Jump to content

Plačanje ili neplačanje alimentacije prije rastave braka??


arcotel

Preporučene objave

Poštovani,situacija je sljedeća-napustio sam bračnu zajednicu prije dva mjeseca.zahtjev za razvod braka još uvijek nije predan nadlaženom sudu(ići ćemo na sporazmni)ali će uskoro biti.Zanima me dali sam dužan svaki mjesec plačati 600-800 kn svojoj još uvijek supruzi za malodobno djete,jer ona tvrdi da jesam.Inzistira da joj novce svaki mjesec donesem na ruke,čemu se ja protivim-jer ona neželi da joj uplačujem na račun.Kupujem djetetu potrebne stvari redovito i imam sve račune za kupljeno,potrošio sam prethodni mjesec oko 900kn,jer smatram da je to moja obaveza jer sam također roditelj i želim sudjelovati u djetetovom odrastanju i kupovati mu potrebno.

Moje pitanja su:

1.Dali sam po zakonu obavezan svaki mjesec plačati gore navedeni iznos a još uvijek smo službeno u braku?

2.Dali stvari koje su potrebne za djete koje ja kupujem(hrana,pelene,odječa..) uz račune koje imam su dovoljni svaki mjesec da ja nemoram njoj davati novce sve dok se službeno ne razvedemo i dok sud ne donese odluku o plačnju alimentacije??

Molim vas za pomoć,jer stvarno više neznam šta i kako da postupim jer supruga tvrdi da joj moram davati novce na ruke!

unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. dužni ste doprinositi za uzdržavanje djeteta svaki mjesec na način da novce uplaćujete na tekući račun djetetove majke, a kopije uplatnica čuvajte za sebe jer će vam poslužiti kao dokaz na sudu. Na uplatnici obavezno navedite svrhu uplate: za uzdržavanje djeteta. Visina alimentacije gotovo sigurno neće biti manja od 900 kn.

 

2. u slučaju spora, sud će sve što ste kupovali za dijete proglasiti poklonom učinjenim djetetu, osim ako u tom smislu imate pisani sporazum sa djetetovom majkom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. dužni ste doprinositi za uzdržavanje djeteta svaki mjesec na način da novce uplaćujete na tekući račun djetetove majke, a kopije uplatnica čuvajte za sebe jer će vam poslužiti kao dokaz na sudu. Na uplatnici obavezno navedite svrhu uplate: za uzdržavanje djeteta. Visina alimentacije gotovo sigurno neće biti manja od 900 kn.

 

2. u slučaju spora, sud će sve što ste kupovali za dijete proglasiti poklonom učinjenim djetetu, osim ako u tom smislu imate pisani sporazum sa djetetovom majkom.

 

Znači,najbolje bi bilo plačati svaki mjesec već sada tako da se izbjegnu mogući problemi. Radi se o djetetu starosti godinu i pol dana,koliko bi bilo realno da plačam svaki mejsec?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

alimentacija se određuje od dana kad je podnešena tužba .

ako bivšoj iznose za alientaciju i uzdržavanje djeteta plaćaš na ruke traži njenu potpisanu izjavu da je primila ? svotu i datum .

uplatnice na račun (za alimentaciju),potpisane izjave čuvaj

možda će ti zatrebati kad sud odredi alimentaciju (kao dokaz da si uplaćivao akontaciju)

ako bivša pokuša ovrhom naplatiti dosuđeni iznos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

alimentacija se određuje od dana kad je podnešena tužba .

 

čl.209.

(2) Roditelj koji nije uzdržavao svoje dijete koje s njim ne živi u obiteljskoj zajednici, a bio je dužan to učiniti, dužan je djetetu isplatiti naknadu za uskraćeno uzdržavanje i unatrag od dana nastanka tog prava pa do podnošenja tužbe.

 

+ zastara 5g.

 

Zato je razborito na vrijeme uplaćivati barem dio (a ako je riječ o jedinom djetetu onda puni minimalni iznos) kako onaj dio koji je roditelj dužan platiti odjednom i u prilično kratkom roku ne bi bilo u nekom ukupno značajnijem iznosu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"nije bitno što se majka sa tim neslaže .

samo treba za sve imati račune ili neke druge dokaze (svjedoci)"

--------------------------------------------------------------------------------------

Bovu logično razmišljate, ali nakaradna sudska praksa u ovim predmetima govori nešto sasvim drugačije, a što potvrđuju drugostupanjske odluke Županijskih sudova, koji u svojim obrazloženjima doslovno napišu sljedeće: kupovina djetetu stvari ne može se smatrati uzdržavanjem djeteta, bez obzira što imate račune, ukoliko sa djetetovom majkom u tom smislu niste postigli pisani sporazum.

Dakle, izuzetno je važno biti oprezan, kako nebi došlo do nagomilavanja duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja bivša supruga je dobila prvirmeno skrništvo nad dijetetom, u suckom rješenju nije pisalo da moram plačat alimentaciju, no ja sma ua dijete kupovo od pelena, hranae odjecče obuče i slično , nakon rastave sud je dodjelio dijete meni na odgoj i brigu a majci su određeni susreti i viđanje dijeteta, i sud je odredio alimentaciju u iznosu od 902 kn mijesečno.

Naravno ja sma sve račune čuvao što sam dijetetu u tih godinu dana kupaovao i priložio sudu, sutkinja je pitala moju bivšu suprugu dali hoče da joj ja platim za uzdrzavanje dijeteta dok je bilo kod nje, što je naravno moja bivša supruga trazila i sutkinja je odredila da zadnjih 12 mijeseci dok je dijete bilo kod nje majci dijeteta isplatim za svaki mijesec po 902 kn. Ja naravno nisam isplatio, i ne planiranim.

Moja biša neplača alimentaciju več 2 godine, a redovito viđa dijete , ne pridonosi ni u kojem obliku za dijete, ne kupuje mu ni odječu ni obuču i slično.

No ima još nešto dok je dijete bilo tih godinu dana kod majke ja sma imao pravo susret i viđanje, ja sam išao po dijete i vračao ga majci a udaljeni smo 40km.

Kad je sud dodjeli mnei dijete odredio je da majka dolazi po dijete a ja moram ič po njega , kad sam ja sutkinji rekao zasto samja morao dok je dijete bilo kod majke ič po njega i vračat ga sutkinja mi je rekal da neisam morao to , da sve sto njije navedeno u suckom riješenju nisam duzan radit. Ko sat tu koga je...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(...)kad sam ja sutkinji rekao zasto samja morao dok je dijete bilo kod majke ič po njega i vračat ga sutkinja mi je rekal da neisam morao to , da sve sto njije navedeno u suckom riješenju nisam duzan radit. Ko sat tu koga je...?

Istina da niste morali (nije pisalo), isto ni sad ne piše da će ga majka vraćati, a kad je dijete malo ne može ići samo, vjerojatno se ni teleportirati, pa to uglavnom dopadne onome koji to želi učiniti ili nešto ostane nerealizirano...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Istina da niste morali (nije pisalo), isto ni sad ne piše da će ga majka vraćati, a kad je dijete malo ne može ići samo, vjerojatno se ni teleportirati, pa to uglavnom dopadne onome koji to želi učiniti ili nešto ostane nerealizirano...

 

Sad je sud naveo u suckom riješenju da majka dolazi po dijete svaki drugi petak u 18h a otac mora ič po njega nakon završetka vikenda to jest u nedljelju u 18h.

Dakle ako nisaam bio duzan vračat ga nakon što je dijete bilo provelo vikend kod mene , zasto mi je ponda policija dolazila na vrata i pravila zapisnik potom to prosljeđivali centru, a ja sam onda bio pozivan kod njih na razgovor, nije da ja nisam htio vratit dijete več ja ne posjedujem vozilo, a majka dijeteta živi u jednom malom selu di nema gracki linija poput autobusa i vlaka, več sam morao uvjek nekom platit 200-300 kn da bi me odvezo po dijete a potom isti toliki iznos sam morao dat i u nedjelju kad sam ga vračao, znam da vam je za ne povjerovat koliko sam plačao ali nisam drukčije mogao otič po dijete. Kad bi se desilo da nemogu nač prijevoz nisam imao kako dijete vratit , a bivsa nije htijela doč po njega a posjedujwe vozilo, poslalal bi mi policiju sa prijavom da neželim vratit dijete po suckom riješenju, i tako ispada da kršim sucko riješenje, ja sam u centru objasnio u čem je problem, da ja ne posjedujem vozilo i da kad idem po dijete moram nač nekog i platit mu da me odveze, jednom sam čak išao sa taxiem di sam platio preko 400kn, i imao sam račun i pokazao u centru, na sto su mi oni rekli ako nemam sa cim vratit dijete da onad i ne idem po njega . Ostao sam šokiran, no to još nije sve u tom periodu dok je dijete bilo kod majke, ja sam radio i živio u Rijeci i svaki drugi vikend, doslovce svaki drugi vikend sam ja iz Rijeke dolazio vlakom do Slavonskog Broda, potom unajmio nekog da me odvede po dijete u mijesto gdje majka dijeteta zivi , uzmem dijete provedem sa dijetetom taj vikend , zatim ga vratim majci i nazad u Rijeku , tako godinu dana, nisam niti jedan susret propustio, što me svaki drugi vikend da bi dosao iz rijeke da vidim dijete kostalo oko 600kn plus sto sam kupovo dijetetu kao sto sam vec rekao pelene, hranu, odječu obuču i slično.

Sve sam te račune priložio na sudu, pa čak i svaku kartu vlaka od rijeke do slavonskog broda koja me kostala neki 300kn.

Nakon vise od godinu dana natezanja po sudu ja sam uspio dobit dijete, zbog tog sam napustio posao u Rijeci i vratio se u Slavonski Brod, odma sam se bio zaposlio no nažalost nakon godinu dana kako biva kod nas dobio sma odkaz, i onda je majka pokre3nila postupak na sudu radi izmjene sucke odluke zbog bitnih promjenjenih okolnosti to jest zbog tog sto sam ja ostao bez posla, no to je sad druga priča .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"i onda je majka pokre3nila postupak na sudu radi izmjene sucke odluke zbog bitnih promjenjenih okolnosti to jest zbog tog sto sam ja ostao bez posla, no to je sad druga priča ."

Ovo je zanimljiv dio, kako je završio ovaj postupak i pred kojim sudom se vodi?

Ovo nisu bitno promjenjene okolnosti jer da jesu, po toj logici, danas u vrijeme kada ljudi masovno ostaju bez posla, trebalo bi im i oduzimati djecu, to je najobičnija glupost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"i onda je majka pokre3nila postupak na sudu radi izmjene sucke odluke zbog bitnih promjenjenih okolnosti to jest zbog tog sto sam ja ostao bez posla, no to je sad druga priča ."

Ovo je zanimljiv dio, kako je završio ovaj postupak i pred kojim sudom se vodi?

Ovo nisu bitno promjenjene okolnosti jer da jesu, po toj logici, danas u vrijeme kada ljudi masovno ostaju bez posla, trebalo bi im i oduzimati djecu, to je najobičnija glupost.

Postupak se još vodi, bivša je prošle godine podnjela postuak radi izmjene sucke odluke u Đakovu jer ona živiv na posručiju đakova, ja sam uložio podnesak radi nadležnosti/nenadležnosti suda jer ja i dijete imamo prebivalište u slavbonskom brodu i brakorazvodni postupak se vodio u SB , prvostupanjski sud je nakon trinajstog ročišta donio odluku da če dijete živjeti samnom, a majci su određeni susreti i viđanje, ona je naravnao uložila žalbu, no žalba je odbijena kao nesonovana.

Dakle ona je podnjela prošle godine zahtijev za izmjenu sucke odluke sa koim če roditeljem dijete živjeti, ove godine u prvom mijesecu smo imali ročište na opčinskom sudu u đakovu, sud je unatoč ne nadležnosti donio presudu da se dijete dodjeli njoj zbog bitno promjenjenih okolnisti na odnosnu okolnisti kave su bile u donošenju sucke odluke u slavonskom bruda da dijete živi sa ocem, a te su bitno promjenjene okolnosti te što sam ja umeđuvremenu ostao bez posla, i što sam promjenio 3 stana jer sam ja podstanar, a bivsa je sa svoim sadasnjim suprugom uznemiravala stanodavce pa sam ja morao mijenjat stan, to u centru znaju i upoznati su sa tim, cak su i stanodavci posvjedočili da je moja bivsa uznemiravala i da njima takva sta netreba.

Ja sam na prvostupanjsku presudu suda Đakova podnio žalbu na županiski sud u osjeku i žalba je usvojena, zbog nekih nepravilnosti u postupku i nadležnosti i ne nadležnosati suda. Pa je moja bivsa sad u SB pokrenula postupak, imali smo ročište u 7 mijesecu, di je sud saslužo nas obadsvoje, sud je zatrazio od centra brod i centra đakovop da donesu odbjedinjeno mišljenje i prijedlog sa koim če roditeljem dijete nadalje zivjet.

Dobio sam poziv za sud imamo postupak 22.10.2012 .

naime kad je sud u slavonskom brodu 2010 donosio odluku da dijete živi sa ocem , bili smo na nadvjestačenju u poluklinicic za zastitu dijece grada zagreba, gdje su oni donijeli nalaz i mišljenje da sma ja podobni kao roditelj i da oni predlažu da dijete živi samnom a majci se određuju susreti i viđenje, naime kod moje bivse je uočeno da ima odstupanja na planu ličnosti, niske samokontrole i inpulzivna, nije sprebna na kompromis i zdogovor, da nevidi potrebe dijeteta-da svojew potrebe stavlja ispred potrebe dijeteta, da je ispod prosječne inteligencije, i još puno toga su naveli. Po tom je sud donio odluku da ce dijete živjeti samnom. Šta če sad 22.10 bit neznam :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pelikan2 ako ćete čekati da institucije odrade svoj posao, a ništa ne poduzimati, može se desiti da ova lakrdija od sudovanja potraje. Da sam na vašem mjestu uputio bi dopis Ministarstvu pravosuđa u kojem se pritužujem na dugotrajnost postupka i rad raspravne sutkinje, prema zakonu o sudovima to možete napraviti sve dok traje postupak, onog trena kada se donese odluka imate mogućnost žaliti se višem sudu, ali ja nebi to čekao. Sljedeće u vašem slučaju niz je selektivnih postupaka od strane nadležnih institucija koji ukazuju na nejednako postupanje, namjerno bi zaposlio Pravobraniteljicu za ravnopravnost spolova itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koliko sam shvatila iz donjih postova suprug je dužan plaćati uzdržavanje djece od dana kada je napustio bračnu zajednicu iako ja još nisam podnijela zahtjev za rastavu braka? ukratko: ja sam insistirala na rastavi i njegovom odlasku. on se odselio i ja sam ostala sa troje djece. zahtjev za rastavu još nisam podnijela radi loše financijske situacije. dali je on zakonski dužan financijski uzdržavati djecu u ovom periodu ili to tek obavezan činiti od trenutka kad ja podnesem zahtjev za rastavu braka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utvrdit će se da je to bio dužan činiti i precizirati detalji u odluci suda. Zato je uvijek razborito plaćati redovito dogovoreni iznos ili neki jednostrano i proizvoljno određeni, da kasnije ne bi bio teže dostižan za uplatiti.

Bez odluke suda, bilo u obliku dijela presude o razvodu braka, neke privremene ili prethodne mjere radi uzdržavanja ga na to nećete moći natjerati ako baš ne želi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija