Jump to content

Nebriga za roditelje


Mark88

Preporučene objave

Moj otac i njegov brat su suvlasnici malog stana u kojem ne žive i koji je prazan. Nakon smrti moje bake stan će se dijeliti između njih dvojice.

 

S obzirom da se moj otac već 10 godina brine o teškoj pokretnoj baki koja živi s njim u kući, dok ju njegov brat ne posjećuje niti na bilo koji način mari za nju,da li to može utjecat na buduću diobu stana, tj. može li se umanjit ili oduzet njegov dio zbog nebrige za roditelja?

 

Odnosno, može li moj otac na taj način naplatiti sve materijalno i nematerijalno što je uložio zadnjih deset godina, ukoliko sa bakom nema sklopljen nikakav ugovor o uzdržavanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako sklopi ugovor o doživotnom uzdržavanju (nakon smrti uzdržavane osobe imovina iz ugovora postaje vlasništvo uzdržavatelja,stječe pravo na upis vlasništva)

ili ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju (imovina iz ugovora odmah po potpisivanju postaje vlasništvo uzdržavatelj,tj.stječe pravo upisa u gruntovnici)

ako dođe do ostavinske rasprave imovina ostavitelja se djeli na sve nasljednike jednako.

nasljednici koji nisu doprinosili uzdržavanju ostavitelja mogu se na ostavinskoj raspravi odreči svog dijela u korist nasljednika koji se brinuo o ostavitelju.

mogu ali ne moraju.

 

ugovor o doživotnom uzdržavanju ili dosmrtnom isključuje nasljeđivanje.

u slučaju ostavinske rasprave

treba navesti ugovore ako oni postoje.

 

zakonski djeca moraju uzdržavati nemoćne roditelje .

treba pozvati drugu djecu da doprinesu uzdržavanju nemoćnog roditelja

ili skupljati račune i tražiti povrat djela sredstava od drugih nasljednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija