Jump to content

razvrgnuće suvlasništva


antunela

Preporučene objave

Molila bih Vas jedan savjet.

Vlasnica sam 17/20-tina obiteljske kuće koja nije legalizirana.

Druga stranka ima vlasništvo 3/20-tine.

Primila sam rješenje od drugo-stupanjskog suda da se mogu razvrgnuti ta dijela ali nije naglašeno na koji način.

Ponudila sam stranci odredjeni iznos s kojim se on ne slaže.

Zatražio je od mene nerealan iznos ili sudskog vještaka.

Prihvatila sam sudskog vještaka i nakon izlaska na teren sudski vještak je procijenio nekretninu blizu mog ponudjenog iznosa.

Sad ne znam što mi je činiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana,u svezi razvrgnuca suvlasnicke zajednice procitajte u odredbama clanaka od 47 do 56 Zakona o vlasnistvu i dr.stvarnim pravima,a za vas konkretan slucaj izdvajam:Članak 51.(1) Suvlasnik ima pravo na razvrgnuće isplatom ako je to posebno odre eno zakonom ilipravnim poslom, ili ako učini vjerojatnim da za to postoji osobito ozbiljan razlog, pa će sudodrediti da mu pripadne stvar ucijelosti, a da on ostalim suvlasnicima isplati vrijednostnjihovih dijelova u roku koji će sud odrediti prema okolnostima.(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka ostali suvlasnici imaju do isplate založno pravo nastvari koja je pripala tražitelju razvrgnuća. Ne isplati li ih u roku, oni mogu zahtijevatiispunjenje ili naplatu iz vrijednosti zaloga, a mogu i tražiti da se poništi odluka o razvrgnućuisplatom .(3) Suvlasnici čiji su suvlasnički dijelovi zajedno barem devet desetina, ne moraju učinitivjerojatnim osobito ozbiljan razlog iz stavka 1. ovoga članka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
...

Primila sam rješenje od drugo-stupanjskog suda da se mogu razvrgnuti ta dijela ali nije naglašeno na koji način.

...

 

Primili ste rješenje o razvrgnuću, i to drugostupanjsko, znači konačno i pravomoćno, a ne znate kako razvrgnuti suvlasničku zajednicu?!

 

Ovo je nejasno jer u postupku sudskog razvrgnuća sud određuje način razvrgnuća ako se stranke ne mogu dogovoriti, a u drugim postupcima sud o tome ne odlučuje jer je pravo na razvrgnuće u načelnom smislu naprosto zakonsko pravo svakog suvlasnika, pa se o tome nema što odlučivati.

 

Malo bolje objasniti situaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Od Zupanijski sud, radi razvrgnuca, utvrdjenja i uknjizbe, rjesavajuci zalbu tuzenika protiv presude Opcinskog suda odbija se kao neosnovana i potvrdjuje presuda Opcinskog suda u cijelosti.

 

A u Opcinskom sudu su presudili: "Razvrgava se suvlasnicka zajednica na cest.zem... te obiteljskoj kuci izgradjenoj na toj cestici."

 

Sad sto mi je ciniti? Ovdje sud nije donio odluku od nacinu razvdnuca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija