Jump to content

Otvaranje doo


GaiusI

Preporučene objave

S obzirom na cinjenicu da ovdje ocito za pojedine osobe "Anonimno" vaze samo provokacije a ne dobronamjerni odgovori, prije svega MalenojM zahvaljujem na odgovoru na prvobitno postavljeno (zatim izbrisano) pitanje.

 

Nekoliko odgovora sam odlucio obrisati stoga jer sam vidio da i odgovori idu u krivom smjeru te da sve skupa nema smisla. Zato umjesto njih pise "Deleted." Cak sam zamolio moderatore da jednostavno zakljucaju ovaj topic ili cak obrisu temu, a onda kad malo bolje razmislim, nema potrebe. Bio sam malo brzoplet pa i malcice isprovociran. Kod onih "Deleted" i dalje ostajem. :coffe:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

do prošle godine se kod osnivanja firme morala priložiti potvrda Porezne uprave, HZMO, HZZO da osoba koja osniva firmu a niti društvo u kojem ima udjele ili dionice nema nepodmirenih obveza po osnovi poreza odnosno doprinosa, pa nije bilo moguće osnovati d.O.o. ako su obveze postojale.

Međutim, ta je odredba ukinuta i sada svatko može osnivati firmi koliko hoće bez obzira na dugovanja.

No, rizik od ovrhe u ovom slučaju postoji - obzirom da bi tvoja supruga kao fizička osoba bila imatelj udjela u firmi i to bi bilo njeno vlasništvo, a postoje dugovi, MF bi moglo pokrenuti ovrhu na njenom poslovnom udjelu kao i na bilo kojoj drugoj njenoj imovini.

Koliko su oni ažurni u provjeravanju podataka, nije mi poznato, no svakako bi bilo bolje da firmu osnuje netko bez dugova (ili barem da je osnuje više osoba, pa bi se za provjeru vlasničke strukture trebalo malo više potruditi).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fascinantni su mi ljudi koji za sve terete stanje u drzavi, kao tesko je, svi su duzni, nitko nije posten a sami postupaju tako. opravdanje? tesko je reci. ok vratimo se temi, dugovi nisu narasli preko noci, tvoje malverzacije nije nacinio nitko drugi nego ti. i ti i zena ste zaduzeni i sada ste nasli trecu osobu da vam drzi zalede. mislim, prika, sorry ali ja bih tebi lisice. i sada da mi netko kaze za sve su krivi politicari, sustav, mislim stvarno! 8-):-x:-o

u principu su duzan i meni, i susjedu i mojoj djeci.

i jos trazis savijet od ljudi na koje ce pasti teret tvojih dugovanja. ironija! hoces li zaposliti one ljude kojima dugujes placu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ne teretim nikog za stanje u drzavi, niti krivim sustav, niti politicare. I sami smo krivi za nastalu situaciju jer smo vjerovali ljudima.

 

Zao mi je sto Anonimci ne citaju detaljno postavljene postove, jer u njima je pisalo da upravo i zelim vratiti dug. Stvarno ...

 

Zanimljivo je da sam ja jedini u Hrvatskoj koji sa zenom ne znam voditi firmu. Vrlo interesantno ... a jos je zanimljivije to da sam i radio kod tzv. "normalnih" poslodavaca. Zasto su oni bankrotirali ? I oni ne znaju voditi firmu ? Rijec je o Novogradnja Zgb ...

 

I moja je supruga radila kod "normalnih" poslodavaca. I oni su bankrotirali. I oni ne znaju voditi firmu ? Rijec je bila o dobrostojecoj firmi sa vise od 3000 zaposlenih.

 

Da, ti ljudi (sadasnji djelatnici) istog casa prelaze u novu firmu (1),

otvaram nova 3 radna mjesta (2),

zbog ljudi koji ne placaju svoje dugove i mi smo ostali tamo gdje jesmo(3).

 

Sada bih te iste trebao tuziti i ganjati ovrhama u trenutku kada ni sami nemaju kruha jer su im se dogodile obiteljske tragedije ?!

 

Kad im umre netko u obitelji i iz tog se razloga zaduze, sad bih im jos i ja trebao sjesti za vrat ? Ocito nemate pojma o cemu je ovdje rijec i zato mi je zaista zao, i Vas i Vasih bliznjih jer donosite svoje misljenje na temelju opcepoznatih stvari koje ovdje ne stoje, a jos manje poznajete situaciju.

 

Sve ovo je u nekom krivom smjeru ...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o pogrebnom obrtu, draga moja Anonimno. Da li Vam treba jos posebno objasnjenje sto se radi u pogrebnom ?

 

A sto se kritike tice, prihvacam. Samo neka kritika bude utemeljena, a ne provokativne prirode. I zato smatram da je sve otislo u pogresnom smjeru, jer ovaj put ... ipak niste u pravu.

 

I za razliku od Vas, ja sam se predstavio. Pa makar i nadimkom. A Vi ne. To dovoljno govori. A sramiti se mozete samo Vi, jer ne znate kako to izgleda kada izgubite najdrazeg a nemate novaca ni za pogreb. I bolje da nikada ne saznate. To Vam od srca uistinu ne zelim. A sto se propadanja pogrebnih tice, ima ih dosta. Zbog koncesija koje nisu uspjeli dobiti. I ne naplacuje se od mrtvih, jer mi nisu oni duzni, i nisu mi oni ostali duzni, nego njihove obitelji. Sve samo dokazuje da ne citate detaljno odgovore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne. Ima ih dovoljno.

 

A cime se Vi bavite ? Ili Vas je prosao bijes zbog svih propalih poduzetnika, pa ste me odlucili pustiti na miru ?

 

Ispricavam se, bio sam cijelo vrijeme uvjeren da je neki low-educated provokator s druge strane. Ujedno sam Vam duzan ispriku zbog svojeg ponasanja. Imam dosta problema na sve strane, samo za razliku od drugih, ja ih rjesavam, jedan po jedan. Ali, svejedno, kod onih "Deleted" ostajem.

 

Lijepi pozdrav i zelim Vam ugodan dan !

 

P.S. Zasluzio sam spotance. Ali osobno me iritira provokativni ton.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slazem se da nije vazno. Ali kada biste bili u poziciji obrtnika koji je neposredno prije proglasavanja koncesija za obavljanje pogrebne djelatnosti zaposlio 5 djelatnika, nabavio 2 vozila, angazirao knjigovodstveni ured koji je na glasu po poslovanju i vodjenju knjiga, unajmili prostor, uhodavali posao 6 mjeseci, nabavili svu potrebnu opremu, ... i kada nakon svega ne biste uspjeli dobiti koncesiju te biste stoga otisli u "minus", kada Vam u medjuvremenu dodju ljudi (koje poznajete - radi se o malom mjestu) sa molbom da im pomognete, i Vi im pomognete a onda oni na kraju svega ne plate dug ... mozda biste manje agresivno nastupali. :coffe:

 

Slazem se da nas ima svakakvih, da vecina obrtnika svasta radi ... ali nismo bas svi isti. I ne treba sve trpati u isti kos.

Zato sam pitao cime se bavite, jer je bilo i vise nego ocigledno da stvarnost obrtnika ne poznajete previse, ili je poznajete iz Vaseg kuta gledanja.

 

Lijepi pozdrav ! :coffe:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa, čovjek stvarno ne može odoljeti da se ne umiješa u ovakve rasprave. zapravo, čemu bi uopće služio forum?

:misli:

 

Ima kod nas puno ljudi koji na ovaj način varaju i one kojima su dužni, i državu i sve oko sebe... No s druge strane postoje i oni koji traže novi početak i žele riješiti svoja dugovanja, pa makar ih otplaćujući sto po sto kuna mjesečno. Razmislite o tome da država možda ne bi trebala zatvarati po službenoj dužnosti takve obrte koji imaju dugovanja - nego ih pustiti da rade i tjerati da postupno otplaćuju dugove. A da ne spominjemo koliko naplata svima u posljednjih nekoliko mjeseci kasni zato jer upravo država ne isplaćuje svoja dugovanja...

Pitajte nekog tko ima novozaposlene preko programa s faksa na posao, građevinske firme koje izvode radove za ministarstva i slično - s koliko mjeseci zakašnjenja se plaća, a ta se dugovanja ne mogu prebijati npr. s doprinosima....

Ma, u ovako "uređenoj" državi stvarno nije teško "ne znati poslovati". No bit će bolje, nadajmo se ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U cijeloj prici (u mojem slucaju) nije najveci problem otplata duga. Najveci problem su kamate.

 

Naime, kako vrijeme protjece, ukupan iznos kamate je sve veci. Kada dodjete u situaciju da nemate dovoljno novaca za podmirenje svih kamata, tada, koliko god placali, uvijek glavnica ostaje netaknuta.

 

S obzirom da se sve mjesecne obaveze pripisuju direktno glavnici, a koju ne mozete otplatiti (zbog kamata), tada dug pocinje rasti logaritamskom progresijom. Kada glavnina duga sa kamatama prijedje odredjeni novcani prag, tu pocinje zacarani krug iz kojeg vecina obrtnika u istoj poziciji vise nema otkuda podmiriti dugove.

 

Isto tako, vecina obrtnika u istoj situaciji je "zapela" u vrijeme kada je PU preuzela sve podatke od RFMIO i HZZO, 2003. godine. Vecina podataka je neuskladjena, a dugovanja se obracunavaju prema zaprimljenim podacima.

 

Kada imate vise zaposlenih (imali smo zaposlenih ukupno 8 djelatnika, 3 postojeca i 5 radnih mjesta koje smo nanovo otvorili), svako kasnjenje u isplatama postaje gotovo nenadoknadivo. Mi smo u stvari zbog cjelokupne investicije bez podrske sa strane (vlastitim sredstvima) u pocetku (6. mjesec poslovanja) zakasnili 1 mjesec sa placanjima. I tako je u stvari pocelo.

 

Po meni, pravo bi bilo rjesenje relativno jednostavno : svaki obrtnik bi mogao bez ikakvih problema kroz odredjeni vremenski period podmiriti sve - i glavnicu i kamate - kada bi postojao mehanizam po kojem bi se (pojedinacno po stavkama) otplacivali najprije glavnica, a potom kamate. Tada dugovi ne bi rasli logaritamskom progresijom (pokusajte napraviti graficki prikaz rasta dugovanja sa pripisivanjem glavnice bez otplate kamata), nego linearnom (sto bi vecina obrtnika uspjela financijski pratiti).

 

Kamata je mjesecno 1,5 % (18 % godisnja), pojednostavljeno, a potjece iz vremena kada je inflacija bila mnogo veca (pa je ta kamatna stopa primjenjivana zbog zastite kapitala).

 

Medjutim, unatrag nekoliko godina, nitko nije pokrenuo nikada nigdje raspravu o cinjenici da uvijek prvo morate platiti cijelu kamatu (u biti tako rade i kamatari) kao ni o cinjenici da je to najveca kamatna stopa koja se negdje primjenjuje na dug. Drugim rijecima, drzava je najskuplji kreditor. A kakve koristi ima od toga ?

 

Pogledajte samo statistiku i postotak ne samo obrtnika, nego i poduzetnika koji ne otplacuju redovito dugove drzavi te stoga dolaze u blokadu. Ne radi se o 1,2,3 ... ,10 ili vise posto, nego o 32 % blokiranih poslovnih subjekata u cijeloj Hrvatskoj (FINA, 03/06). Kada postotak primijenite na broj otvorenih radnih mjesta, dolazite do podatka da je cca 15 % radnih mjesta u Hrvatskoj pod upitnikom opstanka upravo zbog ovakvih situacija.

 

Svi koji prolazimo tu skolu vise ili manje znamo gdje smo pogrijesili. Neki to zloupotrebljavaju a neki zele izaci iz toga. Razumjeti ovu situaciju mogu jedino oni koji su kroz nju prosli. I znaju sto znaci novi, zdravi, pocetak. Neki su vec krenuli novim putem i rjesavaju i stare probleme i razvijaju firme otvarajuci nova radna mjesta i uredno posluju, jer znaju sto se pocinje dogadjati kada pogrijese. Svaka skola ima svoju cijenu. Pa i ova.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od srca Vam zelim i iskreno se nadam da se nikada necete sjetiti svojih rijeci kada Vi pogrijesite. Tko zna, mozda ste bas Vi nepogresivi i sveznajuci ?

 

Osobno ce mi biti cast i zadovoljstvo da mi budete mentor u poslu.

 

I da budem Vas ucenik.

 

Ozbiljno mislim.

 

I steta je sto u Hrvatskoj opcenito nema vise ovakovih mjesta poput legalisa, jer svatko od nas uci dok je ziv.

 

O mentorstvu se nisam salio. Velimir Srica u svojim seminarima posebno naglasava da bi u poduzetnistvu svaki poduzetnik, obrtnik, ... trebao imati mentora sa iskustvom. I to uglednog, uspjesnog i sposobnog mentora, istaknutog po uspjesima u poduzetnistvu.

 

Kao sto vjezbenici moraju imati odredjeni staz u odvjetnickim uredima ili na drugim odgovarajucim radnim mjestima tako bi i mentori trebali voditi poduzetnike (obrtnike).

 

I zato cu prihvatiti ponudu. Ne trazim nista besplatno. :klanjam:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Umjesto da citas Sricu i sl. koji su na prodavanju magle lovu zaradili sto ti nikada neces, razmisli o slijedecem:

 

Nigdje na ovom svijetu (uspjesan) poduzetnik ne posluje bez dobrog odvjetnika. Koji bi ti u tvom slucaju jednostavno savjetovao da osiguras placanje pogrebnih troskova i rekao ti kako da to napravis ili da pogreb koji nije placen/osiguran ne radis.

 

Znam, znam nisi imao novaca za to. Poznata prica, odvjetnici su skupi, derikoze i sl. Rezultat: duzan si k'o Grcka, dug svaki dan raste... Eto, i skola na svojoj kozio kosta. Puno vise od usluga derikoze.

 

Ne zalim te. To se jednostavno zove: Sam pao, sam se ubio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da mi je potrebno sazaljenje otisao bih na drugo mjesto.

 

Sto je sa mentorstvom ? NIste mi odgovorili ... :couple:

 

P.S. Pljuvanje po svemu i svakome ne sluzi Vam na cast, ni Vasoj struci, ni Vasem ugledu. A to sto mislite o V. Srici, recite njemu osobno, ili mu svoje misljenje posaljite na e-mail ako imate imalo karaktera.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

 

Sto je sa mentorstvom ? :couple:

 

anonimus iznad ti je odgovorio uzmi odvjetnika. ja vec radim na sirem podrucju tako da nemam vremena nikome biti mentor. pogotovo ne nekome tko se zeli izvuci iz svojih dugova. jer iako si obrisao post sjecamo se prvog pitanja koje je vodilo tome kako da otvoris novu firmu a da ti ne prikrpelje dugove bivse. iako karikiram i sam znas da si tako pitao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijenjeni,

 

vidim da ste ugledna, poznata i vrlo cijenjena osoba. Stoga Vas postujem.

 

Ali, vrlo me zalosti Vas zakljucak da se nitko ne smije izvuci iz dugova. To od Vas, sa Vasim ugledom nisam ocekivao.

 

P.S. Ja nemam nikakvu bivsu, nisam nikada ni imao. Imam sadasnju suprugu (i nikakvu bivsu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a gledaj, gdje cemo zavrsiti ako bi i pola populacije poslovalo kao vi. treba se uspoređivati s boljim, ne gorijim ili istim. teziti visem. ne sakrivati se iza problema. kreni iz pocetka. ok. to toleriram. ali budi pravi pa kreni cist, a ne da se bojis da te ne progutaju dugovi proslosti. ako nemas novca/stvari da bi razrijesio situaciju da li je pametno osnovati novu firmu/obrt? dugovi ce se udvostruciti. gledaj kako bi platio moje mentorstvo? ove savjete ti dajem pro bono!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svakom slucaju radi se o doo.

 

Drugo, malo se vratite na prethodni dio o kamatama i obavezama, pa ce vam mozda biti jasnije zasto ne mogu vratiti dug.

 

Trece, tko ce mi sa mojim godinama dati posao ?

 

Ili hocete reci da trebam dodatno biti na grbaci ove drzave time sto cu postati socijalni slucaj i zivjeti od socijalnog ?

 

Ili cete radije razgovarati s nekim tko zeli raditi i vratiti sve sto mora vratiti ?

 

Poanta je u slijedecem :

 

a) zaustaviti logaritamski rast dugova zbog kamata moze se samo odjavom obrta (kad vec nema novca za podmirenje kamata, rijec je o vecem iznosu)

 

b) zaustaviti rast glavnice i fiksirati je;

 

c) s obzirom da se dug sastoji od ukupno 50 stavaka (pojedinacni racuni poreza i doprinosa...), vracat cemo ukupno (glavnice+kamata) stavku po stavku, za cca 20 mjeseci cemo sve rijesiti i sve vratiti

 

A od kud cu sve to napraviti ako imam blokiran ziro-racun ? Nemate pravo odbijanja PDV-a po placenim racunima obrtnicima, cinjenje prekrsaja sa placanjima mimo ziro-racuna donosi nove kazne ... a kud to vodi ?

 

 

I najvaznije : sto Vama znaci krenuti cist ?

 

PU blokira imovinu i ne mozete dici kredit kojim bi postali cisti. Sto Vama znaci krenuti cist ?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:clap: :clap: :clap:

 

Hvala Vam na odlicnom savjetu !

 

Vase cu misljenje javno objaviti u Obrtnickim novinama, prenijeti ga u HOK i staviti javno na znanje.

 

Cestitam !

 

Svojim razmisljanjem ostavili biste po statistici FINE najmanje novih 80000 radnih mjesta iste sekunde na Zavodu za zaposljavanje !

 

Huuuraaa, nitko ne treba vracati dugove ! Navali narode !

 

Duboko ste me razocarali, vjerovao sam da ste zaista ugledna i cijenjena osoba. Ali, ipak Vas i dalje postujem. Svatko od nas ima pravo na svoje misljenje. A moje je da Vama ne dajem za pravo i da dugove treba vracati. Htjeli Vi to ili ne. Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prihvacam kritiku i savjet i bit cu kratak (ubuduce).

 

Problem nastaje onda kada drugi misle da su u pravu, krivo interpretiraju rijeci... i onda me "povuku za jezik". Pisem trostruko brze nego sto bih govorio, pa nisam ni primijetio ... da su stvarno svi moji odgovori dugacki.

 

Hvala na kritici, prihvacam, postujem, i zato ... lijepi pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem svima koji su imali dobronamjerne odgovore.

 

Zahvaljujem na dobronamjernim kritikama.

 

Zahvaljujem na dobronamjernoj pomoci.

 

Osnovno pitanje na koje sam dobio odgovor, bilo je, da li MF moze izvrsiti ovrhu na poslovnom udjelu u doo ako bi osnivac bila moja supruga, koja sada imas jos cca 35000 kn duga prema PU (u medjuvremenu smo smanjili dug).

 

S obzirom na cinjenicu da ce za isto vrijeme dugovi postojeceg obrta visestruko narasti, mislim da ne trebam biti papagaj i ponavljati sto se sve dogadja sa dugom, a i dalje mislim da sve mozemo vratiti i postaviti natrag "na noge", osnujemo doo ciji ce vlasnik biti zapravo najuzi clan obitelji a koji nema dugova prema MF.

 

Zivotna skola nas je dovoljno naucila da svaku slijedecu firmu mozemo voditi ispravno i sa uspjehom.

 

Posto razni Anonimno koriste svako malo priliku za svoje frustracije i iskrivljene interpretacije, na ovu temu "Otvaranje doo" vise necu ulaziti niti davati komentare, niti odgovore. Dovoljno sam napisao.

 

Ako netko zeli da se legitimiram, tu je pm. Svatko tko me je kontaktirao i trazio konkretne podatke (uz vlastito predstavljanje) dobio ih je.

 

Zbog toga, dame i gospodo, svima lijepi pozdrav, Vi se prepucavajte do mile volje, a ja sada imam posla i nemam namjeru vise ulaziti na ovu temu.

Ako netko zeli da mu bilo sto dodatno odgovorim, tu je mail (pm).

 

Vrijedjanja i ostale gluposti ostavite tamo gdje im je mjesto, a ako zelite pomoci, zahvaljujem od srca.

 

Zato svima ... od srca jos jednom zahvaljujem i lijepi pozdrav !

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 13 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija