Jump to content

Poziv za preksajni sud, druga drzava

Klio90
 Dijeli

Preporučene objave

Dobar dan!

Nadam se da nisam pogrjesila temu na forumu.

Prije 4 godine sam se odselila u drugu drzavu u kojoj uredno imam privremeni boravak za strance, a vec 2 godine sam udana za drzavljanina te drzave.

Kada sam se udala znala sam da moram promjeniti dokumente u RH radi promjene prezimena, sto sam ucinila. Jedino nisam promjenila putovnicu jer mi je to ovdje glava isprava. Ovdje su me savjetovali da to ne ucinim radi dokumentacije i "naljepnica" u putnoj ispravi.

Granicu sam sa tom putovnicom presla oko 14 puta i nitko do prije 4 mjeseca mi nije rekao nista. Kada sam dosla na granicu RH 15ti put uzeli su moje podatke i rekli mi da cu moci moj slucaj obrazloziti na prekrsajnom sudu - razlog zasto nisam mjenjala putnu ispravu.

Sudski poziv mi je dosao na adresu u RH, ja nisam u mogucnosti dolaziti na 1 dan da bih podiga komad papira u posti i onda opet placati kartu da bih dosla na sud...vjerovatno vreme i mjesto pise u toj koverti ali to nitko ne moze podici umjesto mene.

Ono sto me zanima je da li se meni taj poziv moze poslati na boravisnu adresu drzave u kojoj sam sada? Zar u mojim podacima u RH ne pise da nisam na toj adresi tj da mi je boraviste u drugoj drzavi?

Ako postoji mogucnost, koga trebam obavjestiti na koju adresu da se posalje poziv ako tu adresu "ne vide"?

Hvala!

Dijeli na drugim stranicama

Sud koji vodi postupak, morate obavijestiti o promjeni adrese ili namjeri promjene adrese, bilo pismeno ili usmeno. Ako tako ne postupite sud će poziv ili odluku, koju nije mogao dostaviti zbog neprijavljene promjene adrese, istaknuti na oglasnu ploču suda, te će se protekom 8 dana od stavljanja na oglasnu ploču dostava smatrati uredno obavljenom (čl. 145. st. 5. Prekršajnog zakona).

Poziv se može dostaviti i putem nadležnog pravosudnog tijela strane države.

Mislim da je ovdje dan dosta nepraktičan savjet. Moj je savjet da imenujete opunomoćenika za prijem pismena (neki rodjak, dobar prijatelj koji je u Hrvatskoj) pa će on primati poštu iz tog postupka za Vas (a to će se računati da je dostavljeno vama). Nemojte obavještavat sud ni o čemu već samo o tome da imate opunomoćenika za prijem pismena te molite (iako bi mogli i tražiti) da se njemu izvrši dostava toga što je najprije odposlano vama...

Ukućani mogu primiti poštu i mogu podnijeti prigovor u vaše ime.

Okrivljenik može iznijeti pisanu obranu, napišite je i pošaljite doma poštom.

Ukućani mogu primiti presudu i platiti kaznu.

Ukoliko se ukućani ne uključe slijedi raspisivanje potrage i znatne komplikacije na granici koje se mogu nepotrebno nastaviti i nakon što prekršajni postupak okonča.

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

Dijeli

• Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

• No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

• Napravi novi...

Važna informacija