Jump to content

Prava radnika prilikom stečaja firme?


boris012

Preporučene objave

Pozdravljam,

 

imam nekoliko pitanja vezano uz prava radnika kada dođe do stečaja firme...

ukratko ću opisati situaciju u kojoj se nalazim...

 

radim u jednoj d.O.o. firmi koja je privatnom vlasništvu. unazad godinu i pol dana pa do sada plaća je štekala iz mjeseca u mjesec. poslodavac je od tada nekoliko puta uspio skupiti za isplatu plaće radnicima, a bilo je i mjeseci kada nije uspio... nagomilali su se s vremenom dugovi poslodavca prema radnicima... tu i tamo je neka lova kapnula na račun firme pa je poslodavac opet neke rupe uspio pokrpati, ali samo neke... kako je i situacija u zemlji katastrofalna, tako se i u mojoj firmi posljednjih nekoliko mjeseci situacija potpuno pogoršala... posla više nema na vidiku (firma je orjentirana na proizvodnju), nema novih narudžbi, nema ni plaće. uskoro je kraj 9. mj. a nama radnicima je uplaćeno samo 1500kn plaće i to za 6 mj. od tada nismo vidjeli ni kune...sad2.gif firma ima 40-ak zaposlenih. cca pola ljudi je u sindikatu, a pola njih nije. ja nisam u sindikatu. ono što me zanima jest slijedeće...

 

firma će 99% vrlo brzo (kroz tjedan-dva) u stečaj. da li ću ja pošto nisam u sindikatu, u tom slučaju imati ista prava, kao i moji kolege iz firme koji jesu u sindikatu? i koja prava mogu kao radnik u privatnoj d.O.o. firmi ostvariti kad firma ode u stečaj? čuo sam razne odgovore na tu temu, pa iz tog razloga postavljam pitanje ovdje. kako se je najbolje postaviti u mojoj situaciji?

 

zahvaljujem se unaprijed na informacijama koje bi mi mogle biti od koristi.

ispričavam se ujedno ako sam postavio pitanje na krivi podforum (pa molim admine da isti premjeste gdje već spada)...

 

srdačan pozdrav i živjeli

 

poštovanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdravljam,

 

imam nekoliko pitanja vezano uz prava radnika kada dođe do stečaja firme...

ukratko ću opisati situaciju u kojoj se nalazim...

 

radim u jednoj d.O.o. firmi koja je privatnom vlasništvu. unazad godinu i pol dana pa do sada plaća je štekala iz mjeseca u mjesec. poslodavac je od tada nekoliko puta uspio skupiti za isplatu plaće radnicima, a bilo je i mjeseci kada nije uspio... nagomilali su se s vremenom dugovi poslodavca prema radnicima... tu i tamo je neka lova kapnula na račun firme pa je poslodavac opet neke rupe uspio pokrpati, ali samo neke... kako je i situacija u zemlji katastrofalna, tako se i u mojoj firmi posljednjih nekoliko mjeseci situacija potpuno pogoršala... posla više nema na vidiku (firma je orjentirana na proizvodnju), nema novih narudžbi, nema ni plaće. uskoro je kraj 9. mj. a nama radnicima je uplaćeno samo 1500kn plaće i to za 6 mj. od tada nismo vidjeli ni kune...sad2.gif firma ima 40-ak zaposlenih. cca pola ljudi je u sindikatu, a pola njih nije. ja nisam u sindikatu. ono što me zanima jest slijedeće...

 

firma će 99% vrlo brzo (kroz tjedan-dva) u stečaj. da li ću ja pošto nisam u sindikatu, u tom slučaju imati ista prava, kao i moji kolege iz firme koji jesu u sindikatu? i koja prava mogu kao radnik u privatnoj d.O.o. firmi ostvariti kad firma ode u stečaj? čuo sam razne odgovore na tu temu, pa iz tog razloga postavljam pitanje ovdje. kako se je najbolje postaviti u mojoj situaciji?

 

zahvaljujem se unaprijed na informacijama koje bi mi mogle biti od koristi.

ispričavam se ujedno ako sam postavio pitanje na krivi podforum (pa molim admine da isti premjeste gdje već spada)...

 

srdačan pozdrav i živjeli

 

poštovanje

 

http://www.hzz.hr/default.aspx?id=7105

 

Pred zakonom su svi jednaki (tako bi trebalo biti) To što nisi član sindikata ne bi trebalo

utjecati na tvoja prava iz radnog odnosa. Bar koliko sam ja shvatila jer sam u sličnoj situaciji pa sam ovih dana dosta pretraživala po tom pitanju. Pitanje je samo koliko stečaj može trajati i da li će biti novca da se isplate zaostale plaće i otpremnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijep pozdrav,

 

imam pitanje u vezi majke koja je završila na bolovanju zbog posljedice moždanog udara. U međuvremenu je njena firma završila u blokadi i ne isplaćuju joj naknadu. Zanima me tko je dužan sada voditi brigu o njoj i da li će joj se isplaćivati ta naknada jer u njenoj firmi nam ništa ne znaju reći. Dosad je poslodavac uredno uplaćivao jer je na bolovanju od 9.5.2012. i prije par dana firma je završila u blokadi pa nam je rečeno da oni tu ništa ne mogu. Možete li mi objasniti koji su nam sljedeći koraci i kako ostvariti pravo na naknadu?

 

Unaprijed zahvlajujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S potvrdom iz Fine da je firma blokirana i doznakom javite se u HZZO. Oni direktno isplaćuju naknade za bolovanje preko 42 dana.

 

Jutros sam bila na HZZO-u i gospođa mi je rekla kako moramo čekati da firma bude neprekidno u blokadi 3 mjeseca kako bi oni mogli isplaćivati. Malo mi je tu čudno jer izgleda da je osoba koja postala invalid zapravo nezaštićena. Mama još nije bila na komisiji jer nije proteklo ono vrijeme od 6 mjeseci ali po doktorovoj prognozi ona je nesposobna za rad s obzirom na oštećenja. Naime, problem je u tome što je od posljedica udara ostala gotovo slijepa i ostali su joj neki problemi s motorikom. Znate li što u vezi ovog roka od tri mjeseca da me ne bi opet izvikali na socijalnom :D Puno vam hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što nije jasno u vezi tog roka od 3 mjeseca?

 

Nije jasno to što HZZO isplaćuje naknadu nakon 42 dana, a sada ispada da treba proći tri mjeseca kako bi HZZO isplatio tu naknadu na račun ili adresu moje mame. Valjda ne trebam objašnjavati koliko je ova odluka u najmanju ruku čudna s obzirom da valjda u ta tri mjeseca ona mora i jesti i živjeti. Samo me zanima imamo li pravo dobiti taj novac prije isteka ta tri mjeseca tj. da joj se isplaćuje naknada mjesečno kao i dosad. Mogu razumjeti da se dogode problemi na relaciji poslodavac- HZZO pa da ona mora pričekati jedan mjesec nekog kašnjenja ali sve poviše je nelogično jer ona nije sposobna za rad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija