Jump to content

Stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa i nejasan članak zakona


Marko2Zg

Preporučene objave

Poštovanje.

Zanima me točno tumačenje članka 2., stavka 1 iz Zakona o poticanju zapošljavanja gdje stoji:

 

"Članak 2.

(1) U smislu ovog Zakona određuje se da je:

 

1) nezaposlena osoba bez radnog iskustva u zvanju za koje se obrazovala, osoba koja se u evidenciji tijela nadležnog za vođenje evidencije o nezaposlenima, kao nezaposlena osoba vodi duže od devedeset dana i koja nema više od jedne godine evidentiranog staža u mirovinskom osiguranju niti je staž mirovinskog osiguranja ostvarila kod inozemnog nositelja obveznog mirovinskog osiguranja, te se zapošljava na temelju ugovora o radu ili se korištenjem mjera aktivne politike u zapošljavanju, stručno osposobljava za rad bez osnivanja radnog odnosa,"

 

 

 

Zanima me da li se sve ove osobine odvojene zarezima podrazumijevaju svaka odvojena za sebe, ne nužno povezane s ostalima ili su ipak povezane. Konkretno, ja sam nezaposlena osoba koja nema radnog iskustva u zvanju za koje se obrazovala (VSS), ali imam nešto više od jedne godine radnog staža u poslu izvan moje struke, pa prema tome s jedne strane bih imao pravo na stručno osposobljavanje za rad bez osnivanja radnog odnosa kojim bi si podigao konkurentnost na potencijalno zapošljavanje u struci, ali s druge strane, ako se sve osobine nabrojene u stavku 1 podrazumijevaju zajedno, ne bi.

 

 

 

Nerazumljivosti pridonose i druge odredbe HZZ-a, npr. http://www.hzz.hr/default.aspx?id=8546

gdje u prvom stavku piše: "Predmet Javnog poziva je dodjela sredstava za stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa u 2012. godini nezaposlenim osobama bez radnog iskustva u zvanju za koje su se obrazovale",

 

a malo dalje u tekstu piše da poslodavci mogu podnijeti molbe za stručno osposobljavanje u radu bez zasnivanja radnog odnosa za osobe "do godine dana evidentiranog staža u mirovinskom osiguranju (bez obzira na godine starosti)."

 

 

 

Takva "kontradikcija" se nekoliko puta spominje u različitim dokumentima i odredbama koje se tiču teme, pitao sam HZZ savjetnika, nije siguran, misli da bi se možda moglo raditi o grešci, ali da se vjerojatno ne radi i da nemam pravo na tu mjeru o poticanju zapošljavanja.

 

Unaprijed se zahvaljujem na svakom odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bez namjere da dublje ulazim u problematiku pomogao bih ti na način da kažem da se ova legalna definicija koju si citirato (definicija nezaposlene osobe, naime) ima čitati kao skup osobina (pretpostavki) koje se sve odnose na istu osobu...Jednostavno rečeno, prema ovom si zakonu nezaposlena osoba ako ispunjavaš sve uvjete iz ove definicije-sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prekrasno:place:

Znači, da sam bio doma, držao noge na stolu i pio pivu, umjesto što sam si sam našao i radio posao koji nisam htio raditi samo da bi skupio bilo kakav radni staž i da bi imao nekakve novce (jer sam mislio da je bolje raditi bilo što nego sjediti i čekati željeni posao koji neće nikad doći jer svi traže bar godinu iskustva u struci!), sad bih imao pravo na ovu novu mjeru za skupljanje potrebnog staža u struci, makar neplaćeno.

Divno.

Bravo za one koji su pisali taj zakon. Hvala Vam najljepša.

 

Mogu li se igdje žaliti na nepravednost toga? I kakve su šanse da se nešto promijeni u moju korist?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako nekako - ako sve ovisi o zadovoljavanju uvjeta navedenih u definiciji "nezaposlene osobe". Nije da sam ironičan ali kada je nepravda upisana u zakon (naravno, razni ljudi nepravdu različito definiraju) onda se može ili mijenjati zakon ili tražiti od Ustavnog suda da ga ukine ili čekati izbore - znam da nije neki izbor ali....tako je! Nema na čemu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja imam staža izvan struke manje od godine dana i opet ne mogu dobiti posao, zato što bi mi poslodavac trebao plaćati zdravstveno, a na natječaje se prijavi dosta ljudi uglavnom bez dana staža, velika je to nepravda i mene je strašno pogodilo izgubio sam već nekoliko poslova na kojima sam bio najbolji kandidat zbog toga, a da ne govorimo da javne službe (HZZ, HZZMO...) objavljuju natječaje u kojima traže čistu radnu knjižicu što je eklatantan primjer kršenja zakona od strane same države, zar smo mi svi budale koji smo studirali i radili da olakšamo svojim roditeljima život?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iuraest, hvala na odgovoru.

StudentSplit25, upravo sam posalo mail HZZ-u (hzz(at)hzz.hr) s žalbom na tu nepravednost. Pošalji i ti. Ako nas bude više, možda će nešto popraviti.

Ako se to ne dogodi, mogu se samo slikati. Posao u struci neću naći jer kad se i otvore radna mjesta siguran sam da će veliku prednost imati ljudi koji su već odradili stručno osposobljavanje za rad.:place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Sramotan i diskriminatoran zakon!! Neću ni komentirati što mislim o tih bijednih 1600 kn, ali po meni je puno veći problem što su kažnjeni i diskriminirani ljudi što imaju preko godinu staža. Time nam je vlastita država poslala poruku kako je neprihvatljivo raditi, jer ako ste pošteno radili za vrijeme studiranja, nagrada je doživotno mjesto na birou. Čak i oni što imaju manje od godinu staža su diskriminirani, jer se već u natječajima naglašava kako su neprihvatljivi, a poslodavcu je cilj izbjeći bilo kakva plaćanja. Svi oni što su željeli/ bili prisiljeni raditi, mogu se lijepo pozdraviti sa ovom mjerom jer nikada neće ni dobiti priliku za takav vid stjecanja radnog iskustva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ja sam spremna malo istražiti ustavnost ove mjere, budući da su mi šanse za skupljanje radnog iskustva u struci u ovoj državi ukinute, i to zato što sam ranije prihvatila posao i bila prijavljena kao SSS. I pošteno radom državi platila porez.

 

Ako ima netko tko bi mi se pridružio, molim da mi se javi na mail.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam spremna malo istražiti ustavnost ove mjere, budući da su mi šanse za skupljanje radnog iskustva u struci u ovoj državi ukinute, i to zato što sam ranije prihvatila posao i bila prijavljena kao SSS. I pošteno radom državi platila porez.

 

Ako ima netko tko bi mi se pridružio, molim da mi se javi na mail.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E da, kada se u našoj državi pljačka i varanje nagrađuje, a za pošten rad kažnjava! Sram može biti sve one koji su donijeli i prihvatili takav zakon! Definitivno treba istražiti, međutim ja dolazim do još nekih problema kod ove mjere, vezanih isključivo za njezinu provedbu od strane HZZa, pa me interesira ima li tko sličnih iskustava!? Budući da sam zbog godina tek od 6.mj dobila pravo da ju koristim, predvidjela sam da mjera funkcionira ovako- raspiše se natječaj, ljudi se jave, od kandidata se odabere netko( uglavnom opet sa vezom) i to je to. Međutim sada otkrivam još dosta zakulisnih igara bez granica za koje nisam znala. Dogodilo mi se da je poslodavac nakon raspisivanja natječaja tražio od HZZa popis osoba s kojima će obaviti razgovor ( valjda prema njihovoj preporuci). Zašto i na koji način je netko na birou sastavio popis podobnih i koji su bili kriteriji, to ću tek ispitati. Kao i činjenicu da ako si neka osoba sama nađe poslodavca i on ju je voljan zaposliti i iskoristiti mjeru stručnog osposobljavanja, HZZ ipak raspisuje natječaj i pravi ostale ljude budalama. Ako već postoji mentorski plan, dogovor sa poslodavcem itd. na birou se zna tko će biti primljen na osposobljavanje u točno određenu ustanovu, ja ne razumijem čemu raspisivati javni natječaj??? Ja sad ne razumijem, da li su sve mjere čak i prije nego se raspiše natječaj već određene za nekoga, ili HZZ nema pojma šta radi?? Činjenica je da se trutovi na birou nisu sjetili održati bilo kakvu tribinu da bi se pojasnili svi detalji te mjere ( jer očito ih u praksi ima), glavno je da zivkaju za druge nebitne gluposti! Bilo bi lijepo od kolega koji također ciljaju na ovu mjeru ili su je možda već iskoristili, da napišu svoja iskustva! Evo, bit će da sam ja neke stvari shvatila prilično naivno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Ispričavam se što nisam ranije napisao odgovor hzz-a u vezi mojeg upita ranije u vezi onih koji imaju manje od godine radnog staža.

 

Poštovani g. xxx,

 

zahvaljujemo Vam na mailu koji ste nam uputili. Svaki upit, prijedlog, pohvala pa i kritika je način komunikacije sa našim korisnicima, te na taj način dobivamo povratne informacije o uslugama koje nudimo i pružamo.

 

U potpunosti razumijemo vaše razočaranje što se do sada niste uspjeli uključiti u mjeru stručno osposobljavanje za rad zbog stečenog staža odnosno financijske obveze poslodavca koja iz toga proizlazi.

 

Nažalost, ova obveza poslodavca da za osobe koje imaju ostvarenog staža mora snositi trošak doprinosa zdravstveno osiguranje te zaštitu na radu, osim Zakonom o poticanju zapošljavanja regulirana je i Zakonom o doprinosima te nažalost trenutno ne postoji mogućnost da se ova zakonska obveza izmijeni.

 

 

Primjena Zakona o poticanju zapošljavanja započela je s danom 31.05. 2012. godine te Hrvatski zavod za zapošljavanje provodi intenzivne aktivnosti prezentacije ove mjere poslodavcima, s obzirom da se mjera Stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa u okviru ovog Zakona može provoditi kod znatno više poslodavaca.

Svaki dan zaprimamo sve veći broj zahtjeva te vjerujemo da će se ubrzo otvoriti i više mjesta za stručno osposobljavanje kod poslodavca, posebice iz privatnog sektora, koji će biti spremni preuzeti ovaj trošak te da ćete vrlo skoro biti uključeni na stručno osposobljavanje u svom zvanju.

 

Upućujemo Vas da se obratite svom savjetniku za zapošljavanje koji će Vas redovito obavještavati o slobodnim mjestima za stručno osposobljavanje po kojima ispunjavate tražene uvjete.

 

S poštovanjem,

 

Dakle, ništa. Osobito za nas preko godine staža. Budale jedne, zašto smo radile, tako nam i treba. :tupan:

 

Najgore od svega je što čak i sada velik broj poslodavaca uopće nije upoznat s mjerom, a niti su pretjerano zainteresirani da se raspitaju o detaljima... Prijatelji mi se, nakon puno objašnjavanja, konačno dogovore s poslodavcima, i kao što je yanni napisala, tada sve stane - HZZ odbije poslodavca ili se raspiše javni natječaj:tupan:

 

Ne znam. Sramota.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo odgovora kabineta ministra:

 

 

 

 

Poštovana,

 

Prema Zakonu o poticanju zapošljavanja uvjeti za stručno osposobljavanje su:

 

· nezaposlena osoba mora biti prijavljena u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje duže od 90 dana(prijava u evidenciji je osnovni uvjet korištenja svih mjera)

 

· da nema radnog iskustva u zvanju za koje su se obrazovala (ili do najviše godine dana radnoga staža jer se tada i dalje smatra osobom bez radnog iskustva, a stručno bi se osposobljavala u preostalom razdoblju)

 

· da nema više od jedne godine evidentiranog staža u mirovinskom osiguranju (neovisno u kojem zvanju ili zanimanju je ostvarila taj staž)

 

Upravo temeljem upita građana koji su u situaciji poput Vaše, inicirali smo proces proširenja mjere stručnog osposobljavanja za rad i za osobe koje imaju više od 12 mjeseci evidentiranog staža u mirovinskom osiguranju, kako bismo omogućili mladima lakši pristup poslovima u struci za koju su se obrazovali.

 

Izmjena stupa na snagu 2013. godine, kada biste i Vi bili u mogućnosti stručno se osposobljavatiu slučaju da ste nezaposleni i prijavljeni u evidenciji nezaposlenih osoba Zavoda. Napominjemo kako je u slučaju evidentiranog staža u mirovinskom osiguranju poslodavac kod kojeg ćete se stručno osposobljavati dužan za Vas plaćati doprinose za obvezno zdravstveno osiguranje.

 

S poštovanjem,

 

KABINET MINISTRA

 

 

 

 

 

Službeni stav ministra rada je dakle sljedeći: bolje sjediti na burzi nego bilo šta raditi, jer će te tako država prije pomoći nekom genijalnom mjerom :mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani,

 

moram izraziti žaljenje ovim "šlampavim" pokušajem da mladi ljudi steknu radno iskustvo. Nakon završenog fakulteta 3. sam godine bila prijavljena na Zavodu za zapošljavanje i uza sve napore nikako nisam mogla pronaći posao. Kada je uzašao zakon o stručnom osposobljavanju za rad, nisam se mogla uključiti u to jer sam prije fakulteta radila 3. mjeseca na zamjeni kao prodavač. Nakon te tri godine na Zavodu zvali su me da radim u programu javnih radova. Grabljala sam lišće po gradu, kopala cvijeće i obavljala slične poslove. Je u neku ruku bilo poniženje, ali ok, gledala sam na to kao i svaki drugi posao jer smatram da je posao posao, rada se ne treba sramiti, nego ne rada. Ali i kakav sam izbor imala- odbiti, pa da me maknu sa zavoda. Tada je napokon izašao zakon da se mogu stručno osposobljavati za rad i osobe do 1 godine radnog iskustva. Ja sam tada imala sa javnim radovima sveukupno 8. mjeseci. Sama sam si pronašla poslodavca, radno mjesto, samo je trebalo pričekati 3. mjeseca prijavljena na zavodu. Međutim, opet problemi. "Gospođa na zavodu kaže da sada moram čekati još godinu dana upravo zato što sam radila u javnim radovima. Pitam ja Vas sve, TKO JE OVDJE LUD? TKO OD NAS MLADIH FAKULTETSKI OBRAZOVANIH LJUDI RADI MALE MAJMUNE? Zar svoje stručno radno iskustvo da i dalje skupljam grabljajući lišće po gradu ili da prodam uzalud još godinu dana moleći Dragog Boga da opet netko pametan ne promjeni zakon nekome drugome u prilog. Ovome stvarno netko treba stati na kraj. SRAMOTA. Znam da nisam jedina, da nas ima mnogo u sličnim situacijama. Gospodine Ministre, što će biti s nama, hoćemo li ikada naći posao (ikakav), hoćemo li ikada imati mogućnosti osnovati svoje obitelji i svoj dom, hoćemo li ikada imati prilike poštenim radom zaraditi svoju mirovinu??? Pretpostavljam da ne...Ali kako god!!!Živjela nama mjera poticanja zapošljavanja uz stručno osposobljavanje za rad i živjeli nam javni radovi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima!

 

Imam jedno pitanje na koje mi savjetnik na burzi ne zna odgovoriti (jer kaze da javni rad ne utjece na ovu mjeru), pa mozda mi ovdje moze netko moci.

Imam ukupno 6 mjeseci radnog staza na javnima radovima (popis stanovnistva). Nasla sam poslodavca (privatnika) koji me odlucio primiti na strucno osposobljavanje za knjigovodu. Imam zavrsenu srednju ekonomsku i ostao mi je diplomski do kraja VŠS (sto je ovdje nebitno jer se vodim jos pod SSS). Treci put mi je osposobljavanje odbijeno uz recenicu "na strucno osposobljavanje mogu se primiti osobe koje se vode u evidenciji nezaposlenih dulje od 30 dana (sto jesam) sa zavrsenim srednjoskolskim obrazovanjem u obrtnickim zanimanjima u vezanom obrtu i zanimanja u kojima je obavljanje poslova uvjetovano clanstvom u strukovnim udrugama osnovanim sukladno posebnim propisima" i to sve skupa podcrtano kao razlog odbijanja. Jesam li ja tu luda li su ipak oni? Nagledala sam se hrpe natjecaja gdje su se trazile ekonomska, upravna ili birotehnicka SSS, a sad odjednom ovakav odgovor!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Bok. Primljena sam na stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa i ugovor mi ističe 30.5.2014. godine.

Dana19.1.2013. zašila sam u bolnici i otvoreno mi je bolovanje. Danas je 17.1.2014. i bolovanje još uvijek mi traje.

Bila sam danas na HZZZ i tamo mi je rečeno da mi na stručnom nemamo pravo na bolovanje te da sam ja sad u 1. mjesecu primila plaču za 12mj te da ju trebam vratiti!

N moje pitanje kojim zakonom i člankom j uređeno da plaću moram vratiti nisam dobila odgovor.

Njihova praksa je da ja dam otkaz! Naravno da to ne dolazi u obzir.

Zanima me da li trebam vratiti plaču za 12 mjesec kad sam radila dio tog mjeseca? Dal imam pravo na plaču ovaj mjesec koji sam na bolovanju? Da li ću moći izaći na državni stručni ispi kad i će faliti oko 1,5 mjeseci stažiraja zbog bolovanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u ovoj državi se više ne zna ko pije,a ko plaća. Ista situacija je i meni,imam 6 mjeseci iskustva u zvanju za koje sam se obrazovala,ali se nisam stručno osposobljavala,ali ako cu se stručno ospobljavati imam na to pravo još 6 mjeseci (dakle do godinu dana). I sada se poslodavcima "ne isplati" uzeti mene jer ima i drugih kandidata koji uopće nemaju iskustva i za njih bi dobivali naknadu cijelu godinu,a ja sam im "skupa". I premda sam u par navrata bila bolji kandidat i po bodovima i ostalome,mene preskaču jer im se citiram "ne isplati". S druge strane ostali poslodavci traže minimalno godinu dana iskustva ili ništa iskustva i ja sam nigdje i po tome znači da se u ovoj državi "legalnim" putem neću nikad zaposlit. Pa ti budi budala i radi....Mislim prestrašno tko piše ove zakone. U zakonu piše da se osoba može stručno osposobljavati do godinu dana iskustva,čemu onda kompliciraju da ako ima iskustva da se može stručno osposobljavati samo za razliku koja je ostala do te godine dana. Presmješno. Šta je najgore nemaš se kome žaliti jer te nitko ne doživljava,nego si samo mali pijun koji nema pravo glasa...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija