Jump to content

Gradnja stanova, fizička osoba


Josip1972

Preporučene objave

Supruga i ja smo vlasnici zemljišta i lok. dozvole za gradnju 15 apartmana,planirao sam knjižiti na sebe 7 apartmana,na suprugu 8, da bih mogao financirati gradnju, namjeravamo prodati 5 apartmana, max 3 ja i supruga.Malo sam proučavao zakone i to će teško ići ( a čuo sam da je dosad islo bez problema), pitanje je graditi kao fizička osoba ili kao d.O.o.???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kod prodaje apartmana trebate platiti porez na dohodak od imovine, sukladno odrdbama članak 27. Zakona o porezu na dohodak, na razliku između prodajne cijene i izdataka građenja. Porez na dohodak se plaća po stopi od 25%+prirez. Naime, apartmani, nakon što su izgrađeni, neće biti u vašem vlasništvu dulje od tri godine niti će služiti za stanovanje vama ili članovima vaše uže obitelji. Ako prodate više od 3 istovrsne nekretnine u roku od 5 godina, tada se smatra da ste ostvarili dohodak od imovine koji se utvrđuje temeljem vođenja poslovnih knjiga propisanih za obrt i s obrtom izjednačnim djelatnostima. Ranije plaćeni porez na dohodak, utvrđen poreznim rješenjem, uračunava se u poreznu obvezu kod obračuna poreza temeljem vođenja poslovnih knjiga.

 

Bitno je da etažni vlasnici, vlasnici apartmana, budu u omjeru vlasništva kao što su na početku bili suvlasnici samo zemljišta. Ako je omjer dugačiji kod uspostave etažnog vlasništva, moguće je da je od vlasnika ima isporuku dijela zemljišta i dijela građevinskog dijela drugom vlasniku, što se smatra isporukom jedne nekretnine. Ova isporuka ulazi u onih "3 nekretine u 5 godina".

 

jednostavnije je unijeti zemljište u d.O.o. povećanjem temeljnog kapitala. Pritom, d.O.o. ne plaća porez na promet 5%. Kod unosa dobara potreban je revizor osnivanja i procijena vrijednosti zemljišta. (dodatni trošak). D.O.o. ako dragovoljno uđe odmah u sustav PDV-a, može odbijati ulazi pretporez dobavljača. Porez na dobit je 20%. Postoji obveza obračuna PDV-a na građevinu kod prodaje. Problem stvara Porezna uprava svojim nezakonitim postupanjem, da je osnovica za porez na promet nekretnina povijesni, knjigovodstveni, trošak nabave zemljišta, a ne po zakonu stvarna tržišna vrijednost zemljišta u trenutku prodaje. Ako je osnovica za poren na promet nekretnina veća, tada je osnovica PDV-a manja. Na ostavrenu dobit član društva pri isplati plaća porez na dohodak od 12%+prirez. Poslovanje d.O.o. nema nikakve veze s članovima društva, fizičkim osobama. Postoji trošak vođenja poslovnih knjiga, osnivanja i likvidacije d.O.o.-a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da ste veteran na forumu, molim vas još malo pojašnjenja.

Ako napravim zemljiše na suprugu i sebe 50/50%, sagradimo npr 10 apartmana, prodamo svatko po 3 da bih uopće zatvorili fin. konstrukciju, ostaje nam svakom po 2, i pazim 5 godina da ih ne prodajemo.

Može li to proći ili ne, naime ako bih išao na verziju s d.O.o. jai sam radim u državnoj upravi , i to mi ne odgovara.

Pozdrav i hvala, P.S. ako ste iz Zagreba, možda bi to mogli raspraviti uz kavu, samo mi pošaljite kontakt.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Najprije, hvala na odgovoru, sad sam već u fazi pokretanja postupka unošenja zemljišta u d.O.o., i sad se otvaraju nova pitanja?

1. Vlasnik zemljišta je moja supruga, vlasnik d.O.o. sam ja, da li prenijeti sa supruge na mene, pa ja u d.O.o. ili će biti problem jer nisam 3 godine vlasnik zemljišta.

2. Kad unesem temljište u temeljni kapital, napravim apartmane, prodam npr 2/3 da vratim novce, kako mogu izvaditi dobit, ili barem protuvrijednost zemljišta ?

3. Pada mi napamet ortački ugovor, moja supruga kao vlasnik zemljišta i moje d.O.o. kao investitor, na taj način bi moja supruga nakon izgradnje dobila keš za zemljište, a meni bi ostala dobit u poduzeću, na što bih platio porez ?

4. da li ste vi možda revizor ili građevinski vještak ?

 

Ažurirano

 

Najprije, hvala na odgovoru, sad sam već u fazi pokretanja postupka unošenja zemljišta u d.O.o., i sad se otvaraju nova pitanja?

1. Vlasnik zemljišta je moja supruga, vlasnik d.O.o. sam ja, da li prenijeti sa supruge na mene, pa ja u d.O.o. ili će biti problem jer nisam 3 godine vlasnik zemljišta.

2. Kad unesem temljište u temeljni kapital, napravim apartmane, prodam npr 2/3 da vratim novce, kako mogu izvaditi dobit, ili barem protuvrijednost zemljišta ?

3. Pada mi napamet ortački ugovor, moja supruga kao vlasnik zemljišta i moje d.O.o. kao investitor, na taj način bi moja supruga nakon izgradnje dobila keš za zemljište, a meni bi ostala dobit u poduzeću, na što bih platio porez ?

4. da li ste vi možda revizor ili građevinski vještak ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Najprije, hvala na odgovoru, sad sam već u fazi pokretanja postupka unošenja zemljišta u d.O.o., i sad se otvaraju nova pitanja?

1. Vlasnik zemljišta je moja supruga, vlasnik d.O.o. sam ja, da li prenijeti sa supruge na mene, pa ja u d.O.o. ili će biti problem jer nisam 3 godine vlasnik zemljišta.

2. Kad unesem temljište u temeljni kapital, napravim apartmane, prodam npr 2/3 da vratim novce, kako mogu izvaditi dobit, ili barem protuvrijednost zemljišta ?

3. Pada mi napamet ortački ugovor, moja supruga kao vlasnik zemljišta i moje d.O.o. kao investitor, na taj način bi moja supruga nakon izgradnje dobila keš za zemljište, a meni bi ostala dobit u poduzeću, na što bih platio porez ?

4. da li ste vi možda revizor ili građevinski vještak ?

 

Kako ste oboje vlasnici zemljišta primjereno je bilo kod osnivanja d.O.o.-a da oboje budete članovi društva u istim omjerima. Neovisno o tomu, unošenje imovine u društvo, sada i vaša supruga dokapitalizacijom postaje član društva. Ako je vaša supruga vlasnik zemljišta duže od 3 godine do trenutka unosa zemljišta u imovinu društva, tada ona neće biti obveznik plaćanja poreza na dohodak od imovine i imovinskih prava (čl. 27. Zakona o porezu na dohodak. Primjereno je društvo postane stalni obveznik PDV-a tj. registrira se u sustav PDV-a prije prve isporuke (izdavanja računa). Moći će odbijati pretporezpo računima dobavljača (izvođača radova i dugotrajne imovine). Treba ćete angažirati procjenitelja zemljišta, za potrebe Trgivačkog suda sukladno Zakonu o trgovačkim društvima.

Kada društvo postane vlasnik zemljišta treba sve dozvole prebaciti na društvo. Društvo gradi apartmane. Možete financirati gradnju temeljem ugovora o zajmu. Primjereno je da to bude beskamatni zajam. U suprotnom društvo pri isplati kamata mora u vaše ime platiti porez na dohoda od kapitala po stopi od 40%. Dobit je razlika između knjigovodstvene cijene koštanja građenja etažnih jedinica i ostvarenog prihoda od prodaje. Na dobit se plaća 20% poreza na dobit. Neto dobit se oporezuje pri isplati s 12% poreza od kapitala.

Apartmani koji ostaju u društvu mogu se iznajmljivati turistima po stopi od 10% PDV-a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija