Jump to content

nevažeći dokument


tezak
 Dijeli

Preporučene objave

Poštovani!

 

Tetka mi je darovala česticu zemlje prije 30 godina i taj smo "Darovni ugovor" registrirali u uredu Mjesne zajednice. Tetka je preminula, dvojica svjedoka potpisivanja ugovora su sada solemnizirali svoje izjave kod javnog bilježnika o istinitosti tog ugovora i imam originalni ugovor.

 

Pitanje je: Ima li zakonskog osnova za ostvarenje prava vlasništva, na osnovu pomenutog ugovora, a da se u postupku ne pitaju njeni nasljednici?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,nerazumljivo je da ste cekali 30 godina i da tetka premine,pa da se zapitate dali je ugovor pravno valjan,jer ste u navedeno vremenu mogli ispraviti sve negativnosti po pitanju sklopljenog pravnog posla,te se na temelju istog uknjiziti kao vlasnik nekretnine za zivota svoje tetke cime bi izbjegli situaciju u koju ste se doveli.Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,pravnu valjanost vaseg ugovora mozete razmotriti nakon sto procitate odredbe Zakona o obveznim odnosima (N.N. 35/2005, 41/2008, 63/2008), koji propisuje da ugovor o darovanju nastaje kad se darovatelj obveže prepustiti obdareniku bez protučinidbe stvar ili imovinsko pravo, a obdarenik to prihvati.Sukladno clanku 482 istog zakona, ugovor o darovanju nekretnine mora biti sklopljen u pisanom obliku, dok ugovor o darovanju bez prave predaje stvari čak mora biti sklopljen u obliku javnobilježničkog akta ili ovjerovljene (solemnizirane) privatne isprave,kako je propisano u clanku 482. st. 2. istog zakona.U slučaju ne pridržavanja oblika ugovora, propisanog čl. 482., ugovor će biti ništetan, tj. isti neće proizvoditi pravne učinke. U praksi će darovatelj kada je predmet darovanja nekretnina, morati u najmanju ruku ovjeriti svoj potpis pred javnim bilježnikom, a sve kako bi bilo moguće ostvariti zakonom propisani modus stjecanja prava vlasništva na nekretninama, a što je upis u zemljišnu knjigu..Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gosp. Matrix76. Hvala Legalisu i Vama. Ali ja na pruženi prst hoću ruku pa nastavljam "gnjaviti".

U mom slučaju se radi o nasljednopravnom uguovoru po kojem sam izvršio svoje obaveze i da je ugovor bio ovjeren kod suda direktno bi se mogao uknjižiti. Tužio sam nasljednike kako bi odlukom suda dobio potrebno rješenje. Mnogobrojni nasljednici priznaju moj tužbeni zahtjev osim jednog. Sudski savjetnik, koji vodi postupak, daje ogromni značaj tome što taj jedan od tuženika osporava moje pravo i hoće dobiti svoj nasljedni dio predmetne nekretnine (iako u nasljednom postupku darovana nekretnina nije uzeta u ostavinu a isti nasljednik je upućen na parnicu protov mene i nije je podnjeo). Prolaze mnogobrojne godine, umiru tuženici, prekida se postupak pa nastavlja. Datovatelj me je "za ruku" uveo u posjed za života i napravili smo taj "nevažeći dokument", kako sam napisao (da li sam zakonit, istinit i pošten posjednik? - novo je potpitanje) i vraćam se na početno pitanje ove teme : Da li je navedeni dokument, postupanje po njemu, njegova istinitost (potvrđena svjedocima i dokazima da sam izvršio svoje obaveze) jača od želje jednog nasljednika da dobije nasljedni dio i može li sud PRESUDITI u ovom slučaju iako se nisu svi oglušili ili izostali po tužbi? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To sto xx nasljednik nije podnio tuzbu na koju je upucen nepredstavlja smetnju da se postupak po vasoj tuzbi rijesi,u vasem konkretnom slucaju nekretnina koju je obuhvatio ugovor o poklonu je izuzeta iz ostavinske mase,te je na istoj i dalje ostavitelj knjizni vlasnik,dakle nasljednici nisu uknjizeni pa se postavlja pitanje razlog vase tuzbe,ocigledno da u istom ugovoru nedostaje ocitovana volja ostavitelja,usmjerena na to da se vi upisete kao vlasnik"tabularna isprava",,a kako je knjizni vlasnik umro,jedino njegovi pravni sljednici mogu dati potrebnu suglasnost za upis,ili da istu zamijeni sudska presuda..U pravnu valjanost darovnog ugovora necu ulazit jer traje parnicni postupak i svaki komentar je nezahvalan,no medjutim vi mozete i dalje u istom postupku koji vodite postaviti zahtjev (ako to vec niste)na utvrdjenje prethotnog pitanja odnosno utvrdjenja pravne valjanosti pravnog posla,gdje se isticanje takvog tuzbenog zahtjeva nebi smatralo preinakom tuzbe.I dalje sam misljenja da rjesavanje vase tuzbe nemoze biti uslovljeno na cekanje podnosenja tuzbe od strane xx nasljednika,koji je imao priliku da na vasu tuzbu odgovori protutuzbenim zahtjevom,sto bi bilo svrsihodno da se pravni odnos parnicnih strana rijesi u paketu.Puno je toga u vasem postu isprepletano da bi se mogao dati neki precizan odgovor,ali ipak kako god,vi se nebi smjeli oslanjati na savjete foruma,bez konsultacije odvjetnika koji bi imao uvid u cjelokupnu dokumentaciju.Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

 Dijeli



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija