Jump to content

zastara potraživanja


zeko-peko
 Dijeli

Preporučene objave

U novom Zakonu o radnu stoji odredba da je zastara potraživanja radnika 3 godine.

Molio bih pojašnjenje toga, odnosno računajući npr. od današnjeg dana koje vrijeme ulazi u te tri godine?

Što je sa potraživanjima koja su nastala u vrijeme kad je na snazi bio stari Zakon o radu (do 1.1.2010.)?

Da li se ova odredba iz novog ZOR-a odnosi i na ta potraživanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

 

Postavio bih konkretnije pitanje pa ako može odgovor.

 

Poslodavac nije plaćao prekovremene sate već ih je vodio u svojim internim evidencijama. Povremeno su se koristili slobodni dani. Sada mi poslodavac daje otkaz s izmijenjenim ugovorom o radu koji ja ne prihvaćam. Tražim poslodavca pismeno da mi isplati prekovremene sate koje ima u evidenciji (evidencija nije u skladu s čl. 4. ZOR-a). On mi nudi isplatu malog dijela tih sati (u usmenom razgovoru), a ostalo osporava pravdajući zastarom jer dio tih sati je iz 2009., 08. i 07. godine.

Što da sada radim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zastara za potraživanje iz radnog odnosa je tri godina (poslodavac je u pravu)

trebao si prije podnijeti tužbu za prekovremene sate.

prihvati što nudi ali nemoj potpisati izjavu da si u cijelosti namiren sa svojim potraživanjima .

ako želiš naškoditi poslodavcu prijavi ga inspekciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Nastavak ove teme ...

 

Poslodavac mi je platio prekovremeni rad unazad 3 godine. Za ostalo mi je rekao da ne želi platiti jel je zastara.

 

1.Na koji način da tražim poslodavca i kamate kad mi nije te sate nigdje službeno evidentirao (nema evidencije čl. 4 ZOR, niti obračuna za njih čl. 85. ZOR), odnosno platio ih je odjedom u rujnu i za to izdao listu obračuna plaće kao korekciju za taj mjesec?

 

2.ZOR kaše da je zastara potraživanja 3 god.. Da li se to odnosi samo na novčana potraživanja, ili mogu za sate koji su izvan 3 godine koristiti slobodne dane?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

može li tko pomoći

? ? ? ?

 

Nastavak ove teme ...

 

Poslodavac mi je platio prekovremeni rad unazad 3 godine. Za ostalo mi je rekao da ne želi platiti jel je zastara.

 

1.Na koji način da tražim poslodavca i kamate kad mi nije te sate nigdje službeno evidentirao (nema evidencije čl. 4 ZOR, niti obračuna za njih čl. 85. ZOR), odnosno platio ih je odjedom u rujnu i za to izdao listu obračuna plaće kao korekciju za taj mjesec?

 

2.ZOR kaše da je zastara potraživanja 3 god.. Da li se to odnosi samo na novčana potraživanja, ili mogu za sate koji su izvan 3 godine koristiti slobodne dane?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1)isplatom plaće - prekovremenog rada u rujnu za dio sati (unazad 3 godine) poslodavac je priznao postojanje prekovremenih sati, bez obzira što ih nije službeno već interno evidentirao?

 

2)čl. 129 st. 3 ZOR-a kaže da ukoliko se radi o novčanom potraživanju, ne treba staviti prigovor u roku 15 dana???

 

3)dospijeće bih po meni mogao dokazati npr., ili da poslodavcu za to uputim zahtjev da mi dostavi evidenciju koju je dužan voditi po čl. 4 ZOR-a, a ako ne želi ili nema da to učinim preko inspekcije rada?

 

4)ako poslodavac nije vodio zakonski obveznu evidenciju sati čl. 4. ZOR-a, niti mi za to dostavljao obračune po čl. 85 ZOR-a nisam ni mogao do ovršne isprave kojom bi na neki drugi način pokušao naplatiti svoj rad?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa eto, ako si već sve tako lijepo proučio želim ti sve najbolje u parnici............pa kreni. Nije sporno da je izgleda poslodavac počinio povredu neobračunavanjem prekovremenog rada u vrijeme i na način kako je to morao napraviti, no na temelju ovog činjeničnog stanja i isprava koje posjeduješ ne vidim kako bi mogao kvalitetno odrediti tužbeni zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rubens, samo sam iznio kao laik svoja razmišljanja.

Koristim ovaj forum kako bi dobio pomoć - savjet jer nemam novaca da plaćam odvjetnika.

Znači, iznio sam 4 pitanja - komentara - prijedloga pa bez ikakve lutnje molim da ako možeš da me uputiš-savjetuješ o predmetu, a kako bih iz slučaja izvukao što više.

Naime, poslodavac mi "sprema" otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora koji neću prihvatiti, sve zato što nisam prihvatio ugovor kojim mi se drastično za isti posao umanjuje plaća.

 

 

Pa eto, ako si već sve tako lijepo proučio želim ti sve najbolje u parnici............pa kreni. Nije sporno da je izgleda poslodavac počinio povredu neobračunavanjem prekovremenog rada u vrijeme i na način kako je to morao napraviti, no na temelju ovog činjeničnog stanja i isprava koje posjeduješ ne vidim kako bi mogao kvalitetno odrediti tužbeni zahtjev.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

 Dijeli



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija