Jump to content

metro kartica


anonimno

Preporučene objave

Kopirano i objedinjeno u jednu temu:

 

 

"Nisi. U poduzeću zapravo jako teško mogu doznati da si to napravila, a ako i doznaju - oni ni na koji način nisu oštećeni i neće ih biti briga.

 

Kartica služi jedino da na lakši način dobiju podatke za R1 koji izdaju (očitaju barcode umjesto da utipkavaju podatke) i njihovu internu evidenciju. Nema razloga za paniku - ja svoju karticu posudujem skoro svakome tko me pita. ;)"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...da je to kažnjivo djelo...

A koje to kaznjivo djelo? Sta su konkretno rekli? Ili nisu nista reklil nego samo zastrasuju radnike iz sasvim drugog razloga?

 

Zanima me može li moje poduzeće imati kakvih problema zbog tog?

Nikakvih. Tome i kartica sluzi. Mozda vas se zele rijesiti pa je ovo jedino sto vam mogu nakalemiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za svu robu kupljenu preko Metro kartice izdaje se R-1 racun.

 

Na R-1 racunu nalaze se podaci o FIRMI KOJA JE KUPILA ROBU, a ne privatni podaci.

 

Time se smatra da je firma kupila robu :

 

a) ili za svoje potrebe pa je treba evidentirati kao potrosni materijal, ili ev. robu za prezentaciju

 

b) robu za daljnju prodaju.

 

Problem nastaje onda ako gospodarske inspekcije izvode multilateralna ispitivanja transakcija, tj. da li je firma (kupac) iskazala u svojem poslovanju sve kolicine nabavljene robe u Metro-u.

 

Slijedom toga, sama firma, da bi izbjegla odgovornost, kada sazna za ucinjeno djelo nabave robe preko R-1 racuna a za koju nije izdala odobrenje, mora pokrenuti postupak protiv svojih djelatnika (koji su tu robu kupili na karticu) kako bi se u slucaju takove vrste kontrole osigurala od moguce kazne za :

 

a) netocno i neazurno vodjenje poslovnih knjiga

b) za neispravno obracunat PDV i neispravne izvjestaje o PDV-u

c) za stjecanje dobiti protuzakonitom prodajom na "crno".

 

To je zapravo, podloga na temelju koje vas firma tereti.

 

Druga je stvar sto je u praksi vrlo rijetko (ali ipak se dogadja i to se radi) da inspekcije pokrecu ovakve postupke, posebno kada se radi o Metrou, jer je poznato da u Metrou zaista nista ne mozete kupiti ako nemate firmu ili obrt.

 

Problem postaje sve manje smijesan ako se firma bavi npr. prodajom klima uredjaja i njihovom instalacijom, a vi kupite 1 klima uredjaj za sebe da da niste dobili odobrenje od firme.

 

Firma po tome ima 1 klima uredjaj koji je "sakrila" u poslovanju. To je dosta tezak prekrsaj i za sobom nosi cijeli niz sankcija (niti jedna poslovna knjiga u svezi s takvom transakcijom ne moze biti tocna i istinita - KP, kalkulacije, knjige ul. i izl. racuna, konta, itd.).

 

Nadam se da sada razumijete problem. Rjesenje problema ne znam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U nasoj firmi mi je receno da se kartica moze koristiti u privatne svrhe. Zapravo, racunovodstvo je sve to organiziralo, a sef potpisao za nas 10-ak ovlastenja i mi smo, naravno, svi iskoristili priliku. Plus, sto je netko naveo, posudjivali karticu. Prema tumacenju na ovom forumu, firma je, dakle, u velikim problemima, ako dodje do kontrole. Zna li netko,jesu li se u RH provodile kontrole u ovakvim slucajevima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Do sada nije u praksi bilo problema no Metro je pokrenuo veliku akciju u kojoj je poslodavac morao potpisati da je kupljena roba u svrsi daljnje prodaje ili isključivo za potrebe poduzeća, te je jasno da se svaki takav izdan račun mora bilježiti u poslovnim knjigama poslodavca jer se s druge strane nalazi u knjigama Metroa. Sve ostalo je zlouporaba u podliježe sankcijama. Lojalni zaposlenik bi se prije korištenja kartice posavjetovao sa poslodavcem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Pocetno pitanje je bilo da li, osoba koja je kupila robu u Metrou, snosi kakve posljedice zbgo toga, jer je roba kupljena na ime firme.

 

Cinjenicni odgovori su dati. Porezni broj je jedan od podataka koji se moze jednostavno "izrecitirati" na blagajni, pa Vam kartica - nije potrebna.

 

Sada se postavlja pitanje, da li osoba, koje je kupila robu za vlastite potrebe (a ne za daljnju prodaju), treba odgovarati za (zlo) upotrebu kartice.

 

Pravno gledano, problem nije u cinjenici da je ta osoba kupila robu za vlastite potrebe kao niti u cinjenici da je to ucinjeno karticom firme (obrt, doo), utoliko vise ako je placeno gotovinom ili kreditnom karticom (osobnom).

 

Problem bi nastao tek onda kada bi inspekcije radile (ponekad, ali to vrlo rijetko rade) medjusobnu kontrolu izdanih racuna (Metro) i evidentiranih racuna (firma), radi utvrdjivanja tocnih zaduzenja robe za daljnju prodaju (Knjige prometa za trgovine, npr.), drugim rijecima, za utvrdjivanje poslovanja "na crno".

 

U takvim slucajevima inspekcija moze temeljem izdanih racuna od strane "Metroa" teretiti firmu za robu (koju zapravo uopce nije kupila) te insinuirati da je roba prodana, a da pri tom nije zaduzena.

 

Svi znamo da manje/vise svi koristimo "Metro" kartice i slicne kako za kupovinu radi daljnje prodaje, tako i za kupovinu za vlastite potrebe.

 

Netko je Anonimno spomenuo da mozete reci porezni broj na blagajni i jednostavno na taj nacin kupiti robu, cak i ako nemate karticu, a taj porezni broj mozete saznati preko interneta-a. Drugim rijecima, svaku firmu bi mogli staviti u - "gabulu", pa cak i namjerno, te to lijepo prijaviti inspekciji ...

 

Da li sada shvacate vezu poreznog broja i "Metroa" (ili drugog veleprodajnog centra) ?

 

Lijepi pozdrav, B.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

shvaćam objašnjenje ali u praksi sam više puta vidjela da radnice na blagajni bez kartice ne mogu, neće ili što već naplatiti robu, pa sam iz toga zaključila da samo poznavanje poreznog broja nije dovoljno da bi mogli i kupiti nešto te tako eventualno u slučaju inspekcije doveli tvrtku u nezgodan položaj.

Ako je tomu tako vrlo dobro se zna tko ima karticu i tko bi mogao učiniti trošak.

A ovo da samim recitiranjem poreznog broj možeš nešto i kupiti sory nisam znala, ali ako vi imate primjere iz prakse valjda je tako i moram priznati da me zainteresiralo.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slazem se s Vama, ali ako jednostavno kazete da ste iz nekog mjesta 100 km udaljenog, da ste zaboravili karticu, otidjite u Metro na salter informacija, uzmite neku konkretnu firmu (iz tog mjesta kojoj znate naziv i adresu), dobit cete broj koji cete reci na blagajni. Isto Vam je u GETRO-u, kao i u jos nekim veleprodajnim centrima.

 

Savjesne blagajnice u pravilu ne pustaju kupce bez kartice, ali obicno radi ljubaznosti (cujte, pa necu se sada vracati 100 km samo radi kartice, molim vas ...) ukucaju broj - a koji ste dobili na informacijama - rucno (kao kada bar-kod citac ne moze ocitati zbog ostecene kartice barkod).

 

Mozete imati samo "peh" ikoliko naletite na nekog od zaposlenika koji se osobno poznaje s nekim iz te firme. Inace, ide bez greske ...

 

Lijepi pozdrav, B.

 

P.S.: Ja sam osobno, kao vlasnik kartice, dosao u Metro, na blagajni sam shvatio da nemam karticu (zaboravio sam je), vratili su me na salter informacija, dali broj, nisu me cak ni pitali tko sam ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da Vam skratim put od saltera informacija ako bude guzva : na svojoj Metro kartici imate bar-kod broj. Zapisite ga na papir, to Vam je dovoljno za blagajnu.

 

To je zapravo ono sto Vam temeljem imena firme (ili njenog poreznog broja) daju na salteru informacija.

 

U Getro-u Vam je dovoljan broj korisnika (npr. 600xxx, xxx = 000 ... 999) ili cijeli porezni broj.

 

U Baumax-u Vam je dovoljan samo porezni broj firme. Ako je ta firma bila vec kupac kod njih, na blagajni nemate nikakvih problema. Cak Vas ne traze niti potpis.

 

Na TIFON-ovim pumpama, benzinskim crpkama INE, i drugih ... ako je ta firma vec bila njihov kupac, samo izdiktirajte porezni broj.

 

Na svim tim (i mnogim drugim mjestima) dobit cete uredan R-1 racun.

 

Lijepi pozdrav, B.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 16 godina kasnije...

Mislim da ne ,jer i ja sam išao sa metro karticom u kupovinu u Osijeku ,a onda me je blagajnica kad ju je provukla,poslala u ured i tamo su mi precvikali karticu i rekli da je firma ugašena i to vide u kompjuteru,valjda ažuriraju podatke o firmama.Firma je bila ugašena.Ali dok ne provjeriš na blagajni nećeš znati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija