Jump to content

Upis vlasništva stana u gruntovnicu


an-arhos

Preporučene objave

Pedesetih godina prošlog stoljeća moj je punac kupio stan.

Kao dokaz posjedujem ugovor o kupoprodaji sklopljen između njega i stambene zadruge.

Sukladno tom ugovoru moguće je upisati stan u zemljišne knjige, prema jednom članku ugovora, ali isti članak navodi i dodatni dokument sa brojem čestice kao potrebit za upis, a taj ne posjedujem.

Zgrada je, naravno, tek naknadno upisana u katastar pa zato upis nije ni bio moguć odmah.

Osamdesetih punac se rastaje od žene ( kojoj ostavlja stan - ali ne i napismeno ), te se iseljava u Njemačku.

Odriče se državljenastva SFRJ i postaje nijemac.

92. umire i ostavlja imovinu mojoj ženi, kćerci dakle.

 

Može li sada moja žena naslijediti predmetni stan u ostavinskoj raspravi, kao neupisan u gruntovnicu, te se upisati kao knjižni vlasnik ?

Ili treba zatražiti upis svog pokojnog oca (nijemca) kao vlasnika, te potom naslijediti stan ?

Ako da, koji još dokument treba priložiti osim kupoprodajnog ugovora sa zadrugom ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,upis umrle osobe u zemljisne knjige je nemoguc.U konkretnom slucaju radi se o izvanknjiznom vlasnistvu koje se temelji na kupoprodajnom ugovoru,sto je moguce naslijediti ali je potrebno takvo vanknjizno vlasnistvo dokazati.Trebali bi izvrsiti provjeru u z.k.uredu,i vidjeti ko je upisan u zemljisnim knjigama na predmetnoj nekretnini,ako to vec niste uradili.U kojem smislu mislite da je punac ostavio vasoj supruzi stan,jel se to odnosi na nekakav pravni akt ili polazite od cinjenice da je supruga jedini nasljednik.U objavi ste spomenuli i supruginu majku,ali niste naveli sta se s njom desilo!Vasa supruga kao sveopci pravni sljednik svog oca moze preduzimati sve mjere i radnje u cilju stjecanja stvarnog prava vlasnistva na konkretnom stanu,,kao da je i sam prednik poduzimao takve radnje..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovoru,

Radi se o tome da je moja žena jedini nasljednik i već je putem ostavinske rasprave naslijedila komad zemlje koji je bio uredno proveden u knjigama.

Moja punica je živa i živi u tom stanu, i ona će, naravno, i ostati u tom stanu dok je živa, ali ne vidim način na koji bi mogli nju upisati kao vlasnika u zemljišne knjige bez sudskog zapisa o dodjeli stana prilikom brakorazvodne parnice, a koji nemamo.

Jedini, dakle, potencijalni legalni vlasnik je moja žena.

Sada ću, prije svega provjeriti i zk uredu postoji li nekakv upis na predmetnom stanu, pa ću onda nastaviti dalje.

Pozdrav icon6.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da,al koga tuziti,upis vlasnistva na nekretnima provodi se protiv upisanog zemljisno knjiznog vlasnika uz njegovu suglasnost, koju zamjenjuje sudska presuda..

Ako je kupoprodajom zadruga vrsila prenos vlasnistva na drugog,postavlja se pitanje kako je to mogla kad ni sama nije imala pravo vlasnistva na konkretnoj nekretnini,koje se stjece upisom u zemljisne knjige.Polazeci od temeljnog nacela zemljisno knjiznog prava da niko na drugog nemoze prenijeti vise prava nego sto ga i sam ima,nejasno da u z.k.nema traga takvom stanu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija