Jump to content

Povezane osobe - Članak 41.


Vedran Kosalec

Preporučene objave

http://www.propisi.hr/print.php?id=5451

 

Povezane osobe - Članak 41.

 

(2) Smatra se da postoji odnos povezanih osoba iz ovoga članka i između poreznog dužnika i: njegovog bračnog druga, njegovog krvnog srodnika u ravnoj liniji, u pobočnoj liniji do četvrtog stupnja, po tazbini do istog stupnja bez obzira da li je brak prestao ili nije, posvojitelja, posvojenika, skrbnika, osobe pod skrbništvom, staratelja, osobe pod starateljstvom, te osobe koja s njime živi u zajedničkom kućanstvu.

 

Hej svima,

 

trebao bih jedan savjet, tj. tumačenje, jer unatoč surfanju nisam samostalno uspio odgonetnu što točno znači ovaj odnos povezanih osoba i gdje se to u praksi primjenjuje :(

 

Pitanje je: Ako ja napravim neki porezni dug, hoće li sve redom sve ove osobe u ovom članku odgovarati za glupost koju sam ja napravio?

 

Hvala puno na objašnjenju...

 

ps. ne planiram naravno ništa nego nešto raspravljam pa mi ovo apsolutno nema nikakve logike da ako je neku glupost napravim da praktički obitelj od muža moje sestre to plaća?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odredbe čl. 41. OPZ-a određuju koje se osobe u svrhe oporezivanja, općenito, smatraju povezanim osobama. Suština je da porezni obveznici koji se smatraju povezanim osobama stavlja na teret dokazivanja da su njihovi ugovorni odnosi zaključeni pod istim uvjetima koje bi inače u uobičajenom prometu postigle nepovezane osobe (čl. 41. st. 3.). Dosad je defincija povezanih osoba, po OPZ-u, bila vrlo uska. Sada, od stupanja odredbi zadnje novele OPZ-a na snagu pojam povezanih osoba je znajčajno proširen. Međutim, to nema nikakve veze s plaćanjem poreza određenog poreznog obveznika. Porez plaća on, porezni jamac, solidarni dužnik ili porezni sljednik - nikako osobe koje su samo s njime, po definiciji, povezane osobe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Međutim, to nema nikakve veze s plaćanjem poreza određenog poreznog obveznika. Porez plaća on, porezni jamac, solidarni dužnik ili porezni sljednik - nikako osobe koje su samo s njime, po definiciji, povezane osobe.

 

hvala ti puno na odgovoru...možeš li mi samo pojasniti termine:

 

solidarni dužnik -

porezni sljedbenik -

 

pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija