Jump to content
fallen385

nakon tri godine bolovanja ostala bez naknade za bolovanje

Preporučene objave

Na bolovanju sam neprekidno od 15. 04. 2009. sa istom dijagnozom - karcinom (inace djelatnica s ugovorom na neodredjeno vrijeme). Prije desetak dana sam bila na komisiji za invalidsko koja mi je izdala rjesenje da je nastavak lijecenja, a 28. 06. 2012. vanredno sam pozvana na komisiju (zdravstvenu) za bolovanje, gdje su me usmeno obavjestili da sam izgubila pravo na naknadu za bolovanje nakon isteka od tri godine, ali su me isto tako ostavili na bolovanju. Da li netko ima zakonsku obvezu isplate naknade za bolovanje? Molim vas hitan odgovor!

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Nema, prema odredbama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju za sva bolovanja na koja su stupili osiguranici nakon 01.01.2009. godine i traju neprekidno 3 godine po istoj dijagnozi, nema više naknade plaće (vidi zakon).

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Jasno mi je da prema zakonu o obveznom i zdravstvenom osiguranju nemam pravo, ali me zanima dali je poslodavac u zakonskoj obvezi isplate naknade za bolovanje prema zakonu o radu čl.87 ?

Zahvaljujem na odgovoru.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Naravno, poslodavac je u zakonskoj obvezi prema članku 87. Zakona o radu („Narodne novine" 149/09. i 61/11. - u daljnjem tekstu: ZOR) kao pravo iz radnog odnosa utvrđuje se pravo na naknadu plaće radniku za vrijeme kada ne radi zbog opravdanih razloga.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

tadija

Nije istina da poslodavac ima obvezu platiti naknadu plaće nakon3 godine.

U Zakonu o radu (čl. 87) samo piše da radnik ima pravo na nkandu, ali nigdje ne piše da ju je dužan platiti poslodavac.Osim toga gdje je logika da poslodavac nakon tri godine ponovno plaća naknadu?Pa nije poslodavac kriv što gospoda iz Hzzo nisu utvrdili da li gospođa ima pravo na mirovinu ili je radno sposobna..Kad nazovete Hzzo i pitate tko je dužan platiti naknadu kažu, poslodavac, ali kad ih zamolite da vam pismeno napišu tko je to dužan platiti i temeljem kojeg članka, onda nema šanse da dobijete odgovor.Preko jedne osobe sam saznao da je ministarstvo upoznato s tim problemom i da će se sljedećim izmjenama zakona to regulirati.Samo nisu rekli koje godine!

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

2027. godine vjerojatno kako smo krenuli s rešavanjem ove kolizije normi Zakona o radu i Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. Samo čekam da u međuvremenu sud donese neku presudu gdje će presuditi da je poslodavac u obvezi isplatiti naknadu, a neki drugi sud da nije.......eto, živjela nam pravna država.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

ja sam na bolovanju 4G, primam bolovanje uredno, isto su mi rekli da se može dogoditi da mi se obustavi isplata, bila sam na reviziji 3 liječnika, koji su potvrdili da sam bolesna i pošto liječenje nije gotovo ne mogu mi dati invalidsku mirovinu, jer je liječenje u toku, sad čekam 3 operaciju koljena, uz to imam RA, PA, gonartroza koljena....

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Koje je pitanje?

 

Osim što si prešutjela da si na naknadu plaće stupila prije stupanja na snagu odredbe kojim se ograničava isplata bolovanja na tih 3 godine.......

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Naravno, poslodavac je u zakonskoj obvezi prema članku 87. Zakona o radu („Narodne novine" 149/09. i 61/11. - u daljnjem tekstu: ZOR) kao pravo iz radnog odnosa utvrđuje se pravo na naknadu plaće radniku za vrijeme kada ne radi zbog opravdanih razloga.

Sagledavajući odredbe članka 87. ZOR-a o razdobljima obveze poslodavca za isplatom naknade plaće radniku ta razdoblja moraju biti utvrđena zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu, a razdoblje nakon tri godine neprekidnog bolovanja nisu uređena ZOZO-om kao obveza poslodavca. Međutim ne može se osporiti činjenica da radnik koji je i dalje u radnom odnosu i kojem je utvrđena privremena nesposobnost za rad prema odredbama članka 87. ZOR-a ima pravo na naknadu plaće (stavka 1. i 5.), ali nije izričito navedeno na čiji teret će se isplaćivati naknada plaće za bolovanje nakon proteka tri godine neprekidnog bolovanja, niti u kojoj visini.

Međutim, s obzirom da postoji pravo radnika na naknadu, da posebnim propisom nije riješeno drukčije, tj. da naknada ide na teret nekog drugog a na poslodavca, mišljenja smo da temeljem odredbe članka 87. Zakona o radu, poslodavac je u ovom slučaju dužan platiti radniku naknadu i pripadajuće doprinose.

Radno pravo 3/2012

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Sagledavajući odredbe članka 87. ZOR-a o razdobljima obveze poslodavca za isplatom naknade plaće radniku ta razdoblja moraju biti utvrđena zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu, a razdoblje nakon tri godine neprekidnog bolovanja nisu uređena ZOZO-om kao obveza poslodavca. Međutim ne može se osporiti činjenica da radnik koji je i dalje u radnom odnosu i kojem je utvrđena privremena nesposobnost za rad prema odredbama članka 87. ZOR-a ima pravo na naknadu plaće (stavka 1. i 5.), ali nije izričito navedeno na čiji teret će se isplaćivati naknada plaće za bolovanje nakon proteka tri godine neprekidnog bolovanja, niti u kojoj visini.

Međutim, s obzirom da postoji pravo radnika na naknadu, da posebnim propisom nije riješeno drukčije, tj. da naknada ide na teret nekog drugog a na poslodavca, mišljenja smo da temeljem odredbe članka 87. Zakona o radu, poslodavac je u ovom slučaju dužan platiti radniku naknadu i pripadajuće doprinose.

Radno pravo 3/2012

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Poštujem vaše mišljenje al se ne slažem s njime.Jednostavno nigdje ne piše da ta obveza leži na poslodavcu.To je vaše logično zaključivanje,ako obveza nije na zavodu onda je na poslodavcu.Ali kakva je to logika da poslodavac nakon tri godine plaća naknadu?Znači radnik može biti na bolovanju još 10 godina i poslodavac bi trebao njemu plačati naknadu još 10 godina?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

poštovanje svima,čitam sve komentare i odgovore i mislim da zakon nije u potpunosti definiran,ali ipak imam pitanje i želio bi konkretan odgovor.

Pitanje glasi:što se dešava sa mnom nakon 3 godine bolovanja(od 02/2009 do daljnjeg )dali sam još uvijek zaposlenik firme,i koliko će biti moja primanja ako sad imam 1800 kuna.Molim odgovor i unaprijed zahvaljujem.

 

- - - Updated - - -

 

poštovanje svima,čitam sve komentare i odgovore i mislim da zakon nije u potpunosti definiran,ali ipak imam pitanje i želio bi konkretan odgovor.

Pitanje glasi:što se dešava sa mnom nakon 3 godine bolovanja(od 02/2009 do daljnjeg )dali sam još uvijek zaposlenik firme,i koliko će biti moja primanja ako sad imam 1800 kuna.Molim odgovor i unaprijed zahvaljujem.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

forumaši izvinite na netočnosti ,a radi se o podatku početka bolovanja ono je počelo 02/2010 što znači još malo do tri godine,zato me zanima što se dešava nakon tri godine,koja su moja prava i dali sam još uvijek zaposlenik firme,kolika i dali ću uopće imati ikakva primanja poslije tri godine(sad imam 1800 kn)

 

molim za odgovor ili bar neki komentar!!

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Dešava se to da Vaš poslodavac više neće moći refundirati isplaćenu naknadu plaće za vrijeme bolovanja od HZZO, još ste uvijek zaposlenik firme, a da li je ili nije poslodavac u obvezi i dalje isplaćivati naknadu, eto tu je problem.......koji će se vjerojatno na neki način rješiti.

 

Inače, intencija je ovakve odredbe bila da Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje koji je u obvezi vještačiti takve slučajeve i nakon 6 mjeseci neprekidnog bolovanja to i radi, i to na način ne da u rješenjima stoji "daljnje liječenje" već nešto drugo, no eto to nije tako i ovim će se problemom morati ozbiljno pozabaviti oni koji to već moraju, a do onda smo ovdje gdje jesmo.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

prijatelju rubens hvala na odgovoru,možda će tebi značiti informacija da sam ja bio u ZG na vještačenju nedavno i dobio odbijenicu s naznakom nastaviti liječenje,dali to mijenja nešto na stvari vezano za prekoračenje 3 godine bolovanja?

molim odgovor ili nekakav komentar

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Poštujem vaše mišljenje al se ne slažem s njime.Jednostavno nigdje ne piše da ta obveza leži na poslodavcu.To je vaše logično zaključivanje,ako obveza nije na zavodu onda je na poslodavcu.Ali kakva je to logika da poslodavac nakon tri godine plaća naknadu?Znači radnik može biti na bolovanju još 10 godina i poslodavac bi trebao njemu plačati naknadu još 10 godina?

 

Mario, ovo nije moje mišljenje već zakon.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Za Boris 1977

Hvala na linku, sad bar znam da će se uskoro riješiti.Meni u kolektivnom ugovoru i u ugovoru o radu to ne piše.Gdje piše u zakonu da treba poslodavac?koji članak?stavak?Pa da to jasno piše ne bi se vodila tri sudska postupka(tako lesar kaže) i ne bi Mrsić rekao da će to uskoro riješiti.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Nema nikakvih daljnjih pomaka po tom pitanju (koliko je to meni poznato), navodno je Hrvatska obrtnička komora pokušala nešto potaknuti, no eto, za sada ništa. Ljudi izgleda rješavaju "važnije" stvari od ove esencijalne za korisnike tog prava. Ukoliko budem imao bilo kakvu informaciju vezano uz ovaj problem, javit ću ovdje.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Nema nikakvih daljnjih pomaka po tom pitanju (koliko je to meni poznato), navodno je Hrvatska obrtnička komora pokušala nešto potaknuti, no eto, za sada ništa. Ljudi izgleda rješavaju "važnije" stvari od ove esencijalne za korisnike tog prava. Ukoliko budem imao bilo kakvu informaciju vezano uz ovaj problem, javit ću ovdje.

 

evo da digne mopet istu temu ...

 

ima li ikakvih spoznaja sta sa radnicima nakon 3 godine bolovanja ?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...