Vam je visestruka steta (radni staz, isplate place, nemogucnost ostvarivanja svojih prava).

 

Problem i jest u tome sto nemate nikakav dokument kojim biste to potkrijepili, pa ujedno i u Vase ime molim da me pravnici isprave ako grijesim : bojim se da cete svoja prava morati ostvariti putem suda.

 

S obzirom da ce se raditi o tuzbi, predlazem Vam da angazirate odvjetnika.

 

Ukoliko niste u imovinskoj situaciji platiti sudske troskove, na poreznoj mozete podici uvjerenje o imovnom stanju te cete na temelju njega biti oslobodjeni sudskih taksi. Eto toliko ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...slucaj slican vasem imam i ja...prvo trebate poslodavcu poslati pisani zahtjev za ocitovanje o vasem slucaju, zatim cekate odgovor 15 dana i zatim u roku od 15 dana, ako vam ne odgovori ili ako niste zadovoljni odgovorom imate pravo na tuzbu. Tuzba je besplatna i ima nade...

To sto nemate sklopljen ugovor o radu, nista ne mjenja, jer zakon kaze da ukoliko poslodavac ne sklopi pisani ugovor o radu u roku, smatra se da je ugovor sklopljen na neodredjeno vrijeme...

Ako ikako mozete, obavezno angazirajte odvjetnika...i naravno registrirajte se na forumu, ako zelite neki daljnnji savjet...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za sve poslodavce koji su Vas uredno prijavili na RFMIO/HZZO bez problema mozete dobiti podatke upravo na RFMIO (mirovinsko i invalidsko osig.).

 

Otidjite u Vama nadlezan ured RFMIO, tamo ce Vas dalje uputiti u proceduru (Zavod za zaposljavanje nema sve evidencije, osim ako je osoba cijelo vrijeme bila na Zavodu za zaposljavanje).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najlepsa hvala na brzom odgovoru.

je napisao:

Za sve poslodavce koji su Vas uredno prijavili na RFMIO/HZZO bez problema mozete dobiti podatke upravo na RFMIO (mirovinsko i invalidsko osig.).

 

Otidjite u Vama nadlezan ured RFMIO, tamo ce Vas dalje uputiti u proceduru (Zavod za zaposljavanje nema sve evidencije, osim ako je osoba cijelo vrijeme bila na Zavodu za zaposljavanje).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija