Jump to content

Novi umirovljenik, molim pomoć


vectra

Preporučene objave

Poštovanje svim ljudima ovdje

Pošto ću biti umirovljen ove godine pokušao sam se raspitati za mirovinu ali dobivam oprečne savjete i mišljenja, na kraju sam saznao za ovaj portal pa se nadam da ćete mi pomoći. Naime ove godine sam dobio rješenje o prestanku DVS s pravom na invalidsku mirovinu s danom 05.09.2012. Razlog mog umirovljenja je moja bolest (duboka venska tromboza desne noge) od koje sam obolio 2008. Nakon hospitalizacije i liječenja sve je bilo u redu i moja bolest se bitno poboljšala iako je neizlječiva. 2011 godine bio sam na redovitom liječničkom pregledu za DVS u Dubravi i proglasili su me sposobnim za DVS, međutim 2012 godine sam išao na izvanredni pregled jer sam trebao ići u misiju UNDOF i tada su me proglasili sposobnim za DVS ali ne i za misiju. Na tu odluku ja sa se žalio da bi me prvostupanjska komisija proglasila nesposobnim i za DVS. Na to rješenje nisam uložio žalbu jer mi se činilo da se ne mogu boriti s vjetrenjačama, a i ispada da sam nesposoban za DVS samo zato jer sam se žalio (možda sam pogriješio).

Branitelj sam od 28.03.1992. godine pa sve do 05.09.2012, što mi je ujedno i radni staž jer nemam ništa u civilstvu (rođen sam 21.06.1970.). Dok sam radio bio sam na mjestu vozača a moja bolest po nekakvim zakonima pogađa i tu skupinu zanimanja iako vozač u vojsci i profesionalni vozač je ogromna razlika. Sada bih molio da mi netko objasni slijedeće stvari:

-koju mirovinu ću dobiti (opću ili profesionalnu)

-da li ću imati, npr 100% profesionalne ili će to biti nekakav mix opće i profesionalne

-da li je bolja opća ili profesionalna mirovina

-što donosi opća a što profesionalna

-mogućnost zaposlenja

-znam da ću dobiti otpremninu ali koja još prava imam (SPECTRA, besplatni udžbenici, školovanje, fondovi itd.)

-bilo kakve informacije koje nisam spomenuo

 

Ogromno hvala na pomoći

Zabrinuti novi umirovljenik

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje svim ljudima ovdje

Sada bih molio da mi netko objasni slijedeće stvari:

-koju mirovinu ću dobiti (opću ili profesionalnu)

-da li ću imati, npr 100% profesionalne ili će to biti nekakav mix opće i profesionalne

-da li je bolja opća ili profesionalna mirovina

-što donosi opća a što profesionalna

-mogućnost zaposlenja

-znam da ću dobiti otpremninu ali koja još prava imam (SPECTRA, besplatni udžbenici, školovanje, fondovi itd.)

-bilo kakve informacije koje nisam spomenuo

 

Ogromno hvala na pomoći

Zabrinuti novi umirovljenik

 

-Koju mirovinu opću ili profesionalnu, teško je reči to če vještak odlučiti...ovako to u samo nagađanja...

-nema mix-a ili je profesionalna ili je opća

-profesionalna je bolja jer s njom možete raditi i nakon mirovine, možete se zaposliti i primati više od 50 % do 70 % mirovine i još uz to raditi i primati punu plaću, dok sa općom ne možete tako raditi ali zato imate oko 30 % višu mirovinu od profesionalne

 

Za bespaltne udžbenike i slično morate imati status HRVI-a , tako je i u vezi školovanja, za fonove bi imali pravo kao branitelj ako ih već niste prodali.Eto toliko koliko ja znam, za otpremninu u vojsci ne znam....ja sam iz mup-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-Koju mirovinu opću ili profesionalnu, teško je reči to če vještak odlučiti...ovako to u samo nagađanja...

-nema mix-a ili je profesionalna ili je opća

-profesionalna je bolja jer s njom možete raditi i nakon mirovine, možete se zaposliti i primati više od 50 % do 70 % mirovine i još uz to raditi i primati punu plaću, dok sa općom ne možete tako raditi ali zato imate oko 30 % višu mirovinu od profesionalne

 

Za bespaltne udžbenike i slično morate imati status HRVI-a , tako je i u vezi školovanja, za fonove bi imali pravo kao branitelj ako ih već niste prodali.Eto toliko koliko ja znam, za otpremninu u vojsci ne znam....ja sam iz mup-a.

 

Puno hvala na odgovoru, još samo jedno pitanje:

Ako se zaposlim da li je bolje zamrznuti mirovinu ili ugovor o djelu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovoru, još samo jedno pitanje:

Ako se zaposlim da li je bolje zamrznuti mirovinu ili ugovor o djelu?

 

Ugovor o djelu ako je opća nesposobnost jedino tako se može raditi, ako je opća nema mogučnosti " zamrzivanja " mirovine ostaje samo ugovor o djelu, a ako je profesionalna može se "zamrznuti "mirovina i primati punu plaću + negdje 50 % do 70 % visine mirovine, a može se i raditi na ugovor o djelu bez zamrzivanja mirovine i primati puni iznos mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija