Jump to content

izvanredni otkaz a neutvrđen krivac ukradenog novca!!!!


perlica

Preporučene objave

Please neka mi netko pomogne!ovako,radim,tj radila sam u trgovini kojoj je sjedište u zg,mi smo u puli.kolegica i ja same nosimo novac u finu u trezor,svaka ima svoju karticu.nismo nosile redovito,nosile smo jedna drugoj.makar više ona moj jer joj je to na putu do kuće.i sad odjednom fali mog prometa oko 3000kn.moj potpis na kopiji specifikacije koja ostaje u dućanu.šef lud,ja luda,kolegica mrtva hladna-to je moj potpis.ona je zadnjih nkoliko mj u gadnom škripcu što se novaca tiče.pričala mi je.ali,mene šef uopće ne sluša jer ja tamo radim tek 7mj a ona nekoliko god.ona je primljena na neodređeno ja na određeno ali sada sam se istekom ugovora u 9mj nadala malo dužem ugovoru i sigurno bi ga bila dobila.šef mi je ponudio izvanredni otkaz u kojem stoji da sam ja kriva što novac fali.nisam ga htjela potpisati i rekla sam mu da hoću da idemo na policiju jer me on ionako ne sluša.ja sam momentalno udaljena s posla,kolegica i dalje radi,priča okolo kako sam kradljivica.dobila sam na kućnu adresu primjer tog izvanrednog otkaza kojeg nisam htjela potpisati.da li to vrijedi nepotpisano??????šta sad??????????????????????????da li da odem sama na policiju?i da,šef mi je prijetio da ga nikad više ne smijem nazvati i da će me proganjati do pakla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana,u Vašem slučaju prvo bih odgovorio na dio koji se odnosi na sam izvanredni otkaz ugovora o radu . Naime, sukladno odredbi članka 108. Zakona o radu , poslodavac ima opravdan razlog za otkaz ugovora o radu , bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznoga roka, ako zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć. Takav otkaz može se uručiti radniku samo u roku od petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji.U svakom slučaju, izvanredni otkaz se mora uručiti radniku, te takav otkaz mora biti u pisanom obliku, sa obrazloženjem. Otkaz dan usmeno se ne smatra otkazom ugovora o radu , bez obzira što poslodavac može usmeno obrazložiti razloge za izvanredni otkaz. Napominjem kako prije davanja izvanrednog otkaza ugovora o radu poslodavac nije dužan radnika upozoriti na mogućnost davanja otkaza (takvo upozorenje je potrebno prije davanja redovnog otkaza ugovora o radu skrivljenim ponašanjem radnika).Poslodavac je međutim dužan radniku omogućiti da iznese svoju obranu, osim ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati od poslodavca da to učini.Također, poslodavac je dužan uroku od 15 dana od isplate plaće, naknade plaće ili otpremnine, dužan dostaviti obračun plaće iz kojeg je vidljivo kako su ti iznosi utvrđeni. Ne dostavljanje takvih obračuna, kao i isplata plaće „na ruke“ predstavljaju prekršaj poslodavca. Što se tiče zaštite Vaših prava,sukladno odredbi članka 129. Zakona o radu , kao prvi korak morate poslodavcu podnijeti zahtjev za zaštitu prava iz radnog odnosa kojim možete tražiti ostvarenje prava koje Vam je odlukom poslodavca pravo povrijeđeno ( izvanredni otkaz ugovora o radu ). Međutim, takav zahtjev se mora podnijeti u roku od 15 dana od dana dostave odluke kojom Vam je povrijeđeno pravo...Svakako Vam savjetujem da se konzultirate sa odvjetnikom ili sindikalnim povjerenikom, a koji bi Vas uputili dalje kako postupati. Preporučujem da se istima javite što je ranije moguće..POZDRAV

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko radnik odbije potpisati primitak na licu mjesta, može se pred dva svjedoka konstatirati da je radnik odbio potpisati te se može otkaz izvjesiti na oglasnoj ploči poslodavca te se smatra da je istekom 8 dana otkaz uručen.A može se poslati preporučenom poštom s povratnicom.Radnik može, ukoliko smatra daje otkaz neosnovan, u roku od petnaest dana od primitka istog (znači u interesu Vam je primiti rjesenje) uložiti Zahtjev za zaštitu prava u kojem će iznije tisvoje navode..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko radnik odbije potpisati primitak na licu mjesta, može se pred dva svjedoka konstatirati da je radnik odbio potpisati te se može otkaz izvjesiti na oglasnoj ploči poslodavca te se smatra da je istekom 8 dana otkaz uručen.A može se poslati preporučenom poštom s povratnicom.Radnik može, ukoliko smatra daje otkaz neosnovan, u roku od petnaest dana od primitka istog (znači u interesu Vam je primiti rjesenje) uložiti Zahtjev za zaštitu prava u kojem će iznije tisvoje navode..

 

sve navedeno se odnosi na ugovor na neodređeno,dok ugovor na određeno ima nešto drugačiju proceduru,imate to u ZOR.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala svima.ma,nema mi druge nego jednostavno korak po korak.pravnika mi je rekao-reagirati ćemo na postupke poslodavca.znači,prvo žalba a onda sve ostalo.ne želim se svađati jer šef već prijeti,ne da plaću,kaže da će mi upisati svašta u radnu knjižicu.a kolegica mudro šuti iako je priznala da sam joj ostavljala svoj novac.da imam novaca tjerala bi to što dalje,dizala privatnu tužbu,ali nemam.i sad sam još bez posla.imam dijete od 2god i moram biti smirena,normalna a jedino što sam u stanju ovih dana je plakati.držim fige!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija