Jump to content

POMOĆ:optužni prijedlog


anonimno

Preporučene objave

što treba sadržavati tzv. optužni prijedlog općinskom sudu, nakon odbijanja kaznene prijave?

da li je to optužnica sama ili nova kaznena prijava?

molim pomoć?

kako ga je najbolje napisati?

što treba sadržavati?

što to znači kad oštećenik poduzima progon?

koja su mu prava i obveze?

kolko to košta i sl.?

please važno mi je

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

molim pomoć?

 

to je optuznica sama, treba sadrzavati svasta, a daleko najbolje je kad ju pise drzavni odvjetnik - ne samo zbog toga sto je do strucna osoba.

 

to da "ostecenik preuzima/poduzima progon"znaci da ostecenik stupa na mjesto tuzitelja umjesto drzavnog odvjetnika koji je zakljucio kako nema izgleda da u konkretnom slucaju optuzba zavrsi osudjujucom presudom.

 

sukladno tome prava ostecenika kao tuzitelja su identicna pravima drzavnog odvjetnika, izuzev onih koje do ima kao drzavno tijelo. obaveze ostecenika su da u slucaju neuspjeha podmiri sve troskove ukljucujuci i troskove okrivljenikovog branitelja.

 

koliko kosta? u slucaju osudjujuce presude ne kosta nista, u slucaju oslobadjajuce/odbijajuce (izuzev npr zastare i nekih posebnih slucajeva) moze kostati puno, ovisi o predmetu, zakonskoj kvalifikaciji, slozenosti, dugotrajnosti, izvedenim dokazima itd.

 

mozda bi ti se moglo manje opcenito odgovoriti kada bi nam rekla koga cemo kazneno goniti i zasto?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

državni odvjetnik je potpuno neosnovano i olako odbio prijavu, ne ispitavši sve predložene svjedoke, napisao nejsano obrazloženje.

da li je on dužan ispitati sve predložene svjedoke, a ako mu nešto nije jasno pozvati samu podnositeljicu prijave da se očituje i da objašnjenja

Dali je moguće da državni odvjetnik sam preuzme progon nakon mog optužnog prijedloga, ako bi se pojavili evidentni dokazi protiv tuženog u smislu da je isto kazneno djelo počinio i protiv drugih osoba, pa bi onda bilo logično da je i protiv mene. naime radi se k.d. prijevare

jer je u obrazloženju istakao da nije bilo izravne namjere okrivljenika, a ako je ista osoba i druge prevarila u kratkom roku na sličan način zašto bi ja morao sam poduzimati kazneni progon?

a što je s djelima koja nisu bila obuhvaćena prijavom, a pokazalo se da ih je sukcesivno počinio?

unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da li je on dužan

 

(...)

 

pokazalo se da ih je sukcesivno počinio?

 

nije duzan ispitivati sve predlozene svjedoke i po njemu se nije pokazalo da je ovaj sukcesivno pocinio neka druga kd koja nisu obuhvacena prijavom jer bi inace za ta djela bio utuzen.

do je prilicno samostalan u svom radu, a za podizanje optuznica ga ne vezu formalne kaznene prijave niti ono sto pise u njima.

 

zašto bi ja morao sam poduzimati kazneni progon?

 

ne moras sam, mozes se dogovoriti sa ostalim ostecenicima pa ako ste svi osteceni istim kaznenim djelom...

 

medjutim, ovo se sad pretvra u opcenitu diskusiju, bilo bi korisno da kazes sto se tocno dogodilo, to je jedini nacin da ti se da neki konkretan savjet izuzev univerzalnog "angaziraj odvjetnika".

 

za sada, posto mi se cini da nisi zadovoljan odlukom konkretnog do-a, na rad do-a prituzbu mozes podnjeti samom odo-u ako ti je prijavu rjesavao zamjenik, a ako je rjesavao sam odo, onda zdo-u, medjutim ta prituzba ne utjece na tvoju obavezu da progon, ukoliko to zelis, poduzmes u roku 8 dana od dana kada ti je urucen odbacaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

da li je on dužan

 

(...)

 

pokazalo se da ih je sukcesivno počinio?

 

nije duzan ispitivati sve predlozene svjedoke i po njemu se nije pokazalo da je ovaj sukcesivno pocinio neka druga kd koja nisu obuhvacena prijavom jer bi inace za ta djela bio utuzen.

do je prilicno samostalan u svom radu, a za podizanje optuznica ga ne vezu formalne kaznene prijave niti ono sto pise u njima.

 

radilo se o slijedećem: iz navoda prve prijave nije bilo vidljivo

da su počinjena sasvim druga k.d. jer tada nisu ni bila počinjena

 

1. PITANJE: da li d.odvjetnik može preuzeti opet kazneni progon od samog oštećenika ako se u samom postupku pokažu evidentni dokazi da je počinjeno to k.d. za koje je prvobitno bio odbacio k.prijavu?ako može da li i baš mora?

 

a)npr. ja nastavim k.progon ali postaje evidentno da je oštećeni počinio niz prijevara dakle s namjerom što se u mojoj prijavi osporava, zar sama ta činjenica ne baca sumnju na tog istog počinitelja i u mom slućaju

 

b) ili ja podnesem nove dokaze za sam moj slućaj

 

2. PITANJE.: tko dostavlja obavijesti o odbačaju k.prijave a)sudski dostavljači

b)city express

c) pošta

 

 

 

je napisao:

 

zašto bi ja morao sam poduzimati kazneni progon?

 

ne moras sam, mozes se dogovoriti sa ostalim ostecenicima pa ako ste svi osteceni istim kaznenim djelom...

 

ja sam podnijela prijavu samo za sebe jer sam ja tada bila oštećena.

 

3. PITANJE : dali odbačaj vrijedi samo za mene jer sam ja pisala prijavu i bila jedini oštećeni ili za sve osobe? zar ne bi u slućaju sumnje da je isti osumnjičen za isto k.d. ali prema drugim osobama trebao d.o. za taj dio prema drugim osobama goniti po službenoj dužnosti?

 

banalni npr. ubojstvo odbačeno (teoretski), ali isti čini i drugas ubojstva koja su evidentna. Što sad?

progon ide svakako za ova nova a za staro i dalje privatno?

 

4.PITANJE. ako mi je odbačena prijava protiv određene osobe zbog prijevare, a znam da je ta osoba počinila prijevaru protiv treće osobe, da li ja formalnopravno imam pravo podnijeti kaznenu prijavu za to isto dijelo koje je počinjeno ovaj put na štetu te treće osobe ili više ne? (molim da mi odgovore samo znalci)

 

medjutim, ovo se sad pretvra u opcenitu diskusiju, bilo bi korisno da kazes sto se tocno dogodilo, to je jedini nacin da ti se da neki konkretan savjet izuzev univerzalnog "angaziraj odvjetnika".

 

za sada, posto mi se cini da nisi zadovoljan odlukom konkretnog do-a, na rad do-a prituzbu mozes podnjeti samom odo-u ako ti je prijavu rjesavao zamjenik, a ako je rjesavao sam odo, onda zdo-u, medjutim ta prituzba ne utjece na tvoju obavezu da progon, ukoliko to zelis, poduzmes u roku 8 dana od dana kada ti je urucen odbacaj.

 

potpisala mi se neka gđa. kao zamjenik opć.d. odvjetnika

 

5. PITANJE: gdje pritužbu

nakoga naslovim?

sadržaj?

 

kakav je učinak? (osim zamjeranja nekom u odo?)

 

hvala do sada i unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

samo jedno upozorenje: izbjegavas reci o cemu se radi u konkretnom slucaju pa postoji velika vjerojatnost da ces nesto od odgovora krivo protumaciti/krivo primijeniti na vlastiti slucaj/priciniti si neku stetu.

 

ali, kako hoces, pa redom bi tvoja znatizelja bila zadovoljena ovako:

 

da su počinjena sasvim druga k.d. jer tada nisu ni bila počinjena

 

ako dobro razumijem, ti hoces reci da je nakon podnosenja tvoje prijave doticni cinio druga kaznena djela na tvoju stetu? u tom slucaju pises novu prijavu zbog tih navodnih djela koja su pocinjena kasnije i prilazes dokaze koji bi imali za svrhu omoguciti dokazivanje tih drugih djela.

 

pa sad po redu:

 

1-moze, a ne mora, a gotovo sigurno nece + sto jos pojma nece imati sto se uopce dogadja u tom predmetu jer niti ce prisustvovati, niti ima polozaj stranke u postupku pa da bi ga netko izvjestavao o razvoju dogadjaja - on je svoje u vezi tog slucaja rekao.

 

2-u pravilu posta, eventualno neka kurirska sluzba. a zasto te, molim te, ovo zanima, kakve to ima veze ?!

 

3-odbacaj vrijedi samo za tebe, druge slucajeve, koliko sam shvatio, do nije razmatrao.

 

4-kaznena djela koja se progone po sl. duznosti se trebaju prijaviti (instruktivno) bez obzira jesu li pocinjena na stetu samog prijavitelja ili ne. medjutim ovo je poseban slucaj, krajnje je nevjerojatno da bi do bilo sto poduzeo ako sam osteceni ne smatra da se radilo o kd prevare.

takodjer, budi oprezna, ti ovo zelis uciniti ne zbog brige prema trecem ostecenom vec kako bi izvukla neku "korist" za sebe, a postoji mogucnost da ti znas da to djelo nije pocinjeno, pa ti nad glavom visi 302-jka kaznenog zakona sa zaprijecenom kaznom do 3 mjeseca zatvora ako ne navedes pocinitelja odnosno do 3 godine ako ga imenujes.

takodjer, ti pri ovakvoj prijavi nemas procesno svojstvo ostecenog, ti tamo nisi nista, samo dojavitelj.

 

(molim da mi odgovore samo znalci)

 

ja sam bog pa se valjda uklapam u definiciju ;-)

 

5-nasloviti na odo-a (osobu, najbolje navesti ime i prezime odo-a u tvom gradu)

sadrzaj - ono sto "zamjeras" zamjeniku, a ucinak -ovisi o osnovanosti navoda (s tim da ovdje ne smijes zaboraviti onu narodnu ruka ruku mije itd...)

 

i jedan savjet: ne radi cirkuse jer tom vrstom "nasilja" poput podnosenja prijava zbog prevare na stetu trece osobe neces nista postici. prvo, kad vec ne zelis ovdje reci sto ti se dogodilo, razgovaraj sa nekim odvjetnikom (nemoj mu zatajiti nista!) pa poslusaj njegovo misljenje o sansama za uspjeh (sama cinjenica da si ostala bez novaca jos uvijek ne znaci da si zrtva kd), pa ako ih ima, ustani sa optuznim aktom, a te trece ostecene, ako mislis da ce ti koristiti, mozes u tom postupku zvati kao svjedoke - ako sud to odobri odnosno ako bude smatao da bi njihovi iskazi bili od vaznosti za pravilno presudjivanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

4-kaznena djela koja se progone po sl. duznosti se trebaju prijaviti (instruktivno) bez obzira jesu li pocinjena na stetu samog prijavitelja ili ne. medjutim ovo je poseban slucaj, krajnje je nevjerojatno da bi do bilo sto poduzeo ako sam osteceni ne smatra da se radilo o kd prevare.

takodjer, budi oprezna, ti ovo zelis uciniti ne zbog brige prema trecem ostecenom vec kako bi izvukla neku "korist" za sebe, a postoji mogucnost da ti znas da to djelo nije pocinjeno, pa ti nad glavom visi 302-jka kaznenog zakona sa zaprijecenom kaznom do 3 mjeseca zatvora ako ne navedes pocinitelja odnosno do 3 godine ako ga imenujes.

takodjer, ti pri ovakvoj prijavi nemas procesno svojstvo ostecenog, ti tamo nisi nista, samo dojavitelj.

 

Znam da sam samo dojavitelj, djelo je počinjeno i govori o karakteru počinitelja i prema mome mišljenju i to ide u prilog osnovanosti sumnje da je počinio kazneno djelo za koje je do olako odbio prijavu u mome slućaju. Zbog toga što nije bio siguranu postojanje izravne namjere, a što je uvijek upitno kod k.d. prijevare.

Pitanje kolike su mi šanse da povratim novce temeljem imovinsko pravnog zahtjeva, odnosno da u optužnom prijedlogu predložim izricanje uvjetne osude uz uvjet vraćanja protupavne koristi?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje kolike su mi šanse da povratim novce temeljem imovinsko pravnog zahtjeva,

 

pazi, prvo se zapitaj kolike su ti sanse da uopce dobijes pravomocnu osudjujucu, nije mala stvar kada do odbije goniti, niti je mala stvar kada se ne moze dokazati prijevarna namjera... isto tako imaj na umu da suci, iako ne bi smjeli, na drugaciji nacin gledaju predmete za koje je do zakljucio da se ne mogu uspjesno goniti...

 

jos jednom, najbolji savjet: ne ici sama u to, kad vec ne zelis ovdje govoriti, angaziraj odvjetnika, tvoj eventualni neuspjeh u tom postupku uopce nije besplatan, pa da poslje ne bi bilo da te prevario, a jos si ti njemu duzna za troskove odvjetnika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

radi se o osobi za koju se evidentno može dokazati da je počinila druga i istovrsna kaznena djela ali ne prema meni baš moje je malo teže dokazati iz određenih razloga, a meni je stalo do povrata novca...

koja je razlika između parnice i oprtužnog prijedloga u cijeni, mislim da bi lako mogla dokazati u parnici da mi duguje lovu,a kažu da do ionako mahom sve upućuje na parnicu

 

kolko to košta u prosjeku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koja je razlika između parnice i oprtužnog prijedloga u cijeni

 

to su ti dva razlicita suda, dva postupka... npr. netko ti moze biti duzan novce, a da nije pocinio kazneno djelo, u tom slucaju se ide u parnicu i taj sud (parnicni) ne izrice kaznu, on utvrdjuje postojanje duga i obavezuje onoga tko je duzan da ti ga vrati. ono sto je za tebe vazno je da u ovom slucaju ne moras dokazivati prijevarnu namjeru, trebas samo dokazati da ti ovaj duguje novce.

 

"optuzni prijedlog" odnosno kazneni sud prvenstveno izrice kaznenu sankciju, a tek podredno i ako to moze utvrditi u tocnom iznosu obavezuje na povrat novca pribavljenog kd-om, ali ako to ne moze bez vecih problema, onda ii on upucuje na parnicu.

 

ne znam tocne troskove parnice, ovise o vrijednost spora, to ce ti netko drugi reci.

 

steta sto neces reci sto si se dogodilo, mozda bi te se moglo bolje savjetovati, no kako hoces...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada se postupa po optužnom prijedlogu oštećenog kao tužitelja ukoliko se okrivljeni oslobodi optužbe, troškovi postupka padaju na teret proračunskuh sredstava suda, čak i ako je okrivljeni imao branitelja. Nije riječ o oštećenom kao privatnom tužitelju da bi plaćao troškove ako izgubi.

Ne pišite nešto ako niste sigurni u to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije riječ o oštećenom kao privatnom tužitelju da bi plaćao troškove ako izgubi.

 

posipam se pepelom, vsrh povodom zzz (ovo mi valja uzeti kao olakotno jer je pravomocno presudjeno sukladno mojoj zabludi), doduse stari zkp, ali isto je:

 

"Kod povrede zakona prilikom odluke o trošku kaznenog postupka, sud je odlučio da u slučaju oslobođenja okrivljenika od optužbe u postupku po optužnom prijedlogu oštećenika kao tužitelja, na odluku o troškovima postupka treba primijeniti odredbu čl.91. st.1., prema kojoj troškovi kaznenog postupka iz čl.87.st.2. toč.1. do toč.5., te nužni izdaci okrivljenika i nužni izdaci i nagrada branitelja padaju na teret proračunskih sredstava suda. U situaciji kada se okrivljenik oslobodio od optužbe zakon ne predviđa obvezu oštećenika kao tužitelja da naknadi paušalni iznos troškova kaznenog postupka, osim ako se radi o troškovima a koji su u smislu čl.89. st.1. nastali njegovom krivnjom ili su posljedica podnošenja lažne prijave u smislu čl.91. st.2., što ovdje nije slučaj, to je presudom suda prvog stupnja, pogrešnim pozivanjem na čl.91. st.1...."

 

odoh sad u studentsko cose na par dana....

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija