Jump to content

Vipnet... traži naplatu nakon 6 godina od nasljednice


frenkyz

Preporučene objave

Pozdrav.

Molim za pomoć stručne i upućene jer je "dragi" Vip odlučio nakon 6 godina naplatiti dug, a stvar je slijedeća:

 

Dug je napravio moj pokojni ujak. Moja mama je njegova pravna nasljednica i kao takva već je poplaćala neke dugove za koje nije ni znala dok joj nije uvaljano da preuzme da bude nasljednica jer kao netko mora dok su se drugi brat i njena sestra lijepo povukli iz toga.

 

Naime ujak je preminuo 2006. godine. U rješenju koje je dostavljeno piše da se radi o dugu od 3.726,61 KN i naravno nikakva obrazloženja kako ke do te cifre došlo.

Nadalje pišu da su radi naplate tražbine protiv ovršenika, pokojnog ujaka, pokrenuli ovrhu na mirovinu dana 17.09.2012.

Nejasno mi je kako su mogli pokrenuti ovrhu na mirovinu nekoga tko je mrtav već više od 6 godina???

Nadalje pozivaju moju majku da kao nasljednica preuzme postupak po ovoj ovršnoj pravnoj stvari.

Obrazloženje kaže da je 01.012.2006. godine utvrđen prekid postupka zbog smrti ovršenika i da je rješenje postalo pravomoćno 15.12.2006.

Kako nasljednik ovršenika nije preuzeo postupak u ovoj ovršnoj pravnoj stvari sud na prijedlog ovrhovoditelja od dana 06.09.2012. godine poziva da isto učini sukladno odrddbi čl.215. st. 1 Zakona o parničnom postupku. Sve skupa doneseno je i potpisano u Samoboru 17.09.2012.

 

Sada Vam se prvo ispričavam da ovako prenesenom podugačkom pisanju i također se ispričavam ako sam pisao u krivi podforum, ali na sreću nemam iskustava sa sudovima... ali eto i to se promjenili.

Zanima me što moja majka kao nasljednica pokojnog brata može učiniti?

Mora li platiti taj dug za koji nije nikada do sada ni čula. Pokojni ujak nije imao ništa u vlasništvu i nije se ničime okoristila time što je na ostavinskoj od još jednog brata i sestre ona kao najmlađa uvaljana kao jedina nasljednica. Od svega je do sad aimala to da je morala podmiriti 4 tisuće kuna minusa u banci da bi mogla zatvoriti račun koji je pokojni ujak imao u banci.

Da li ima smisla žaliti se, pozivati na zastaru ako uopće postoji osnova ili nešto treće?

I zašto su gosdpoda čekala 6 godina da joj pošalju ovako nešto kada su znali da je čovjek umro i još 01.12.2006. zatražili taj prekid ovršnog postupka.

Molim za pomoć i zahvaljujem svima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

niko je nemože prisiliti da preuzme postupak .

pismeno sudu javiti da ne preuzima postupak.

(preporuičeni i sa povratnicom ili da na kopiju pismena u prijemnom ovjere primitak pismena)

šta je nasljedil (kao najmlađa nasljednica) a drugi nasljednici su odbili nasljedstvo.

nasljednik vrača dug ostavitelja u visini nasljeđene imovine.

ako nije ništa nasljedila nije dužna vračati dugove.

ali nesmije ni priznati dug koji joj hoče utrpati.

ako na bilo koji način rizna dug ,dužna ga je i vratiti.

dali ima sudsko rješenje da je ona nasljednica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

šta je nasljedil (kao najmlađa nasljednica) a drugi nasljednici su odbili nasljedstvo.

 

dali ima sudsko rješenje da je ona nasljednica.

 

Zahvaljujem na odgovoru,

Naime, pokojni ujak je zadnje tri godine života proveo kod druge sestre.

Ovdje se dolazi i do nesređenih obiteljskih odnosa pa se tako sada saznaje da je ta sestra znala da postoji dug po Vip-u kao što je znala da postoji i dug u banci.

Tako je i davne 2006. godine imala posjetu od strane ovršitelja gdje je izjavila da je ujak umro i oni su onda stavili taj postupak u svojevrsno mirovanje.

Naravno nikoga nije o tome obavijestila, a kaže da koliko se sjeća dug je onda iznosio nešto više od 700 KN.

Na ostavinskoj pri javnom bilježniku svi su se odricali bili kakvog nasljeđa jer ga nije ni bilo u smislu da je netko nešto mogao djeliti.

Sada se pokazalo da je dio obitelji znao za dugove pa se prema tome mudro izvlačio od bilo kakvih potpisa u neku svoju korist.

Moja je mama pristala potpisati da bude jedina zakonska nasljednica i ostali su se rado odrekli u njenu korist. Ispada da su znali za dugove.

Ujedno je mama pokrila dio troškova pogreba van onog osnovnog koje je ujak uplaćivao kod pogrebnog poduzeća i za taj dio nije od nikoga tražila povrat ili djeljenje troškova.

Ukratko ispada da je preveslana od vlastitog brata i sestre koji su se "odrekli nečega" u njenu korist.

Sada saznajem i još jednu novu informaciju koja bi možda mogla utjecatina ovaj dio da vraća dug u visini nasljeđenog djela. Ipak je bilo nešto što je nasljedila.

2010. godine pojavile su se neke ujakove dionice u visini nekih 20-ak tisuća kuna koje je mama prodala. Proveden je novi ostavinski postupak i njeni brat i sestra su se i na tom postupku odrekli toga u njenu korist, ali samo radi pojednostavljenja postupka i prodaje, a kada je prodala dionice podjelila ih je sa sestrom i bratom. Zašto o tome nije govorila do sada objašnjava time da nije starome (mužu) htjela govoriti o iznosu dionica jer se on protivio bilo kakvom djeljenju zbog toga što su do tada sami pokrili dodatne troškove pogreba i troškove po tekućem računu dok su se ostali u tom djelu pravili ludi.

Reklo bi se da je muljala zbog mira u kući. Naravno to ju sada ne opravdava pred ovim postupkom duga za koji je dobila ovrhu.

Malo sam se raspisao, ali samo u svrhu toga da dobijete malo opširniji uvid u tu obiteljsku problematiku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A to je sve bilo onako... nitko nije znao da nešto ima pa se velikodušno odricali svega dok su mislili da ničega nema, a kada se pojavile te dionice onda su svi mišljenja da bi to trebalo podjeliti jer da su znali ne bi se odricali... ali ipak sada bi se opet odricali tog duga po ovrhi jer ipak je moja majka jedina pravna nasljednica po papiru pa se njih to ne tiče.

Zanimljivo jel?

Uglavnom napisati ćemo žalbu da ne prihvaća dug po ovrhi. Onako uopćeno bez puno objašnjavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija