Jump to content

Problemi sa upisom u gruntovnicu


tihana 3

Preporučene objave

Nasljedio sam kuću i zemljište darovnim ugovorom od svojih roditelja.Da krenem nekakvim redom ..1980 g. moj pokojni djeda kupio je zemljište te je sklopljen ugovor između njega i prodavatelja.Na tom zemljištu je izgrađena kuća koju nije legalizirao i nije se upisao kao vlasnik zemljišta u gruntovnicu.Po smrti djeda moji roditelji su postali nasljednici zemljišta i kuće,te sam darovnim ugovorom dobio od njih to zemljište i kuću.

2002 g. podnio sam zahtjev za legalizaciju objekta ,ali problem nastaje kod upisa u gruntovnicu.

U zemljišnim knjigama je upisano 30-tak suvlasnika koji su nekad živjeli u zadruzi 50-tih godina.Prodavatelj nije upisan u gruntovnicu nego njegova mrtva majka i ostali vjerovatno mrtvi suvlasnici.Ostavinska rasprava iza prodavatelja i njegove majke je provedena ,ali je rješenje.tj, spis nestao iz sudske arhive odmah nedugo nakon ostavinske rasprave (1953).

U katastru se vodim ja kao vlasnik.

Pitanje glasi: -da li postoji naćin upisivanja u gruntovnicu putem dosljednosti tj.uživanja

- na koji naćin uskladiti katastar i gruntovnicu na što lakši naćin

 

Zahvaljujem svima na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,nekretninu niste naslijedili,vec ste sklopili ugovor o poklonu ali u ovom slucaju sa nevlasnikom kao darodavcem(ocem)koji je i sam sklapao kupoprodaju sa nevlasnikom.U oba slucaja radi se o pravnim poslovima koji su usmjereni na prenos prava vlasnistva,ali postavlja se pitanje kako da prenesu takvo pravo kad ga ni sami nisu imali na konkretnoj nekretnini.Vase postavljeno pitanje je najvjerovatnije usmjereno na stjecanje prava vlasnistva dosjeloscu ili odrzajem.Cinjenica da ste se preko svog prednika odrzali na istoj nekretnini,toliki niz godina,vrseci fakticku vlast kao posjednik nekretnine,ubjedjeni da je nekretnina vlasnistvo vase odnosno vaseg prednika,daje vam vam za pravo da utvrdite pravo vlasnistva,jer ste to pravo po sili zakona stekli ali izvanknjiznim putem.Izvadite z.k.izvadak za istu nekretninu,te sve upisane suvlasnike na nekretnini formalno tuzite,kako bi ishodovali presudu koja bi bila valjana za upis prava vlasnistva,cime bi uskladili katastarsko sa gruntovnim stanjem konkretne nekretnine.Postojala bi i druga mogucnost ali puno je upisanih osoba koje bi morali traziti i pitanje gdje su se rasuli po svijetu.Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija