Jump to content

Prekršajni Nalog - Alkohol 1.46g/kg


alesko

Preporučene objave

Pozdrav forumaši,

 

Prije točno mjesec danas sam u alkoholizaranom stanju jednom policajcu u civilnom autu (navodno) oduzeo prednost koji je baš tada išao u 3. smjenu i on me naravno počeo pratiti. Izmjereno mi je 1.45 g/kg i odmah su mi uzeli inozemnu vozačku na 8 sati. Znam kreten sam...

 

Uglavnom, danas sam dobio prekršajni nalog sa uplatnicom:

 

- Oduzimanje prednosti 3000kn

- Vožnja pod utjecajem alkohola 3000kn + 9 mjeseci zabrane:zao:

 

E sad, 6000kn je puno, ali mogu živjeti s tim. Planiram pisati prigovor za smanjenje zabrane upravljanja vozila pa me zanima sljedeće.

 

1) Da li se uopće može smanjiti zabrana upravljana vozila ili zamjeniti npr. sa uvjetnom kaznom.

 

2) Od kada počinje zabrana? Od primanja Prekršajnog naloga ili?

 

 

Hvala vam unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro je što namjeravaš pisati prigovor, u njemu se svakako žali i na visinu kazne koju sud može umanjiti. Tijekom postupka pred sudom izrazi svoje žaljenje, a sud ne mora izreći zabranu upravljanja vozilom. Ukoliko izrekne zabranu, ona počinje teći od dana pravomoćnosti presude, odnosno od dana kada policija uvede sigurnosnu mjeru. U svakom slučaju u prigovoru se žali na sve što je moguće, a posebice na ovo oduzimanje prednosti jer mi se čini da policajac misli kako je Bog, pa bi mu trebalo na sudu dokazati kako takvo ponašanje nije prihvatljivo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Šo se tiče zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom izvršenje se provodi nakon što sud dostavi pravomoćnu sudsku odluku tijelu ( policiji na čijem području imaš prijavljeno prebivalište ) na izvršenje te nakon što ti tijelo izvršenja uruči odbavijest da ćeod određenog datuma ista početi teći. Sve naravno pod pretpostavkom ako sud izrekne zaštitnu mjeru. Međutim, postoji tu jedna "kvaka", ako sam dobro shvatila ti posjeduješ inozemnu vozačku dozvolu? Dakle, ukoliko nemaš hrvatsku vozačku dozvolu, a posjeduješ kartičnu inozemnu, izrečena zaštitna mjera se ne može provesti, odnosno izvršiti sve i da je sud izrekne :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, ukoliko nemaš hrvatsku vozačku dozvolu, a posjeduješ kartičnu inozemnu, izrečena zaštitna mjera se ne može provesti, odnosno izvršiti sve i da je sud izrekne :)

Moram te ispraviti......može se prema njemu primijeniti zaštitna mjera zabrane korištenja inozemne vozačke dozvole na području Republike Hrvatske, koja se upisuje u policijsku evidenciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne postoji evidencija kroz koju bi se provela...

 

Griješiš. Evidencija postoji i vrlo lako je do nje doći, samo pojedine policijske postaje ne uvode takve zaštitne mjere u nju, a neki ne znaju niti je pogledati. To se odnosi na stranog državljanina, dok ukoliko se radi o hrvatskom državljaninu tu si u pravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Sve do sada je točno i ispravno napisano, a radnja sa linka se očito odigrala u krugu od par sela gdje policajci dobro poznaju lokalne pijanice.

 

Na žalost, u tekstu MUP-ova izvješća ima grešaka - nigdje u Zakonu o sigurnosti prometa na cestama nije kažnjivo upravljanje s stranom vozačkom dozvolom, već samo prekoračenje roka za zamjenu.

 

Radi se o opasnoj rupi u zakonu s kojom godinama živimo, ovakva pretjerivanja u postupanju policije zaustavljaju sudovi obustavom postupka zbog zastare ukoliko je protekao rok od jedne i pol, dvije i pol, odnosno tri godine od dana prijave prebivališta državljanina RH koji koristi stranu vozačku dozvolu. U navedene rokove sam uzeo u obzir rokove iz starih i novih zakona posljednjih 12 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, ukoliko nemaš hrvatsku vozačku dozvolu, a posjeduješ kartičnu inozemnu, izrečena zaštitna mjera se ne može provesti, odnosno izvršiti sve i da je sud izrekne :)

 

Znaci, ako sam dobro shvatio...

 

- Vožnja pod utjecajem alkohola 3000kn + 9 mjeseci zabrane

- inozemna vozačka (npr. njemačka)

- hrvatski državljanin

- prebivaliste u Hrvatskoj (vikendica)

- npr. stalno boravište u inozemstvu (npr. njemačka, kao "gastarbajter")

 

... da se NE može prema njemu primijeniti zaštitna mjera zabrane korištenja inozemne vozačke dozvole na području Republike Hrvatske, koja se upisuje u policijsku evidenciju, odnosno da NE postoji evidencija kroz koju bi se provela...???

 

Znaci ako se vozikam ponovo kao "gastarbajter" za GO na granicu Hrvatske a sud je doneo pravomočnu presudu u osutnosti po kojoj policija postupa te vrši upisivanje zabrane upravljanja a nije uspijela uručiti obavjest da se zabranjuje upravljanje...da nije u mogucnosti na prelasku graniei u istom trenutku zabraniti upravljanje automobilom kad se učitava Putovnica na PC-u gdje je/nije vidljiv Prekršajni Nalog?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci, ako sam dobro shvatio...

 

- Vožnja pod utjecajem alkohola 3000kn + 9 mjeseci zabrane

- inozemna vozačka (npr. njemačka)

- hrvatski državljanin

- prebivaliste u Hrvatskoj (vikendica)

- npr. stalno boravište u inozemstvu (npr. njemačka, kao "gastarbajter")

 

... da se NE može prema njemu primijeniti zaštitna mjera zabrane korištenja inozemne vozačke dozvole na području Republike Hrvatske, koja se upisuje u policijsku evidenciju, odnosno da NE postoji evidencija kroz koju bi se provela...???

 

Znaci ako se vozikam ponovo kao "gastarbajter" za GO na granicu Hrvatske a sud je doneo pravomočnu presudu u osutnosti po kojoj policija postupa te vrši upisivanje zabrane upravljanja a nije uspijela uručiti obavjest da se zabranjuje upravljanje...da nije u mogucnosti na prelasku graniei u istom trenutku zabraniti upravljanje automobilom kad se učitava Putovnica na PC-u gdje je/nije vidljiv Prekršajni Nalog?

Niste shvatili.

 

Sve pogrešno.

 

Osnova vam je tvrdnja jednog forumaša koja je pobijena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policija vodi evidenciju o događajima i takvi podaci se čuvaju trajno.

 

Događaj je sve, doslovno svaka sitnica, samo je pitanje kako prepoznati koji je događaj važan a koji ne, koji događaj upisati u informacijski sustav a koji ne, koju presudu upisati a koju ne i na kraju treba se potruditi provjeriti da li je nastupila pravomoćnost sudskih odluka budući da ne postoji zajednički informacijski sustav policije i sudova.

 

Dužnost policije je da provodi suske odluke, a to se i izvršava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje je moje "kako je policija u stanju provoditi sudske odluke ako nema evidencije odnosno kako je svim policijskim postajama jasno da postoji sudska odluka za bilo koji prekrsajni nalog (zabrana voznje, neplacanje kazne itd....)

 

Činjenica je da policija za hrvatskog državljanina, koji ima stranu vozačku dozvolu, ne može pratiti izvršenje zaštitne mjere zabrane korištenja inozemne vozačke dozvole "??" ktg jer takve evidencije u MUP-u nema. Može se eventualno, sporadično dogoditi da te isti policajac u "kritičnom" periodu zaustavi ponovno, te se sjeti prijašnjeg postupanja, temeljem kojeg će ići "pješice" provjeriti imaš li zabranu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Činjenica je da policija za hrvatskog državljanina, koji ima stranu vozačku dozvolu, ne može pratiti izvršenje zaštitne mjere zabrane korištenja inozemne vozačke dozvole "??" ktg jer takve evidencije u MUP-u nema. Može se eventualno, sporadično dogoditi da te isti policajac u "kritičnom" periodu zaustavi ponovno, te se sjeti prijašnjeg postupanja, temeljem kojeg će ići "pješice" provjeriti imaš li zabranu.

 

Znači da se izvršenje zaštitne mjere zabrane ne moze obaviti "na osnovi" inozemne dozvole, ma da je serijski broj inozemne dozvole zapisan u prekršajnom nalogu? Ja sam mislio da se to može utvrditi na osnovi serijskog broja osobne iskaznice odnosno OIB-a bez obzira da li se radilo o inozemnoj dozvoli ili ne. Tako bi MUP mogao ili jest ipak u mogućnosti izvršiti zaštitnu mjeru po nalogu suda npr. na prelasku medunarodne granice? Ili ipak ne (rupa u zakonu)?

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Griješiš. Evidencija postoji i vrlo lako je do nje doći, samo pojedine policijske postaje ne uvode takve zaštitne mjere u nju, a neki ne znaju niti je pogledati. To se odnosi na stranog državljanina, dok ukoliko se radi o hrvatskom državljaninu tu si u pravu.

 

i govorila sam o hrvatskom državljaninu koji ne posjeduje hrvatsku vozačku dozvolu, ne o strancu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci, ako sam dobro shvatio...

 

- Vožnja pod utjecajem alkohola 3000kn + 9 mjeseci zabrane

- inozemna vozačka (npr. njemačka)

- hrvatski državljanin

- prebivaliste u Hrvatskoj (vikendica)

- npr. stalno boravište u inozemstvu (npr. njemačka, kao "gastarbajter")

 

... da se NE može prema njemu primijeniti zaštitna mjera zabrane korištenja inozemne vozačke dozvole na području Republike Hrvatske, koja se upisuje u policijsku evidenciju, odnosno da NE postoji evidencija kroz koju bi se provela...???

 

Znaci ako se vozikam ponovo kao "gastarbajter" za GO na granicu Hrvatske a sud je doneo pravomočnu presudu u osutnosti po kojoj policija postupa te vrši upisivanje zabrane upravljanja a nije uspijela uručiti obavjest da se zabranjuje upravljanje...da nije u mogucnosti na prelasku graniei u istom trenutku zabraniti upravljanje automobilom kad se učitava Putovnica na PC-u gdje je/nije vidljiv Prekršajni Nalog?

 

Na žalost ( ili nekima na sreću..) u našim zakonima neke zakonske odredbe su samo mrtvo slovo na papiru..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija