Jump to content

kako ponistiti ugovor o dozivotnom uzdrzavanju


moja ekipa

Preporučene objave

Molim pomoc!

Baka mi je 1993.g ostavila darovnim ugovorom stan za koji sam tek prosli tjedan stavio zabiljezbu na gruntovnici,no baka je prije godinu dana napravila sa svojom medicinskom sestrom iz njezinog oma zdravlja ugovor o dozivotnom uzdrzavanju koji nije polozila u gruntovnicu.Baka je u prije 5 dana umrla i med sestra je promjenila bravu i usla u stan dan nakon smrti.

Zvao sam policiju i napravili su zapisnik,te ce zatrazit izjavu od doticne med sestre.

Kakva su moja prava i sto bi trebao poduzeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ocigledno je da se radi o dvostrukom otudjenju nekretnine,vasa je greska sto se po sklopljenom darovnom ugovoru niste odmah uknjizili kao vlasnik na nekretnini ili bar predbiljezili,cime bi sprijecili ponovno otudjenje,ovako se stvar zakomplikovala te sam misljenja da veci pravni osnov za uknjizbu na nekretnini ima medicinska sestra,jer se radi o dvostrano pravnom ugovoru,teretno naplatnom pravnom poslu.Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo vlasništva na nekretnine, na osnovu pravnog posla stječe se upisom u javne knjige o nekretninama, ako je nositelj savjestan. Savjesnost stjecatelja se pretpostavlja. U slučaju više savjesnih stjecatelja, upis u javne knjige ima pravo zahtjevati stjecatelj kome je nekretnina predata u posjed, a dok je nekretnina u posjedu prenositelja,upis u javne knjige ima pravo zahtjevati stjecatelj koji je prvi stekao pravni osnov za prenos prava vlasništva

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

- Načelo prvenstva, red upisa prava određuje se prema vremenu podnošenja

prijedloga sudu, istovremeno pristigli prijedlozi su ravnopravni.

- Načelo potpunosti, u zemljišne knjige treba upisivati sve podatke važne za

pravno stanje i promet nekretnina.

- Načelo određenosti, svaki upis je samostalan i mora biti jasan, točno određen

obzirom na vrstu, prava , subjekte, isprave, vrijeme podnošenja i naravno

nekretninu.

- Načelo preglednosti, zemljišne knjige moraju biti tako uređene da se iz njih

lako i brzo dozna potpuno stanje upisa svake nekretnine.

 

 

ZZK

f. Prvenstveni red

Članak 45.

(1) Prvenstveni red upisa u zemljišnu knjigu utvrđuje se prema času u kojem je zemljišnoknjižnom sudu stigao prijedlog za upis, odnosno odluka drugoga suda ili tijela kojom se određuje upis.

 

O uknjižbi

Članak 52.

(1) Zemljišnoknjižni sud dopustit će uknjižbu samo na temelju javnih isprava ili privatnih isprava na kojima je istinitost potpisa ovjerovljena na način propisan posebnim zakonom.

(2) Ovjerovljivanje inozemnih privatnih isprava uređuje se međunarodnim ugovorima ili zakonom.

(3) Odredbama iz stavka 1. i 2. ovoga članka udovoljeno je ako je ovjerovljen potpis one osobe čije se pravo ograničuje, opterećuje, ukida ili prenosi na drugu osobu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija