Jump to content

Tuzba za sudsku zastitu posjeda


OPD51

Preporučene objave

postovani,

usljed mog postupka zbog nesredjenih imovinskih odnosa, primio sam tuzbu za smetanje posjeda, razmislajm o odgovoru na tuzbu. U tuzbi tuzitelj trazi da se utvrdi smetanje posjeda i vracanje u prvobitno stanje na nacin da se ukloni brava, napusti posjed uz uobicajenu zabranu ponovljanja. Tuzitelj ocito ne trazi povrat posjeda, i to je ono zbunjujuce. Mislio sam da se ovakve tuzne sastavljaju po "obrazcu" i da je zahtjev za povratom u prijasnje posjedovno stanje bitan element tuzbe za sudsku zastitu posjeda.

Interesira me koliko je ovakva tuzba odrziva.

(inace nisam pravnik)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Postovani,takoreci i vi ste posjednik na konkretnoj nekretnini,ali onog trenutka kad vam je urucena tuzba postali ste nesavjesni posjednik.Sud ovu zaštitu posjeda pruža u posebnom, hitnom postupku (postupku za smetanje posjeda ), prema posljednjem stanju posjeda i nastalom smetanju , bez obzira na pravo na posjed, pravni temelj posjeda , poštenje posjednika, kao i bez obzira na to koliko bi smetanje posjeda bilo u kakvom društvenom, javnom ili sličnom interesu. To znači da se u parnici zbog smetanja posjeda sud neće upuštati u raspravljanje o pravu na posjed tužitelja i tuženika, pravnom temelju tog posjeda te (ne)poštenju posjednika.Što se parničnih prigovora tiče, treba istaknuti da se pravo na poduzimanje posjedovnih čina smije isticati i o njemu se smije raspravljati jedino u vezi s prigovorom da oduzimanje, odnosno smetanje posjeda nije bilo samovlasno.Dakle, u sudskoj zaštiti posjeda posebno treba obratiti pozornostna poštivanje relativno kratkog roka za tužbu zbog smetanja posjeda , koji, kako smo naveli, iznosi 30 dana od dana saznanja za čin smetanja i počinitelja, odnosno godinu dana od nastalog smetanja. U prvom se slučaju radi o subjektivnom, a u drugom o objektivnom roku za tužbu.Tužbeni zahtjev treba biti pozorno sastavljen, a treba sadržavati sljedeće:1. utvrđenje da je tuženik počinio smetanje tužiteljevog posjeda2. naredbu tuženiku da uspostavi ranije posjedovno stanje kakvo je bilo u trenutku smetanja3. zabranu tuženiku da ubuduće čini takvo ili slično smetanje pod prijetnjom ovrhe.Tužbeni zahtjev, dakle, sačinjava deklaratorni i kondemnatorni dio. No, prema sudskoj praksi, izostavljanje prvog, deklaratornog elementa tužbenog zahtjeva, ne dovodi do odbacivanja tužbe.Takvo stajalište proizlazi iz Odluke Županijskog suda u Varaždinu, Gž-711/09-2 od 17.7.2009. :

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, hvala za informaciju. odgovor na tuzbu je vec otisao (kakav-takav). Interesira me koliko je takva tuzba odrziva buduci da je tuzitelj trazio 1) Utvrdjivanje smetanja posjeda, 2) vracanje u prijasnje stanje na nacin da uklonim bravu koju sam postavio (ne trazi se vracanje u prijasnje posjedovno stanje, niti se navodi kome bih trebao predati posjed).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Postovani,

hvala za Vase odgovore. Uglavnom, na tuzbu je odgovoreno u roku i odparnicilo se je sve sto se je trebalo odparniciti.

Ono sto je mene kao laika zagolicalo jest sljedeci detalj u tuzbi: "trazi se utvrdjivanje smetanja posjeda i nalaze se vracanje u prijasnje stanje, na nacin da vlasnik odstrani brave i napusti posjed" .... znaci u tuzbi se ne navodi tko bi posjed trebao ili imao pravo preuzeti, nakon sto ga ja kao vlasnik, napustim i ostavim isti odkljucan (nezasticen).

Eto toliko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledajte jednu stvar,neko vas je tuzio?Aktivnu legititimaciju na podnosenje takve tuzbe ima osoba koja je smetana u posjedu,sto znaci da je tuzitelj taj koji ce nastaviti biti u posjedu,nakon sto se otklne uzroci smetanja.

Presude su otprilike slicne npr

1.Utvrdjuje se da je tuzeni smetao tuzititelja u mirnom posjedu na nacin da je ....

2.Obvezuje se tuzeni da uspostavi zadnje mirno stanje posjeda,na nacin da ...

3.Zabranjuje se tuzenom daljnje smetanje posjeda...

4.Tuzeni je u obvezi da tuzitelju naknadi prouzrocene parnicne troskove..

Znaci vase je da postupite po presudi,(ukoliko je usvojen tuzbeni zahtjev)a tuzitelj ce nastaviti fakticku vlast u posjedu.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
Gledajte jednu stvar,neko vas je tuzio?Aktivnu legititimaciju na podnosenje takve tuzbe ima osoba koja je smetana u posjedu,sto znaci da je tuzitelj taj koji ce nastaviti biti u posjedu,nakon sto se otklne uzroci smetanja.

Presude su otprilike slicne npr

1.Utvrdjuje se da je tuzeni smetao tuzititelja u mirnom posjedu na nacin da je ....

2.Obvezuje se tuzeni da uspostavi zadnje mirno stanje posjeda,na nacin da ...

3.Zabranjuje se tuzenom daljnje smetanje posjeda...

4.Tuzeni je u obvezi da tuzitelju naknadi prouzrocene parnicne troskove..

Znaci vase je da postupite po presudi,(ukoliko je usvojen tuzbeni zahtjev)a tuzitelj ce nastaviti fakticku vlast u posjedu.

Pozdrav

 

Matrix, hvala za objasnjenje, ima smisla. Tuzbeni zahtjev je dosta konfuzan, ali tako nam je i pravosudje, tako da se moze svasta ocekivati. Uglavnom, situacija je dosta komplicirana, jer tuzitelj nije bio u stanju koristiti posjed u periodu od 60 dana, barem ne na nacin kako je to cinio prije ometanja. Naime, sam tuzitelj je i naveo da mu je vlast nad posjedom bila ogranicena (zbog postupanja tuzenika) te da njie bio u stanju raspolagati posjedom. No ipak sud je usvojio tuzbeni zahtjev. Na meni je da se zalim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija