Jump to content
marijicamala

refundacija invalidske mirovine s osnove ozljede na radu

Preporučene objave

Radnik zaposlen u obrtu doživio je ozljedu na radu. Nakon tri godine bolovanja od poslodavca je HZZO zatražio raspoređivanje na lakše poslove(radi se o građevini). Obrt je u to vrijeme bio u mirovanju, te nije imao zaposlene radnike pa je odgovorio negativno te otpustio radnika zbog toga jer je bio u mirovanju. Nakon toga radniku je odobrena invalidska mirovina, privremeno na 2 godine. Poslodavac je dobio rješenje o invalidskoj mirovini u iznosu od 601,00 kn. Nakon gotovo godinu dana HZMO je poslao zahtjev bivšem poslodavcu da nadoknadi isplaćenu invalidsku mirovinu (od cca 1.800,00 kn) jer je ista nastala na osnovu ozljede na radu za koju poslodavac ne snosi nikakvu odgovornost, ali u zakonu o MO piše da je svejedno poslodavac dužan državi nadoknaditi iznose koje ona plaća umirovljeniku, u nešto umanjenom iznosu.

Uglavnom se piše o pravima radnika u slučaju ozljede na radu. pretpostavljam da postoji razlog za to, ali jednom malog obrtnika ovakva praksa može dovesti u velike probleme.

Trenutno je slučaj na sudu.

Zanima me postoji li nešto što poslodavac u ovom slučaju može naporaviti da se zaštiti.

Hvala!

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

trebalo je utvrditi dali je uzrok nesreće nemar radnik ili nemar vlasnika obrta .

radnik se nije pridržavao uvjeta rada i koristio zaštitnu obuću i odjeću.

vlasnik obrta nije osigurao kvalitetnu zaštitu na radu i sredstva za rad.

obrtnik za dug obrta odgovara osobnom imovinom.

savjestan odvjetnik bi bio poželjkan.

Uređeno od bovu

Podijeli ovu objavu

trebalo je utvrditi dali je uzrok nesreće nemar radnik ili nemar vlasnika obrta .

radnik se nije pridržavao uvjeta rada i koristio zaštitnu obuću i odjeću.

vlasnik obrta nije osigurao kvalitetnu zaštitu na radu i sredstva za rad.

obrtnik za dug obrta odgovara osobnom imovinom.

savjestan odvjetnik bi bio poželjkan.

Hvala na odgovoru

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio toma49ka
      Postovani. U 9mj.2019. godine imao sam prometnu nezgodu, prihvatili ozljedu na radu jer sam putovao na posao. Sada su mi se javili bolovi u tijelu od prometne, imao lom rebara. Poceo jace fizicko radit i bol se vraca. Moze li doktor opce prakse otvorit na novo bolovanje zbog te prometne. Hvala
    • objavio Iva_zg
      Pozdrav,
      malo sam u zabludi vezano za neke stavke koje sam primjetila kod svog poslodavca . 
      na ugovoru o radu mi piše da će mi se isplaćivati plaća od 7.958,70 kn brutto, sa svim porezima, prirezima i davanjima koja su propisana zakonom.
      Na platnoj listi sam primjetila dio gdje su navedeni podaci o proračunu gdje piše ugovorena bruto plaća 6,999,59 kn. Na to sumu su mi uračunati svi doprinosi, piše ovako (doprinosi za mio gener.sol, dop.za mio kapit.štednja i dop.na plaće za zo), Još imaju neke stavke porezna olakšica, porez na dohodak osnovica za porez na dohodak  i na kraju piše utvrđena svota plaće-naknade 5.090,00 kn i pod rubrikom dodaci i obustave imam navedeno naknada za rezultate rada 550kn i prijevoz 360 kn. Suma za isplatu je 6000 kn. 
      Može mi netko objasniti zašto je u ugovoru navedeno jedna suma, a na platnoj listi se drugačije računa? Hvala
    • objavio Malkblood
      Poštovani korisnici i korisnice ovog foruma,
      Imam jednu situaciju i tražim savjet kako je riješiti. 
      Naime, bio mi je ponuđen posao u jednoj firmi i poslodavac navodi da me rezervira za rad kod sebe, no Ugovor ne spominje; dapače, izbjegava tu temu. Na moje upite, dobivam odgovore "Bit će. Ima vremena. Moramo te naučiti poslu." Znači, već 2 dana me zavlači za Ugovor i tražila sam informacije o tvrtki, te mi se javila jedna osoba (bivša djelatnica) koja mi je rekla svoje loše, uznemirujuće iskustvo sa tom firmom i tim poslodavcem, te mi je rekla da kontaktiram i druge djelatnike koji su tamo radili. Međutim, drugi djelatnici su naveli niz nepravilnosti u toj firmi, te višestruka maltretiranja, mobbing, vrijeđanje i optužbe za krađu. 
      Jedna djelatnica se sa poslodavcem spori na sudu zbog fizičkog napada i to sam potvrdila. S obzirom da nisam dobila nikakav Ugovor o radu; smatra se da radim na crno, jer sve što je rekao - bio je samo dogovor. Dakle, dogovor je bio 3 mjeseca probno, plaća toliko i to je to. Ugovor daje kad on odluči.
      Jučer sam dobila na potpis samo papir za zaduženje ključa ureda. I više bivših djelatnika mi je reklo da na taj način on ljude optužuje za krađu, jer imaju ključ ureda. I kad sam danas spomenula da bih ključ vratila, on je rekao da to ne dolazi u obzir, da nemam što vraćati ključ i da dok je on tamo, ja ostajem. No Ugovor i dalje ne spominje.
      S obzirom da on može odbiti potpisivanje liste razduživanja, koje su meni opcije da ja taj ključ vratim i odem.
    • objavio dora.
      Lijep pozdrav. Imam ovakvu situaciju: imam ozljedu na radu koja je priznata, imala sam dakle bolovanje od 100% i krajem prošlog mjeseca mi je isticao ugovor (ugovori su bili na određeno zbog povećanja posla) i poslodavac mi je prekinuo ugovor dok je moje bolovanje trajalo i dok sam još na liječenju (imam sve papire koji pokazuju da mi liječenje traje i ovaj mjesec, a ja sam dobila otkaz). Prijavila sam se na HZZO da dobivam naknadu još mjesec dana, ali zanima me imam li osnove tužiti poslodavca ili bilo kakve sankcije da on ima budući da je moja ozljeda još prisutna i neoporavljena, a moje fizikalne terapije i pregledi još uvijek traju. Pitala sam na Građanskom sudu u Zagrebu gdje su mi rekli da mi ne mogu dati nikakav odgovor niti na jedno moje pitanje i da to sve trebam uz odvjetnika, a odvjetnici su danas skupi i sve. Zanima me kako da znam što da radim dalje u ovoj situaciji, tj koje mogućnosti imam i gdje to mogu saznati i je li takvo što uopće moguće? Hvala unaprijed svima na odgovorima, svi su odgovori dobrodošli da znam što da radim u ovoj situaciji kada nisam u mogućnosti i opskrbiti si novce za život, a kamoli za odvjetnike i njihove pravne savjete.
    • objavio Matijachi
      Poštovani, 

molio bih vas za pravni savjet. 

Mama je dobila rješenje komisije gdje stoji: "Postoji neposredna opasnost od nastanka smanjenja radne sposobnosti". 
      Problem je sljedeći:
      Njezin joj je poslodavac otvoreno rekao da za nju nemaju odgovarajuće radno mjesto, a otkaz joj ne žele dati iz razloga što ga nesmiju i ako joj daju otkaz moraju joj isplatiti otpremninu. Sama ne misli dati otkaz jer onda nema pravo na ništa, a fale joj 2 godine za prijevremenu mirovinu jer na invalidsku može zaboraviti. 
      Nakon ovog rješenja mama više nema pravo na bolovanje iako je stvarno lošeg zdravstvenog stanja, poslodavac nema adekvatno radno mjesto, a otkaz joj ne žele dati. Pitanje je što uopće sad napraviti ? 

Hvala svima koji mogu ikako pomoći !!!
  • Online korisnici

• Napravi novi...