Jump to content

Afilijativni internet biznis-dali je obrt moguć i kakav?


katarina2012

Preporučene objave

Čita Vaše Legalis webstranice s interesantnim savjetima pa me zanima dali biste u budućnosti nešto napisali i o internet biznisu. Ja živim i radim u Osijeku kao računovodstveni djelatnik jedne građevinske firme koja mi je nakon 18 godina najavila otkaz 2013 kao tehnološki višak.

 

Pokrenula sam biznis na internetu s webstranicom na kojoj prodajem tuđe proizvode za postotak od prodaje za koji mi šalju ček,to se zove afilijativni program kod kojeg kad nađem kupca, vlasnik proizvoda mi plati 35% od cijene proizvoda na način da mi pošalje ček koji ja onda nosim na devizni u banku,platim 25% poreza na dohodak iz inozemstva a ostalo na kraju godine s obzirom na druge prihode platim razliku.

 

 

 

Htjela bi otvoriti obrt pa sam išla po savjet u poreznu upravu gdje su mi rekli da obrt mora imati ulazne/izlazne fakture što ja nemogu dobiti jer nemam svoj proizvod. Dakle meni 2013 staje staž,drugi i treći stup koji sam uplaćivala i ja to nemogu riješiti ni nakoji način osim da plaćam porez na dohodak-prihodi iz inozemsva. Meni je jako rano za penziju i htjela bi raditi bar još 15 godina ali neznam kako riješiti otvaranje obrta.Imam 45 godina i nemogu naći novi posao iako sam se javila na nebrojene natječaje. Razmišljam i o odlasku u inozemsvo jer opcije u Hrvatskoj nepostoje.

 

 

Dali se to može riješiti na nekakav pozitivan način da ja ipak imam obrt s plaćom,staž,zdravstveno osiguranje i II i III stup?

 

 

Zahvaljujem na svim dosadašnjim savjetima,

 

 

 

Katarina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam shvatio vama je najbitnije da nakon prestanka radnog odnosa možete i dalje sebi uplaćivati doprinose (mirovinsko i zdravstveno)?

Nije mi baš jasno zašto mislite da ne možete otvoriti obrt?

 

Obrt može funkcionirati i sa minimalnim prometom.

Affiliate programe možete regulirati preko obrta.

Mjesečno primate izvješće o ostvarenoj dobiti (proviziji).

Zatim izdajete račun naslovljen na firmu čiji affiliate program koristite.

Uplata stiže na žiro-račun vašeg obrta.

 

Da li ovo pomaže?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam shvatio vama je najbitnije da nakon prestanka radnog odnosa možete i dalje sebi uplaćivati doprinose (mirovinsko i zdravstveno)?

Nije mi baš jasno zašto mislite da ne možete otvoriti obrt?

 

Obrt može funkcionirati i sa minimalnim prometom.

Affiliate programe možete regulirati preko obrta.

Mjesečno primate izvješće o ostvarenoj dobiti (proviziji).

Zatim izdajete račun naslovljen na firmu čiji affiliate program koristite.

Uplata stiže na žiro-račun vašeg obrta.

 

Da li ovo pomaže?

 

Tako je,staž tj. mirovinsko i isplata plaće.Rekli su mi da nemože jer ulazne fakture nemogu dobiti. Ja mjesečno primim ček od clickbank-e a mogu isprintati imena kupaca ili tranzakcije,tko i kad je kupio ali nemogu dobiti fakturu od čovjeka čiji su to proizvodi.Jel mi možete reći kakav obrt bi trebala otvoriti pa ću se raspitati kod njih o mogućnostima? Dali trebam kvalifikacije ako nije slobodan obrt? Ako je slobodan dali se može isplaćivati plaća?

Hvala

uređeno: od katarina2012
,
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čini mi se da ste nešto pobrkali. Vi prodajete uslugu posredovanja u prodaji, i za to ostvarujete proviziju. Vašu proviziju vam poslodavac šalje putem čeka. Ako otvorite obrt, trebate javiti poslodavcu da vam čekove nastavi ispostavljati na vaš obrt, umjesto na vas osobno kao do sad. Na kraju svakog mjeseca vi ćete mu ispostavljati izlazni (a ne ulazni) račun, u kojem ćete specificirati svoju proviziju i napraviti obračun, a on će vam nastaviti slati čekove koje će sad vaš obrt unovčavati. Očito vašem poslodavcu (pretpostavljam inozemnom) nije naročito važna vaša faktura (jer vam i do sad isplaćuje proviziju bez nje), no vi ćete ju u obrtu trebati izdavati vas i vaše evidencije radi, bez obzira da li ćete mu ju stvarno slati ili ne. Na fakturi ćete navesti nešto u stilu "obračun provizije za posredovanje u prodaji ....(što već prodajete), za mjesec XX 2012. godine", pobrojiti proviziju i dodati porez ako ćete ući u sustav pdv-a te sve zbrojiti.

 

Ulazni računi su oni koje vaš obrt prima (npr. računi za najam prostora, telefone/mobitele, vođenje poslovnih knjiga itd.), dok su izlazni računi oni koje vi ispostavljate drugima, i temeljem kojih ostvarujete prihod. Ulaznih faktura zasigurno vrlo lako možete imati puno, dok se za izlazne račune vrijedi pomučiti.

 

Vi si i bez obrta možete nakon prestanka radnog odnosa nastaviti uplaćivati mirovinsko osiguranje (tzv.produženo osiguranje), dok zdravstveno osiguranje možete ostvarivati po osnovi nezaposlenosti, tako da čak i da ne otvorite obrt ne morati izgubiti ništa od prava po osnovi mirovinskog i zdravstvenog osiguranja. Produženo osiguranje se uplaćuje u iznosu od kakvih 500-njak Kuna mjesečno, uplatnice vam šalje Ministarstvo financije, i automatski se uplaćuje dio u I, a dio u II. stup koji imate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija