Jump to content

izvanredni otkaz pod prisilom


ljuca

Preporučene objave

Dobio sam otkaz nakon 5 god.rada u firmi (stalni radnik).Naveli su kao razlog za otkaz to što se nisam javio na posao.

Ja sam dobio dozvolu od nadređenog,da dođem sa terena srediti račun u banci koji mi je trenutno blokiran.

Sa terena sam došao 21.9 naveče (petak),a 24.9 (ponedjeljak) sam bio pozvan telefonski da se vratim na posao.

Ja sam rekao na to da nisam završio sve što sam trebao u banci (bio je vikend),i da ne mogu doći na posao jer nemam novca jer nemogu da podignem iz banke zbog te blokade.

Zbog toga sam pozvan u firmu na razgovor,dočekao me je pravnik sa već pripremljenjim otkazom ugovora o radu.Njihovo obrazloženje je da se nisam javio na posao od 24.9 2012-28.9 2012 i da sam odbio dolazak na posao bez ikakvog obrazloženja.

Nemam prava na otpremninu niti bilo šta drugo,a moj poslodavac je primio preko 40 novih radnika.

Nisam želio da potpišem taj otkaz jer znam da nisam kriv i svi u firmi su znali i imam dokaze i svjedoke da sam se javio u firmu,ali sam bio prisiljen da potpišem pod prijetnjom da mi neće dati moju radnu knjižicu.

Rekao sa da ću se žaliti na tu njihovu odluku,ali mi je unaprijed rečeno da ću dobiti isti odgovor i da mi se ne vrijedi žaliti!

 

 

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

 

 

 

 

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

 

 

 

 

CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it

 

 

Trebam neki savjet.Želim znati šta da napravim,jer su mi rekli da nemam pravo ni na naknadu sa zavoda za zapošljavanje.

Svaki savjet će mi dobro doći. Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izvanredni otkaz se uopće ne potpisuje.Možete samo potpisati eventualno primitak istog.A radnu knjižicu Vam je poslodavac dužan vratiti prema članku 124. Zakona o radu u roku od 15 dana od prestanka radnog odnosa zajedno sa odjavam sa mirovinskog i zdravstvenog.(i poreznu karticu).Ako smatrate da je otkaz neopravdan pošaljite poslodavcu preporučeno zahtjev za zaštitu pravu u kojem ćete navesti razloge zašto smatrate da je otkaz neopravdan i zahtjevati da vas se vrati na posao.U roku 15 dana poslodavac vam može odgovoriti.Ako ne odgovori ili odgovori negativno možete se obratiti sudu.Ništa vas ne košta da mu pošaljete zahtjev za zaštitu prava.To možete sami napisati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mario, u pravu ste u svemu što ste napisali. Ja nekako mislim da to već i ptice na grani znaju koliklo puta je pisano na forumu i svatko može naći u bezbroj tema.

 

No mislim da je gospodina interesiralo da li je opravdan razlog zbog kojeg je dobio otkaz (u svom postu spominje mogućnost žalbe na otkaz i odmah dodaje da misli da nema koristi) a ja pokušavam utvrditi da li je čovjek dolazio na posao 4 dana ili su to lagali u odluci o izvanrednom otkazu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nism bio na poslu to vrijeme ALI sam ima dozvolu od šefa da ne dođem dok ne sredim osobne probleme koj trenutno imam.Pored šefa,još 3 osobe iz uprave firme su znale da ja imam taj problem i da ga rješavam.Za to vrijeme smo bili u kontaktu svaki dan telefonom,tj.upoznao sam ih svaki dan,što se taj dan desilo i dokle sam stigao sa sređivanjem papirologije. Da bi na kraju dobio poziv na razgovor gdje mi je uručen otkaz i u kojem se navodi kao razlog da sam odbio doći na posao a da pri tom nisam dao nikakvo objašnjenje! Čista laž! Napisao sam i poslao žalbu,pa ćemo vidjeti šta će se desiti slijedeće!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nism bio na poslu to vrijeme ALI sam ima dozvolu od šefa da ne dođem dok ne sredim osobne probleme koj trenutno imam.Pored šefa,još 3 osobe iz uprave firme su znale da ja imam taj problem i da ga rješavam.Za to vrijeme smo bili u kontaktu svaki dan telefonom,tj.upoznao sam ih svaki dan,što se taj dan desilo i dokle sam stigao sa sređivanjem papirologije. Da bi na kraju dobio poziv na razgovor gdje mi je uručen otkaz i u kojem se navodi kao razlog da sam odbio doći na posao a da pri tom nisam dao nikakvo objašnjenje! Čista laž! Napisao sam i poslao žalbu,pa ćemo vidjeti šta će se desiti slijedeće!

 

Ako nemate ništa napismeno od poslodavca za te dane koje niste radili, 3 dana ne dolaska na posao su opravdani razlozi za Izvanredni otkaz,svi iz firme će biti na strani poslodavca, ako dođe do suda,telefonom ste mogli rodjendan čestitati.

 

- - - Updated - - -

 

nism bio na poslu to vrijeme ALI sam ima dozvolu od šefa da ne dođem dok ne sredim osobne probleme koj trenutno imam.Pored šefa,još 3 osobe iz uprave firme su znale da ja imam taj problem i da ga rješavam.Za to vrijeme smo bili u kontaktu svaki dan telefonom,tj.upoznao sam ih svaki dan,što se taj dan desilo i dokle sam stigao sa sređivanjem papirologije. Da bi na kraju dobio poziv na razgovor gdje mi je uručen otkaz i u kojem se navodi kao razlog da sam odbio doći na posao a da pri tom nisam dao nikakvo objašnjenje! Čista laž! Napisao sam i poslao žalbu,pa ćemo vidjeti šta će se desiti slijedeće!

 

Ako nemate ništa napismeno od poslodavca za te dane koje niste radili, 3 dana ne dolaska na posao su opravdani razlozi za Izvanredni otkaz,svi iz firme će biti na strani poslodavca, ako dođe do suda,telefonom ste mogli rodjendan čestitati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija