Jump to content

Porez na nekretnine


ivany

Preporučene objave

Situacija je sljedeća:

 

Suprug je prije braka kupio nekretninu (kuću na selu) u kojoj mi trenutno živimo i kuća glasni na njega. Kuća je veća od 80 kvadratnih metara, a nas je troje.

Planiramo kupiti stan u gradu, da bi kupili stan, kuću moramo prodati.

Moje pitanje glasi, kada budemo kupovali stan, kuća će biti prodana i neće više biti suprugovom imenu, time on neće u svom vlasništvu imati nikakvu nekretninu, kada bi kupili stan od 80 kvadrata, na moje ime, da li bi ja imala pravo biti oslobođena na porez, s obzirom da je to moja prva nekretnina? Ili mora proći neki vremenski rok nakon što prodamo kuću?

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Situacija je sljedeća:

 

Suprug je prije braka kupio nekretninu (kuću na selu) u kojoj mi trenutno živimo i kuća glasni na njega. Kuća je veća od 80 kvadratnih metara, a nas je troje.

Planiramo kupiti stan u gradu, da bi kupili stan, kuću moramo prodati.

Moje pitanje glasi, kada budemo kupovali stan, kuća će biti prodana i neće više biti suprugovom imenu, time on neće u svom vlasništvu imati nikakvu nekretninu, kada bi kupili stan od 80 kvadrata, na moje ime, da li bi ja imala pravo biti oslobođena na porez, s obzirom da je to moja prva nekretnina? Ili mora proći neki vremenski rok nakon što prodamo kuću?

 

Hvala unaprijed

 

Morate platiti porez u svakom slučaju jer ste već posjedovali nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ivanvk, porez na imovinu još nije niti izglasan u Saboru i nije stupio na snagu, a vi već znate odgovor.

 

Treba sačekati da porez na imovinu stupi na snagu (ako prođe u Saboru), a onda ga proučiti i napisati precizan odgovor.

Vi ste očito nešto pogrešno shvatili. U upitu se radi o oslobađanju od plaćanja poreza na promet nekretnina koji je reguliran važećim Zakonom o porezu na promet nekretnina.

Postavljač pitanja nema pravo na oslobođenje od plaćanja poreza bez obzira što u ternutku kupnje druge nekretnine neće više imati u vlasništvu (odnosno bračni drug) kuću u kojoj trenutno žive. oslobođenje neće dobiti iz razloga:

-već imaju u vlasništvu nekretninu koja površinom zadovoljava potrebe tročlane obitelji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani. Ako netko može odgovoriti.

Nasljedstvom sam dobila stan od 50 m2 od bake na koji nisam platila porez jer mi je prva nekretnina.

Živim sa djetetom i vanbračnim partnerom i još jedna beba je na putu!

Ja bi sada taj stan prodala a razlog prodaje je teška situacija krediti itd... pa bi kupila stan iste kvadrature ali dosta jeftiniji, sa razlikom novaca bi riješili neke dugove i došli bi na pozitivnu nulu.

Molim za odgovor što ja sada mogu očekivati u svezi poreza??

Napomena da je od nasljeđivanja stana prošlo više od tri godine ako to išta znači. I još jedan upit, što se može očekivati sa porezom ako bi kupili kuću od 80 m2, znači u tom slučaju bi išli na više kvadrata a u slučaju stana bi išli na iste kvadrate, ako i to pravi neku razliku. Još jedna napomena, vanbračni partner nema na sebi nikakve nekretnine.

Molim da mi netko odgovori, unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stan ste nasljedili od bake i kao nasljednic bili ste oslobođeni plaćanja poreza na promet nekretninama .

preci-potpmci ne plaćaju porez na promet nekrtninama ako nakretninu primaju darovnim ugovorom ili nasljeđuju.

ako prodaš nasljeđeni stan i kupuješ veči trebala bi biti oslobođena poreza na promet nekrtninama (koju povlasticu nisi koristila)

 

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

9. građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:

9.1. da imaju hrvatsko državljanstvo,

9.2. da prijavljuju prebivalište u mjestu i na adresi gdje se nekretnina (koju kupuju) nalazi,

9.3. da veličina nekretnine (stan ili kuća) koju kupuje građanin, ovisno o broju članova njegove uže obitelji, ne prelazi površinu kako slijedi:

za 1 osobu do 50 m2 stambenog prostora

za 2 osobe do 65 m2 stambenog prostora

 

15. Građani koji su iskoristili pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina iz točaka 9., 11. i 13. nemaju pravo na ponovno oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina.

 

izvanbračni partner nije član obitelji

 

ako i izvanbračni partner kupuje 1/2 stana (daje novac) tada u kupoprodajnom ugovoru i njega navesti kao kupca nekretnine.

tada svako suvlasnik ima pravo na poreznu povlasticu za 50m2

 

ako stan kupujete novcem koji ste dobili za prodajom svoje nasljeđene nekretnine tada je i kupljeni stan (ili dio)vaše osobna imovina .

nemojte ga darovati osobi sa kojom trenutno živite i daljnji život je ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani. Ako netko može odgovoriti.

Nasljedstvom sam dobila stan od 50 m2 od bake na koji nisam platila porez jer mi je prva nekretnina.

Živim sa djetetom i vanbračnim partnerom i još jedna beba je na putu!

Ja bi sada taj stan prodala a razlog prodaje je teška situacija krediti itd... pa bi kupila stan iste kvadrature ali dosta jeftiniji, sa razlikom novaca bi riješili neke dugove i došli bi na pozitivnu nulu.

Molim za odgovor što ja sada mogu očekivati u svezi poreza??

Napomena da je od nasljeđivanja stana prošlo više od tri godine ako to išta znači. I još jedan upit, što se može očekivati sa porezom ako bi kupili kuću od 80 m2, znači u tom slučaju bi išli na više kvadrata a u slučaju stana bi išli na iste kvadrate, ako i to pravi neku razliku. Još jedna napomena, vanbračni partner nema na sebi nikakve nekretnine.

Molim da mi netko odgovori, unaprijed zahvaljujem.

 

Poštovana, niste bili oslobođeni plaćanja od plaćanja poreza na promet nekretnina zato jer vam je to prva nekretnina nego zato jer ste je naslijedili od bake. potomci i preci su oslobođeni plaćanja od poreza, neovisno koliko nekretnina imaju(ili nemaju uopće) u vlasništvu. U slučaju da kupite nekretninu ISTE površine (ili čak do 10m2 veću od one koju imate trenutno u vlasništvu), ne možete dobiti oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina, sukladno čl 11, st. 9 Zakona o porezu na promet nekretnina (u ranijem postu citirani članak).

Pzv.

(o kupnji veće nekretnine se već očitovao bovu. za precizniji odgovor morate navesti što znači da vi kupujete nekretninu. Tko sklapa kupoprodajni ugovor? vi? Izvanbračni partner? Oboje? U kojem omjeru namjeravate biti suvlasnici (ako namjeravate?)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Jedno od mogućih riješenja bi bilo i da se u međuvremenu prije kupnje druge nekretnine oženimo pa bi se vodili kao 3 člana?

Dali bi to bilo zakonski ako se oženimo recimo dva tjedna prije kupnje druge nekretnine :) ?

Znači ne zanima me ništa što nije po zakonu, već da zakonski iskoristimo što se iskoristiti da.

Još jedno pitanje... baka mi je stan dala darovnim ugovorom prije 4 godine a prije dvije godine je preminula. Ja sam se tek tada išla upisati u gruntovno, makar sam mogla i odma.

Dali se računa da je stan u mojem vlasništvu 4 godine od kada je bio napravljen darovni ugovor ili se računa samo dvije godine od kada sam se ja upisala u gruntovnicu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, niste bili oslobođeni plaćanja od plaćanja poreza na promet nekretnina zato jer vam je to prva nekretnina nego zato jer ste je naslijedili od bake. potomci i preci su oslobođeni plaćanja od poreza, neovisno koliko nekretnina imaju(ili nemaju uopće) u vlasništvu. U slučaju da kupite nekretninu ISTE površine (ili čak do 10m2 veću od one koju imate trenutno u vlasništvu), ne možete dobiti oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina, sukladno čl 11, st. 9 Zakona o porezu na promet nekretnina (u ranijem postu citirani članak).

Pzv.

(o kupnji veće nekretnine se već očitovao bovu. za precizniji odgovor morate navesti što znači da vi kupujete nekretninu. Tko sklapa kupoprodajni ugovor? vi? Izvanbračni partner? Oboje? U kojem omjeru namjeravate biti suvlasnici (ako namjeravate?)?

 

Hvala na odgovoru. Ja prodajem i ja kupujem, što se tiče suvlasništva uopće nam ne igra ulogu tj ako navedem da kupujemo zajedno 1/2 dali ćemo onda imati kakve povlastice u vezi poreza?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Ja prodajem i ja kupujem, što se tiče suvlasništva uopće nam ne igra ulogu tj ako navedem da kupujemo zajedno 1/2 dali ćemo onda imati kakve povlastice u vezi poreza?

Možda nije bitno vama tko će biti vlasnik/suvlasnik nekretne kohju namjeravate kupiti ali je bitno radi ostvarivanja prava na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina. (apsolutno je nebitno hoće li nekretnina koju trenutno imate u vlasništvu ostati u vašem vlasništvu ili ćete je prodati).

U slučaju da nekretninu od 80m2 stječete po pola vi i vaš izvanbračni partner, NEMATE pravo na oslobođenje jer vi, zapravo, stječete samo 40m2 (dakle, površinom manje od stambenog prostora kojeg trenutno imate u vlasništvu.

Ako nekretninu u izvanbračnoj zajednici stječete samo Vi, možete dobiti oslobođenje za sebe i svoje dvoje djece, znači do 80m2 za tročlanu obitelj.

Ako sklopite brak PRIJE sklapanja kupoprodajnog ugovora, sasvim je svejedno na koga glasi kupoprodajni ugovor (samo na vas, samo na njega ili oboje) jer ćete se gledati kao jedno i u tom slučaju MOŽETE dobiti oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina jer kao četveročlana obitelj imate pravo na oslobođenje do 90m2. naravno, uz uvjet da vaš suprug također, uz ostale uvjete iz zakona, nije imao u vlasništvu ili suvlasništvu drugih nekretnina.

Ovo su neke od mogućnosti. Ako imate nejasnoća, pitajte.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Poštovanje tražim savjet.

Naime kupujem kuću koja je površine 200 m2 prva nekretnina.

Inače smo tročlana obitelj i po tome imamo pravo da nam se ne oporezuje 80 m2.

Ali pod uvjetom da se prijavimo na tu adresu a kuća još nije useljiva, ali ni to nije problem

nego ne mogu se prijaviti na tu adresu jer ne plaćam pun iznos za nekretninu od jednom nego pola odmah a ostalo kroz određeno vremensko razdoblje. A pročitao sam da kod prijave na adresu treba imati vlasnički list (što ja neću imati do potpune isplate) ili dokaz o potpunoj isplati nekretnine što isto tako neću imati određeno vrijeme.

A koliko mi je poznato ugovor moram prijaviti u roku 30 dana od sklapanja i onda će mi naplatiti porez za svih 200 m2 bez olakšice. Da li poslije mogu tražiti povrat na osnovi olakšice ili ne.

Molio bih vas za savjet.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

 

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

9. građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:

9.1. da imaju hrvatsko državljanstvo,

9.2. da prijavljuju prebivalište u mjestu i na adresi gdje se nekretnina (koju kupuju) nalazi,

9.3. da veličina nekretnine (stan ili kuća) koju kupuje građanin, ovisno o broju članova njegove uže obitelji, ne prelazi površinu kako slijedi:

za 1 osobu do 50 m2 stambenog prostora

za 2 osobe do 65 m2 stambenog prostora

 

15. Građani koji su iskoristili pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina iz točaka 9., 11. i 13. nemaju pravo na ponovno oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina.

 

i ?

 

ono sto mene zanima je koliko dugo je gradjanin koji je bio oslobodjen placanja poreza pri kupnji prve nekretnine duzan ostati prijavljen na toj adresi? naime, radi raznoraznih komplikacija sa posjedovanjem dvojnih prebivalista, ozbiljno razmisljam o odjavi iz RH (Zagreb).. da li u tom slucaju moram platiti porez koji nisam platio prilikom kupovine prve nekretnine prije 7 godina (jako mali iznos, samo za zemljiste buduci je u pitnaju bila novogradnja) i kakve su druge posljedice, npr da li zadrzavam OIB, sta se desava sa mojim bankovnim racunima kada vise ne budem u posjedu RH osobne iskaznice, da li cu se morati prijavljivati u policiju svaki pu tkad budem boravio u Zagrebu duze od xxx dana, itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija