Jump to content

Upitna licenca


jony

Preporučene objave

Poštovani!

 

Imam jedan komad softvera kojega sam legalno preuzeo sa interneta. Softver je u potpunosti besplatan. Inače, kod ovakvih aplikacija obično stoji i precizno definirana licenca, uvjeti korištenja itd. Bavim se softverom i poznate su mi licence tipa GNU Public, Creative Commons i slično.

 

Međutim, kod ovog komada tip licence nije naznačen. Stoji samo (citiram):

 

License

This app is 100% FREE! We kindly ask you to

leave the footer link intact. Thank you!

 

Dakle, to se ne može nazvati licencom. Po mom mišljenju to je neka vrsta “zamolbe”.

 

Da li mogu snositi pravne posljedice ako se oglušim na tu “zamolbu”?

 

Hvala!

 

.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hm, ovakva "licenca" je pravno dosta problematičnija od Open source licenci.

 

Što uopće znači da je aplikacija "100% free"? Softver po sili zakona automatski potpada pod propise koji reguliraju zaštitu autorskih prava. Dijela tih prava se autor ili nositelj autorskih prava može odreći svojom gestom (npr. naplate ako besplatno javno distribuira svoj softver), dijela se može odreći samo u pisanom obliku (mora izričito dati dozvolu drugima da npr. mijenjaju programski kod), a dijela se uopće ne može odreći (npr. prenijeti svoje autorstvo na drugog).

 

Ovakvom "100% free licencom" bojim se da ste u najboljem slučaju dobili pravo da besplatno preuzmete i koristite se tim softverom za svoju osobnu upotrebu. Stoga, držim da bi pravno mogli snositi posljedice ako se oglušite na postavljeni uvjet. Ne mislim da je velika šansa da bi vam se to realno moglo i dogoditi, no držim da mogućnost postoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru!

 

Evo, baš sam kontaktirao tu tvrtku.

Upitao sam ih za tu "licencu". Ponudio sam im da im platim neku svotu - pa da maknem te linkove jer mi bodu oči.

 

Oni odgovaraju na moj upit:

 

We simply, kindly ask that you keep it there as we provided this software for free.

Nothing to pay, you're free to use it on your own project.

 

Dakle, na upit o "licenci" nema konkretnog odgovora - jer tu licence niti nema. Nisam pravnik, ali ova situacija je očita. Licence bi trebale biti skup nekakvih uvjeta korištenja, a ovo je neka vrsta "zamolbe".

 

Pošto ne žele da im platim, ja ću se oglušiti na tu zamolbu i maknuti te linkove. Mislim da tu ne može doći do nekih pravnih posljedica...

 

Tko me može goniti zbog "oglušenja na neku molbu"?

 

Ako sam u krivu ispravite me.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija