Jump to content

Suvlasništvo i iznajmljivanje


zvdevic

Preporučene objave

Poslije smrti roditelja brat i ja smo, ostavinskom raspravom, naslijedili svaki po ½ parcele.

Na toj parceli je bez dokumentacije izgrađena kuća sa dva stana (prvi stan je u prizemlju u kojem su živjeli roditelji, a drugi stan je kat i potkrovlje u kojem živim ja sa obitelji, gdje sam kat izgradio uz pomoć roditelja, a potkrovlje financirao u potpunosti sam). Kuća ima odvojeni priključak za struju, a zajednički za vodu.

Napominjem, da smo supruga i ja do smrti dogledali roditelje.

Još prije 35 godina brat, ja i roditelji dogovorili smo se usmeno da će poslije njihove smrti stan u prizemlju pripasti bratu, s tim, da ne može stan iznajmljivati u bilo koje svrhe, već da ga koristi on i njegova obitelj, jer je kuća izgrađena tako što ima zajednički i vrlo intimni ulaz (na donjem katu kupaonica je izvan stana u prolazu za kat, ulazna vrata i prozori svih prostorija donjeg kata okrenuti su u zajednički prolaz širine 1 metar, vrlo loša zvučna izolacija…….itd). On je tada njima i meni to i obećao da će se držati našeg dogovora. Kako sam smatrao da kao braći to nije potrebno sve napraviti napismeno, a i na bratovo inzistiranje da ćemo se držati usmenog dogovora od prije 35 godina, i da to nije potrebno, to nisam učinio. Sada zbog financijskih poteškoća želi stan iznajmljivati.

 

Molim vas da mi odgovorite da li moj brat ima pravo da bez moje suglasnosti iznajmljuje svoj stan turistima i podstanarima ili to pravo može dobiti jedino uz moju suglasnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,vas brat kao suvlasnik može sasvim slobodno raspolagati svojim suvlasničkim udjelom i pritom je posve nebitno da li je između vas dvojice kao suvlasnika, izvršeno razvrgnuče suvlasničke zajednice tj.da li je izvršena dioba nekretnine.Naravno pitate se kako moze iznajmljivati svoj suvlasnicki dio kad kuca nije etazirana,ali uprkos tome,on to moze jer je suvlasništvo vlasništvo više osoba na istoj fizički nepodijeljenoj stvari po dijelovima koji su idealno određeni. Udio je određen matematickim razlomkom, znači, označava koliki dio imaš prema cjelini,a cjelina je konkretno kuca,fakticki vas brat bi iznajmio svoje pravo u odnosu na cijelu kucu,te može potpuno samostalno raspolagati svojim idealnim dijelom, a da za to ne treba suglasnost vas kao drugog suvlasnika,te svoj Idealni dio može prodati, opteretiti, osnovati osobnu služnost.,iznajmljivati.Naravno da ovakvo podstanarstvo osobe izbjegavaju,ali je pravno dopusteno i izvodljivo.Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

U Zakonu o vlasništvu i stvarnim pravima, Članak 41. stavak 1. stoji:

 

 

"Za poduzimanje poslova koji premašuju okvir redovitoga upravljanja (naročito promjena namjene stvari, veći popravci, dogradnja, nadogradnja, preuređenje, otuđenje cijele stvari, davanje cijele stvari u zakup ili najam na dulje od jedne godine, osnivanje hipoteke na cijeloj stvari, odnosno davanje pokretne stvari u zalog, osnivanje stvarnih i osobnih služnosti, stvarnoga tereta ili prava građenja na cijeloj stvari) potrebna je suglasnost svih suvlasnika."

 

Prema navedenom mi se čini da suvlasnik ne može bez suglasnosti ostalih suvlasnika dati nekretninu u najam ili na korištenje trećim osobama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...
  • 10 mjeseci kasnije...

molim vas da mi odgovorite- Sestra i ja naslijedili kuću 1/2 od roditelja nakon smrti i sad ona hoće podat tu kuću a ja posto nisam bio stambeno zbrinut sa zenom i 2 dijece zivim u toj kuci, obnovili unutra stolariju i tako svasta pomalo.naglasio joj da cu je isplatit kada dođem do novaca a ona me hoce isterat vanka!- kakva ja prava imam-???hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... a ona me hoce isterat vanka!- kakva ja prava imam-???hvala unaprijed

 

Istjerati vas ne može. Što se prodaje tiče - može prodati svoj suvlasnički udio, no šanse da nađe nekog tko će kupiti ga - jednake su onima da dobije na Eurojackpotu.

 

Može doduše, pokrenuti postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice, u kojem bi najvjerojatnije netko morao isplatiti drugog ili bi nekretnina bila prodana, pa novac podijeljen sukladno suvlasničkim dijelovima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Poštovani, 

nalazimo se u obiteljskoj kući koja se nalazi pod jednim kućnim brojem. Na svakoj etaži nalazi se stan sa posebnim prilazom. Vlasnički, kuća i okućnica podijeljeni su na dva jednaka dijela; brat i sestra ( u ovom slučaju iznajmljivač). Nije učinjeno etažiranje, a stan na prvoj etaži koristi se za iznajmljivanje, za koji je uredno izvršena kategorizacija i dobivena dozvola 2001. godine od strane Ureda državne uprave. Ovih dana, od iste ustanove dobiven je zaključak na zahtjev kojim se traži dostava suglasnosti njenog brata za obavljanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu - pružanje usluga smještaja.

Da li je suglasnost suvlasnika kuće ( iako se radi o potpuno odvojenim jedinicama ) potrebna ? 

Ljubazno molim za savjet, kao i točke Zakona na temelju kojih se može podnijeti žalba

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Dobar dan, molim za savjet, naime kao vlasnik stana 1/1 dao sam suglasnost za iznajmljivanje drugoj osobi, međutim uslijed nekih razmirica želim raskinuti/povući suglasnost. Jutros su mi na uredu za turizam rekli da ne mogu povući suglasnost bez da se druga osoba složi sa mojom odlukom i raskine rješenje, te da oni moraju saslušati obje strane.

Zar je moguće da ja kao jedini vlasnik stana ne mogu povući suglasnost?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Ines-Du je napisao:

Dobar dan, molim za savjet, naime kao vlasnik stana 1/1 dao sam suglasnost za iznajmljivanje drugoj osobi, međutim uslijed nekih razmirica želim raskinuti/povući suglasnost. Jutros su mi na uredu za turizam rekli da ne mogu povući suglasnost bez da se druga osoba složi sa mojom odlukom i raskine rješenje, te da oni moraju saslušati obje strane.

Zar je moguće da ja kao jedini vlasnik stana ne mogu povući suglasnost?

Hvala.

Dobar dan, iz mojeg iskustva sa slicnim problemom, djelatnici u uredu za turizam tumace zakon kako im najvise odgovara. Svakako zele zadrzati iznajmljivaca. Rjesio sam to tako da sam nazvao ministarstvo turizma, spojili me sa pravnom sluzbom, objasnio sta mi treba, pravnica mi jasno rekla sta moraju napraviti po zakonu tom i tom, clanu tom ..( nisam zapamtio ) u lokalnom uredu za turizam. Tako sam to rjesio skoro pa odmah.

Broj ministarstva ima na googlu, centrala pa vas oni dalje spoje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Arrow je napisao:

Dobar dan, iz mojeg iskustva sa slicnim problemom, djelatnici u uredu za turizam tumace zakon kako im najvise odgovara. Svakako zele zadrzati iznajmljivaca. Rjesio sam to tako da sam nazvao ministarstvo turizma, spojili me sa pravnom sluzbom, objasnio sta mi treba, pravnica mi jasno rekla sta moraju napraviti po zakonu tom i tom, clanu tom ..( nisam zapamtio ) u lokalnom uredu za turizam. Tako sam to rjesio skoro pa odmah.

Broj ministarstva ima na googlu, centrala pa vas oni dalje spoje.

Puno Vam hvala, upravo smo se čuli sa ministarstvom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
Dana 16. 10. 2012. u 8:25, Matrix je napisao:

Postovani,vas brat kao suvlasnik može sasvim slobodno raspolagati svojim suvlasničkim udjelom i pritom je posve nebitno da li je između vas dvojice kao suvlasnika, izvršeno razvrgnuče suvlasničke zajednice tj.da li je izvršena dioba nekretnine.Naravno pitate se kako moze iznajmljivati svoj suvlasnicki dio kad kuca nije etazirana,ali uprkos tome,on to moze jer je suvlasništvo vlasništvo više osoba na istoj fizički nepodijeljenoj stvari po dijelovima koji su idealno određeni. Udio je određen matematickim razlomkom, znači, označava koliki dio imaš prema cjelini,a cjelina je konkretno kuca,fakticki vas brat bi iznajmio svoje pravo u odnosu na cijelu kucu,te može potpuno samostalno raspolagati svojim idealnim dijelom, a da za to ne treba suglasnost vas kao drugog suvlasnika,te svoj Idealni dio može prodati, opteretiti, osnovati osobnu služnost.,iznajmljivati.Naravno da ovakvo podstanarstvo osobe izbjegavaju,ali je pravno dopusteno i izvodljivo.Pozdrav.

Pozdrav, upravni odjel za turizam je poslao dopis u kojem traži da se očitujem da sam vlasnik nekretnine koja se iznajmljuje jer je jedan od suvlasnika povukao suglasnost za iznajmljivanje  (iako i on ima našu suglasnost za istu)

S obzirom da nisam vlasnik nego jedan od suvlasnika, a kako vi kažete suvlasnistvo=vlasnistvo, šta mi je činiti?

 

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako građevina nije etažirana tj., ako ste u ZK upisan kao suvlasnik u nekakovom omjeru tada se zahtjevu mora dostaviti pisana suglasnost suvlasnika. U ovakovom slučaju ista nije potrebna ukoliko postoji ovjeren ugovor suvlasnika o diobi iz koje je razvidno kome što pripada.

prije 5 sati , Marko889 je napisao:

šta mi je činiti?

Ne ulazeći u razloge povlačenja, povucite i vi svoju suglasnost danu njemu pa kada shvati da i on može ostati bez rješenja o odobrenju za pružanje usluga u domaćinstvu možda se predomisli.

No, jedno od rješenja je je zahtjev za razvrgnuće suvlasništva etažiranjem u izvanparničnom postupku ako se suvlasnik ni s time ne želi suglasiti. Traje nešto vremena, košta nešto novčića ali imate rješenu situaciju i ne ovisite o suvlasniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najgore od svega je kad su izdavali riješenje nisu tad tražili suglasnost svih suvlasnika kojih je 3 nego samo 2 ( ona i primatelj uzivanja), a sad kao treba od sviju.

Čak i od ovog trećeg koji je većinski suvlasnik tada se ništa nije ni pitao. (da i on da suglasnost, kao dovoljno je 2)

 

Ako su dva ulaza, dio režija je razdvojeno, odnosno dvije su zasebne cjeline.... ima li ikakvog učinka da se ulaže neki prigovor na dopis?

 

Hvala puno, cijenim Vaš odgovor, ali eto volio bi kad bi i član @Matrix dao neki savjet s obzirom da u gore navedenom postu kaže da bi moglo proći.

 

Pretpostavljam da nema, ali eto Ako ima kakva "rupa" u zakonu  koja bi mogla biti od pomoći.

uređeno: od Marko889
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija