Jump to content

Nakon 19 godina saznas za krivicno djelo...imas dokaz ..sta je sa zastarom ?


AZHAR

Preporučene objave

Nakon 19 godina saznas za krivicno djelo...imas pismeni dokaz , opececen dokumenat koji sam dobio nedavno nakon sto sam sluzbeno zatrazio taj isti od te institucije ..sta je sa zastarom ? Da li je proso rok tuzbe ili tek pocinje zastara od roka saznanja..mogu dokazat da nisam ranije znao za to krivicno djelo jer da sam ranije znao onda bi i ranije podnijo tuzbu :zbunj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon 19 godina zatrazili smo medicinsku dokumentaciju o smrti moga oca , po prvi put . Slucajno smo uvidili da nalaz nije po propisima ? Nismo objektivno prije znali o tome a da jesmo onda bi odma reagovali a ne tek sad ! Zar nesto moze zastariti a da nisi znao o krivicnom djelu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon 19 godina zatrazili smo medicinsku dokumentaciju o smrti moga oca , po prvi put . Slucajno smo uvidili da nalaz nije po propisima ? Nismo objektivno prije znali o tome a da jesmo onda bi odma reagovali a ne tek sad ! Zar nesto moze zastariti a da nisi znao o krivicnom djelu?

 

Nasao sam neke zakone: Da se nebi povuklo pitanje zastare, na osnovu Zakona o obveznim odnosim, člana 230, stave 1; Potraživanje naknade uzrokovane štete zastarijeva za tri godine od kad je oštećenik doznao za štetu i za osobu koja je štetu učinila. Takodje, na osnovu zakona o Zastari RH ,naročito člana 236 koji glasi ; zastara ne važi za vrijeme mobilizacije, u slučaju neposredne ratne opasnosti ili rata za tražbine osoba na vojnoj dužnosti, i člana 237; gdje zastara ne teće u vremenu u kojem oštećeniku nije bilo moguće zbog nesavladivih prepreka sudskim putem zahtijevati ispunjenje obveze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

možda vam se moj odgovor ne svidi, ali to je jedini način da pravo funkcionira. Tako da štiti i brani samo one strane koje su zaista zainteresirane.

 

Formulacija "nalaz nije po propisima" ne govori previše. Zato pretpostavljam da ono za što biste htjeli da liječnik odgovara je nesavjesno liječenje. I recimo da je riječ o najtežem obliku, nesavjesnom postupanju, maksimalna zaprijećena kazna zatvora je dvije godine. Shodno tome, kazneno djelo je zastarilo prije 16 godina.

 

Ovdje nisu ispunjeni uvjeti zastoja zastare za građansku parnicu (ovo nisu ni nesavladive prepreke, a niti je mjerodavno ratno stanje i mobilizacija) pa je prema tome i zastara naknade štete nastupila prije 14 godina. Naime, propisan je subjektivni rok od 3 godine od dana za saznanja za štetu, ali je propisan ujedno i objekivni rok od 5 godina istekom kojih će tražbina zastariti u svakom slučaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Hvala,

 

Mislim da je mjerodavno ratno stanje (septembar 1993) , moj pokojni otac umire iznenada u 31 godini kao drzavljanin BIH i po tome ovi zakoni se drugacije tumace. Kazneno nemogu goniti individualce (koje stavljaju odgovornost na instituciju -klinicni centar) jer su radili po nekom internom nepostojecem zakonu a danas ga nemaju. Ja na odgovornost trazim K.C a instituciju nemogu strpat u zatvor ,jedini nacin kazen je financijska odsteta. Kazneno djelo jest zastarilo prije 16 godina u slucaju da smo znali za ovo djelo .Nismo znali niti su nas obavjestili . Sve dok nismo prije vise od godinu zatrazuili medicinsku dokumentaciji nismo ni znali za ovo djelo ....rok zastare tek je poceo tec proje vise od godinu .Cinjenica je da sam dokazivo saznao za pocinjenje opisanog djela uzimanje organa tek 2011. godine cime je zasigurno to rok od kojega se racuna zastara.

 

Da li se na odgovornost treba teretit doktori ili ustanova koja je to odobrila ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija