Jump to content

Preko granice sa starom osobnom i potvrdom o vađenju nove - prekršajni prijedlog


Cipiripi

Preporučene objave

Molim Vas pomoć vezano uz neugodnu situaciju koju sam doživjela na graničnom prijelazu Vinjani Donji. Kako mi je stara osobna istekla i dala sam raditi novu u Petrinjskoj, pitala sam službenicu na šalteru mogu li s osobnom i potvrdom o vađenju nove ući u BiH. Rekla je da mogu u BiH i Sloveniju. Nakon 5 h puta dolazimo na granicu, predajem staru osobnu i karton o vađenju nove i na hrvatskoj strani mi govore da ne mogu prijeći i da su upravo uputili optužni prijedlog protiv mene zbog pokušaja ilegalnog prelaska granice i zbog činjenice da novu osobnu nisam išla vaditi odmah po isteku stare.

 

Napominjem da sam izričito pitala službenicu u Petrinjskoj ali to mi sada malo znači...

 

Kako me mogu optužiti za pokušaj ilegalnog prelaska? Pa nisu me našli kako se šuljam po grmlju!

 

I kako me mogu kazniti za nevađenje osobne na vrijeme kada sam im pokazala potvrdu o vađenju....nisu li me onda trebali kazniti u Petrinjskoj kada sam je došla vaditi?

 

Pročitala sam zakon o osobnim iskaznicama i vidjela da je kazna 3000-4500 kn...mogu li me žalbe izvući? (Nisam ranije kažnjavana).

 

Hvala na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tete na šalteru nisu obučeni policajci, to su obične tete koje ne rade posao ovlaštenih policijskih službenika i ne mogu ni znati njihov posao.

 

Za sada nemojte paničariti jer uopće i ne znate po kojem članku kojeg zakona će te dobiti kaznu.

 

Za šumarenje sigurno ne.

 

Može biti po tom čl. 5. Zakona o osobnoj iskaznici, ako bude tako onda su pogriješili, jednostavno se branite na način da će te priložiti potvrdu da ste predali zahtjev i to nekad u jutarnjim satima, da bi u popodnevnim stigli do granice kog Imotskog, takvom osobnom iskaznicom se smijete koristiti i trebate biti oslobođeni po toj točki.

 

Ali, ta potvrda vrijedi samo unutar države, dignuti novce s banke, registrirati auto i slično, na vašu žalost ne vrijedi za preći granicu i policija vas je s punim pravom vratila nazad.

 

Počinili ste prekršaj iz čl. 2. Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana za što je predviđena sankcija od 1.500 do 3.000 kuna, te ako dobijete tu kaznu nemate velike šanse za obranu, osim da prigovarate na visinu sankcije ako bi mogli dokazati da vam tih 1.500 kuna ugrožava životnu egzistenciju, a u to baš i sumnjam.

 

Za napomenuti je da sud može izvršiti pravnu prekvalifikaciju iz prvog zakona u drugi zakon, nekad to i naprave, a nekada jednostavno okrivljenika oslobode odgovornosti.

 

Dakle, da se sve to meni dogodilo, da mi dođe kazna iz Zakona o osobnoj iskaznici pisao bi prigovor u kojem bi sve poricao i priložio dokaz, a da dođe kazna iz Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana bespogovorno bi platio priloženu uplatnicu.

uređeno: od petpetica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na brzom odgovoru! Lagano paničarim jer mi je trenutno svaka kuna užasno važna, istina je da sam bila nesmotrena ali tragikomično mi je kako su me na granici tretirali kao okorjelog kriminalca. I to na istoj granici na kojoj su par dana ranije pustili mrtvaca da prijeđe sa šeširom i naočalama.

Nadam se da mi neće doći nikakva pošta ali ako dođe nadam se Vašoj pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno! Zakasnila sa traženjem izdavanja nove osobne jesam i to nekoliko mjeseci, jednostavno nisam vidjela...doduše, ne znam mogu li me kazniti za to što nisam na vrijeme podnijela zahtjev u trenutku kada je zahtjev već podnesen. No, umjesto da razbijamo glavu javit ću se ako dobijem plavu kuverticu :) Hvala na trudu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G. iuraest,

 

mi ovdje nastojimo davati točne informacije, molim prestanite sa ovakvim neistinama samo zato da kontritate moderatoru i dovodite korisnike foruma u zabludu.

 

Zadajete nam nepotreban posao.

 

Zabranjuje vam se pristup ovom forumu na 7 dana, možda se do tada opametite.

uređeno: od petpetica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam mogu li me kazniti za to što nisam na vrijeme podnijela zahtjev u trenutku kada je zahtjev već podnesen

Ne mogu.

 

Stari post sam editirao a autora udaljio na 7 dana zbog nekih njegovih kompleksa, držite se mog odgovora.

 

Ukoliko od baniranog korisnika budete primali privatne poruke s nekim ponudama obavezno mi to prijavite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu.

 

Stari post sam editirao a autora udaljio na 7 dana zbog nekih njegovih kompleksa, držite se mog odgovora.

 

Ukoliko od baniranog korisnika budete primali privatne poruke s nekim ponudama obavezno mi to prijavite.

Moram se uključiti, jer mi se čini da ovdje nešto nije dobro protumačeno.

Poštovani moderatore petpetica, mišljenja sam da nadležna policijska postaja može podnijeti optužni prijedlog protiv gore spomenute i to iz razloga što nije produžila valjanost osobne iskaznice u zakonskom roku (dakle 15 dana). Ona je i sama rekla da je podnijela zahtjev u zakašnjenju, dakle, ne vidim razloga zašto ju se ne bi moglo teretiti za prekršaj iz čl. 5. st. 2. Zakona o osobnoj iskaznici, a zašto je predviđena novčana kazna u iznosu od 3.000,00 do 4.500,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako netko radi na izdavanju osobnih iskaznica mislim da bi bilo u redu da poznaje propise vezane uz iste...nije baš da je riječ o ogromnoj i nesavladivoj količini podataka. Budući da sam mlada i koristim se internetom mogla sam se i sama bolje informirati ali na te šaltere dolaze i stariji ili slabije obrazovani ljudi koji traže konkretnu informaciju i tretiraju je kao valjanu. U ovom konkretnom slučaju neznanje službenice mi je prouzročilo stres, veliki trošak puta i tko zna kakav trošak moguće kazne. Ali, tko mi kriv...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako netko radi na izdavanju osobnih iskaznica mislim da bi bilo u redu da poznaje propise vezane uz iste...nije baš da je riječ o ogromnoj i nesavladivoj količini podataka....

....ili ako ne znaju, da tako i kažu. Zar je bio probelm reći: "Oprostite, ali stvarno mi nije poznato..." i uputiti vas, tamo gdje ćete dobiti točnu informaciju, a ne širiti dezinformacije.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Poštovani moderatore petpetica, mišljenja sam da nadležna policijska postaja može podnijeti optužni prijedlog protiv gore spomenute i to iz razloga što nije produžila valjanost osobne iskaznice u zakonskom roku (dakle 15 dana). Ona je i sama rekla da je podnijela zahtjev u zakašnjenju, dakle, ne vidim razloga zašto ju se ne bi moglo teretiti za prekršaj iz čl. 5. st. 2. Zakona o osobnoj iskaznici, a zašto je predviđena novčana kazna u iznosu od 3.000,00 do 4.500,00 kn.

 

Niste upućeni u problematiku.

 

Po vašemu bi policija trebala upasti u npr. bolnicu i pokažnjavati dobar dio bolesnika koji su već mjesecima u bolnici i koji nisu niti mogli predati zahtjeve za osobu iskaznicu.

 

Biće protupravnog prekršajnog djela je korištenje istekle osobne iskaznice, a ne njeno posjedovanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...
  • 5 godina kasnije...

Pozdrav svima, imam ja jedno slično pitanje. Prije 2 dana sam si dala raditi novu osobnu iskaznicu zbog promjene prebivališta (samo nova adresa zbog promjene stana, sve u HR naravno) i sada mi je iskrslo nešto i hitno moram preko granice. Osobna na staru adresu je važeća, sve ok sa njom. Mislite da će biti problema sa prelaskom?

Hvala unaprijed na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 1 godina kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Molim vas za pomoc. Osobna mi istice za koji dan (14.9.) i vec sam predala zahtjev za izdavanje nove. Iz Hrvatske sam i trenutno sam u Njemackoj i trebala bih nazad krenuti 13.9. i uci u Hrvatsku 14.9. Zanima me jel mi se racuna i taj dan 14.? Hocu li imati mozda problema na granici? Jer ne znam jel mi vrijedi do 14. ili se to gleda da mi vrijedi i 14. Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija